Dieťa odmieta doma varenú stravu, papá len kupované príkrmy

nayrufa
12. dec 2016

Ahojte babulky. Som zufala. Mam 10 mesacneho synceka. Papa vsetko a krasne ALE obedy len kupovane prikrmy. Ked mu uvarim ja, tak ani za svet a chyti normalne hysak. Je to takto od zaciatku. Zacala som varenou mrkvou, nechcel, odmietal. Lekarka mi poradila, ze ked nechce mam skusit kupit mrkvu v pohariku. A odvtedy nic ine nechce. Prosim poradte mi, ak ste mali tento problem s detickami. Prejde to? Este pre info, syncek sa narodil o 2.5 mesiaca skor, takze jeho psychomotoricky vyvoj je na urovni 7.5 mesiaca. Dakujem za kazdu radu. ☺

natalym
12. dec 2016

Stále skúšaj. Daj najprv lyžičku tvojho a potom až druhé. Alebo skús nedať, nie je nemáme.
Ale to daj do tej nádobky a aby to tak cca vyzeralo.

nayrufa
autor
12. dec 2016

@natalym to som skusila. Aj som pomiesala moje a kupovane, aj do poharika som dala. Vcera som do neho nasilu dostala asi 3 lyzicky mojho potom chytil hysak a nedala som mu kupovane. Az do olovrantu vydrzal. Nechapem to. Co do tych hippiek davaju? Ked to takto rozozna? 😐

natalym
12. dec 2016

@nayrufa Myslíš, že koľko by vydržal? A ochutnala si to?

hettinka
12. dec 2016

@nayrufa no do 18-ky určite nebude papať kupované príkrmy ... jasné, že to prejde
moja dcéra ich tiež uprednostňovala, nejaký čas jedla iba to a potom som jej to začala tak kombinovať, že príkrm + doma varený zemiak, alebo som to aj miešala spolu a postupne menila pomer
syn zasa naopak, jedol len doma verené a prikrm z flašky nedal ani do úst ... čo bolo tiež trošku nepohodlné, ked sme cestovali. No ale nenavyberáš si...

nayrufa
autor
12. dec 2016

@natalym jasne vzdy chutnam. Netusim kolko by vydrzal a bojim sa nechat ho hladovat, pride mi to take krute..

natalym
12. dec 2016

@nayrufa Ešte skús zmiešať a postupne meniť pomer. Nechápem moje deti to nikdy nechceli.🙂

nayrufa
autor
12. dec 2016

@hettinka ja viem, ze do 18-ky nie 😂

natalushka
12. dec 2016

Skusat miesat..on sa rozpapa..inam moj maly zacinal hipp prikrmami..zacinali ske vo februari,vlastnej zeleniny nebolo..a rassej ako tie umele zeleniny som mu davala tie hippky..do leta,kym boli aj domace veci k ruke..a bez problemov jedol aj to,aj to..zeleninu som napr.spravila domacu a pridala pol sklicka,nech to ma rozmanitejsie..alebo len domace..my sme s tymto problem nemali..skusaj,on raz povoli😊

warholette
12. dec 2016

@nayrufa a preco ti vadi ze jedava len kupovane?

zuzkat1
12. dec 2016

@nayrufa daj do prikrmu najprv 1lyzicku domaceho na druhy den dve atd. Zvykne si..moje kupovane ani nepoznali..niet nad domacu stravu a ta dr je svetova fakt...

jeennyv
12. dec 2016

@nayrufa to je ako ked ides do restiky a ked si das aj to co robis doma inak to dochucuju robia to tak kucharsky a hned je ina chut...dnes je v tych prikrmoch vselico...dosladene, konzervovane atd..jasne ze to chuti vyraznejsie ako ked doma spravis zdravsiu variantu...skus domaci prikrm trosku dochutit viac a mozno sa dieta chyti...

evita288
12. dec 2016

Moj robil to iste..neboj nebude trvat dlho a prejde na domace..nas jedol toto adi 2mesiace v kuse a tak sa prejedol a zacal jest to co navarim a odvtedy mu sklicka nedavam..on pride navto co je chutnejsie casom 🙂

nayrufa
autor
12. dec 2016

@warholette lebo sa bojim, ze neskor bude ozaj problem dostat do neho to co sa doma navari. Myslim, ked uz prejde na to co my.

bosoriak
12. dec 2016

@nayrufa Pozri, moja najstarsia bola tiez taka. Vytrapila som ju aj seba a k nicomu to nebolo. Ano, jedla domace jedla od 10. mesiacov, ale s takym sebazaprenim a cirkusom... Moje dalsie dve su na kupovanych, prostredna normalne nabehla od jedneho roka na normalnu moju varenu stravu. Tretia je na tom tak isto, ani sa nepokusam davat jej svoje. Ovocie ma cerstve, caje ma cerstve, chleba jej davam na zuzlanie, len obed ma z poharika. Chuti jej a prospieva, nic viac ma nezaujima.

