Nepoužívam UM. Stačí iba kojiť?

jaroe
25. jún 2009

v obidvoch rodinach ☹ Moje babo ma 4,5 mesiaca a cela rodina sa naramne cuduje, ze ju neprikrmujem. Uz mi lezu tie reci na nervy ("a to jej staci?", "my sme uz v 6 tyzdnoch davali ovocne stavy".... a pod). Mame ked poviem, ze mala v noci zle spala tak automaticky, ze ci mam dost mlieka. No horor. Ved tecie, tak je dost no nie? To vazne sa nenajde ziadna z generacie dnesnych 50tniciek, co svoje dieta IBA kojila? Nechapem ako a kedy vznikli tie povery o slabom, riedkom mlieku, o nedostatku mlieka a podobne blaboly (samozrejme, ze nejake % zien zial mlieko fakt nema). Ved volakedy zeny urcite plne kojili. Kde, kedy a preco dosla moda umelej vyzivy a nutkanie dieta rychlo "dotlacit" niecim "sytejsim"? Ved je to podla mna prirodzene krmit MM, praveka zena v jaskyni urcite nedala dietatu mamuta 😀 . Tak preco tie nase mamy a asi uz aj babky uverili, ze MM jednoducho nestaci.Prepacte len som sa chcela vykecat a vypocut si Vas nazor.

tita201
26. jún 2009

ahoj pridavam sa do klubu ked sa mi narodil syn važil iba2360 gramov bol donoseny ale slabo živeny cez placentu ked som ho vydela bol sama kosť a koža hned na druhy den som si začala odsavať mlieko samozrejme že nič nešlo až večer par kvapiek kolostra ked som sa rozpravala z primarkou na nedonoseneckom ta mi povedala že materske mlôiko je ako liek tak som sa nevzdavala a odsavala dalej bradavky cele modre a velka unava ale poctivo som mu nosila mliečko maleho mi sondovali naštastie znašal moje mlieko velmi dobreked už bol troška silnejši tak mi ho vyberali z inkubatora na kojenie bolo to strašne ťažke nevladal piť spinkal pri prsniku ale naučili sme sa a potom prišiel šok prišla som domov z 2500 kg drobcom ktory pil dva hodinky pretože nevladal tak tahať vela som sa pri nom natrapila ale strašne som ho chcela kojit a čo spravila moja svokra tak ta ma ešte zjezdila že na dedine sa deti tak nemožu obskakovať že mu mam uvariť kašu lebo ona tak krmila svoje deti vela som sa naplakala aj nahadala ale vydržala som dnes ma moj drobec skoreo 2 mesiace a 4kg je krasnučky a hlavne zdravučky nič okrem MM mu nič ine nedavam a budem kojiť dokedy sa bude dať chcem dobehnuť to čo som mu počas tehotenstva nedala a inač ved kojenie je krasne a prakticke a moj maly ked je hladny tak plače ostošesť takže si neviem predstaviť že by som mu mala robiť mlieko

mami.sk
26. jún 2009

nemyslim, ze tato tema je o tom, ci kojit alebo nekojit a urcite nikto neodsudzuje nekojace mamy 😉

skor o tom, ze maminy co plne koja su dennodenne bombardovane otazkami typu:" preco nedavas cajik -urcite je babatko smadne, MM nestaci preco nedavas stavicky, krupicku, vyzivky - urcite je hladne a preco nedavas UM a pod" 😖

okolie nas povazuje za blaznive pretoze chceme LEN kojit nase deticky do konca 6. / niektore 7./ mesiaca a az potom zacat s prikrmami 😉

