Ako ste spoznali, že treba dokrmovať?

casy30
6. jan 2009

Ahojte kočky...Ako ste spoznali, že vaše babatko treba dokrmovať? Moj malý má 5 mesiacov, celý den i noc kojím bez problémov, akurát večer som ho začala dokrmovať sunarom, lebo neviem ako to je možné, večer skrátka nemám mlieko. malý zúri, plače a keď mu dám sunar,vypije tých 90 a spokojne zaspinká...predtým mu dám ale obe prsia...neviem či robím dobre. poradte mi prosím, ak máte skúsenosť. moc dakujem.

bibianka
7. jan 2009

stvura, dík. To som ale našla aj ja, len neviem, prečo sa treba tomu mixovaniu vyhýbať. Má to nejaký vplyv na kvalitu tej zeleniny alebo čo? Mám dvojčatá, je to sklušný záhul postarať sa o 2 bábätká naraz, pomixované to mám takmer okamžite, ak by som to mala pasírovať, trvalo by to podstatne dlhšie a hladoši by si vyrevali hlasivky.

Inak moja malá je príklad, že sa dá prejsť od fľaše ku kojeniu aj po dlhej dobe. Pol roka som deťom mlieko odsávala, nechceli sa prisať (boli sme ako predčasne narodení mesiac na nedonoseneckom a za ten čas si privykli na fľašu). Doma sme ale používali iné fľaše - MaM s cumlami na materské mlieko, takže možno aj toto zohralo úlohu. Keď som po polroku zistila, že pomaly nerobím nič iné,m len odsávam a mlieka je stále menej (boli na MM prvé 2 mesiace, potom dostávali na večeru Nutrilon HA), skúsila som si ich znovu priložiť. Najprv malého - bez mihnutia oka sa prisal s vytiahol 180ml (máme doma dig. váhu, tak som to kontrovala), žiaľ, zopakoval to už len raz a potom sa začal tváriť, že nevie, na čo to je 😒 Malá však odo mňa začala piť, ako keby dovtedy nič iné nerobila, takže už odsávam len pre neho 🙂

annag
7. jan 2009

casy, ideálne by bolo odsávať tie 4 týždne a dávať mu Tvoje mliečko, máš chuť, stojí za to potrápiť sa, je to pre malého najlepšie, čo môžeš pre neho urobiť.
- obdobie výhradne mliečnej výživy máš už mesiac úspešne za sebou, určite by som ja osobne uprednostnila príkrmy pred UM. Sosášík som myslela náustok, také mäkké náustky vyrába aj Avent, z mäkkého môžeš prejsť na tvrdý a z neho aj na pohárik.
Moje deti UM ani čaj nepoznali, malá čaj pila prvý raz v škôlke 😀, teraz im občas dávam bylinkové. Pijú predovšetkým vodu, po roku som im začala dávať aj riedené ovocné šťavy.

annag
7. jan 2009

ingulka - 24 hodín v chladničke, dlhšie v mrazničke. MM treba čo najskôr dostať pod izbovú teplotu - dať do chladničky čím skôr schladiť . Je dôležité dosiahnuť úplné zmrazenie (mínus 18 stupňov) do 240 minút od vloženia do mrazničky . Nikdy nemiešame teplé mliečko s chladným, najskôr teplé mliečko schladíme a až potom zmiešame s prvým už vychladnutým - čiže mliečko môžeme zbierať 24 hodín, ale vždy každú odsatú dávku najskôr schladíme a až tak zmiešame. Do mrazeného mliečka nikdy neprilievame čerstvé. Po rozmrazení ho opäť nezmrazíme. Rozmrazujeme buď v chladničke alebo v teplej vode cca 37 stupňovej. Nie teplejšej, lebo zbytočne zničíme dôležité látky či vitamíny.
Teda ide o to, aby mliečko vždy malo teplotu pod cca 5 stupňov. AK by sme zmiešali čerstvé s už schladeným, tak by jeho teplota presiahla 5 stupňov. Izbová teplota je ideálna na množenie choroboplodných zárodkov, hrozí, že sa mliečko viditeľne či skryto znehodnotí.

