3 ročný odmieta jesť. Ako ho mám prinútiť?

krasnulka
19. máj 2010

mamičky,mate niektora problem so stravou vašich detičiek? Moj 3-ročny syn už pol roka odmieta jest, jeho celodenna strava je mlieko-asi liter denne a jogurty-kostici s lentilkama. Vie mi niekto poradit ako dieta "prinutit" aby jedlo?

briketa
8. jan 2011

Moj vyse patrocny syn je tiez z tych najchudsich. Je pohybovo aktivny (aktivne robi gymnastiku) takze vydaj ma, ale prijem kalorii je to posledne co ho zatazuje. Jeho skratka pocas celeho dna nenapadne jest, kym mu clovek vyslovene nenanuti.
Co varite pre vacsich nejedakov?
Syn mi neje ziadne chleboviny, cerealie, ziadne zemiaky, ziadne cestoviny. Nema rad sladke, mastne, ziadne omacky, polevy.
Ovocie miluje, zeleninu ako ktoru.
V podstate by mne samej strasne vyhovovalo byt na tom s chutami ako on 😀 ale pri jeho sestnastich kilo v pat a pol roku, aj doktor mi hovoril, ze by ozaj mohol pribrat.
Ja sa snazim vyvazovat stravu s dostatkom bielkovin, sacharidov, tukov, aby to aj chut malo slusnu, no nie vzdy je unho uspech.

danteska
9. jan 2011

@sisulka7 ahoj,viem ze tento prispevok si dala davnejsie,ale ako keby som to ja pisala..u nas je to podobne..teraz troska zacal jest-ale ma rok a zeleninu stale mixujem..inak nezje a nezje ani napr.masovu polievku ked mu dam s mrkvou a masko a sliziky..tak varim a tiez obcas vyhadzujem..malemu by stacili fogurty,kasicky sladke a piskoty... 😠 chleba vobec nechce,max par kuskov ale len celozrnneho..a bez sunky,ziadne maslo,iba tak sam chleba..ale je to boj a uz sa neda nicim oklamat..pri papani vela vela hraciek,co lyzicka to hracka..cely kos s hrackami dam na stol ked ide obedovat a bojujeme...

sisulka7
11. jan 2011

@danteska Drzim palce, niekedy je to boj. Ale momentalne mi zacala troska polievocky, takze je to v pohode. A na ranajky cerealie s mliekom, to spapa s hrackami, ale aspon tolko nebojujeme. Najhorsie je, ze proste vonku alebo na navsteve bez detskej stolicky ju nenakrmim. Vsetci mi hovoria, ze to nie je normalne, ale boli sme aj v nemocnici a sme OK. Inak ak chcem do nej dostat maso, tak tiez mixujem. Lebo same ho velmi nechce. Aj ked ked jej ho dava tatinko, tak sa ide za nim utrhnut obcas. Minule ma skoro porazilo, ja ked som jej z fazulovej polievky dala fazulu, tak sme pluli cez pol miestnosti a bolo dojedene a tatinko si ju posadil na kolena a jedli spolu z jeho taniera a ona sa fakt nevedela dožrať (sorry za vyraz ale inak sa to ani neda povedat) pytala si aj fazulku, proste vsetko.
Niekedy jej mam plne zuby a tak jej necham len hole cestoviny so syrom a s tym sa hra a obcas aj nieco zje. Ale mozem povedat, ze je to ovela lepsie ako byvalo predtym. Aj ked stale katastrofa.

ewana73
12. jan 2011

Ahojte,tak ja sa k vam tiez pridam,tiez mame doma takeho nejedlika.ja bojujem tiez s kazdym sustom,ked ho niecim nezaujmem,nehrozi,ze nieco zje,to by musel byt uz vyhladovany ,ze by pol dna nic nejedol a nepil.tiez sa nie a nie naucit papat kusky,stale mu musim obed mixovat.ked varim nejaku polievku a nedajboze je tam cestovina milimetrova,tak okamzite ho napina a zvracia.no ako zazrakom teraz zacal jest bebebrumik to stvrtcentimetrovych kusockach mu davam ale aspon nieco premelie v tej pusinke.uz som z toho taka unavena,uz neviem ako mam ho naucit jest.chlieb nezje ani za nic ani s maslom ani zo syrom a naposledy sa s nim zacal dusit,tak teraz ked vidi chlieb tak uteka .tiez neviem co mu mam varit,lebo ked mu aj nieco navarim,zmixovane ma to uz inu chut,taka cmajza gajza co mu nechuti a potom horor to do neho dostat.tiez je chudy ale vzdy prospieval a pri kazdej navsteve v poradni pribral aspon 300gramov.