boba321
26. jún 2009

Tak my sme kojili tiez az do 7mesiaca a v 6 mesiaci bol uplne iba kojeny a bol uplne spokojny a nic mu nechybalo a myslim si, ze o nic neprisiel... teraz mame uz 9mesiacov a pekne papa aj prikrmy a sem-tam sa aj kojime. Je pravda, ze v noci sa zacal castejsie budit, tak som zacala davat kasu... zopar dni som to vyskusala a aj tak sa budil, tak som sa vratila na kojenie... myslim si, ze je to skor tym, ze je starsi a chce moju pozornost... alebo ako hovoria separacna uzkost. No proste chce maminku. Dufam, ze to prejde. A nevsimaj si nikoho a rob podla seba...., ved ty si matka a ty vies, co je pre tvoje dieta najlepsie. Aj mne vsetci dohovarali, ze uz je maly velky a ze sa nenauci potom papat lyzickou, ked ho nebudem ucit skor... a teraz by zjedol aj mna, keby mohol... a z lyzicky. Tak drzim palce a nevzdavaj sa s kojenim.

zitaje
26. jún 2009

No moja mama si aj poplakala, ked videla, ako pekne nam kojenie ide - mna kojila mesiac v trojhodinovych intervaloch a kedze sa netrafila do mojho rytmu, tak som na prsniku vraj vzdy bud zaspala alebo revala, cize po mesiaci stratila mlieko. Debilny system to bol, co uz. Sestru (mladsiu) skoro od zaciatku dokrmovala.
Takze ja som mala stastie, mama ma vsemozne v kojeni podporovala, a dokonca ma podporuje aj v noseni a podobnych veciach. ASsi mam stastie. Svokru mam daleko, riesit nemusim. 😉

mamutka
26. jún 2009

tiez som 6 mes vylucne kojila, maly rastol velmi rychlo, valibuk to je, jasne ze to babatku staci, ved ina strava len zatazuje taky drobny vyvijajuci sa organizmus, kojit budem asi este dlho 🙂
a to sme to ledva rozbehli, mlieko nie a nie sa dostavit, stale maly pytal, tak som stale prikladala, denne bol kludne 15 hod na prsniku, az to mojmu telu docvaklo a po par tyzdnoch no problem, jasne ze laktacna kriza v tretom mesiaci, ale to sa da prekonat. skoda ze aj dnes ked je tolko info na nete tolke zeny dojcia po 2-3 hod podla tabulky a potom sa cuduju ze sa mlieko straca a pride lakt.kriza a vzdaju to s argumentom ze sa mlieko stratilo 😒
ale mnohe vysnoria annaq a uz to fici 🙂
no ked citam ako v troch mesiacoch daju segedin a pod, je mi zle, nenavidim vetu kazda mamicka najlepsie vie...ho.no...
ale ty vies 😉 sa toho drzkaj 😎

egyptanka
26. jún 2009

segedin v troch mesiacoch dietata?? .... fuuuha to je silna kava. 😲 Ja mam problem stravit segedin a co tie malicke krehke crievka dietata a jeho pidi zaludocek??

babulka123
26. jún 2009

egy moja kamoska kojila do roka.. a jedla od zaciatku uuuuuuplne vsetko . ze ju ani nenapadlo ze by sa nieco malo stat.. a tak aj je.. mala je ok a v pohode.. a ona sa nemusela vobec obmedzovat.. a sestricka na gynde tiez.. vraj len davala viac pozor na citrusove plody a to bolo vsetko..
tak dufam ze ani my nembudeme mat nejaky problem a budeme moct papat vsetko .. teda ja.. hehehe

egyptanka
26. jún 2009

babulka, ja som to pochopila tak, ze dietatu v troch mesiacoch dali segedin, nie ze mamicka jedla ten segedin.

mamutka
26. jún 2009

egyptanka, dobre si pochopila 😒 to pisala jedna mamicka na diskusii o latkovkach, ze jej dajaka tiez mamicka sa takto chvalila, ze ved nech si zvyka na chute, aj ked mu to ledva ide dole ☹ puca sprosta......no hnus

babulka123
26. jún 2009

jaaaj tak aj taku poznam ale nie so segedinom ale s normalnym gulasom .. ale to mi pride troska divne.. teda.. dost..

