Aký olej do príkrmov pre bábätko?

ewanell87
29. máj 2017

Dievčatá, prosím Vás, akeé oleje ste pridávali detičkám do prvých príkrmov? Olivový, kokosový, sezamový? Obyčajný slnečnicový? Môžem použiť napr. aj oleje z orieškov (Vlaššských, arašidov, a pod.)? Možno hlúpa otázka, ale nepáči sa mi, že by som mu do papania mala liať olej na vyprážanie (slnečnicový). Ďakujem vopred za každú radu! 🙂

dominika6
29. máj 2017

obyčajný...žiadne experimenty.

lorela
29. máj 2017

@ewanell87 Rozhodne extra panenské oleje - pridať pár kvapiek do už hotového príkrmu. Najlepšie olivový, neskôr avokádový, kvalitný 100% slnečnicový atď. "Orechové" zatiaľ nie.

ewanell87
autor
29. máj 2017

@lorela ďakujem krasne za radu 🙂

lorela
29. máj 2017

@ewanell87 Za máličko 🙂

zuzik307
29. máj 2017

Repkovy, speci do prikrmov maju v DM-Babylove...

lorela
29. máj 2017

Repkové oleje nie sú kvalitné.

1988majka
29. máj 2017

@ewanell87 na prve prikrmy lanovy tekvicovy a mozes aj slnecnicovy. tie su nutricne velmi kvalitne a aj su chutovo take neutralne relativne ked uz bude zvyknute babo tak aj ine pridaj. Neviem ako ste na tom v rodine s alergiami ale s olejmi z orechov by som este pockala. 🙂

anabeth
29. máj 2017

slnečnicový nie je len na vyprážanie , v bioobchodoch majú slnečnicový extrapanenský a vonia nadherne
ja som pridávala ten na striedačku s olivovým a s kvalitným maslom

gala79
29. máj 2017

https://www.alnatura-shop.de/g/product/20000252...
len neviem ci ho ma aj DM na Slovenku... skus pozriet... je to mix repkoveho & slnecnicoveho

hanata
29. máj 2017

Ja som davala klasicke kravske maslo.

ewanell87
autor
29. máj 2017

ďakujem krásne maminky! :* Pomohli ste mi 🙂

sense
29. máj 2017

Ja som davala lanovy alnatura al tekvicovy,neskor maslo

dominika6
30. máj 2017

@ewanell87
aj tak nechápem ako to myslíš že zvlášť budeš lievať olej do jedla?
prvé príkrmy sa vždy robia iba na vode..
mrva,zemiaky,polievky..tak načo tu nejaké špekulácie vymýšľate?
a ked sa už prechádza že aj mäsko tak normálne na prírodno varíš...tak hádam jej nebudeš liať olej do jedla..

bienennest
30. máj 2017

@dominika6 Ahoj, male mnozstvo oleja je v prikrmoch velmi dolezite, napomaha lepsiemu traveniu, predchadza zapcham. okrem toho obsahuju kvalitne oleje mnozstvo vitaminov a omega-3 tukov, ktore su pre dieta prospesne
@ewanell87 mne radili davat bud repkovy olej, ktory podporuje vyvoj mozgu u novorodenca alebo kokosovy olej. Sezamovy rozhodne nie, mohol by vyvolat alergicku reakciu.. slnecnicovy olej je tiez v poriadku, je vsak dobre ak je uschovavany v tmavej flaske (bezne sa predava v plastovych flasiach ktore su priesvitne, to ho znehodnocuje)

elenita
30. máj 2017

No ja neviem, ja som takisto olej nikdy do prvých príkrmov nepridávala.. tiež som všetko varila na vode...ale tak, každých pár rokov sú nejaké nové trendy, toto ja už nesledujem 😉

dominika6
30. máj 2017

@bienennest ked uvaríš čistú nastrúhanú mrkvu,zemiak,či polievky zeleninové na vode tak žiadny problém s trávením nieje..
tie sú ked sa do detí pchajú celý deň piškoty a rožky

dominika6
30. máj 2017

@elenita presne tak..ja ked vidím ako mamičky sú pol dňa vonku s dieťatkom a aby vydržali tak majú furt pri sebe piškoty,suché rožky,chrumky,brumíky,potom idú na zmrzlinu kde im zas dajú oblátku...a potom hlavná vec že kúpia špeciálne oleje čo im nalejú do jedla aby sa dieťa vytoto...

ewanell87
autor
30. máj 2017

@dominika6 Olej (pár kvapiek) sa pridáva preto, pretože väčšina vitamínov sa vstrebáva v tukoch. Čiže strava musí obsahovať nejaký tuk, aby sa vitamíny dostatočne využili. Odporúčajú to aj detský lekári 😉

bienennest
30. máj 2017

@dominika6 ahoj, moji piskotku a rozky do roka ani nevideli 🙂🙂🙂.. vsetci si robili srandu ze mam bio-deti co vyrastaju len na ovoci a zelenine.. ale pobavila si ma. zial take jednoduche to nieje, su deticky ktore maju s travenim v prvom roku celkovo problemy a napriklad taka mrkva ci ryza, ktore su super potraviny robia takymto detom riadne problemy. zelenina sa ani pri pridavani oleja predsa nevari v oleji ale len vo vode.. olej sa pridava v malickom mnozstve uz do hotovej, rozmixovanej kasicky.