annag
7. jan 2009

bibianka - klobúk dole, že si dokázala tak dlho udržať mliečko dvom detičkom 🙂 🙂 🙂
- áno, dá sa od fľaše prejsť k prsníku, ja som raz jednu maminu takto presvedčila, keď mala jej dcérka vyše 5 mesiacov, dovtedy pila odsaté z fľaše - odsávala 8 hodín denne - bábo musí mať veľmi silný sací reflex a mamička veľa mliečka - no väčšinou bábetká na také čosi nepristúpia

- deti tuhú stravu prijímajú aj preto, aby si trénovali žuvacie svaly, aby si aj žalúdok a črievka zvykli na hrubšie kúsky, je to nevyhnutné na ich správne fungovanie. Preto sa odporúča strava čo najhrubšia, teda ak mixuješ, mixuj čoraz hrubšie. Pasírovanie sa odporúča deťom, čo nevedia dobre prežúvať - teda najmä tým, čo prechádzajú na príkrmy zavčasu. Je to lepšie riešenie než šťavy. Odšťavením odstránime vlákninu z príkrmu, čo je absolútne nevhodné. Práve vláknina pomáha deťom (aj dospelým) dobre a ľahko sa vykakať

pastuska
7. jan 2009

Ahojte, tak môjho malého som začala prikrmovať teraz ako mal 5,5 mesiaca, pretože sa inak nedalo. Chcela som plne kojiť tak do 7 - 8 mesiaca, no keď nás videl jesť, tak bol doslova nervný, jačal a vrešťal a pišťal. Tak som mu zarobila kašičku, na lyžičke spapal a pohoda. Tak sme začali klasicky s príkrmami - až na zeleninku nám to ide nadmieru dobre. Malý si vlastne vypýtal sám. Cez deň príliš mliečka nechce, pije v noci. Mám a vždy som mala prebytok mlieka, takže v tom problém nie je. Proste už asi chcel niečo iné, inak si to neviem vysvetliť. Viem napríklad, že musí byť hladný po 5 - 6 hodinách, no mlieko nechce piť - kašu alebo hocičo iné spapá. Ale fľašu som mu nedávala nikdy, aj čaj pije z hrnčeka, z fľaše ani piť nevie...bolo mi trochu smutno z toho, ale keď jemu je fajn, tak nech to má. Dúfam, že ešte budem dlhý čas kojiť, že sa neodstaví úplne. Vidím na ňom, že cicík je predsa len cicík a vyžaduje ho - hoci už nie vždy a stále.

Ešte otázka na annag. Poraď, čo so zápchou. Malý s tým má problémy od narodenia, či kojím či prikrmujem..väčšinou funguje rúrka, lebo ho nechám, tak občas sa podarí, ale potom len plačká a má tvrdé bruško, tlačí a nejde mu to a nejde chudákovi...myslíš, že to prejde? Tak zoberiem rúrku, tak v priemere raz za 3 - 4 dni...už neviem, čo s ním, skúšala som slivkovú šťavu, nepomohla...

kisska
7. jan 2009

pastuska - vyskusaj nie stavu, ale slivkovu vyzivu od frutapury, alebo namocit susene slivky a rozmixovat do jedla. Nam pomaha na kakanie aj spenat, obmedzit mrkvu a ryzu...

annag
7. jan 2009

pastuska
- zápchu vyriešia príkrmy nemliečne - vláknina a dostatok vody, mliečna kaša - predpokladám ryžová ho zapeká, takisto varená mrkva
- surové jabĺčko i surová mrkva by mu mohli pomôcť

- problém zápchy spôsobuje aj čisto mliečna, či prevažne mliečna výživa, čím viac nemliečnej stravy bude jesť, tým lepšie bude kakať, jogurty nezapekajú, mlieko spôsobuje nadmernú tvoru hlienu, ten sa s nahltaným vzduchom v črievkach spení a plyny ani stolica nemôžu voľne odchádzať, vzniká kolika, plne dojčené bábo teda nezapeká, len stolica nemôže ísť z bruška von
- UM i niektoré normálne jedlo a nedostatok tekutín skutočne zapeká - stolica je suchšia, tvrdšia a preto ťažšie odchádza