vanja
26. jún 2009

a moja suseda sa zas chválila, že už v 5. mesiaci dávala malému vyprážaný rezeň. Pýtala som sa jej a to ako mohol jesť? No že mu mu ho očistila od strúhanky a také malinké kúsky dávala. Až som zbledla.

monkula
26. jún 2009

ja svoju dcérku dojčím dodnes...
Aj ja som ju do pol roka výlučne dojčila.... a ajajaaaaj... to bolo samé, daj jej čaj, MUSÍ byť smädná, dokonca osm si vypočula, že som sprpstá, či by mne stačil ocelý deň mlieko.... ale to povedala taká, čo do svoje jdcérky liala od dvoch mesiacov tlačila polievku, solenú a počas dojčenia exla dve pivá 😝 😝
dojčenie je krásna a nenahraditeľná vec.... 😉

amadora
26. jún 2009

Dara9402 presne to som chcela napísať aj ja 😀

Žiaľ tiež patrím k tomu % čo mu nebolo dopriate kojiť. Hoci som sa na to veľmi tešila, ako tehu som čítala množstvo literatúry aby som vedela ako na to a bola som odhodlaná kojiť čo najdlhšie... žiaľ, mlieko som nemala vôbec ☹ A tiež všade počúvam otázky či ešte kojím a keď odpoviem že nie, ani som nekojila tak na mňa pozerajú ako na krkavčiu matku s odpoveďou "to je škoda" a "MM je najlepšie" a podobne, akoby to bola moja vôľa 😒

Takže ľudom sa nezavďačíte nijako, treba to brať jedným uchom dnu a druhým von 🙂

nikacosta
26. jún 2009

krásna téma, ako presne viem o čom..mám len dvadsať a štvormesačného synčeka, ktorý sa narodil s váhou 4 kilá..pýtal si papkať každú pol hodinu a jediné čo som počula od svokry bolo, že mam určite slabé mlieko a nech sa opýtam že ako mam malého dokrmovať..a to bez ohladu na to ze malinky krasne rastol a dnes vo štvrtom mesiaci ma už 8 kg..presne len cajik pocuvam a ine hovadinky..ani manzel ma nepodri,minule mu dokonca dali nejake pyre z mrkvy a jablka..chvalabohu ze malinky to nechcel.a co spapal to aj take vykakal, proste asi mu to este zaludocne kyselini nestravili.ja uz neviem ani ako im oponovat, kedze u nich byvame..

vanja
26. jún 2009

nikacosta: asi treba rázne, lebo potom to bude častejšie a bude z toho začarovaný kruh. Je to tvoje dieťa, ty sa oň staráš, aj keď bývaš u svokry. Ak ti svokra pomáha, nech pomáha, ale nech sa ti nepletie do výchovy detí.

mojsejovka
26. jún 2009

no ja si myslím, že ani naše mamy nám nechceli ublížiť, keď nám v dvoch mesiacoch tlačili polievočky a pudinčeky a podobné hovadiny a detské doktorky im tvrdili, že UM je plnohodnotná náhrada materského mlieka.. je to taký istý nátlak ako teraz s MM - čo je samozrejme určite lepšie, doba zas pokročila a všetci zistili, že príroda je dokonalejšia a UM nikdy nenahradí materské.. 🙂
lenže staršia generácia už má zafixované v hlave, že MM jednoducho bábätko dobre nezasýti a od smädu už vôbec nie je dobré.. 😀
my už síce papkáme zeleninku, lebo som nemala to šťastie, aby som mohla plne kojiť, a predstavte si, po 4 a pol mesiaci trápenia sa s mliečkom, sme už týždeň bez UM a okrem toho 1-2 menšie príkrmy denne.. 😵 ja sa z toho strašne teším a veľmi držím palce maminkám, ktoré koja, ale na druhej strane nikdy nebudem odsudzovať maminky, ktoré nekoja - staršia dcérka vôbec nebola kojená a zas viem, aký je to pocit - cítila som sa ako neschopná a bola som z toho frustrovaná, že nám to s kojením nejde..