nayrufa
autor
12. dec 2016

@jeennyv a prosim ta cim by som mu to mohla dochutit? Sol este nie, ale co take mu mozem dat?

nayrufa
autor
12. dec 2016

@bosoriak cize ked aj boli na kupovanom, neskor ked uz mohli jest to co my nebol problem? Aj moj vsetko ostatne zje, aj chlebik len tie obedy su z poharika

jeennyv
12. dec 2016

@nayrufa rob tak normalne ako si klasicky robis jedlo napr ty ale uber soli aj vsetkeho len daj kustik napr. ked robis zeleninovy ci maskovy..kamoska robila a chutil ako pomixovane dospelacke jedlo jasne nie tak vyrazne, ale dobre bolo...myslis, ze v tych prikrmoch nie je kde co...v prvom rade v ovocnych je casto cukru po oci...

natalushka
12. dec 2016

@nayrufa super je kmin,petrzlenova vnat,majoran,bazalka,bobkovy list,aj klincek som hodila do paradajkovej domacej polievky..je to take chudobnejsie..ale da sa..to oen nam dospelym to neveze☺so solou sa nemusis nikam ponahlat..ved tolko soli donho pocas dna dostanes,ze az..

bosoriak
12. dec 2016

@nayrufa Ano, uplne bez problemov. Ako pisem, u najstarsej som bola mignuta prvo-matka a nutila som ju jest moje jedla a vytvorila som jej tak akurat pekny blok a potom som to riesila dalsimi hovadinami (jedenie pri telke atd.), co sme potom museli zas oducat. Pri strednej sme proste z jedneho poharika presli dalsi den na cestoviny a bolo. Cestoviny boli istota, lebo tie jej kupovane chutili, tak som vedela, ze to pojde. A postupne to islo aj na ostatne jedla. Prve dni museli byt vo vsetkom paradajky, ale aj to preslo.
Nestresuj seba ani dieta. Ak ti to nerobi problem, nech je na vyzivach a potom ked uz bude moct jest vsetko, tak mu das normalne jedlo.

monullienka1
12. dec 2016

Ahoj, moj maly zas nechcel nic ine jest len ovocne vyzivy, ovocie a jogurty, zeleninu ani za nic a to s skusala dat mu do nej cukot, sol a neviem co, ziadny uspech. Raz som varila kremovu cesnacku, kedze kvoli starsej dcerke moc nesolim, tak som mu ju skusila dat a cuduj sa svetu, zjedol cely tanier a odvtedy papa uplne vsetko 🙂 btw tiez mal 10 mesiacov a tiez som to tu riesila...skus mu uvarit nejaku polievocku, zeleninovu alebo vyvar, dochutit moze bylinkami, sol ja pouzivam morsku a naozaj malinko, ved dochutit si moze kazdy sam, mozno len potrebuje prist tomu nachut ako moj maly...a myslim si, ze tie prikrmy v skle su tiez nejako dochucovane, inak by nemali take vyrazne chute

siska53
12. dec 2016

@nayrufa kamoskini mali taki boli. Jeden je uz skolak,druhy skolkar a s tym si uzila aj nejedenie,mal aj rozne dietne obmedzenia kvoli podozreniu na celiakiu,intoleranciu laktozy..potom sa zatal a nzchcel jej jest takmer nic.. Ale teraz jedia normalne. Je to na tebe,ci sa ti chce nervacit.

pragmaticka
12. dec 2016

to je teda uzasna pani doktorka co ti taketo nieco poradila!! Mozes sa jej rovno za to podakovat a jej sa spytat co mas robit, ze svoje male dieta krmis tymito umelinami co nechutia ani psovi. Raz za cas ok, ale kazdy den? Mojej som musela este aj na vylety brat varenu stravu, pretoze z tohto mi zjedla max. 1 lyzicku a dost. Bola proste naucena na varene. a Ako? no predsa postupne..mne totiz moja doktorka poradila ze ked jej nechuti mrkva, mam skusit zemiacik, ked sa nechyti na zemiak tak inu zeleninu. Trvalo to asi 1-2mesiace kym sa pekne rozjedla ale to je uplne normalne. TEraz ako trojrocna zje vsetko! Od fazulovych strukov, cez cviklu az po salaty.

