Ako naučiť jesť polročné bábo?

linj
18. okt 2016

Ahojte maminy,
mám problém s mojim polročným synčekom. Bol vyše 5 mesiacov iba dojčený, potom prestal dobre priberať, tak sme sa snažili zaviesť príkrmy. Problém však je, že synček všetko odmieta. Nechce zeleninku, ovocie ani kašu. Zje pár lyžičiek (aj to ho musím zabávať, aby otvoril ústa) a potom už sa otáča a vyplúva.
Umelé mlieko tiež odmieta, skúšala som asi 3, z fľaše aj cievkou.
Jediné, čo papá, je moje materské. Toho však už asi nemá dosť, tak priberá iba 100 gramov mesačne, čo je veľmi málo (laktačná nepomôže, už boli u mňa dve a vraj ma malý štrajk, prisatie máme ideálne).
Viete mi poradiť ako naučiť syna jesť?
Prosím, aby sa vyjadrovali iba mamičky, ktoré majú skúsenosť. Nadávky, osočovanie a múdre reči mamičiek "bezproblémových detí" naozaj teraz nepotrebujem. Vďaka.

dominikav123
18. okt 2016

@linj ahoj. Treba skúšať. Učiť, byt trpezlivá, ono to príde. Určite sa nájde nieco co mu zachuti a potom sa rozbehne. Aké ovocie a zeleninu ste dávali ?

sibalka21
18. okt 2016

@linj No po prve, nejak nechapem preco si myslis ze by ta tu ine mamicky mali osocovat alebo ti nejak nadavat... Niesi prva ani posledna, ktora ma tento problem... A za druhe, musis skusat, skusat, skusat... Nechce jedno, daj druhe...Nieco mu zachuti neboj sa 🙂 Skus sa porozpravat o tom s lekarkou, ona ti asi poradi viac moznosti... Vela stastia 🙂

kitty88
18. okt 2016

@linj odporucam zeleninku mixovat dohladka a na redsiu kasicku a pridat troska odstriekaneho mliecka, nech citi znamu chut, niektore deticky mozu odmietat hustejsie ci hrudkovite kasicky a pyre, ked doteraz pili len mliecko 🙂

majusqa77
18. okt 2016

skus inu teplotu UM. mne napriklad ani jedno dieta nevypije teple mlieko

gondyo
18. okt 2016

trpezlivosť.....skúste baby mrkvičky,nech sa s nimi hrá kolko chce a po čase ochutná,učí sa spoznávat aj iné papanie nielen mamkin prsník,kašičky takisto začat po lyžičke,u niektorých detí je aj to úspech,postupne pridávat množstvo aj jeho bruško si musí postupne zvykat na normálne hamky,po čase ovocie príp.piškotku do ruky,výživky do ručičky...vela zdaru!

luba41
18. okt 2016

ešte nie je pripravený, ved vidíš , že odmieta..takže dojči dalej na požiadanie / bez cumla, aj v noci /..zase pribranie 100g nie je vela ale ani málo za mesiac v tomto veku..skus príkrm zase o pár dní, týždnov..

eeffka
18. okt 2016

@linj ja ako matka toho bezproblemoveho dietata som si teraz uvedomila ze moja zacinala jest prikrmy asi tak ze 3lyzice dnu, 4,5 aj so slinami von a tak sme sa zabavali asi 20min a aj tak nakoniec dostala cicku... ale nejak som to neriesila. 😀 takze trpezlivost.