maminky, hlavne nech sú tie naše pokladíky zdravé.. 😉

dianga
26. jún 2009

ja kojim este stale rano naobed vecer a aj v noci.... maly papa normalne vsetko s nami ale len tak trosku a to preto ze uz je zvyknutý ze ked sa ide spat tak je cici... ale je to najzdravsia vec aku moze dieta dostat takze kym mlieko mam a nemusim nutne do prace tak vydrzim....

zuzanale
27. jún 2009

Ahojte idem sa aj ja pridať ja som zástanca kojenia mne síce nik do ničoho čo sa týka kojenia nekecal prvú dcérku som odkojila do 8 mes potom sa odstavila dá sa povedať sama lebo cez deň prsník nechcela vôbec ale v noci každú pol hodinu a ráno sme boli nevyspaté obe tak sme sa odstavili ..... teraz má druhá dcérka skoro 3mes a pravdu povediac si neviem predstaviť ako by jedla niečo iné ako MM pretože ona nechce ani dudlík fľašu ani s mojím mliekom a aj s prsníkom sa mordujeme cez deň sa musíme za kriku uspať a potom papať ale ani ma nenapadlo dať jej UM navyše v noci papá len raz a je spokojná priberá ukážkovo.....

Ale vedia ma vytočiť také veci ako vývar, vyššie spomínaný segedýn a podobne mám kamošku síce kojila obe deti ale má takú múdru Dr 😠 malý sa ešte čistil a niektoré detičky viac kakajú tak naordinovala čierny čaj s banánom, po každom kýchnutí antibiotiká a malý má imunitu fuč, alergiu na kravské mlieko a nábeh na celiakiu .... naša Dr je ešte staršia ako ta kamoškina ale ide s dobou dokonca pri prvej dcére mi zakázala dávať príkrmi skôr ako po 6mes takže nie za každú cenu počúvať Dr ale použiť zdravý rozum a rozhodnúť sa sama .

Maminkám ktoré koja držím palce aby kojili čo najdlhšie ako im to bude ísť a detičkám vyhovovať 😉

lllulllka
27. jún 2009

aj ja som sa s niecim podobnym stretla, Matko ma takmer 4 mesiace, stale iba kojim ale svokra im tiez liezla na nervy s tym ze mam dokrmovat aj ked mi to lekarka nepovie, lebo maly urcite preto nie velmi dobre spinka lebo mam slabe mlieko alebo nemam vobec...tak som si povedala svoje a robim dalej podla seba a je mi jedno kto co hovori, materske mlieko je predsa to naj a nic ho nemoze 100% nahradit...

wild.horses
27. jún 2009

hmmm, aj tak je divne, ze ludia si mysleli a myslia, ze UM je lepsie ako MM. Priroda sa neda oklamat a su to len ludia, co si myslia, ze vymyslia nieco lepsie... Ludia si snazia zlahcovat zivoty. Nikto ma nepresvedci, ze vyroba a propagacia UM je len jeden velky biznis. Samozrejme, ze ak sa neda kojit, tak sa neda a netreba si z toho robit velku hlavu. No mnoho zien to vzdava pri prvom probleme a skor hlada dovody preco nekojit, respektive preco zacat davat este nieco extra v skorom veku....

Co to vobec znamena, slabe mlieko?
Pocula som aj to, ze niekto prestal kojit, lebo dieta vracalo z MM a ked presla na UM< vracanie prestalo. 😕

Je kazdeho volba, ako bude krmit svoje dieta... to je jasne.
Neviem, ci MM je teraz moda a predtym bolo v mode UM... skor nie...ide skor o informovanost a prave tu reklamu, ktora nas ovplyvnuje na kazdom kroku a bohuzial, aj v takom citlivom rozhodnuti ako toto

Tu, kde zijem, je na kazdej detskej vyzive napisane odporucanie vyhradne kojit do ukonceneho 6. mesiaca zivota babatka.

