9 ročný syn skoro nič nezje

lenyasa
13. jan 2021

Prosím poraďte s kým konzultovať že moje dieťa odmieta jest. Ma iba 9 rokov a až 55 kilo ☹
Do 3 rokov všetko papal a rád. Od 3 rokov aj veci čo mal rád už zje iba občas alebo už vôbec. Už som na pokraji svojich síl. Psychicky dole. Zje iba rozmixovane polievky so zemiakom. Vyvar s mrveničkou. Cestoviny iba s kečupom alebo syrom v crievku, pečivo, pizzu, rezeň v trojobale, fasirku, langos, chlieb vo vajíčku. Všetko proste iba z múky alebo vyprážané v trojobale ☹ neviem do neho nič natlačiť. Na to ze nemá skoro žiadny výdaj energie zje toho za 3. Ale proste iba dookola chkiem maslo Sunka. Každý deň sa niekoľko krát snažím dat pred neho hocičo na ochutnanie, odhryzne si iba kúsoček o veľkosť 2mm, a hneď ho napne. Ani nemá rúcha ako to vôbec chuti. Proste nič žiadna snaha. Poraďte na koho sa obrátiť.

lenyasa
autor
14. jan 2021

@andreatytler áno teraz ako si o tom píšeme tiež ma napadlo ze to bola jediná zmena. A presťahovanie sa do domu ale to mal 2 roky. A tam neboli zmeny v strave. Brata si veľmi želal, iba vďaka jeho túžbe mat súrodenca sme sa rozhodli mat druhé babo. A nakoniec ho to asi poznačilo inak. No možno sa vykeca z toho niekomu cudziemu ako mne. Ale vždy lepšie ako nerobiť nič a prizerať sa ako priberá... ☹

1katus1
14. jan 2021

@lenyasa a skúsila si to opačne, vysvetliť mu aké je to pre teba a že tebe tým.vlastne ubližuje ? Povedz mu ako sa cítiš ty. Že si z neho nešťastná a veľmi smutná . Skús spraviť s ním dohodu jeden deň jedlo podľa tvojho uváženia potom zase niečo z toho čo má on rád s obmenami . Neviem či.si to skúšala ale ak syn nie je sobec mohlo by to pomôcť. ... Prípadne si skúste napísať čo sa bude v týždni variť aj.s tvojou mamou keď ti.s nimi pomáha a dohodnúť sa s mladým a prizvať aj druhého syna.kazdy má.svoje obľúbené jedlá tak z nich zostaviť jedálniček na týždeň i keď to nebudú len zdravé jedlá ale aspoň niečo pre začiatok aby zväčšil repertoár jedál ktoré jedáva

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elizabet173
14. jan 2021

@lenyasa preco s nim nikde nepojdes ani nechodis? A nebolo chybou, ze bol s tvojimi rodicmi na dovolenke, vobec nie, urcite mal z nej pekne zazitky. Prepac, ale normalne ma mrazi, ked to citam. Viem, ze je to pre teba tazke a ubijajuce toto dennodenne zazivat, ale ty ho nemas rada? Kazdy z nas ma svoje chyby a nedostatky, ber ho aj s nimi. Mozno to od teba citi a to jeho spravanie je volanim o pomoc. Chybou bolo, ze si to nezacala riesit skor, ze to zaslo az sem. Ze si doteraz nesla s nim za odbornikmi.

gloglo77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gloglo77
14. jan 2021

Ja som mala 17 ked sme boli v tabore a na veceru nám dali teplé kravské mlieko a zemiaky s cibuľkou... Viem, že to mnohi jedavaju na večeru a nechcela som byt za fajnovku (v tabore som bola ako animatorka) tak som dala do ust zemiaky a zapila mliekom - naplo ma a skoro som sa vyzvracala do taniera ....😨 takže naozaj niektore jedla, jedalenske omačky, syry a pod. mu mozu sposobovat davenie ...
Kamaratka mala podobny problem, babka naucila jej dceru na buchtičky, pirohy, cestoviny s kečupom ... a mala nechcela nic ine, akonahle prišla do školy - zlepšilo sa to.

