Na aké jedlá sa chytili vaši nejedáci?

little_honeybee
28. máj 2018

Ahojte kocky, mam doma vyberavu princeznu, chuti jej malo co. A prave preto robime skoro dookola to iste jedlo - cestovinky / zemiacky s podusenym maskom a zeleninkou (par druhov). Z nemixovanej stravy ju napina, tak aj ked uz mame rok, mixujem na hrubsie :-/
Problem vsak nastal, ze jej evidentne prestalo chutit dokola to iste. A sme v zacarocanom kruhu. Skusala som preto mat vzdy uvarenu "istotku" plus novinku v jedalnocku ( skusali sme placky, gnocchi, palacinky, atd - bez uspechu). Odmieta niekedy lyzicu - zrejme jej vadi, ze ju krmim, no ked ju napr cestoviny necham jest samu, zje dve a zvysok su "hracky" ☹
Na ake jedla sa Vam chytili Vasi nejedaci?
Skusat bojovat s polievkami ak ledva zje par lyzic druhehp a, odmieta dalsie edenie?
Ako ste postupme presli z "babatkovsky ch prikrmov na stravu klasicku? ame rok..snad som nic nepremeskala :( dakujem za odpovede abydruheho a

little_honeybee
autor
28. máj 2018

@little_honeybee prepacte, moj mobil vymysla sprostosti ako pozeram na preklepy v pisani :/

majal
28. máj 2018

moj maly vyrastol v podstate na polievkach, do nich som mu natrhala chleba,a lebo rohlik....hm to mu moc chutila, potom obcas masko ryza alebo zemiaky. Ono je to tazke deti casto vymaslaju, skus jej dat pred spaním len polievku a po spaní potom druhé

lorela
28. máj 2018

@little_honeybee Podľa mňa treba skúšať a "nezaspať na vavrínoch", nemyslím, že je dobrý spôsob variť dookola to isté, len aby vôbec dieťa papalo. Skôr ozvláštniť niečím chuť, zmeniť tvar, konzistenciu, servírovanie, zapojiť nejako fantáziu.
Napríklad moja dcérka zhruba v tomto veku nezjedla polievku s mrkvou. Akonáhle som mrkvu nie nastrúhala, ale nakrájala na malé kocky, išla sa za ňou potrhať 🙂. Nielen za mrkvou, ale za každou jednou polievkou, kde tú mrkvu videla. Potom mala pre zmenu jedno obdobie krémových polievok. Takže, trpezlivo skúšať 🙂

sissik
28. máj 2018

Mala som a mam taku doma. Do 2 rokov dokopy nic napriek akejkolvek snahe, potom v skolke rok jedla len maslove chleby. A ak bola v chlebe rasca alebo nejake zrnko lanu, .....tak hend zvracala. Mixovala som do roka aj to ledva zjedla nieco. Vyberava je doteraz. Minule leto ako takmer 6r zacala jest konecne maso dusene, takze velky uspech. Nehcali sme aj hladnu a obcas zjedla v rizote zeleninu, obcas nie. Kto nema toto doma, podla mna nepochopi. SU deti, tkore jedia vsetko do radu - prvorodena a potom deti, tkore su vyberavejsie - druhorodena. Minuly vikend sme mladsiu presvedcili na melon. Ochutnala, zjedla jeden kusok. O 10 min ho vyvracala. Uz si tobime srandu,z ema alergiu. Ale podstatne je, ze zje aspon zemiaky, ryzu, dusene maso, vyvary aj s masom a mrkvou, to je ozaj uspech u nej. Starsia ochutnava aj krevety, bez problemov zje uhorky, my jeme zeleninu. Nemozeme predsa do nich nasilu natlacit. Druha vec je, nedavat kadejake keksiky, ked vieme, ze je problem s jedenim. Holt aj starym rodicom treba niekedy povedat a obcas aj tvrdo, aby nedavali keksy, ked dieta neje normlane jedlo

asia83
28. máj 2018

@sissik Poznám. Máme doma. Lenže naša nezje ani tie kekse, možno troška čokolády zobne, výnimočne. Chrumky má rada, hocijaké, slané, bez chuti. Polievku iba slepačiu. No a mak. Ten hocijako a hocikde zje. Minule chlebík s maslom, zopár hryzov. Rožok, trošku. No ryža, mäso, zemiaky, zelenina, ani náhodou. Ovocie jeden hryz. Dokonca hranolky na obed som jej dala, zjedla pol hranolky. Mliečko už menej ako keď bola menšia, kašičku tlačíme do nej doslova. Z čoho má to decko energiu a z čoho je taká veľká, hold. Má vysoký rastový hormón a zásobu toho prvku, ktorý spôsobuje pocit sýtosti.