- druhý polrok, resp. obdobie zavádzania príkrmov začiatkom odstavovania bábetka - MM sa nahrádza tuhou stravou, tým pádom sa ho aj tvorí menej a bábo ho aj menej vypije, je to úplne normálny jav, bábetko v roku vypije asi 500 ml mliečka, teda cca polovicu toho, čo pilo pri plnom dojčení, všetkého moc škodí aj mlieka v istom období 🙂

bubinko83
7. jan 2009

annag,odkedy treba začat prikrmovat pokial vyhradne kojim? (par krat večer UM) Cim mam začat? Skušala som mu dat oblizat lyžičku s rozpučenym zemiačikom,ale nechcel to ,vypluval a jedoval sa ☹ Bojim sa ,že bude s tym problem,ked mu to nechuti

annag
7. jan 2009

bubinko, o 4 týždne mu úplne stačí - od ukončeného 6 mesiaca. AK ho vypľúval. tak nebol na tuhý príkrm pripravený - vypľúvanie je jeden zo znakov nepripravenosti na tuhú stravu, bábo musí dospieť fyzicky aj psychicky na tuhú stravu - každé bábo má svoj vlastný čas na príkrmy

bubinko83
7. jan 2009

annag,dakujem.presne toto mi povedala mama,vraj je ešte maly na prikrmy a ono sa to časom spravi.Lebo ja už som bola neštastna z toho a myslela som ,že mu to nebude nikdy chutit.A treba začat zeleninkou?

bibianka
7. jan 2009

annag, vďaka za pochvalu aj za vysvetlenie 🙂
No, na dnes som doodsávala. Moja živá odsávačka posledné dni papá nejako slabšie a už cítim, že mlieka je zasa o čosi menej. Piaty deň jeme mrkvičku (na obed), tak neviem, či to množstvo vlákniny nespôsobuje, že má pocit plného bruška a nemá potrebu piť toľko mliečka (ten pokles je dosť výrazný, z 200 ml zišla na 100-150 pri každom kŕmení).

bzucinka
8. jan 2009

Annag, prosim Ta mohla by si mi poradit? Pisala som na 1 strane,ale nikto sa nevyjadril. Samozrejme len ak mas cas a chut. Dakujem vopred 😉

xyxy
8. jan 2009

Ahojte.ja som malemu zacala davat UM od 4.tyzdna(vzdy len vecer pred spanim) a odvtedy mam celu noc pokoj.Zaspi o 8 vecer a budi sa o 6-7rano.dovtedy to bolo o zivot kazde 2hod vstavat.cez den ho kojim.maly ma 4mesiace a 🙂 uz mu davam na obed aj kase - lyzickou.a v pohode.ja som si povedala ze nebudem otrokom dojcenia.takto sme spokojni obaja.ccem kojit max. do konca 6 mesiaca. takze casy ja by som sa netrapila,kludne mu daj vecer UM a mate pokoj obaja.moj nema absolutne ziadny problem s flasou(to myslim ze si na nej nie je zavisly,vzdy da prednost prsniku 😀)je to typicky chlap 😀 😀 😀 .

nikka_
8. jan 2009

Ahojte. Annag mám otázočku. Môjho malého dokrmujem asi od 5týždňa, aj ked som ho kojila stále plakal a bol nervózny. Tak som začala dokrmovať. Najprv Nutrilon, ale z toho ho bolelo bruško, tak sme prešli na Sunar. Aj ked stále najprv maleho priložim na prsníky a potom dokrmím. Skúšala som si totiž odsať mlieko a ledva som z oboch prsníkov odsala 80ml. Skúšala som na podporu tvorby mlieka kadečo, homeopatiká, čaje, polievky, mliečne výrobky jem denne. Mohla som ho aj každé 2 hodiny prikladať, aj tak stále ešte potreboval dokrmiť z flaše a vytiahol takú 50- 60 ml. Nechcem ešte prestať s kojením, ale zdá sa mi že mám málo mlieka. V noci mu to stačí, lebo nevypije tak veľa. Zaspí okolo osmej, budí sa pravidelne okolo druhej, vtedy ho plne kojím a potom až ráno o piatej. Ale cez deň máme problém.
Asi je to dosť málo odstať 70 ml, alebo je to OK?
Ďakujem

pastuska
8. jan 2009

Annag, ďakujem, skúsim. Veľa mliečnych kaší nejedáva, pretože ja sama som proti mlieku a nepijem ho vôbec, pretože ma zahlieňuje. Tak skúsim slivky. Jabĺčko som skúšala, nepomohlo. Tak hádam niečo zaberie. Lebo máš pravdu, stolica nie je tuhá, len mu to proste nejde von. Tlačí a tlačí...a to koľkokrát aj s rúrkou má problém. Možno ešte zájdem za dr, či nemá nejakú candidu, či niečo také.
Veľmi pekne ďakujem ešte raz.

