Je manžel oprávnene urazený v tejto situácii?
Neviem kde začať, ale nejako začnem. Manžel mal ísť minulý víkend pd piatku do nedele do BA na futbalový zápas. ( Nie, nie je futbalista) hraje iba rekreacne s kamarátmi. Lenže čo čert nechcel, malý nám ochorel začiatkom mesiaca. Začal mať horúčky, všetky vyšetrenia mal urobené a na nič sa neprišlo. Trochu sa mu polepšilo keď dostal antibiotiká. Ale po dobratí sa mu stav znovu zhorsil, k horšiemu, znovu začali vysoké horúčky deň noc, takmer 2 týždne. Minulý pondelok sme skončili s ním na pohotovosti, v utorok už prišla sanitka, v piatok zase hotovosť, na čo som mu povedala že určite nemôže odísť na 3 dni do Bratislavy. Do toho som Začala
už byt chora aj ja.
Po príchode z pohotovosti sa ma spýtal či predsa nemôže ísť na futbal.
Na čo som samozrejme vybuchla, že to si robí snáď srandu, ísť cez celé Slovensko na futbal a mňa nechať doma s malým chorým dieťaťom ktorému sa stav vôbec nezlepšuje. Totálne som chytla nervy a potom som ho už posielala že nech ide že ho nechcem ani vidieť.
Tak povedal že veď malý je ok, ja zas tak nekaslem, a keby dačo prídu jeho rodičia a pôjdu somnou na pohotovosť.
Podotýkam jeho rodičia bývajú 30km od nás. Cesta trvá cca 25 minút
Inak v meste nikto po ruke kto by mi pomohol keby mal znovu febrilne kŕče, alebo odpadol, alebo čokoľvek, keby mne sa zhorší choroba a budem mať teploty aj ja.
Manžel je od vtedy urazený že ja som z toho urobila veľké haló, tak ma zaujímajú aj vaše pohľady na situáciu či podľa vás mal ísť. Čakala som že príde sám od seba zamnou s tým že futbal zrušil a že vzhľadom k situácii ostane radšej doma.
Pretože môj názor je že ak má doma chorú manželku a dieťa tak mal ostať doma a postarať sa o nás :(
Inak chodí bežné aj večer von s kamarátmi, do anglická na predĺžený víkend išiel, na futbal chodí ja mu nezakazujem chodiť a užívať si
Mám sa mu ospravedlniť?
Stručné zhrnutie
- Pri dlhodobých vysokých horúčkach a opakovaných návštevách pohotovosti väčšina diskusie odporúča, aby partner zrušil voľnočasovú akciu a zostal doma ako morálna aj praktická podpora rodiny.
- Ako okamžité alternatívy pri zhoršení stavu dieťaťa sa spomínali: volať sanitku, ísť na pohotovosť a požiadať rodičov alebo suseda s autom; v diskusii boli rodičia uvádzaní ako vzdialení približne 30 km (cca 25 min).
- Viaceré príspevky uviedli, že lekári v popisovaných prípadoch často hospitalizáciu neindikuje a pokračuje sa v symptomatickej liečbe (antipyretiká, zábaly, ATB ak indikované) po sérii vyšetrení (krevné testy, CRP, výtery, ORL, moč).
Q: Ako mám postupovať pri náhlom zhoršení horúčky dieťaťa v noci?
A: V diskusii opakovane odporúčali zavolať sanitku a ísť na pohotovosť; viacero účastníkov uviedlo, že sanitka u nich už prišla opakovane pri podobných stavoch.
Q: Mal by partner zrušiť plánovanú víkendovú akciu, ak je dieťa dlhodobo choré?
A: Väčšina komentujúcich považuje za správne, aby partner zrušil voľnočasovú akciu a zostal doma ako morálna podpora; menšia časť považuje za akceptovateľné ísť na predom plánovanú akciu, ak je stav dieťaťa stabilizovaný.
Q: Kto môže dočasne nahradiť rodiča pri nečakanom zhoršení stavu dieťaťa?
A: Spomínané náhrady boli: rodičia (v diskusii boli uvedení ako bývajúci cca 30 km, cesta 25 min), sused s autom, alebo využiť záchrannú službu (sanitka); niektorí odporúčali vybaviť si vodičák a auto.