mona1111
27. jún 2009

ahojte

ja tiez iba kojim. Samko ma dnes tri mesiace a ako pise wild horses kto koji tak s prikrmami od ukonceneho 6 mesiaca.Mna tiez nahovaraju aby som uz davala aspon cajik, ale ja stale odolavam, lebo vidim na malom, ked si nepyta ani castejsie takze ani smadny nie je. A budem robit podla seba. Budem sa musiet naucit jednym uchom dnu a druhym von 😀 😀 😀

nikacosta tak to ti veru nezavidim, ved ty si mama a oni si uz svoje deti vychovali teraz je rad na tebe. Pevne nervy prajem.

katka.m
27. jún 2009

noricka: A to si ako dokázala 8-mesačné dieťa naučiť dojčiť sa? Dosť by ma to zaujímalo, pretože ja si doteraz odsávam a bodlo by mi, keby si mladý začal ťahať aj sám.
Skús poradiť.

kasis
27. jún 2009

Tak ja som v rodine uz dvojnasobny blazon. Presne ako tu niekto pisal, nevyhovie ani kojenie ani nekojenie.So starsim synom som si ako prvorodicka uzila "cennych rad" udernej jednotky mama a svokra.
Mliecko som pri malom dostala az na 5ty den, pri odchode z porodnice, maly bol dovtedy na UM a obe ma vzdy potesili svojimi slovami, ze ich vnucik nebude kojeny, ze bude na UM a ze bude chorlavy. Po 5 hodinovom boji sa maly prisal a kojila som ho do 11 mes,kedy sa sam odstavil. To som sa zas napocuvala, tu spominane veci o cajikoch, UM na noc a pod.
Teraz mame druhe babetko, kojenie uplne bezproblemove a mama so svokrou utocia viac ako pri prvom. Vraj budem mat menej casu pri druhom, ze hodinove kojenie nezvladnem a zvladam 🙂 , aj kojeni po hodine, mala krasne pribera. Najviac ma vytocilo, ked mi minule svokra zahlasila,ze ona druhe nekojila ,lebo nemala kedy 😨 , vsak musela aj okna poumyvat pred krstinami, upratat a ked maly tahal hodinu a po hodine pytal znova, tak dala UM a mala klud. Takze presne,je to aj o presvedceni kojit, alebo nie. Niekto ma asi ine priority.
A este jedna rada od mojej mamy,ze sa ma babetku od 5kg davat UM,lebo MM uz vraj nestaci. Mojim obom teda staci.
Ja dakujem, ze mame taku uzasnu 82 rocnu susedu, ktora mi vzdy ochotne poradila ohladom kojenia a plne ma podporovala, ona mala 4 deti a kazde do 2 rokov kojila.

dianga
27. jún 2009

ja som tiez vcera debatila na ihrisku na tuto temu a jedna rumunka mi povedala ze je najmladsia zo 6 detí a mama ich kojila vsetkých do dvoch rokov....... takze dať sa dá.... a komu sa nedá tak si musí poradiť s umelým, ale ked MM je, treba ho vyuzit....

teeuwe
27. jún 2009

ja som kojila svoju prvú dcéru 8 mes. a moja mama bola úplne spokojná a stále, keď debatíme, tak spomenie, ako dlho som vydržala. Ona žiaľ kojila mňa asi mesiac, dostala zápal a o mliečko prišla, takže nasledoval Sunar. Občas má tendenciu poradiť, aby som dala malej čajík, keď je tak teplo, ale inak sa nestarie. Kojím tretí mes. a dúfam, že sa nič neudeje, aby som musela prestať. Držím palce všetkým svojprávnym mamičkám 🙂