annag
8. jan 2009

bzucinka, je výborné, že si začala odsávať, no nie je dobré, že jej to mliečko dávaš, treba ho odložiť na príkrmy. Krásne priberá, prospieva, nemáš sa čoho obávať. Je možné, že večer sa Ti tvorí menej mliečka, ak si unavená a vyčerpaná po celom dni, takisto aj malá je unavená a nevládze mliečko sať. Takisto môže byť v rastovom špurte. Preto jej treba pomôcť. Prikladáš ju často - to je prvá pomoc, teraz treba aj veľmi veľa odsávať, neboj sa, o pár dní sa mliečka začne tvoriť viac. Odsávaj po každom dojčení a vždy keď budeš mať pocit plných pŕs, resp. počas dlhších prestávok.

Pre istotu sa vyjadrím k dojčeniu:
Dojči z obidvoch prsníkov a striedaj ich aj polohy. Napríklad 10 minút ľavý klasická, 10 minút pravý futbalová, 10 minút ľavý futbalová, 10 minút pravý klasická. Hneď ako bude znovu chcieť, trebárs každú hodinu

a ozvi sa, ako pokračuješ, aby sme operatívne poriešili problémy, neboj sa, malá od hladu neumrie, no Ty si zachrániš dojčenie a ani to nebude veľmi bolieť 🙂

annag
8. jan 2009

nikka - ak treba zvýšiť tvorbu mliečka, tak sú 2 hodiny veľmi dlho, vtedy treba dojčiť oveľa častejšie

- ešte si v čase, keď by si mohla prejsť na plné dojčenie, ak máš chuť a trpezlivosť, určite sa Ti to podarí

- musíš zredukovať dokrmy - nie je dobré dokrmovať po každom dojčení, len keď už je fakt zle, napríklad večer
- dokrm mu treba dávať lyžičkou, máloktoré dieťa nezačne časom preferovať fľašu - musí mamičke tiecť ľahko mliečko a bábo musí mať silný sací reflex
- odsaješ celkom pekne, bábo vytiahne o 50-70% mliečka viac, to je veľmi dobrý znak
- odsávaj po každom dojčení obidva prsníky a vždy keď má dlhšiu prestávku(napr. večer medzi 20 a 2. hodinou máš aspoň dve šance mliečko odsať - odsaté mliečko použiješ na kritickú chvíľu, resp. ho zamrazíš
- dojči z obidvoch prsníkov a striedaj ich aj polohy. Napríklad 10 minút ľavý klasická, 10 minút pravý futbalová, 10 minút ľavý futbalová, 10 minút pravý klasická. 10 minút je len príklad, bude to čas, kedy bábo ozaj účinne saje, nielen cucká - možno 3 minúty, možno 15
- hneď ako si bude pýtať prsíčko znovu, tak mu ho ponúkni - hoci aj hodinu od začiatku predchádzajúceho dojčenia

- ak toto dodržíš, o pár dní zabudneš, že si niekedy dokrmovala, je to skutočne dojčiaci maratón, ale dá sa zvládnuť a ani bábo sa veľmi nevtrápi, s laktáciou sa dá úžasne pracovať, mliečko sa vždy prispôsobí dopytu
🙂

bzucinka
9. jan 2009

Annag, dakujem za odpoved. Odsavat som skusila len v noci, ked malicka trosku dlhsie spinkala. Aj to sa mi podarilo iba maximalne 90ml z oboch prsnikov. Inac pocas celeho dna nemam nikdy naliate prsia. Bambula uz od zaciatku papa velmi kratko od 3-10 minut. Dlhsie nikdy ☹ Polohy striedam, lebo som uz zufala ako sa jeduje a place. Takze aj to striedanie poloh pri tej rychlosti papania je trosku problemove. Lenze zhruba 2 tyzdne papa ozaj malo,aspon mne sa zda. Casto je hladna,ale vrieska mi pri prsiach. A kojila som od zaciatku casto a kratko (reflux plus kolika),no teraz to nejako nefunguje ☹ Ked sa mi ju podari nakojit, tak uz skoro nic neodsajem a mam pocit, ze ani ona nieje bohvieako napapana. ☹ Skusam pit cajiky a podobne,ale akoby sa mi znizovala tvorba mliecka. 😢

