Ako začať prikrmovať?

bielavila
15. jún 2015

ahojte baby, kto mi poradi krok za krokom ako zacat prikrmovat...teda viem asi priblizne ako samozrejme, ale je tu nejaka mamicka, ktora je v rovnakej situjesn ako ja??aby som sa nejak vedela zorganizovat, mam 5 mesacne babatko, od narodenia na UM, kojene bolo iba par tyzdnov, potom uz nie, cize je 100% na UM, chcem sa teda opytat s cim zacat, kolko krat denne teda davat este mliecko a kolko krat prikrm a teda aky prikrm, ja davam zatial iba UM, ale uz som skusala detsku vyzivku od hipp a take bananove mliecko od nestle, to mu chutilo, vyzivka moc nie, neviem co by som este mohla davat, ci uz aj ovocie a zeleninku pomixovanu....alebo zatial iba tie vyzivky a tie kasovite mliecka a kolko krat do dna? bola by som moc rada za nejaky vzorovy jedalnicek aby som to neprehnala, ze mu budem davat 3 krat do dna vyzivu a podobne kiksy...potrebujem usmernit... jemine pochopil ma niekto ? 😀 budem rada za vase rady a skusenosti 🙂

bielavila
autor
15. jún 2015

@ivet1371 super dakujem za ochotu, ak si nebudem vediet rady napisem 🙂

bielavila
autor
15. jún 2015

@monciky super napad, asi aj ja skocim do ikei, nakupim malinke nadobky a ked budem vyvarat zamrazim 🙂

bielavila
autor
15. jún 2015

@ivet1371 vodicku davam

monciky
15. jún 2015

@bielavila
ja nemrazim navarene, ja mrazim cerstvu zeleninu nakrajanu, mam kupene mraziace sacky..., nie som zastancom mrazenia hotovych pokrmov..., ak sa stane ze v jeden den nemam navarene, alebo niekde ideme, mam so sebou kupovane, a napr. dieta mam papat aj rybu, ja kupujem hotove prikrmy s lososom alebo treskou, nekupujem cerstvu rybu....,ale tiez mam pocit, ze niekedy nieco spravne nerobim, ale nejsom 100%

ivet1371
15. jún 2015

@bielavila ok neboj sa toho

bielavila
autor
15. jún 2015

@monciky jasne uz chapem, ked som si to este raz precitala 🙂 no ja sa toho bojim, ze nebudem rovit na 100 %, ale ono sa to asi aj tak neda 🙂

monciky
15. jún 2015

@bielavila
a este ku kojeneckej vode, kupovala som ju prve 3 mesiace, potom som zacala prevarat nasu z vodovodu, my mame vlastnu zo studne...., maly pije aj caje- ale len sypane alebo z nalevovych sackov, v granulovanych je cukor a je to humus..., a od ukonceneho 6. mesiaca som zacala davat aj kase, moj maly papa Nutrilon, tak od Nutrilonu som kupila prvu kasu, mam aj od HIPP...

ivet1371
15. jún 2015

@bielavila nemusíš sa riadiť tabulkami.od 4-6 mesiaca je imunologicke okno.kľudne ochutnavajte

bielavila
autor
15. jún 2015

@monciky cajik fenikolovy davam aj ja, tiez sackovy, lebo mi uz v lekarni vravela magistra, ze granulovane su sladke...a tu kasu davas vtedy ked nedavas tu zeleninku, ci nejak na ranajky? ja totiz viem recepty na prikrmy, ja neviem tu postupnost, ze kedy zeleninku, kedy este mliecko, kedy tu kasicku a tak....

bielavila
autor
15. jún 2015

@ivet1371 jasne my ani ne sme tabulkovy 😀 malinky je drobunky, preto som opatrna je predcasniatko, tak sa bojim aby som mu neuskodila, ale to asi kazda mamina ma strach ci urobi to ci hento dobre 🙂

katarinamarkova
15. jún 2015

@bielavila
presne opacne ako to robis teraz.......
najprv zacni zeleninkou - jednou, druhou, dvoma tromi.....mixom
pridaj kusok maska - take, ine, onake.....
ovocie....
opatrne po kusickoch kludne pridaj do nejakeho jedla obilniny

ked ho naucis najprv na sladke a ine ochuteno mliecno sladke blbosti - len tazko si potom zvykne na nejaku ,,bezchutovu,, mrkvu, masko, zeleninku. ovocie.....