daducha
27. jún 2009

Ahoj,
tak aj ja som za blazna,maly ma 5 mesiacov a len kojime a do koca 6 mes. iba kojit budeme a potom postupne zacneme s prikrmami.Nikdy v zivote ma nenapadlo kupovat si do zasoby UM a zacat sa riadit radami starsich.Aj ja uz som si vypocula ze preco este nepapate jablcko a polievocky a pod.Ale ja iba 1 uchom dnu a druhym von.Robila som to tak s prvym synom a robim to tak aj teraz.U toho druheho to ma aj zdravotnu pricinu,uz teraz je alergicky na biel.krav.mlieka-ja nemôzem absolutne nic mliecne-trpim sice ako kôn 😀,co ja by som dala za bryndzove halusky, tvaroh a syr-no nechcem si z maleho vyrobit alergika a astmatika tak trpim rada.Chcela som kojit ro roka, no takto sa budem snazit co najdlhsie.MM je to najlepsie co nasim drobcom môzeme dat, tak budme hrde na to,ze mliecko mame a kojime.Maminky, nedajte sa odradit ani tym, ak vase babo prestane tabulkovo priberat.My uz mesiac stojime na vahe, no maly je absolutne spokojny, rastie, prospieva,od 4 mes. sa pretaca z bruska na chrbatik,je zdravy,tak ani moju doktorku nenapadlo maleho zacat prikrmovat.Ale nasa doktorka je velka vynimka medzi doktorkami,je uzasna a ja som rada, ze ju mame.Myslim ze s inou by som tazko bojovala.

mtsl
27. jún 2009

syna kojím doteraz, má 17 mesiacov, keď mi niekto začal vykladať o UM jednoducho som vyhlásila že som taká strašne lenivá že nebudem umývať a sterilizovať fľaše a cumle a po nociach behať po kuchyni a zarábať kadejaké umeliny a ak niekto strašne túži moje decko dokrmovať, nech sa ku nám nasťahuje a pokojne sa môže celé noci realizovať. Ja som ochotná iba vytiahnuť cicík a dávať mu mliečko s ideálnou teplotou a ideálnym zložením a to kedykoľvek sa malému zachce. a bol pokoj 😀 asi sa nikomu nechcelo u nás tráviť noci 😀

lindula3
28. jún 2009

strasne ma rozculuje veta "materske mlieko je to najlepsie co mozeme nasim detom dat" a co tie co ho nemaju vobec? nikto vam to neberie ze kojite ved to je pekne ale ked citam medzi riadkami pride mi to ze tie umele mlieka su nejake zlo pre nase deti...

mtsl
28. jún 2009

a čo ťa na tom tak strašne rozčuľuje??? ak mlieko nemáš dáš malému umelé nenecháš ho zomrieť hladom ale keď ho máš dostatok prečo ešte aj umelina??? ak máš doma jabĺčko je lepšie dať miesto neho decku vitamínového marťanka???

mamutka
28. jún 2009

lindula, ved je to pravda, ako ta to moze rozculit? umele je nahrada, je obohatene o vitaminy, vsetci vieme, ze detom prospieva, pekne rastu ale materske je dokonale, nie len dobre ako umele. tak klud. nikto tu nikoho nenapadal ze dava umele, tak pohoda.
mna rozculuje veta kazda mamicka najlepsie vie co je pre jej dieta dobre, lebo ked pocuvam o korenenych jedlach pchanych do par mesacnych deti a prebalovani 3-4 krat za den, je mi zle. ale aby materske mlieko dakoho rozculilo, to nechapem. a je len velmi malo zien ktore vobec nemaju mlieko, mozno 1-2 percenta, tie ostatne to nechaju tak ked sa mlieko zacne stracat, ich vec, nech sa potom nerozculuju. ine bojuju tyzdne a trapia sa cele dni a noci aby mlieko znova poriadne rozbehli, prikladaju kazdu pol hodinu, bojuju so zapalom prsnika a pod. vacsinou sa to podari, ale tolko zien to naozaj necha tak a potom zazeraju na kojenie....tiez som sa natrapila, aj 15 hod denne maly na mne pricucnuty bol, aj som si od bolesti poplakala a krasne sme to rozbehli, obetovala som hodne a mlieko nakoniec mam. ja si to cele velmi vazim, nema ta preco rozculovat, ze si ludia uvedomuju ze to je naozaj to najlepsie.