bzucinka
9. jan 2009

Este som zabudla napisat, ze medzi kojenim pocas dna. (Ak sa to da nazvat kojenim - mala sa zlosti a papa mozno 5 minut v priemere) odsajem po kojeni len okolo 20,30ml a prsia mam "odštavene" a do dalsieho kojenia sa mi velmi nenaplnia 😒

anickaajanko
14. jan 2009

ahojte babenky
malý ma 4,5 mesiace, je plne kojený, asi raz denne vypije trošku HIPP čajíku, má 7 kg
zaujímalo by ma od kedy mám začať prikrmovať, čim začať, výživka... kašička... aké sú najlepšie
a koľko krát denne a najlepšie v ktorú hodinu dávať príkrmy
pred spánkom je vraj najlepšie MM

mukky
15. jan 2009

ahoj...pozri si temu dakujeme annag,a tam mi asi na predposlednej strane alebo i skor pise na co hladas odpoved....moj mal 8meho teraz 6 mesiacov a papame tyzden,tiez je kojeny no i prikrmujem nutrilonnom...myslim ye sa nemas kam ponahlat ked je kojeny a pekne ti pribera...moj mal v utorok 7600 😀 a pediatricka povedala ye je to pekna vaha...bala som sa ye povie ye nizka..no podrastol mi 🙂 nekojene deti papaju skor prikrmy tak od 4 mesiaca ukonceneho

siminks
15. jan 2009

Ahojte maminy,ktoráí mala takýto problém?malú prikrmujem od 4mesiaca teraz už papá takmer všetko,asi od 5mesiaca pijeme mliečko už len ráno a večer po220mlno momentálne má svoje"stavy"a mlieko mi nechce vôbec,ked jej dám jogurt alebo kašičku až sa jej rozsvietia oči 😵 mali sme to už asi pred mesiacom prešlo ju to.....

majkuliatko
15. jan 2009

ahojte, ja mam dcerku, kt mala v utorok 5 mesiacov. stale je len kojena a aj by som ju rada kojila este aspon cely 6 mesiac, ale noci sa nam velmi zhorsili a vobec neviem preco. mala vzdy papala kratko, max 10 min, a to iba z jedneho. teraz uz to trva v priemere 5min. papat jej davam cca kazde 2-3 hodky. cez den mi to nevadi a v noci spavala velmi dobre (budila sa 1x az po 2hej, potom okolo 5tej), ale od zaciatku januara je to hrozne. v noci mi vstava kazde 2hodinky, niekedy skoro kazdu . cumlik odmieta, vzdy sa musi prisat, pocuckat a za 5 min uz spi. zacinam byt z toho zufala. kamosky mi povedali, ze uz mam mozno malo mlieka a ze jej mam dat kasu, alebo UM aspon na vecer. viete mi nejako poradit, aby sme noci zvladali??

c.o.l.a
15. jan 2009

Ahoj majkuliatko. Ja mám 4 a pol mesačnú dcéru a dokrmujem od tretieho mesiaca. Medzi 2. a 3. mesiacom nič nepribrala, málo papala a znížila sa mi tvorba mlieka. Začala som ju častejšie prikladať, tak sa mi mlieko nakoniec rozbehlo a prikrmujem len raz za denne večer. Najskôr ju ale nakojím a potom sa dorazí fľaškou. Väčšinou jej stačí len 150 ml a zaspí. Chodí spať okolo desiatej a krásne mi vydrží celú noc, rekord bol 9 hodín!!!

zuzka1.
15. jan 2009

Nam to povedal lekar, keby som viacej citala rady annag, aleob s anu nakontaktovala, kojila by som snad dodnes.
Bolo to okolo 3.mesiaca, maly pribral za 6 tyzdnov, len 300g, tak nam nakazal a to obl zaciatok konca nasho kojenia.