mimik79
15. jún 2015

pridaj sa do tejto skupinky, tu sa dozvies vela uzitocnych rad https://www.modrykonik.sk/group/1880/detail/
ja inak tiez radim zacat uvarenou mrkvickou, popucenou, zmiesanou s vodou v ktorej sa varila, v dojcenskej najlepsie, na obed, ked uz bude cas kedy by mal papat mliecko tak daj mrkvicku, prve dni spapa mozno len par lyziciek, mozno len dve, tri, sice nas spapal asi 10🙂 a potom za chvilu dokrm mlieckom, mnozstvo sa casom naucis kolko este zvladne po mrkvicke, davaj tri dni, zakazdym cerstvo uvarenu samozrejme a ked nebude ziadna alergicka reakcia, po troch dnoch daj zemiacik, tiez tak pripraveny,zase tri dni, dalsie zeleninky mozes skusat cuketu, tekvicu, karfiol, kalerab...potom uz mozes kombinovat aj dve, po dvoch tyzdnoch ked bude papat zeleninku vselijaku tak mozes dat ochutnat aj ovocie, banan, jablko, ja som davala surove narajbane na tom umelom struhadle, takej vanicke, lebo kovove nici vitaminy, niekto aj vari ovocie, samozrejme okrem bananu, mnohe nevaria, ani ja som nie, to skus tak poobede, alebo doobedu, ja som sa snazila tak pomedzi krmenie mlieckom to zakomponovat, a potom po mesiaci zhruba maskom pokracovat, radim tiez ziadne vyzivky a sladke kadeco na zaciatok

silvia62256
15. jún 2015

@bielavila babco je este male,teraz davaj kludne cely mesiac len zeleninu. Po mesiaci najskor som ja zacala pridavat maso, medzitym uz som vselikedy pocas dna dala trebars pohankovu tycinku alebo naskrabkala kusok bananika. Seriozne ranajky som zaviedla tak po mesiaci a pol a po dvoch tyzdnov cca veceru. Na veceru vacsinou davam prave tie kase. V 8 mesiacoch cca uz moze mat babo tri chody denne,vacsinou ovocko na ranajky,zelenina maso na obed,kasa na veceru. Uvidis podla babca,moja mala bude mat 10 a uz dam sem tam aj olovrant,ked vela pobehuje a vyhladne jej.

deni73
15. jún 2015

Ja som začala mrkvou, zemiakom, presne podľa tej tabuľky, po týždni mrkva+zemiak, s trochou UM, až neskôr ovocie, malý mi vždy všetko zjedol. nikdy nič nevypľul, aj doteraz má chuť na všetko. 🙂

cannella
15. jún 2015

@bielavila mam tabulku vzoroveho jedalnicu, zavadzania potravin aj mnozstva. Jasne, ze nemusis dodrziavat do bodky, je to orientacne a pre dojcene deti, ty si musis vzdy odratat 2 mesiace, kedze je babo na UM. Ak chces, posli mi mail, tabulku ti npreposlem

borkavan
15. jún 2015

@ivet1371 môžem sa aj ja spýtať na tu šošovicu a ryžu. akým spôsobom ju robíš? malý má 8 mesiacov a už by mal ochutnať aj cestoviny a šošovicu, len neviem ako na to.
a raz neviem čo dávať na olovrant. zatial má na desiatu ovocie a na obed zeleninu a mäso alebo žltko. teraz bych chcela nahradiť aj olovrant. len raz neviem čím.