kp7333
18. okt 2016

Moja starsia bola od zaciatku zrut, s mladsou to bolo trosku tazsie. Ale zachutila jej oranzova tekvica (hokaido alebo maslova), je jemne nasladla a po uduseni sa da roztlacit uplne dohladka, takze s tou sme sa nakoniec rozbehli. A do nej som jej postupne po troskach pridavala aj zeleninu, ktoru predtym nemusela - mrkvu, petrzlen, zeler a pod. Potom jej zachutil aj batat, tak som jej k nemu pridala trochu spenatu a zjedla. No a obycajny zemiak jedla az casom, aj to len ochuteny trochou masla. Ked sa postupne rozbehla, pridali sme masko a az potom sme k obedom pridali aj vecere. Najskor zeleninove, lebo kase odmietala. Ovocie na desiatu moc nechcela,davali sme zo zaciatku ovocnu vyzivu - taku nesladenu z dm-ky a az neskor presla na struhane ovocie s piskotom. Takze skusaj dalej a kombinuj, snad mu nieco zachuti.

kukakaj
18. okt 2016

My mame teraz presne ten isty problem, maly ma 5,5mes. a nechce niiiic nicovate okrem ciciku :( skusam, primiesavam moje mlieko, mixujem uplne do hladka a aby to bolo redsie, dnes prvykrat po 2tt zjedol asi 4 lyzicky batat s mrkvou...mala som chut strelit si sampanske 🙂 zelenina mu nechuti, vyslovene ho napina a striasa z nej, ale musi si pomaly zvyknut nic ine mu neostava 🙂 chvalabohu zatial funguje cicik, takze hladom neumrie 🙂 vecer som mu zacala davat ovsennu kasu pre babatka z DMka a ta mu chuti velmi...starsia dcerka nemala problem zjest nic, nestihala som jej davat lyzicky do pusy a dodnes je dobry jedak a tento nas drobec uplne naopak...prajem vela vela trpezlivosti, neboj raz urcite papat zacne, len si na to musi zvyknut 🙂

megann11
18. okt 2016

ahoj. Moja rada je tiez len, ze treba skusat a nevzdavat sa. Pises ze zje par lyziciek. Aj to je uspech. Moja mala odmietala prikrmy uplne a zacala ich papat asi az v 10tich mesiacoch. Skusali sme vselico, rozne lyzicky, zabavat ju, odputat pozornost.. Nezaberalo nic.. A tak sme sa len dalej kojili..Mozno by som skusila zvysit produkciu materskeho mlieka, kedze nechce ani umele mliecko. Ked uz som bola v koncoch, ze nechcela mala papat, tak som si spomenula na radu lekarky.. ze este ziadne dietatko dobrovolne od hladu neumrelo.. Drzim palce

candii
18. okt 2016

5 mesiacov je velmi malinko, hlavne dojcene deti si tazsie zvykaju na inu chut ako materske mlieko. Su zvyknute na matkinu vonu, ze mliecko piju a zrazu lyzica. Treba aj babo pochopit. Treba pomalicky a hlavne trpezlivo skusat a nenechat sa odradit neuspechom, prikrm pomiesaj s tvojim mliekom. Ked zje len par lyziciek tak je dobre jemu to na zaciatok staci.. ale zase ... moj ma 10m a az teraz zacina poriadne papat.. do teraz bol len kojeny a vsetky prikrmy odmietal

linj
autor
18. okt 2016

Skusala som mrkvu, batat, brokolicu, cukinu, hokkaido aj polievku, z ovocia banan a jablko. Nic nechutilo, mozno trochu brokolica s obycajnym zemiakom, ale ani to nebolo nic moc. Casto ho striasa a ksichti sa pri tom ako keby to bolo nechutne. 😝

linj
autor
18. okt 2016

@megann11 Ako by si skusila zvysit produkciu materskeho mlieka? Ja som uz skusala vsetko mozne, bylinky, caje, strava... Prisatie je podla laktacnej dobre, uzdicka tiez, problem bude skor vo mne. Prave preto, ze toho mlieka ma menej, tak by som rada, aby jedol aj nieco dalsie...

hivanik
19. okt 2016

Treba mu skusit do prikrmu dat materskeho mlieka. Dojcene deti tazsie znasaju prechod na tuhu stravu.