Ja by som na tvojom mieste jednak zaradila do denneho režimu ŠPORT - DLHE PRECHADZKY - VYLETY, ked to bude mozne kludne aj na cely den.. ved taky chalan už aj na Teryho chatu vyšliape.. a pochybujem ze po 4 hodinach by odmietol fajnu kapustnicu na chate... Hlad je najlesi kuchar 😉

A este by som sa mu snazila doplnit vitamíny v tekutom stave - SMOOTHIE 🙂
My mame taky zvyk cez vikendy a teraz v podstate počas covid voľna, že po teplych ranajkach (vajička, kaše, mlieko...) mame o 10,00 smoothie ... začinali sme klasika pomaranč, jablko, banan, ananas, jahody, maliny🍒🍏... a teraz deti nemaju problem vypit aj mrkvove, uhorkove, špenatove, cviklove🥑 🥕... aspon budes mat srdce na pokoji, že mu nechybaju vitaminy.

andreatytler
14. jan 2021

@elizabet173 Ono je mozne ze zmena prostredia urobi situaciu este horsou a bude jest este menej alebo este vyberavejsie. Aspon tak to bolo na dovolenke s prarodicmi...

andreatytler
14. jan 2021

@lenyasa Vela deti si zela surodenca ale oni si neuvedomuju ze sa tym padom budu delit o maminku.
Mozno ked pojdes za odbornikmi, tak oni skor pomozu tebe ako jemu.... ze tam ani nejde o to aby sa niekomu vyrozpraval (asi je na to este maly) ale ze ti poradia ako tu situaciu riesit.
Drzim palce.

lenyasa
autor
15. jan 2021

@1katus1 áno. Nespočetné krát. Aj videl ako už plačem za stolom od zufalosti že nechce kôli mne ochutnať ani len 2mm mrkvy. Videl ako som z toho zničená. Ale jeho mozog mu to aj tak nedovolil. Aj mi sľúbil dobre mami každý deň niečo ochutnám.ale to ze dá do seba z niečo naozaj štipku a aj to iba na začiatok jazyka kde niesu žiadne chuťové bunky. Napne ho len z predstavy že tam je niečo co nevie ako chuti. Ten mini mini kúsok ani len neprehltne. Skúšam to každý deň. Je jedno Ci je to čerstvé alebo varené, dookola ten istý scenár.

lenyasa
autor
15. jan 2021

@nikolka1986 toho vysmazaneho sa bránim. Už len preto ze viem ako mu to pomohlo z váhou hore. Bojím sa ho naučiť na také vyprážané. Aj keď viem ze je to zdravšie. Ale chcem aby začal konečne aj iné než priezle. Idem to určite tak robiť aj to je jedna z ciest.

lenyasa
autor
15. jan 2021

@nikolka1986 je alebo bol aktívny futbalový brankar pokiaľ nezrusili tréningy kôli corone. Tam je pohyb iba na tréningu. V bráne nie.

lenyasa
autor
15. jan 2021

@elizabet173 myslela som tým ze do zahraničia. Peniažky dávame do domu a deťom. Na dovolenky chodíme po Slovensku a Čechách 🙂 zatiaľ.
V pohode ja chápem všetky reakcie.
Chyba bola že som nikde nešla. Ale práve preto ze všetci dookola však sa to spraví. Stále skúšaj. On raz povolí... No ja už som z toho zúfalá. Vidí ako ho milujem. Vždy keď je tatino v práci tak sú so mnou v posteli. Nejdu späť bez uspavanky a bez bozku. Siska. Ich kedykoľvek cez deň. Beriem ich na výlety. Preberá s nim jeho úvahy do budúcna. Co chce a čím chce byť. Čomu sa chce venovať... Jasne ze ho milujem ♥️

lenyasa
autor
15. jan 2021

@gloglo77 ved toto. Vyšľape. Ale kapustnica bude zjedena iba namacanim chleba do polievky. Kapustu ani maso si z toho ani náhodou nedá. Kapustu už skúšal. No keď mu zavadi hneď je zle. Keď napríklad si ju nedá celú do úst a ostane mu na pere. Hned katastrofa. Neviem co mu bliakne hlavou keď ho to prinúti zastaviť a nejesť.

