14 mesačný má len 4 zúbky. Aký jedálniček zvoliť?

kocsisovalenka
21. apr 2014

Od malička papa UM Nutrilon,nemôžem kojit a masko HIPP. Chcela som prejsť na domácu stravu ale nechce mi ju papat asi mu nechutí vygrcka mi ju.ráno papa UM potom ovocie aj to na kasicku zostruhane, potom miláčika alebo pribinacika ďalej masko HIPP poobede UM a na večer biely jogurt s keksikom alebo kasicku.papa len vsetko kasovite skúšala som mu dať väčšie kúsky ale hneď ho davi a potom to vygrcka.ani roztek ešte nespapa lebo si odkusne väčší kus a už zas ho drhne.neviem či je to kvôli tomu že ma len 4 zubky a ešte nevie poriadne presúvať.poraďte čo mu mám dať padať alebo ako ho naučiť na domácu stravu.tie Hippipy mu už nechcem dávať.je to normálne mať len 4zubky?

kokorunecka
21. apr 2014

Nechcem byť zlá. Ale ročné dieťa by už malo vedieť prežúvať, pokým nemá nejaký závažný problém - a zuby problém nie sú.
Puč vidličkou veci, nemixuj a Hipp nedávaj, jednoducho si musí zvyknúť. Neboj, od hladu neumrie.
Len si mu ukázala, ktorá cesta je jednoduchšia a nemá snahu sa to naučiť inak.
Inak, ja som pri dcére už keď mala pol roka len pučila, občasne niečo dala totál na kašu.. A postupne hádam aj v 10tich mesiacoch už mi jedla kúsky, ktoré pekne žula.

marcelatje
21. apr 2014

4 zuby v 14. mesiacoch nie sú normálne ale ani nenormálne, nie je to žiadna katastrofa. Ovplyvniť to nemôžeš, rastú svojim tempom...... 😉
Čo sa stravy týka môžem ti napísať ako som to robila ja, ale či to zaberie na tvojho synčeka vôbec netuším. Ja som stravu nemixovala nikdy, ale dcérku ani nikdy nenapínalo. Darmo ti budem radiť aby si dala tuhú stravu keď vieš že sa ti malý pozvracia. Musíš len skúšať univerzálny návod nie je 😒

iva87
21. apr 2014

Uplne suhlasim s @kokorunecka pri prvom som robila ako ty a maly mal problem prejst na tuhu stravu, pri druhom som nemixovala ani raz, poucila som sa. Zo zaciatku som pucila vidlickou a postupne presla na tuhu stravu, v 11 mesiacoch uz vedel pekne spapat vsetko a tych zubov teda ovela viac ako vy nemame 😉 Takze trpezlivost, prestat ponukat kasovite jedla, na zaciatku riadne popucit vidlickou a postupne menej, raz sa to nauci, neboj 😉

janaka27
21. apr 2014

Moj syncek mal zubky az od roka, a ja som mu velmi dlho mixovala a drvila stravu na drvici, az kym som si nebola ista ze dokaze pozut, piskoty a ani roztek som mu nedavala, lebo somsa strasne bala ze sa zadusi, kazdy mi vravel, ze to prehanam, ze by uz mal vediet zut, ale ja som to tak citila, a viem ze som urobila dobre, teraz bude mat tri roky a uz papa vsetko, aj orechy. Proste, dala som tomu cas. netreba sa stresovat, rob to tak ako to citis, a skusaj pomalicky mu davat chlebik, je lepsi ako rozok, rozok a piskoty sa lepia na podnebie, a uvidis, a najprv stravu drv a potom puc, do 2 rokov sa nauci papat .

lucinocka
21. apr 2014

nemixuj, par krat ho natiahne, povracia sa ale zvykne si , ze treba prezuvat🙂 To vobec nevadi, ze nema zubky, ma dasienka na ktorych si to sam popuci, niekedy sa dokrmovalo uz od troch mesiacov, a ake zubky male vtedy deti...jedinou nevyhodou je, ze tie dasienka su potom tvrdsie a tazsie idu zubky...Moja zase vyplula hippa, ked som jej kupila raz, ked sme boli na poradni a bola hladna a odmov bolo daleko..ta chut je velmi rozdielna, ale mal by si cim skor zvyknut na domacu a cerstvu stravu...

ivetkab.
21. apr 2014

Normálne je mať 4 zúbky v tomto veku. Ale nie je normálne stravovať dieťa tak, ako ho stravuješ Ty. V prvom rade by som Ti poradila zmeniť pediatričku ak sa ona neinformuje o tom, čo dávaš dieťaťu jesť. Tiež by ma zaujímalo, čo Ťa prinútilo pri jednom dieťati dávať dieťaťu jesť HIPP a nie uvarenú normálnu stravu. Mám doma tri deti a aj ponorný mixér. Ale nikdy som ho nevybrala za účelom mixovať deťom jedlo. Od prvých príkrmov mali pučenú s vidličkou. Úplne najemno a sem tam sa našla hrudka, tak sa s ňou vysporiadali. Ak Ti malý je keksík, tak vie zjesť aj kúsok mrkvy aj čokoľvek iné. Akože beriem, že nie každý má v rodine bábo, aby sa vedel oňho postarať. Ale vidím, že tu na MK chodíš, tak nerozumiem, prečo si sa neinformovala skôr. Drž sa hlavne teraz keď už vieš, že je čas niečo riešiť, tak buď silná a možno aj trošku neustúpčivá.