danielita18
15. jún 2015

Hami má dobrú knížku o prikromovaní a je to tam aj dobre vysvetlené a mne to dala naša doktorka ale jasné že som nedavala všetko od Hami a je aj dobrá knižka čo býva pribalená v tých kufríkoch od poistovne co sa dostavajú v nemocnici a u gynekologa,ale najlepsie je zacat so zeleninou,mrkva, zemiak, brokolica, cuketa,dyna,a kazdý den novu zeleninu a davat 3 dni vkuse aby si zistila reakciu a je to len také učenie ako papat lebo takéto male detičky ešte nevedia dobre prehltat a iba to v ustach prehadzujú takže prvý den jedna lyžička na zoznamenie s prvou zeleninou a na druhy den 2 lyžičky a 3 den 3 lyžičky ale ked nespapa nevadí to sa stale len učí a vždy za tým dat mliečko tieto začiatky ešte nie su náhrada stravy

ukulela
15. jún 2015

@bielavila ak mate zahradku,parada. mrkva, aj mlady hrasok moze byt, tekvica,cukina, zelena fazulka, listovy spenat ... co budete mat, ponukni mu 🙂 mo jmuchutilo napr aj mrkvovo-petrzlenove pyre. a ja mu kombinujem hocco - ale v zasade ma na obed vzdy maso(alebo zltok) a zeleninu a k tomu este zemiak (alebo on uz moze aj ryzu/cestovinu). tebe ale na zaciatok staci najprv po jednom druhum a potom kombinuj na zaciatkumax 2 druhy. maso samozrejme nedavaj same.
ja by som si dala pozor na to ovocie. nie som studovana ako pise ivet, ale napr kamoskin maly ma atopicky ekzem a je citlivy na to, co je. on sa vyhadzal aj ked si ona dala jahodovy lekvar a kojila ho potom. ja som z ovocia zacala jablko, banan, neskor hruskovu vyzivu (som mala navarenu) ak mas kde kupit v dobrej kvalite, tak aj avokado odporucaju, ze je minimum alergii nan, ako banan. teraz som pridala cerstve marhule. ceresne este nie, ani jahody a to ma maly 8 mesiacov. ked budu broskyne, tak mu tiez ponuknem, ale pockam na tie z trhu, nie z supermarketov, co cestuju sem mesiac neviem skadial ...
a aj ja - ked som mala viac zeleniny, navarila som a mam v takych malych nadobkach namrazene.
a este - ja som uz v 6tom mesiaci zacala pomaly davat po troche lepok.do jablcnej vyzivy nastruhat detsky keks (tie pre mimina - tie su bez bielka a mali by byt bez cukru) alebo davam aj malinko ovsenych vlociek do jablka, ked ho dusim. moj uz moze aj cestoviny, mal kus kus, pseno ...
a ja ked si nie som na istom, tak som si vytlacila tuto tabulku http://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat... ... a ked kel som napr dalamalemu dost skor🙂 ale tonevadi 🙂

moni244
15. jún 2015

@ukulela ale zase ked mas pristup k domacemu ovociu, bolo by skoda nedat ako potom kupovat, moja mala v lete lred 2 rokmi 6 mesiacov a svokra mala akurat aj jahody, maliny, cucoriedky, ceresne, lesne jahody, vsetko som dala.okostovat a v 8 mesiacoch som dostala domace paradajky od svagriny, tiez sa nemaju paradajky tak skoro ale vyuzila som, ze su domace

ukulela
15. jún 2015

@moni244 ja by som skor spracovala - aj teraz idem varit jahodovy domaci lekvar. ono ten kamoskin maly ozaj reaguje velmi zle na niekteore potraviny :( takze uplne malemu by som este take nedavala, a urcite nie, ak je v rodine alergia. ja som napr zacinala s prikrmami v marci/aprili - cerstve nic nebolo, ale mala som narobenu vyzivu z domacicj jablk /hrusiek - bez cukru - tak z vocia mal prve toto.