guiseppinka
12. dec 2016

Absolutne neries... moja bola od februara do vyse roka na kupovanych... obmienala som to aj znacky. A potom.pekne nabehla na normalnu stravu. Teeaz zase mam pronlem s nou, ze zrejme kvoli zubom mi nechce zjest varene jedlo... zemiaky nechce vobec, o kasi ani nevravim... a je jak vrabec... dnes zjedla lasagne o velkosti 2x2x4 cm... polievku vobec... som zufala... a ro oritom polievky jedla pekne a plny tanier

majkapatko
12. dec 2016

Neboj, to prejde. To isté som mala ja s dcérkou. Šlo to síce dosť do peňazí (kupovala som len bio), ale aspoň sa poriadne vždy najedla. Ale napr. ovocné výživy som jej už nedávala, dostávala čerstvé ovocie. Okolo roka zo dňa na deň prestala jesť kupovanú stravu a presla na varenú. 😊

ukulela
12. dec 2016

@nayrufa dochucovat mozes bylinkamiu, petruzlenovu vnat a pod. u nas velmi leteli v takom veku bataty, ja som robila prikrmy skoro do roka v parnom hrnci a mixovala ... na tvojom mieste by som skusala tiez pridavat len po lyzicke dvoch denne do poharuka, tie bataty odporucam preto, lebo maju pre dieta taku prijemnu nasladlu chut ... jogurty, smotanu jedava? primiesaj na zmenu chuti napr aj za lyzicku smotana/jogurtu, alebo rozvarenych ovsenych vlociek, aby mal tu chut vzdy inu, no aby prevladala ta, na ktoru je zvyknuty.
neboj, na varenu prejde. skor, ci neskor 🙂 moj teraz strajkuje, dostat do neho obed, resp maso, to je na nobelovku, ale nevesiam sa kvoli tomu 🙂

zuzkat1
12. dec 2016

@pragmaticka absolutny suhlas..nevidim nic normalne na tom davat kupovane..same sajrajty sú v tom..ani moje to nejedli.ani mimo domu..aj ked som to fakt potrenovala vypluli..ochutnala som a zistila som preco..navyse najst nieco co je fakt vhodne..ked mali 8 mes.tak som kupovala take ze pre 5 mesacne lebo v tych pre 8mesacne uz veselo paradajky a zeler...a ze dr odporuci no rozum mi zastane..moje ako 10mesacna pozrela na jedlo a po 4-5lyzickach bola prejedena😀

sardinka336
12. dec 2016

ježiš jake bio matky sa tu zlietli....ale to ze davate zeleninu z nakupakov, tie super prikrmy z mrkvičky plnej dusičnanov to uz nevadi ze? Väčšina nakupuje všetko v jednom nákupáku a nechodi pre bio mäsko tam, pre zeleninu na trh...ani tej by som uz neverila ze to pestovali košer.....tie prikrmy su zvyčajne z ekologickeho hospodarstva s akou takou garanciou. Nemyslím si ze su to nutne sajrajty. Aj ja som mala známu, čo na mna krivo pozerala, ze na dovolenke prihrievam dietatu Hippku zatial čo ona si tam doniesla ,,rance,, na verenie jednej mrkvy ktoru kupila v Tescu...dovolim si tvrdit, ze ta Hippka bola zdravšia...

senta_sofia
12. dec 2016

@nayrufa bud rada,ze ti je aspon nieco,moje deti bojkotovali akukolvek formu ci skupenstvo prikrmu, boli v pozicii ochutnavacov 1-2 mikrolyzicky do cca 21. mesiacov, ked som zacala odstavovat od materskeho mlieka a uz potom jedli normalne. Akurat ho privykaj na to,aby jedol aj vacsie kusky postupne,nie len nahladko vymixovane.

dahra
12. dec 2016

@nayrufa - podla mna, akykolvek doma vareny obed musi byt lepsi ako ten "humus" v poharikoch. To by som jedlom nenazvala. Raz som to vzala na vylet synovi, otvorili sme,maly ochutnal,nadraplo ho statocne,ine jedlo som nemala, tak radsej bol takmer 2 hodky hladny /11mesacny/. Pamatam si to,lebo to bol pre mna stres, že mu nemam co dat jest, ani len hlupe piskoty sme nemali. Ale dalsiu lyzicku som donho nedostala.
Ved vsak 10 mesacnemu nedavaj samotnu mrkvu. Ja varim takto: mrkva - jedna vacsia,cvikla 1/4 vacsej to su zakladne veci- sladucke k tomu zemiak a masko. Vsetko dokopy pomixovat. Je to take chutne,že by somto aj sama jedla. Obmienam zeleninu,niekedy brokolicu, karfiol- ten je super sladky. Cuketa skoro vsade, niekedy tekvica. takto vzdy navarim na 2 dni. Alebo spenat,zemiak,masko,mrkva, varene vajce. Alebo nedam zemiak a davam ryzu,aj cestoviny uz moze. Podla mna, akekolvek varene musi lepsie chutit,len to treba dobre spravit. Ani prichucovat koreninami netreba. Samotna mrkva uz nestaci.

meluela
12. dec 2016

@dahra sa ti hovori ked ti deti jedia 🙂 ja mam uz druheho nejedaka, dufala som ze to bude lepsie tentoraz ale este horsie :/ mozem sa aj pokrajat, chvilu aj jedla ak som tam dala aj batat, ale zasa nic okrem mlieka a jugurtu (9m)... to mam asi za to, ze som v mladosti hlupa a bezdetna mudrovala nad inymi matkami ... okrem toho mi ani nechce sediet v stolicke, po prvej lyzicke ide vyskocit