danteska
13. jan 2011

@ewana73
@sisulka7 je to boj ako ste napisali..ja mixujem stale..tiez som skusala tak ze som uvarila pre nas polievku,takmer neosolenu,minimum korenin a maly to nechcel..ani slepaci vyvar so slizikmi co som sa tesila ze ake zdrave pre neho ja mam 😀 uz ked neotvori pusu a berie sa zo stolicky von viem ze sme dojedli..casom sa snad odnauci aj s hrackami papat,zatial fungujeme co lyzicka to hracka.ked ma nejaku na zemi uz tak po nej pozera kym ju nezdvihnem,darmo opakujem ham ham 😝
@sisulka7 chapem ze bez stolicky ani ranu 🙂 u nas tiez.ale zaujimave ze jogurty a kase zje aj bez podbradnika,nevymysla..to zboznuje..takze ked niekam ideme tak beriem so sebou jogurt,alebo vodu a kasu.Nutrilon alebo Nestle..inak bude hladny...

ewana73
13. jan 2011

@danteska ,zaujimave u nas tiez jogurty a kase bez problemov.. u mna snad jedna vyhoda ,ze ho stale kojim a mlieka teda vypije stale pozehnane,tak zrejme z toho prospieva a berie z neho energiu lebo teeeej ma az az 🙂 .

ewana73
13. jan 2011

inak dievcata,mam doma dve Hani mliecka 3Junior 200gramov a 3Hajaja 300gramov.kto by chcel rada podarujem,my to urcite nevyuzijeme. 😉

ewana73
13. jan 2011

teda opravujem nie Hani ale Hami 😀

monikasl
13. jan 2011

Tak baby ja so s tým jedenim u týchmojích starších detí je to rovnako všetko ofrflú nič nemajú rady,na mäso sa ani nepozrú tak som bola bezradná.Bola som v piatok u dr. a pýtala som sa jej na to kázala mi kúpiť probiotiká Children dophilus ale sa to má dávať dlhodobo tak uvidíme.Dávala som to aj najmladšiemu synovi od narodenia aby ho nebolelo bruško,na zápchu a pomáhalo mu to tak uvidíme.

danteska
13. jan 2011

@monikasl aj ja som davala Dophilus a potom bio gaiu..

benyka
14. jan 2011

@monikasl ... Ahojte dievčatá, ani mne môj syn nechce papávať, žiadne rizoto, cestovinky, to len omáčky a uplne rozmixované na kašičku, ak tam zbadá len jednu celú cestovinku, nezje to, som zúfalá, od bud. mesiaca mi ide do škôlky a bojím sa, aby mi tam nehladoval. Ani chlebík nespapá, ani rožtek, max. banánik no a čokoládky, čipsy a pukance. To je jeho. Prosím poradte mi ako na neho, aby mi začal papávať normálnu tuhú stravu, ďakujem za rady.

danteska
15. jan 2011

@benyka ahoj,tiez som chcela poradit..moj maly tiez strajkoval,potom bolo celmo dobre a dnes zas.nemozem povedat ze uplne nic nezje-ale jemu staci jogurt,milacik,sem tam banan,ziadny chleba,ked tak len suchy a to zje 3-5 kuskov...je mladsi od tvojho ale aj tak..zelenina jedine rozmixovana..ziadne zeleninove polievocky a zelenina popucena vidlickou 😒 cez vianoce mu medovniky chutili,maslove kolieska ale nechcem aby vyrastal na sladkostiach.viem ze vie zuvat,piskoty a tie medovniky pekne papal ale zelenina a chleba mu asi nechutia..vianocku spapa.. 😝 dievcata mi vraveli nech ho nenutim,len stale ponukam..tak to aj robim..chapem tvoje obavy ked maly ide do skolky..asi pomoze len vysvetlenie ze tam musi papat nieco inak bude hladny.a mozno to ho donuti papat ked uvdi ostatne deti..