tomasko27
19. okt 2016

@linj Daj mu do ruky rozok,kukuricne chrumky.Moja je toto: UM mlieko,chrumky kukuricne,jedla aj rozok ale uz ma zub tak to odkusuje a potom ma kusky v ustach a neda si to vybrat,dalej piskoty v caji,banan,presnidavku kupenu-ale to uz nejeme teraz,rozotrene jablko+ mrkva,zemiakova kasa,mala uz aj vyvar z rezancekmi,kasu cez flasu nezje ale z lyzickou zje.Nastastie nic z jedla neodmieta aj ked jej dam nieco nove.Tak skus nieco stoho co mi papame.

eeffka
19. okt 2016

@linj ja som pila meltu.neviem ci to bolo nou alebo tym ze som vypila naraz 3dl ale mlieko som mala so 20min

diana20
19. okt 2016

Môj syn nechce vôbec papať lyžičkou, aj keď to vie.. lyžičkou sa jednoducho nenaje, všetko vypľuje.. keď chcem, aby sa napapal poriadne konečne, tak mu urobím redšie tak, aby mohol cuckať, poprípade sú presnidávky a tvarohové dezertíky v obchodoch v takých sáčkoch, z ktorých tiež môže pekne cuckať.. ak nie to tak potom sa hovorí, že viac dní rovnakú vec mu dávaj papať, lebo bábätku trvá dlhšie kým si zvykne na novú chuť..

luba41
19. okt 2016

@linj má 5 mes. nikam sa neponáhlaj..ved priberá, teraz jeden mesiac priberie málo, potom viac, potom nemusí vobec pribrať..je to úplne normálne..hlavne nestresuj, nerieš, nesleduj,klud....mlieko nepotrebuješ navyšovať, pokial dojčíš na požiadanie je ho tolko kolko potrebuje..dojčíš v noci? cumel nemá? načo byliny, čaje..kolko váži?

linj
autor
19. okt 2016

@luba41 Má pol roka, od 5 mesiacov skúšame príkrmy. V noci dojčím, vstáva aj 10 krát. Cumel má, nie stále, ale napríklad v noci keď nechce zaspať ani po nadojčení alebo v aute ho potrebuje. Váži 6,7 kg.

evittam
19. okt 2016

@linj Tak to ochutnaj - či to chutí tebe. 😉

linj
autor
19. okt 2016

@evittam Mne tie mixované zeleniny nechutia ani jedna. Ani HIPP z obchodu. Dokonca ani ovocné, tie mám rada iba Ovko, ktoré su sladené. 😀
Ale deti to jedia okolo nás bez problémov.
A inak skúšala som mu dať aj krémové polievky, ktoré jem ja, ale ani to nechcel.
Zje chrumku alebo piškót, ale nemá zuby, tak tie kúsky ho potom napínajú.
A inak zabudla som, má od narodenia reflux, neviem, či to má nejaký vplyv.

luba41
19. okt 2016

@linj neváži až tak vela.. cumel može byť pravdepodobne problem priberania..spíte spolu? uspávaš na prsníku? aj vstáva na prsníku? cumel čo najskor odstrániť-pretože to nie je dojčenie na požiadanie..ani v aute nepoužívať ...v noci spať spolu a dojčiť poležiačky-dieťa neprecitne úplne a uspíš na prsníku ..a nebudete potrebovať cumel.. laktačná Ta ani jedna neupozornila cumel? darmo budeš navyšovať umelo trvobu mlieka ked na druhej strane neumožnuješ dieťaťu dať tvojmu telu podnet nazvýšenie tvorby MM a dáš dieťau cumel..príkrmy odlož na neskor a zameraj sa skor na jeho odstránenie..lebo problemy s dojčením sa budú len nabalovať..