katka1981
21. apr 2014

Moja mala rovnaky pocet zubkov v jeho veku a vsetko mala na kasu. Dokedy? Casovo neviem, dokedy ju z toho nenapinalo. Do 15 mes. mala reflux, nemohla pit nic nezahustene, mozno preto. Pre deti je velm idolezite, aby zuli, kvoli rozpravaniu. Tazko sa budes riadit tym, ze davno mal mat na kusky a zut, ked ho to napina. Davaj mu kasovitu stravu, ale trebars kazdy druhy den skus na drobno nakrajane ci sa mu uz nepodari normalne spapat a postupne sa k tomu urcite dostanete. Kamoska davala prvy prikrm malemu popucenu mrkvu ale tam boli take kusy jak prsty, maleho napinalo, bolo to strasne, som cakala ze sa povracia, to by som ja nedokazala dat malemu babu, ale mozno to bola dobra cesta 🙂 Moja zas potom dosla do stadia, ze nezniesla kasovitu stravu, uz len kusky. Ale presny vek ti nepoviem.

liz_lemon
21. apr 2014

moj syn mal uz vsetky zuby, a nechcel jest nepomixovane, ale preslo to rychlo, same od seba, a zase kamoskina mala, ktora mala len 2 zuby, bez problemov jedla aj kusy masa

gromkaver
21. apr 2014

pozri, ziadny stres ani z toho, ze ta niektore maminky zjazdia 🙂, nemyslia to zle. Ja mam dvoch drobcov. Starsi ma 4r a maly
16,5m., starsiemu som hippky kupovala iba sporadicky, ked som niekam isla, ale neobluboval ich. Stravu som mu pucila a od 8mesiacov pozuvkal aj kusky maska, jedol vsetko a pekne, no a toto moje druhe male tiez stale napina, uz mu ale dlho nemixujem, od
13mes. mu iba cisto pucim a tiez musim povedat, ze mu viac ako domace jedlo chutia hippky. ale kupujem ich k danemu veku kde su aj kusky a naucil sa ich jest tak, ze som mu polku rozmixovala a polku popucila, zo zaciatku hp napinalo, ale preslo to. Naprillad mu strasne chutia zeleninove a slepacie vyvary. Tak sa vobec nestresuj, iba to uplne rozpuc a urcite sa do dvoch rokov nauci pekne papat. A to, ze ma iba 4 zubky nevadi, do troch rokov mu urcite narastu. A niekto ti radil menid pediatricku - tak to urcite nemusis, kazde dieta je ine a ine mu chuti! Viem porovnat... takze sa ty sama nalad na vlnu, ze uz nich mixovane a bude super. Co sa tyla ovocia, tak mu skus dat napr baban a makku hrusku na kusky. Jablcko struham aj ja, lebo mie vsetky su take sypke ... pekne nervy a hlavne usmev ,-)

siska53
21. apr 2014

No je uplne v pohode,ze ma len 4zuby,moja mala v tom veku asi 2 alebo 3. Ja som kvoli tomu,ze obaja mali malo zubov,detom dost dlho mixovala,ale dostavali obcas i roztek,ci neslane chrumky,vynimocne piskotku ci iny detsky keksik,aby si zvykli aj zut. Ja som toho nazoru,ze bez zubov im,to tazsie ide.staci,ked mi rozoravaju stari rodicia,ktori maju protezu ci nemaju niekolko zubov,ako sa im tazko zuje a daktore potraviny vobec nejedia prave kvoli tomu,ze ich nevedia pozut.
skus dat babu len tak do ruky uvarenu mrkvicku ci kalerab,mozno bude zuat a nauci sa tak.moj maly okolo 18mal stale,mixovane,ale vedel uz i kusky papat,tak som mu ppstupne,prestala mixovat.
dcera zas okolo 15.m sama pytala nase nemixovane a zacala mixovane odmietat.hoci teda mala minimum zubov. Ale teda maso pozut jej stale robi problem. Ma 2r. a 10zubov.