adnan
16. jan 2011

ahojte,tak tiež som sa dostala až sem:(už si neviem rady..dcérka ma skoro 17mesiacov a keby bolo na nej tak si dá len mlieko rano a večer...jej potraviny su chlieb,zvieratkove cestoviny,maso ani za svet v žiadnej forme a ak to zistí tolko sa bude dusiť až sa povracia,občas spapa jablko alebo mrkvu,inak vobec nič...ma len 9kg...sladkosti jej nechutia,ak tak len piskotik...poradte!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sisi08
17. jan 2011

ahojte, môj malý je taktiež veľmi slabý jedák. Teraz v januári bude mať dva roky a má 11kg. V decembri som(už konečne 😀 ) takmer ukončila kojenie, a tým sa jeho apetít výrazne zlepšil. Jednoducho mu predtým postačovalo moje mlieko. Dokonca ani tekutiny veľmi nepotreboval. Len moje mlieko. Najviac zbožňuje mak a všetky jedlá s makom -rezance s makom, šúľance s makom a pod. Miluje ovocie, zeleninu. Zemiaky, cestoviny ako kedy má chuť.
Tiež kaše má rád, najviac vločkovú s banánom. Neviem ako vám, ale mne často dochádza fantázia a neviem, čo mu uvariť, aby mu chutilo. Poradili by ste nejaké receptíky? Ešte ma napadá, malý miluje šalát z nastrúhanej surovej cvikly+našúchané jablko. Toho sa nevie dojesť. Tak sa teším, že je to aj zdravé.

michele11
11. feb 2011

@adnan a cestovinu jedava s cim? nemozes jej spravit omacku, aspon trosku a zmiesat s nimi? Alebo ak papa chlebik, tak napr. zeleninovu alebo masovu natierku. U nas to celkom zabera...

danteska
11. feb 2011

@michele11 mozem sa spytat nejaky recept ako robis zeleninou alebo mäskovu natierku? vyskusala by som to..pecivo uz maly papa celkom dobre (trvalo 3 mesiace nez sa rozpapal 😒 ) tak by som skusila natierku,lebo obedy su teda nic moc... 😒 dakujem Ti..

miruska15
11. feb 2011

@adnan niesi sama my mame to iste ☹

michele11
11. feb 2011

@danteska masova natierka je z uvareneho kuracieho maska - prsia, ked jej varim polievku, pomeliem to, zmiesam s maslom, pridam bylinky, trosku luciny a je to. A zeleninovu natierku robim rozne, bud mrkvickovu, avokado, kafiol, kalerab, brokolicovu... proste hocico zmiesat s lucinou alebo maslom, dochutim bylinkami. Alebo mozes zeleninu pridat k masovej natierke a mas dva v jednom 🙂 . U nas to celkom ide, teda aspon daco zje, lebo inak tiez bieda a vacsinou len to, co najde na ocinovom tanieri 😀

michele11
11. feb 2011

@danteska este mi napadlo, ze do ked tvoj maly ma uz viac ako rok, mozes skusit aj vajickovu, alebo len zltkovu, ak este nechces davat bielok. A ja sa snazim vzdy jest to, co mala, resp. jest pred nou a vacsinou ju to motivuje aspon vyskusat a obcas sa chyti a zje aj viac.

danteska
11. feb 2011

@michele11 dakujem Ti pekne,vyskusam 😉 ved prave,obed je napor na moje nervy 😀 takto by aspon mal masko a zeleninu,aj ked s pecivom.snazim sa vzdy do neho nieco dostat,ale..tak vyskusam 😉

michele11
12. feb 2011

@danteska obed bol aj u nas na figu, ale ja uz som rezignovala, proste mala zje veceru s ockom a na obed ju poriesim niecim inym, skus aj ty dat "hlavne" jedlo inokedy pocas dna, mozno pochuti viac...

adnan
12. feb 2011

....tak už patríme medzi tych čo papajú....davame Nutrolin B sirup a začalo chutiť,aj ked nikdy asi nebude velky papkáč ale už všetko čo jej dam ochutná a miluje ovocie...tak ak ste neskusili ešte,Nutrolin B u nas zabral🙂držíím palce

havi
12. feb 2011

@adnan ahojte,citam,a mam tento isty problem ako mnohe tu na forume,aj ja zacala pouzivat nutrolin b,ale v tabletkach,tie sa rozpustia vo vode,ked mu ich jeden den dam,na druhy je jak kyselinka,bo tiez mavame velke problemy z jedenim,teplu stravu do seba neda ☹ po tycto vitaminoch sa aspon naje.

