Ako naučiť 16-mesačného na normálnu stravu?

jojolander
26. nov 2008

Ahojte, viete mi poradiť ako naučiť Danka, jesť normálnu stravu a nie tie miminkovské kašičky?
Akonáhle mu skúsim dať polievočku s mliekom, smotanou či perkelt, paradajkovú polievku či omáčku, zje 1 lyžicu a to je všetko. No keď mu dám kašičku zo zeleniny a mäska spapá celú misku. Viete mi poradiť??

fifinna
27. nov 2008

jojo, ja mam o dva mesiace mladsieho a tiez som mala ten problem. Este pred mesiacom mi nezjedol nic ine okrem toho co poznal od zaciatku. A z nicoho nic si minuly tyzden dal plnenu papriku, skoro som odpadla. Ale tiez sa do teraz napapa najlepsie z rozmackanej zeleniny. Akurat som nad tym dnes rozmyslala, ze do kedy mu ju budem mackat, on zje aj cele kusky, ale trva mu to, a nezje toho tolko ako ked to ma rozmackane. Ja to robim takto, pred obednym spanim mu vyberem zeleninu z polievky, rozmackam a napapa sa z toho. A po obede, ked sa zobudi mu dam to co mam navarene. Aj ked zje len par lyziciek, mi to nevadi, lebo viem, ze sa dobre najedol svojho jedla. A on si postupne takto zvyka na novu chut a vzdy zje viac a viac.

marorlinko
27. nov 2008

moj si zvykol postupne nato apapa pekne uz vsetko od roka najlepsie chuti dietatu,ked vidi,ze jedia aj jeho rodicia to iste

susik77
27. nov 2008

mojej najviac chuti ryza s kuskami masa a zeleninou. inak, vyskusajte nej. recepty, kde sa dava susene ovocie-detom to chuti-napr. som robila kuracie maso podus. na cibulke s rajcinami a nakrajanymi susenymi marhulami 😉

susik77
27. nov 2008

jojolander: inak, nerobi mu to zle na brusko? deti do 2-3 rokov by este nemali jest vela kravsk. mlieka a smotanu...ja malej davam mlieko len sem-tam do pudingu al. trosku do zemiak. pyre, ale take, ze mliec. polievky a pod. jej este nedavam.
a mozno take jedla ako perkelt su na neho este tazke, myslim, ze detom uplne staci v tomto veku stereotyp: proste z priloh cestoviny, ryza, zemiaky a k tomu kuracie maso, morcacie, prip. kralik, hovadzie so zeleninou...
inak ja skoro vobec nevarim pre nas typicku slovensku kuchynu, myslim, ze to neni zdrave, mne tiez vyhovuje skor len kuracie maso, zelenina, ryby...

lienka79
27. nov 2008

chcw to lwn cas a trpezivost
Su to nove chute...na ktore si musi zvyknut
Ved aj my,ked nam daju na tanier chobotnicu,hned po nej ideme...nie? 🙂
Moj maly tiez zo zaciatku odmietal,zjedol lyzicu,niekedy ani to nie..len ked videl nieco nove,tak proste nie
Ale zvykol si...no ani teraz nezje hocico...
Napr.halusklam prisiel na chut asi na 4x, parenym buchtam az na 6x,ale postupne si zvyka
Ale su jedla,kt.mi nezje ani teraz..granadier, dukatove....

jojolander
autor
28. nov 2008

Baby, dík za tipy. Skúsim teda postupne stále skúšať nové veci a tešiť sa z každej zjedenej lyžičky 😉

bibinka
28. nov 2008

jojolander- neponáhľaj sa s dospeláckou stravou.kľudne mu var tie kašičky a ked ich začne sám odmietať, potom mu daj normálnu kúskovitú stravu. a má už všetky zúbky? Lebo aj môj starší syn jedol "kašičky" do 2 rokov, kým mu nevyšli všetky zuby aj stoličky. A stále ho dávilo z niektorých druhov jedla, napr.chlieb al. rožok zjedol až po druhom roku. 😖 A potom zo dňa na deň začal všetko jesť. Nestresuj, že "ešte" neje normálne.každé bábo má iné chute, iný stupeň vývinu tráviacej sústavy a pod. Nemáš sa kde ponáhľať. Ver mi.
Môj druhý syn napr. do jedného roka mal len moje mlieko, absolútne všetko iné odmietal a od 13 mes. papal a papá stereotyp-chlebík s maslom, jogurty, zemiačky a varené mäsko, suché cestoviny- dookola, zeleninu a ovocie nechce ani s donútením. tak čo narobím? len treba čakať a mať trpezlivosť a postupne skúšať čo vezme do pusky. Držím palce.

jojolander
autor
29. nov 2008

Bibinka- malý ma iba 5 zúbkov - a s tými prednými toho ešte veľa nespapá 😅

bibinka
29. nov 2008

jojolander- tak to by aj mohlo vysvetľovať, že ti moc neche dospelácku stravu. Môj Alex má 14 mes a 8 zúbkov a ten zase odmieta kaše- si nevyberieme, každé dietko si prejde svoju tŕnistú cestičku čo sa týka stravovania 😅