ewanell87
autor
30. máj 2017

@bienennest Super ďakujem za radu! 🙂

gala79
30. máj 2017

@dominika6 a kto tu hovori o nejakom "liati oleja do prikrmov" ?? ten olej sa dava max. 1-2 cajove lyzicky do hotoveho prikrmu... ako pise @bienennest.. nepridava sa len olej len tak "zo srandy", ma to svoje opodstatnenie: na travenie , vyvoj mozgu atd... a o ziadny novodoby trned sa nejedna... moja dcera bude mat 12 rokov, a uz vtedy to bola uplne normalna zalezitost...

1988majka
30. máj 2017

ked dieta papa uz v pohode viaczlozkovy prikrm do neovocneho sa pridava polka zltka alebo kusok potlaceneho avokada alebo 1cl oleja - mozno davat rozne panenske za studena lisovane oleje (+ postupne aj nejake tie bylinky ako kopor, majoran,..). pre vyssie zmienovane zdravotne dovody 🙂. odporuca to aj ambulancia klinickej vyzivy napr. 🙂

ewanell87
autor
30. máj 2017

@dominika6 tak moje 5 mesačné dieťa v ústach ešte nič okrem zeleniny, ovocia a mlieka (nie kravského) nemalo, tak neviem odkiaľ beriete tú istotu, že som jedna z tých mám, ktoré dávajú svojim deťom piškóty, zmrzlinu a pod. 😀 A ak to mal byť len všeobecný uhundraný komentár, k tomu ako sledujete čo robia iné mami a staráte sa im do toho, čím kŕmia svoje deti, tak to ma potom mrzí, že máte v živote takéto banálne problémy, ktoré Vám tak znepríjemňujú existenciu. Nech si každá mama kŕmi svoje dieťa čím chce, a čo jej svedomie dovolí. ❤

dominika6
30. máj 2017

@bienennest nie nemáš bio deti,robila si správne tak isto ako ja..tiež do roka žiadne somariny nejdeávali..
varila som vždy čistú zeleninu na vode doma,do pohárov každý večer..neskôr s mäskom,či kaše...všetko doma vyrobené,zmixované,uskladnené..aj na cesty..
ked som robila mäsko tak som opražila na lyžičke oleja,nechala podusiť atd atd..ja nehovorím že bez oleja...čítaj poriadne🙂 ja píšem že stačí obyčajný klasický rastlinný,na základ..a ked majú deti domácu stravu a pohyb tak s trávením problém nemá aký byť

dominika6
30. máj 2017

@ewanell87
ja som tebe nepísala o piškotach 🙂
kde to vidíš?
to bol príklad vo všeobecnosti že niektoré mamičky majú furt v kočíku po ruke vymenované veci..🙂

1988majka
30. máj 2017

@dominika6 jasne deti to preziju aj bez oleja preziju aj s rafinovanym olejom ale preco ak si mozeme dovolit kupit jednu flasku panenskeho oleja im nedopriat kvaliny olej ked je to prospesne pre ich zdravie? to co a ako jedia deti v prvych rokoch ovplyvni ich stavovacie navyky a tym zdravie na cely zivot 🙂

dominika6
30. máj 2017

@1988majka
ako píšem vyššie už asi 5x..ja som varila na vode..neskôr s lyžičkou oleja,alebo maslo, ako základ..a myslím že rastlinný olej nieje o nič horší ani nezdravý...a ani na zdraví dieťaťa to nezanecháva následky 🙂 skôr tie vymýšľance na nete a davova psychoza 🙂
už pomaly vo všetkom možnom aj nemožnom 🙂

bazoskaa
30. máj 2017

výborný je aj bodliakový olej ale len na studenú kuchyňu...nepoužíva sa na tepelnu upravu....

diankak
30. máj 2017

Moj pediater hodne riesi stravu u deti a povedal ze oleje v prvych prikrmoch su hlupost, s tymi treba zacat az od cca roka zivota... a samozrejme panenske, tekvicovy makovy a pod

yanni
30. máj 2017

V Nemecku sa odporuca repkovy. A ano, repkovy je kvalitny olej, ked si kvalitny najdes a kvalitny kupis. Treba zistit. V Lidl ho urite nenajdes. Oleje maju byt skladovane v sklenenej tmevej flasi.

A ano, prve prikrmy sa robia na vode alebo pare. Olej sa dodava az ked sa kombinuje a dieta je cely napr. obed. Cize ked varim tu prvu mrkvicku (my sme napr mali pvy pastrnak) tak jasne, ze tu mrkvicku nenamacam do litra oleja. Olej sa dava az neskor

A nie vsetky deti su vychovane na piskotach a rozkoch. nasi to nepoznaju. Mala bude mat dva roky a piskotu je strcila len prababka v ca. roku a copana ju zahodila. Haha
Ani take kakaUko u nas nenajdete. Nasi maju namiesto cokolady olivy. Jedia ich na kila. Takze asi tak. Ako si deti naucime, vsakze.