asia83
28. máj 2018

@lorela Pri dieťati, ktoré jednoducho nemá pocit hladu, resp. mu stačí málo jedla a nie hociktorého a už nemá pocit hladu, môžete skúšať do zblbnutia. Ja som skúšala všetko možné. Keď raz decko nie je hladné (nemá ten pocit), tak do neho jedlo nedostanete, môžete mu ho servírovať hoci oblečená ako Karkulka, môžete mu ho nakrájať aj na srdiečka, proste nezje. Keď hladné je, tak vám tú mrkvu zje aj keby bola vkuse či zamiešaná v špenáte.

lorela
28. máj 2018

@asia83
A to si ozaj musela na mňa takto podráždene reagovať?

asia83
28. máj 2018

@lorela Pre niekoho podráždene, pre niekoho rozhorčene nad touto situáciou. Mám veľa matiek okolo seba, ktorým deti jedia bez problémov a neustále počúvam, že ja som na chybe, že malá nepapá tak, ako ich či iné deti. Každej takej matke prajem dieťa, ktoré jednoducho neje veľa, všetko a je málo. Vás nepoznám, netuším ako je vaše dieťa, takže vás sa to netýka.

little_honeybee
autor
28. máj 2018

Ah baby, aspon vidime, ze v tom nie sme same. Tiez som obklopena matkami deti, ktore zjedia este aj mojej pomaly olovrant ci desiatu na pieskovisku. Ja len neviem ci nerobim chybu. Ked chcem skusit nove jedlo, mam mat pre istotu navarene to co teoreticky aspin trosku zje ? :/ uz som skusala aj vynechat desiatu / olovrant no nepomohlo, proste ked nechce co ma na tanieri kludme jej skvrka v bruchu a domaha sa cici. A ja viem, asi by som nemala dat, no dam :( mozno je tu pes zakopany.

sissik
28. máj 2018

@little_honeybee kym som dojcila, tak ta vyberava mladsia sa zatala a obed nejedla. Vedela uz, ze pri poobednom spanku dostane mlieko. Ale vydrz, stale ponukaj, nech ochutna co i len na spicku lyzicky. U nas fakt okolo 6 roku zlepsenie. No a manzel ma v rodine u surodencov deti, ktore nechceli jest nic ine len hranolky. Kazdy den problemy, aby jedli normalne jedlo, vysetrenia u lekarov, vsetko ok. A uz maju aj po puberte a jest stale nechcu

babusik85
28. máj 2018

@little_honeybee a ked si len dojcila,jedla si vsetko,ci sa sa odmedzovala?

asia83
28. máj 2018

@little_honeybee Nemyslím. Ja som prestala dojčiť pred mesiacom a pol a situácia ostala rovnaká. No u nás sa necucalo od hladu, ale pred spaním a na upokojenie.

little_honeybee
autor
28. máj 2018

@babusik85 dobra otazka. Myslis, ze to ma suvis? Nechala som sa vystrasit, ze nejest naduvajucu zeleninu, nejest hento, tamto, mlieko som nemohla kvoli intolerancii..... myslis, ze preto malej nic nechuti? Viem, ze strava matky ovplyvnuje stravu dietata, ale napriklad ovocia som vela nezjedla a mala ho ma celkom rada (ako ktore ovsem).

little_honeybee
autor
28. máj 2018

@sissik oh az v 6r? Ahjooo..... ☹ tolko pohybu co mala ma, normalne sa bojim ze aj to minimum co spapa hned spali. Je dlha a stihla ako slamka ☹
@asia83 u nas aj aj, nezje obed a uz mi stahuje tricko ze chce mnam. Inak ako si zrusila dojcenie? Presli ste na umele alebo klasicke kravske?

babusik85
28. máj 2018

@little_honeybee neviem... Ale moze byt. V porodnici mne tak vravela dr.,ze treba vsetko postupne papat,aspon po troske,aby sa dieta zoznamil s tymi chutami cez mliecko.

little_honeybee
autor
28. máj 2018

@babusik85 ti doktori su svetovi, jeden povie tak, jeden tak... mne sa paci pristup tej dr ktoru spominas. Mne v porodnici zbadali na stole jablkovy a brusnicovy dzus (chytal ma zapal mocovych ciest) tak ma skarhali, ze ci chcem aby sa mi dieta vyhadzalo :-O