Na výlety s nimi chodím poväčšine stále ja. Cy rok vymýšľam kde ísť. Manžel na toto nie je. Robí väčšinou na dokoncovacich prácach na dome. Na výlety idem bud sama alebo volám moju maminu.

Deti si to vždy užijú. Starší si pýta veľa vody vždy. Ale jedlo iné nič.

elizabet173
15. jan 2021

@andreatytler na dovolenke so starymi rodicmi vedel presne, ze dosiahne to, co chce, tak ako i nich. Pochybujem, ze by stari rodicia na dovolenke nieco riesili s jeho stravou, ked mu doma daju to, co chce

elizabet173
15. jan 2021

@lenyasa skus toho psychologa, drzim palce

simca06022011
15. jan 2021

@gloglo77 z toho mlieka so zemiakmi by som sa aj ja.. aj teraz :D

zun
15. jan 2021

Nejaká senzoricka terapia. Alebo to nechať tak úplne. Nie je rozumné ničiť sa tým. Kamarátka dodnes neje zeleninu ovocie, spolu so súrodencami ako deti jedli len rožky, tiež mali odpor. Všetci sikovni, aktívni vysokoškoláci. Odvážni dobrodruhovia. Trochu ale bledí 😉

lenyasa
autor
15. jan 2021

@andreatytler najviac to vidno na hrudi. Nie je to masaker. Ale oproti svojmu bratovi ci svojim rovesníkom je to zle. A nechcem prísť k obdobiu kedy sa už nepostaví z postele.

andreatytler
15. jan 2021

@lenyasa Veru baculatie aj ked stale je fesak... este ma napadlo ci nema nejake hormonalne poruchy... skuste aj to vysetrit.
To ako to opisujes s tou kapustou na pere, ze mu to sposobi blok... to velmi ukazuje na tu senzoricku poruchu.
Hlavne zvolni v natlaku do jedla... aspon na cas... urcite sa snaz obmadzit nezrave jedla tak ako uz robis, len s tym ponukanim a nutenim do novych jedal by som prestala az kym nebudes mat tie vysetrenia... po tolkych rokoch je to uz pre neho skoro ako hra... stale to iste... mama ponukne, ja dam kustik na koniec jazyka a odmietnem. Treba nieco nove... dufam ze odbornici poradia.

teleskop
15. jan 2021

@lenyasa PSYCHOLOG

ivik111
15. jan 2021

@lenyasa ked citam tvoje komentare,ako by si miestami pisala o mojom malom...polievky len vymixovane,akykolvek kusok uvidi alebo zaciti,bud dojedol,alebo ho napne,alebo sa pozvracia...alebo len chleba namacat do cisteho🤦🤦neexistuje nic nove dat do pusy🙁presli sme fazami nutenia,vyhrazania sa,slubovania odmien,neustaleho vysvetlovania a bolo to vsetko horsie a horsie,preroze sme stale riesili dookola to iste,bludny kruh...
U nas to bolo od narodenia velmi narocne-syn extremne uplakane,nespave dieta,koliky,reflux,ekzemy...ved vyckaj,on vyrastie z toho,nestresuj,nedramatizuj,ako ste si ho naucili tak ho mate,je to len obdobie,on sa rozje...-som dookola pocuvala a pripadala si ako najneschopnejsia matka na svete.bol dieta,ktore papalo mensie porcie,ale zjedol ,aj ochutnal.v lete min.roku ZLOM-uz len pohlad na nalozene jedlo na tanieri znamenalo u mojho syna hystericky zachvat,plac,kopanie,atakoval nas ,vyrazal taniere z ruky...v septembri po nastupe do skolky este vacsie peklo,som sa hanbila pred ucitelkmi ako pes,kedze naozaj taketo dietatko tam nemali😔v 3.rokoch konecne potvrdena alergia na bielk.kravskeho mlieka,cize asi konecne vieme,na com sme po zdrav.stranke.
Verim,ze aj navstevy psychologa nas aspon trochu niekam posunu...tieto deticky su naozaj zaskatulkovane ako "priebercive,vyberave"ale naozaj sa stava,ze je tam ukryty vaznejsi problem.
Ja ti moc prajem,aby sa to casom u vas aspon o trosku zlepsilo😊aj ked to nebude samozrejme idealne,aby to bolo aspon o nieco lepsie♥️