bronia13
21. apr 2014

neviem podla coho tu jedna z vas pises ze 4 zuby su nenormalne v 14 mesiacoch, kde su tabulky???? 😕 kazde dieta je ine, kamosky mala mala asi rok ked jej vysiel prvy a oja sestra okolo 14-15 mesiacov a su nenormalne???? divne
k jedlu hm.... tiez su rozne deti,moj ma 5 a najradsej by pil mlieko, zje absolutne vsetko len keby nemusel tak je na mlieku... a je nenormalny? neviem bola som u doktora a nemal s tym problem, zje vsetko len malo 😉

sense
21. apr 2014

moja ma rok a dva zuby a dva cerstvo prerezane, spapa vsetko okrem surovej tvrdej zeleniny, najprv sme mixovali potom pucila vidlickou, teraz krajam na male kusky a necham ju nech papa sama rucickami a dokrmujem ju pucenym, musim ale povedat ze od 6 mesiaca obzuvala korku...

hori
21. apr 2014

vobec sa tym netrap, zavisi to od dietata... normalne mu var domace zeleninovo-masove kasicky, dohladka to popuc, enchaj nejaku sem-tam hrudku ale nie vela, aby ho nedusilo kazdym sústom... ja dobre viem, co to je, mam taku starsiu dceru, ma 4 roky, na nieco si zvykla, na ine zasa vobec - ma vybrane jedla, ktore odmieta pozut - napr. ovocie musi ist zasadne na kasu, mladsia s tym problem vobec nema, takze nie je to tym "ako si naucis", nic s tym nespravis, moju kebyze nutim zuvat, tak aj tyzden neje, na to ja nemam nervy. mala reflux, grcala, dusila sa, kaslala pri jedle, kto nezazil, nepochopi...

ikke
21. apr 2014

no...prezuvat by uz mal vediet, aj keby nemal ani jeden zub. naucis ho to napriklad tak, ze mu ten rozok nedas do ruky, nech si "odkusuje" sam, ale mu do lica (nie na jazyk, ale do lica) das kusok chleba a on ako sa bude snazit z toho lica dostat von, bude dasnami prezuvat.
co sa vareneho tyka, maso by som kludne mixovala, ale ostatne zlozky rozpuc len vidlickou, najprv na hladsie, postupne nechavaj vacsie kusky.

sisaka
21. apr 2014

podla mna je normalne mat len 4 zuby a treba urcite uz prestat s mixovanim a zacat jedlo zo zaciatku pucit a neskor to makke nechat vo vacsich kuskoch, aj ked nema vela zubkov deti su schopne pozut len dasienkami.
V jednej teme som sa odvazila napisat, ze nie je dobry napad detom mixovat jedlo,ze su potom problemy s ucenim prezuvania a bola som zvozena.... no ocividne ludia si nedaju poradit a musia si za kazdu cenu ist po svojom, aby sa mohli hrdit, ze su "netabulkovy" a potom riesia problemy, ktore by nenastali, keby si nechali poradit od skusenejsich.
Ja som detom od zaciatku nic nemixovala, vsetko som len pucila vidlickou, ci postruhala a nebol problem, ale zacinala som s prikrmami, ked bolo dieta na prikrmy zrele, t.j. po 6 mesiacoch vylucneho dojcenia, ked som videla vsetky znaky pripravenosti na zacatie prikrmovania

milota164
21. apr 2014

ja som tiez mixovala len minimalne a nemali sme problem s jedenim

nativanativa
21. apr 2014

Nie každé dieťa je rovnaké a nie každé dieťa nemá problém zjesť popučenú stravu. Ja som tiež začínala s hippkami,ale prešli sme na domácu vymixovanú stravu, teraz má rok a pol a papá všetko už - žuje, asi do 14.mesiacov ho väčšie kúsky dávili a sem tam mi grcal, ale naučil sa. Chce to čas, môžu ho bolieť aj ďasienka ako mu idú zúbky, ja by som z toho nerobila tragédiu, sám sa naučí prežúvať - ako hovorím, každé dieťa je iné,niektoré vie už v roku požuť všetko, iné nie 😉

jana_eyre
21. apr 2014

neviem, ja som asi divna, ale naozaj nemam rada, ak niekto radi stylom - ty to robis zle a ja vyborne..

kazde dieta je ine a najlepsie ho pozna snad vlastna matka, nie niekto anonymny na internete..

ked som zacala prikrmovat prveho syna, jedlo som mu iba pucila, dusil sa, grcal, nepreglgal - mal reflux a ma ho doteraz (ma uz dva roky).. tak som prirodzene presla na kasicky a pekne vsetko papal.. dlho som mixovala a aj teraz mu obcas nieco zmixnem, ma to rad.. aj hipp obcas dostaval a nevidim v tom problem, nie kazdy ma predsa moznost kupovat, alebo pestovat kvalitnu zeleninu a v hippke je urcite pouzita lepsia ako polska v tescu.. zabieha mu doteraz, dusi sa niekolko krat denne aj bez toho aby nieco jedol a nie je to sranda.. behame kvoli tomu po doktoroch..

Ja viem, ze je to utopisticke, ale naozaj by som si niekedy priala, aby sa niektore matky nehrali na dokonale a vedeli prijat fakt, ze kazdy ma ine dieta s inymi potrebami a inym zdravotnym stavom ako ony same..