kacena4
19. okt 2016

@linj ahojko nezabudaj ze babatko na zaciatku prikrmov nespapa hned 100ml noveho prikrmu. zacne pomalicky zoznamuje sa len s jedlom prvy mesiac to kludne moze byt len 1-2 lyzicky az kym si nezvykne a nebude to 20ml. moja skusenosť ak papa malo daj mu menej mlieka UM ale zahusti ho viac UM tj napr ak ho odmieta daj 30vody a nie 1odmerku ale 2 hoci je to proti pravidlam ale zasyti ho to + tvoje mliecko. bude to mat ako enereticku bombu na pribratie + ostatne davaj ako treba. prikrm + tvoje mliecko + skusaj vodu z flasky aby si zvykol na pitie z flasky ja mam najlepsiu skusenost z flaskou MAM antikolikovou malicke deti mi z nej najlepsie sali. popr. dalsia rada zarabaj mu kasu kojenecku je hustejsia ako mliecko a tym aj energetickejsia. ale v prvom rade sa musi naucit prehltat hustejsiu stravu ako riedke mliecko to je zaklad na to,a by sa naucil prijimat inu potravu, aby presiel na prikrmy. drzim palceky

evittam
19. okt 2016

@linj Tak mojim deťom tiež vôbec nechutili tie kupované - našťastie som to kúpila len raz. Fuj. Skús ochutiť ten príkrm - ja som dávala rascu, bylinky-napr.petržlenovú vňať a normálne malinkú štipku soli (teraz ma tu "ukameňujú" 😝 😀 )-na zvýraznenie chuti zeleniny. A chutilo to aj mne. 😉 A to, že niečo jedia bežne deti okolo vás neznamená, že to bude chutiť aj tvojmu drobcovi. Aj kaše si skúšala?

evittam
19. okt 2016

@luba41 A zase od veci - autorka chcela poradiť ako naučiť jesť polročné dieťatko príkrmy a nie ako dojčiť do nemoty a 30x za noc - nehnevaj sa, ale ten tvoj pomaly fanatizmus do dojčenia je už naozaj otravný a nenormálny - ale to je môj názor.

20tanicka20t
19. okt 2016

@linj myslim ze vahu ma v pohode...🙂 moja tiez s kazdeho zjedla len po lyzicke...skus dat krupicovu kasu alebo puding...ale take riedke do flase...a cumel s vacsou dierkou..a davala som z kazdeho jedla co sme jedli skusat...ci ranajky ..obed ..vecera...vsetkeho troska skusit...a casom sa rozjedla...a napriklad moji nechceLi mixovane...polievku som rozpucila vidlickou...takisto vsetko cestoviny..masko...mojim to tak lepsie chutilo...a uprimne ...ani mne tie mixovane nechutili...

luba41
19. okt 2016

@evittam nikomu moj názor nevadí, vždy len tebe..nečítaj ma , nekomentuj, čakám na vyjadrenie autorky..

evittam
19. okt 2016

@luba41 Mne nejak nevadí - je len smiešne ako si všade a každému "tlačíš" do hlavy len dojčenie - niekto sa spýta ako prestať dojčiť-ty radíš ako dojčiť ďalej a podobne. Len toľko som chcela. Takže buď sa vyjadrím k veci a pomôžem alebo neriešim.

20tanicka20t
19. okt 2016

@linj a ktomu cumlu...bud rada ZE ho ma...Moja mala ho nechce ani zasvet.. a teraz ma 1 a 3mesiace a krmime sa celu noc..lebo si urobila zivy cumlik...poviem ti ze starsia mala cumlik.. a bolo to ovela lepsie...a v pohode sa od neho aj odnaucila...a teraz prespi pekne celu noc..

luba41
19. okt 2016

@evittam a mne je smiešne, že každej v teme kde sa spomenie dojčenie, si Ty stvojimi názromi nan.. a čítaj..autorka písala že sa snažila navyšovať tvorbu mlieka a nepomáhalo..tak som napísala pravdepodobnú príčinu..takisto som hore napísala, že má dať pauzu s príkrmami a skusiť zase neskor.., že dieťa nie je pripravené..