moni244
15. jún 2015

@ukulela ja robit vyzivy neviem a nemala toho svokra tolko, aby sa to dalo spracovat a zase, nemozes celoplosne tvrdit, ze s ovocim pozor na zaklade jedneho prikladu, proste ak v rodine nie su alergie, nie je dovod sa obmedzovat, iba ak dieta zareaguje, potom obmedzit

veriiii
15. jún 2015

@bielavila ahoj..je take nepisane pravidlo,zeby sa malo zacat so zeleninovymi prikrmami..ked totiz zacnes so sladkymi -ovocnymi,tak je dost mozne,ze mu nebude chutit tie nesladke..ale-mrkvicka byva sladucka..
Zacina sa iba s jednym druhom zeleninky-aby si si vedela odstopovat pripadne reakcie..
Zacina sa iba s jednou-dvoma lyzickami..jednak babo musi sa naucit s jazyckom spracuvavat a posuvat tuhe jedlo-nie je to take lahke,ked doteraz malo mliecko! a po druhe, ak by zjedol vela,mohlo by ho boliet brusko..a ak by mal mat reakciu o to horsiu ak prijme vela lyziciek .
Prikrmujes zo zaciatku raz denne samozrejme..povedzme na obed..kedze spapa len par lyziciek,nepovazuj to za jedlo..jeho jedlo je este stale mliecko.az pokym nezje urcity objem,-k comu sa dostanete postupne, dovtedy ta davka nie je jedlo,ale len sa uci ochutnavat a papat..kazdy druh zeleniny skusas takto 3 dni,ci nezareaguje..napr zapchou, vyrazkami, nafukovanim,vracanim....ak je vsetko ok po 3 dnoch, mozes bud skusit samostatne dalsi druh zeleniny,alebo rpidat k tomu prvemu..-dalej napriklad zemiakove pyre s troskou umeleho mliecka a par kvapkami repkoveho alebo slnecnicoveho oleja-zasa iba 2 -3 lyzicky na ochutnanie..a testujes zasa 3 dni.potom mozes napriklad tekvicku-tu maju deti radi,..neskor mozes kvalitne kuracie masko..zasa len trosku spociatku..

mozes aj vajecny zltok uvarit a trosku zapracovat.alebo zavarit ho do prkrmu...s bielkom pockaj po 12 mesiaci..
je tu inac aj skupina o prikrmovani..https://www.modrykonik.sk/group/1880/detail/

Nezabudni ze u nekojenych deti treba zaviest lepok-bud zavaris trosku krupice do polievocky,alebo trosku bezvajecnej cestovinky medzi 6-7 mesiacom..

ivet1371
16. jún 2015

@borkavan sosovicu červenú len uvarit možeš aj s meskom a mesko rozmixovat.ryžu uvarit a tu muze s ovocim alebo zeleninou.vnućka má rano kašu potom ranajky maslovy alebo syrcekovy chlebík desiatu jogurt obed hustý polievku alebo zeleninu s niečím.olovrant ovocie a većer kašu.s mlieka grckala tak to nie

monciky
16. jún 2015

@bielavila
kasu som dala na veceru, vyskusala som, ze ci ho viac zasyti, ale u nas kasa nefunguje, ze dam kasu a prespi celu noc, niekto dava kasu aj na desiatu...., u nas to vyzeralo takto: mlieko som davala ako vzdy davam, len na obed som dala par lyziciek mrkvy, potom som obedne mlieko plne nahradila obedom, ale stale som davala mlieko, vychadzalo to tak ze 5x za den a teraz: rano mlieko, potom je desiata- vtedy davam presnidavku, ovocie, jogurt, potom je obed vareny alebo kupovany, potom je olovrant, vtedy dam puding alebo jogurt alebo kasu a na veceru pred spanim mlieko, v noci ak sa zobudi znovu mlieko..., ale ja mam starsie dieta, takto som sa dopracovala k tomu postupne, najprv som len nahradili obedne mlieko obedom, takto som isla asi 2 tyzden, potom zaradila desiatu....

tana2278
16. jún 2015

@bielavila Vymen pediatra, je tam na to, aby ti poradil, nielen ohladom prikrmov. Si asi z BA, takze problem by si nemala mat.