lenyasa
autor
16. jan 2021

@ivik111 veľmi pekne ďakujem...držím palce aj Vam

durianka1973
16. jan 2021

@lenyasa Prepacte, ak budem radit nieco, co ste uz skusali - ale, co keby ste mu davali zjest to, co viete, ze zje (hoci aj tie mucne nezdrave jedla), ale proste menej. Ved nech si da rano chlieb so sunkou - ale jeden. Na obed nech ma pokojne rezen v trojobale, ale len jeden maly rezen, pripadne polovicu. Na veceru jeden kusok pizze (zvysok zjedzte vy ako cela rodina) alebo jeden parok. Takto si aspon vypestuje stravovacie navyky v zmysle, ze bude jest pravidelne a zaroven sa nemusi najest do prasknutia. Spravte si spolu jedalnicek na tyzden. Nevadi, ze sa tam bude striedat 5 jedal. Ano, asi budete musiet na zaciatku obrazne povedane zamykat a strazit chladnicku a nedovolit mu, aby si pripravil jedlo sam, aby si nedal velke mnozstvo. Nijako specialne stravovanie nekomentovat - take, ze pred nim sa rozplakat, ze nezje mrkvu, to nicomu nepomoze. A ak nahodou tu mrkvu zje, specialne by som ho za to tiez nechvalila - proste snazit sa mu ukazat, ze jedenie je prirodzena vec v zivote ako dychanie, nie problem. Ak zje fazulovu polievku a kapustnicu, hoci rozmixovanu, nevidim problem v tom, ze by nedostal do tela potrebne ziviny. A brata mu za priklad nedavat, to naozaj len frustruje. Ak sa pri sporte zadycha, zatial chodit vela peso, pravidelne kazdy den. A urcite aj psycholog, mozno by pomohol zistit, co bolo pricinou terajsieho stavu a poradil ako postupne skusat dalsie potraviny, pripadne navrhol dalsiu liecbu.

lenyasa
autor
16. jan 2021

@durianka1973 ďakujem. Áno momentálne fungujeme na tom ze papa menej a častejšie. Sledujem ho a usmerňujem keď vidím ze si chce dať ešte tretí rožok tak ho iba usmernim vetou,, Davidko bolo by super keby si sa teraz už iba napil vody a tretí si môže dať o takú hodinu. On medzi tým zabudne. Sledujem ale čas a teda hovolam na ten tretí rožok. Aby si ho zas nevypytal o 20tej večer. Ďakujem za postrehy 🙂

durianka1973
16. jan 2021

@lenyasa Tak potom, podla mna, sa to snazite robit dobre. Faktom je, ze z tohto stavu asi nebude existovat jednoducha cesta von. Ale ak sa nauci jest pravidelne v mensich mnozstvach, nehladovat, ale zjest tak do polosyta - tri hlavne jedla a dve malicke, ste urcite na spravnej ceste. Nevadi, ze 5 jedal dookola, on tie potrebne ziviny mat v tele bude. Ked toto zvladne a prestane vnimat jedlo ako problem, myslim, ze skusi aj ostatne veci. A pit vodu - to tiez super robite. Ako sa hovori: hlad je prezleceny smad 🙂. Ono, ten vyzor nie je hlavny problem - ved chlapec je aj podla fotiek viac-menej fesak, mozno trosku pri tele. Ale hlavny problem je pri nadvahe zvysene riziko vyskytu cukrovky, znicene klby, a to uz v takom mladom veku. Sice clovek bude robit policajta 🙂, ale urcite stoji za to predist tymto problemom. Drzte sa.

1katus1
17. jan 2021

@lenyasa potom jedine psychologicka. Skúste prípadne napísať na poradňu detskej psychologicky tu na MK

evkamotka
19. jan 2021

Psychologa. Toto vobec nie je normalne