Q: Kedy lekári zvyčajne hospitalizujú dieťa s vysokými horúčkami?
A: Podľa popisu v diskusii hospitalizácia bola indikovaná iba pri život ohrozujúcich stavoch; pri dlhodobých horúčkach bez jasného záchytu sa často pokračuje ambulantne s antipyretikami, zábalmi a prípadne antibiotikami.
Q: Aké vyšetrenia sa bežne robia pri dlhotrvajúcich horúčkach u detí?
A: Diskutujúci uvádzali vykonanie: krvné testy, CRP, vyšetrenie moču, výtery, ORL vyšetrenie a chirurgické vyšetrenie; v diskusii sa tiež spomínali špeciálne testy ako mononukleóza alebo testy na Helicobacter v prípade nejasného priebehu.
Q: Mal by sa rodič ospravedlniť za vybuchnutie na partnera v takejto situácii?
A: Viacerí radili ospravedlniť sa za spôsob (krik, vybuchnutie), ale neodporúčali ospravedlňovať samotnú požiadavku, aby partner zostal doma a pomáhal.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich považuje za primerané, aby rodič zostal doma pri vážne chorom dieťati a poskytol morálnu podporu.
- Ako praktické riešenia pri zhoršení sa uvádzali sanitka, pohotovosť a pomoc rodičov či susedov (v diskusii rodičia uvádzaní ako cca 30 km, 25 min cesty).
- Lekári v popise prípadu neodporučili hospitalizáciu, pokiaľ stav nebol život ohrozujúci, a vykonali sériu vyšetrení (krevné testy, CRP, výtery, ORL, moč).
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci tvrdia, že plánovaná akcia má prednosť, ak je domáca situácia stabilizovaná a akcia bola dopredu dohodnutá.
- Iní tvrdia, že pri dlhodobom a opakujúcom sa horúčkovom stave dieťaťa je neakceptovateľné opustiť rodinu kvôli voľnočasovej udalosti.
Otvorené otázky
- Kedy presne by mal lekár rozhodnúť o hospitalizácii pri opakovaných vysokých horúčkach bez jasnej príčiny?
- Ako nastaviť dohody a hranice v partnerstve tak, aby boli zohľadnené potreby starostlivosti o choré dieťa a zároveň priestor pre voľnočasové aktivity?
Spomenuté značky a firmy
IKEA
Spomenuté produkty a metódy
antibiotiká, antipyretiká, zábaly, infúzie, CRP, krvné testy, vyšetrenie moču, výter, ORL vyšetrenie, mononukleóza, Helicobacter, febrilné kŕče, hospitalizácia, vodičák
Miesta a osoby
Bratislava, Anglicko
@terezka1947 nebol taký, keď sme sa stretli, keď sme sa vzali , viac sa mi venoval, dával mi pusu, písal krásne sms každé ráno, upratoval, varil, zapájal sa do domácnosti. Ale akoby teraz začínal mať druhú pubertu. Akoby som zrazu mala doma nezrelého chlapca a nie muža, ktorého zaujíma buď iba práca alebo koníčky hobby kamaráti. Malému sa venuje po práci to nemôžem povedať. Ale potom du takého situácie ako tieto :/. Keď sa správa ako slobodný človek bez záväzkov egoisticky mysliac iba na seba. Moje potreby a pocity sú nepodstatné.
@terezka1947 čiže to nie je zo dňa na deň ale asi najviac je vidieť zmenu po narodení malého
Ja v zázračné premeny ľudí neverím....muselo to byť aj predtým,akurát si to nevnímala tak intenzívne ako teraz,keď pribudlo dieťa.
Pomôže už teraz iba rozhovor,rozhovor,rozhovor ...a jeho chuť byť súčasťou rodiny

Mas doma absolutneho egoistu, ktory si bud neuvedomuje, alebo ho nezaujima, ze uz ma rodinu a bolo by vhodne sa povenovat, ked uz nie tebe, aspon decku, nech aj ty mas trochu casu pre seba. A ak si to neuvedomuje sam, treba mu to zacat prizvukovat a vydobijaz si ten cas. Ani nahodou by som ho nenechala(ani svojho nenechavam🤩) vyspavat opicu po prehyrenoˇ vecere, prve co robim, je ze posielam syna za otcom rano a nech si to vyzerie