benyka
13. feb 2011

Ahojte dievčatá, prosím poraďte mi, ako donútiť trojročné dieťa pokusať tuhú stravu, neche mi ju papať, musím varievať len polievočky, kašičky, omáčky, proste také, ktoré sa dajú rozmixovať totálne na kašičku. Dnes som mu rozmixovala rizoto...také riedšie ale cítiť tam malilinké kúsky ryže a už to nechce papať...som zúfalá, v škôlke mu tiež mixujú.
Už som počula aj radu, aby som schovala mixér a keď na neho príde max. hlad..zje aj klince ... aký je na toto váš názor??? ako ste naučili prežúvať svoje dieťa tuhú stravu??? Inak čokoládky, čipsy a také maškrty to vie pokúsať úplne bez problémov, takže papať vie, len nechce kusať normálne jedlo. Pani doktorka mi povedala, aby som mu mixovala stále a stále, že jedného dňa sa to naučí, ale ako sa to môže naučiť keď mu budem mixovať??? Po rozhovore s riaditeľkou škôlky mi povedala, že mali tam už takého chlapca, ten bol síce o niečo starší od môjho syna, ale vraj v škôlke krásne papal tuhú stravu a doma mu museli mixovať papinky. Dokedy ešte mixovať???? Fakt som zúfalá, poraďte mi prosím.....ďakujem.

benyka
13. feb 2011

Teraz rada pre tie mamičky, ktorých detičky nechcú vôbec papávať....mne lekárka povedala, aby som synovi nedávala žiadne sladené malinovky, čajíky proste nič sladké, pretože cukor dieťaťu zvýši glukózu a vtedy majú detičky pocit plnosti. Môj syn, keď bol menší mi spapal za celý deň len jedného pribináčka...to som bola už úplne zúfalá, plakávala som doma zo strachu, že sa mu niečo stane. Lekárka mu zobrala krv, moč, výsledky boli v norme, ale vraj to bolo v tomm, že som mu dávala sladké nápoje. Cez leto som mu dávala len čistú vodu na odporúčanie lekárky a trochu sa to polepšilo, pohoršilo sa to v tom, že mi nechce papávať tuhú stravu, okrem maškŕt.

adnan
13. feb 2011

havi:to je hroza že?ja zase akonahle ich jeden dva dni nedam tak jest prestane,len zase na druhej strane lieky su lieky a nemoze takto fungovat -jest len vdaka liekom:((((

adnan
13. feb 2011

@benyka moja dcera napr.okrem vody nevypije nič,sladkosti taktiez nema rada,mozno len piškot popr.susienku...ale to tak jednu:(

benyka
13. feb 2011

@adnan ...môj syn nezje ani tu piškotku, marina keksik tak do polky, ale trubičky s čokoladovou naplnou, to vie spapať aj tri naraz .... hrôza s tým jedením, raz som bola už taká zúfalá, že aspoň tie sladkosti papal, keď už nie normálne jedlo, v škôlke sa mi sťažovali, že ani vianočku potretú maslom nechce, aj mu to nakrajali na uplne malilinké kúsočky, ani sa toho nedotkol .... a v lekárni mi poradili aby som mu dávala detský sirup od dr. Thaisa Multivitamín...tak trošku sa mi rozpapal ....

benyka
13. feb 2011

@briketa ... čo navarím pre syna, to ide do koša.....úplne zbytočná námaha, strata času, a škoda tých potravín, nič mi nechce jesť, dokonca ani slepačiu polievočku, vôbec nič...ale od Hipp čo sú tie bio príkrmi...to áno...ale nemôžem ho predsa krmiť príkrmami pre deti vo veku 6-tich mesiacov, keď už má tri roky ...
už fakt neviem, čo mu variť...stále dokolečka to isté .... zje za jeden tanier a ostatné ide do koša .... a dnes??? spapal len jednu výživu od rána....doteraz nič do úst nedal...aj si pýtal, ale keď ochutnal, prešla ho chuť...fakt už neviem ako na neho....

havi
13. feb 2011

@adnan je to hroza,aj ja ked par dni nedam nutrolin,tak zje menej,moja doktorka mi na to povedala ze ma take obdobie,ze mu idu zubky a o nejakom vysetreni sa mi moze len zdat,to som ani nevedela ze sa dietatu robia odbery,nic take mi totiz nepovedala,no dnes zjedol len tak 100ml mlieka a na obed len cviklu,a to teraz varim viac druhov jedal,bo je doma priatel,jedno jedlo co by mohol od rana do vecera su hranolky a vlastne este chleba vo vajici ale nemoze to jest kazdy den 😖 to sa mi zda nevhodne pre dvojrocneho špuntika 😀.ked bol mensi,tak okolo roku,zjedol vsetko,polievky,omacky,teraz?nic,kasu zemiakovu odmieta,ryzu ak by xdal,cestoviny tiez a o mase mozem snivat,vlastne vcera zjedol kusok zajaca z kecupom,ale dnes som robila kuracie prsia v cesticku ,polievku a este zapekane bravcove rezne a nic z toho si nedal,len cviklu,par dni nemal tie vitaminy,ale nez isiel spinkat,tak som mu ich dala,uvidim ked vstane ☹