c.o.l.a
15. jan 2009

To je škoda. U nás to bolo skôr naopak, ja som začala dokrmovať sama od seba a doktor povedal, aby som len kojila, lebo fľaškou sa rýchlo odstavím. Ale keď som videla, aká je chudunká a aká bola po fľaške spokojná, až blažená, tak som jej UM začala dávať pravidelne pred spaním a odvtedy aj vydrží dlhšie spať.

majkuliatko
15. jan 2009

no moja je tiez viac dlha ako baculata. moc nepribera, ale dr zatial nic. koncom januara ideme do poradne po 2 mesiacoch, tak som zvedava, co mi povie. uz som jej skusala dat moje mlieko z flasky a len tak sa po nom zaprasilo a pri prsniku vyvadza, hra sa a ked sa jej uz zda, ze je napapana, tak mi zacne vrieskat, ze uz dost 😠 . skusim pockat este zopar dni a ak sa noci nezlepsia, tak si skusim za den poodsavat a na vecer ju dotlacit este MM.

funy
16. jan 2009

ahojte,
napiste mi pls do ip, to si najdem najskor, ze ci staci ked ma maly 2 tyzdne dnes ked vypije kazde 4 hodiny 80. z jedneho psnika vypil 40 aj z druheho. vazila som ho pred a po kojeni.
je stale nekludny a hlada prsnik, ale potom ich uz len dudle a cumlik nechce.

pensadorcallisto
16. jan 2009

Ahojky....JA sa chcem v podstate spytat na to iste, co funny... Maly ma 3 tyzdne... Cez vstava vacsinou kazde 3 hod., niekedy 2 alebo 4...Vacsinou pred vecerom sa mi stane, ze sa napapa, je v pohode, ale asi o takych 20 min. sa tvari akoby bol hladny... Niekedy si prsnik len chyti, 2-3krat potiahne a uz len drzi, niekedy stihne pozurit a mlieko mu zacne tiect z ust. Tak si myslim, ze uz asi nechce. Ale o par minut sa to opakuje...Zacne dost plakat a hladat prsnik a je to tak dokola...Potom zaspi, ale o par minut je zasa hore.Uz si niekedy myslim, ci nemam malo mliecka, ale ked vidim, ze to mlieko akoby ani potom nepil, len vypluval, tak som na pochybach...Neviem, ci to nemoze byt tym, ze ma sopliky a ze zuri kvoli tomu a ten prsnik ma len na ukludnenie... Som proti cumliku, takze nepouzivame, mozno si to takto vynahradza... Ako by som zistila, ci mam malo mliecka, keby to tak bolo? Maleho nevazim, zbytocne by ma to len stresovalo... V noci mam mlieka dost, prsia mam ovela tvrdsie ako cez den...

annag
16. jan 2009

pensadorcallisto, s funy máte rozdielny "problém"

Tvoj malý má prísun mliečka dostatočný, ak sa dožaduje častejšie prsníka, je to len preto, že sa che upokojiť, uspať. Keďže mu mliečko tečie, prsník vypľúva. Dobre si to odhadla, vynahrádza si takto cumlík. Nemusíš mu ho dávať, stačí, ak ho naučíš zaspinkať bez neho. V prvom rade mu nedávaj prsník tak často, lebo evidentne ho nechce od hladu, takto ho prsník ešte viac ruší. Skús ho podvečer dať do kočíka a choď s ním na prechádzku, dávaj ho na balkón, nos ho v šatke, skús ho okúpať. Niekedy je najleopšie nechať bábo na pokoji, nechať ho trebárs v obývačke, ale nerušiť ho, sám si možno trošku poplače, možno ani to nie a zaspinká. Skús ho dať podvečer do postieľky, nechaj otvorené dvere, nech počuej zvuky zdiaľky ... treba skúšať, čo na neho zaberie. On za večerný nepokoj nemôže, Tvojou úlohou je pomôcť mu tento čas nejako prežiť.

Ako zistíš, či máš málo mliečka - malý by sa prsníka dožadoval, na prsníku by plakal, zvyčajne až po niekoľko minútovom papaní, zle by priberal. Ja Ti vrele odporúčam, odsávať si mliečko raz do dňa - najlepšie večer, keďže je nervózny, daj si normu , napr. 100 ml každý večer. Takto budeš vedieť, že mliečka máš dosť, čo Ti v najbližších týždňoch pomôže zvládať nepkoj malého, lebo vylúčiš najväčšiu obavu - obavu z nedostatku mliečka.