Netabuľkové mamičky - začíname prikrmovať

seemani
16. apr 2014

Rozhodla som sa založiť túto diskusiu, lebo všade čítam len o tabulkových mamičkách, ako všetko "má" byť správne, kedy sa čo môže a kedy sa čo nemôže.. Sledujem, ako vo veľa témach kameňujú maminky, pretože dali dieťaťu pribináčika, brumíka, kravské mlieko a podobne. Takže maminy, ktoré sa chcete podeliť o svoje skúsenosti a upokojiť začínajúce matky, že nie všetko čo sa "nemá" a "nesmie" a "neodporúča" ich dieťa hneď zabije.
Takže ja začnem. Malý bol kojený, od tretieho mesiaca som mu dávala na večeru nutrilon, takže pekne pred 4tým mesiacom som začala dávať prvé príkrmy, výživku a piškótky. Keď mal pol roka už veselo papal ovocie, zeleninu, mäsko. krupicovú kašu. Teraz sme prešli na prevarené kravské mlieko, dostáva už aj sem tam šunku, pečivo a jogurty. Minule ochutnal aj rožok vo vajci. Nemá žiadne problémy, bez problémov spracoval každú jednu potravinu, a nemyslím si, že by som mu nejako uškodila. kamarátka ma minule šokovala tým, že jej malá keď mala 4 mesiace dostala fazulový prívarok s údeným mäsom. Malá má 4 roky a je úplne v pohode..
Ak máte odvahu, napíšte aj vy svoje netabulkové "zakázané" prehrešky, keď už sú tu dva tábory skoro na všetko, tak prečo nie aj na toto. Poprosím maminy, ktoré striktne dodržiavajú všetko tak ako je písané, nech sa sem nejdu hádať, téma nie je nato určená a bola by som rada, keby sem neprišli poúčať čo a ako 🙂

cottonwomen
17. apr 2014

@aliza ty si aka hnusne neprijemna, fuj

aliza
17. apr 2014

@cottonwomen hnusne neprijemna? a v com? ze som nevedela, ze 9.mesacne dieta ma zodpovednost za svoje zdravie? prepac, ale hlupostou to tu len prekvita a este si za to tlapkaju po pleci a vysmievaju sa zo zodpovednych rodicov, to je hnusne neprijemne, to ti poviem....

moni244
17. apr 2014

@aliza aj moja na všetko robí papapa, preto robím jedlá, ktoré môže aspoň ochutnať, pokiaľ si nemala dieťa, čo by ti toto robilo, nevieš čo to je, radšej dám troška ochutnať, malá je spokojná a nevreští mi ako pavián a ja sa môžem najesť v kľude

betunka39
17. apr 2014

No ja som netabulkova a som mama 5 deti. Pri prvom som porušila snad všetky prezentovane tabuľky, nie z nevedomosti, ale ak som chcela aby syn jedol a rastol inak sa nedalo. Dnes ma 23 a je z neho statný chlap.JE sice alergik, ale to preuklo v 19 rokoch po prekonaniurčitých zdr. problemov, takže to nema žiaden suvis so stravou. Kojila som ho do 3 mesiacov, potom som ochorela a mliečko odišlo po vys. horučkach a viac neprišlo. Syn odmietal cumel, flašu, a hlavne akukolvek podobu a nahradu mlieka. Nechcela kravske, kozie a ani predpísanyy Sunar, ktory bol vtedy zadarmo. Za dva dni ,kým som ležala v horučke sa vyhladoval, manžel nevedel čo snim, tak mu do čaju omačal piškotky, toto mu skusil dať. Syn sa napapal a spal celu noc. Potom som mu ja skušlala davať mlieko na lyžicu, aj do odvarov, hocijako sme sa snažili, odmietal a bol hladny. Nuž nastupila klasika. Piškoty so čaju, potom do sunaru, to spapal. Varila som mu zelenive polievky, neskor hovadziu,papal u nas to volame mliečna mačanka, krupicu ,ale všetko na lyžicu. Akurat čaj pil na flašu. Mlieka sa prvýkrat napil ako 2-ročny, odvtedy ho zbožnuje.Prakticky od 5 mesiaca jedol to čo mi, len dietnejšie, samozrejme jemu prisposobene, bez tuku bez vypražania. Vyrastol, papal neskor aj kozie mliečko . Aj ostatnym deťom, som približne od 4 mesiaca postupne pridavala prikrmy ale nidy nie kupovane, to nikdy nechceli, všetko doma pripravene, klasika, ako sme jedli my. Neodsudzujem ani tabulkove mamaičky, ale som zastanca ,že deťom treba postupne davať jesť všetko, ak nema nejake nežiaduce reakcie,.. Vylučila som však vajička, tie som davala až po roku.Na margo tabulkových mamičiek, moja sestra bola tabuľkový maniak, kojila do 4 rokov, prikrmy podla tabuliek a predsa syn je odmala alergik ako vyšitý. Takže to podla mna nema suvis. Jednoducho je to v genoch, ak raz niečo nie je v poriadku, tak to prepukne tak či tak.

aliza
17. apr 2014

@moni244 nie, ja mam doma roboty na baterky 😀, dokonale deti, to nevies?

bastika
17. apr 2014

@aliza písala som ze mu dávam polievku kde je zelenina a mäso výživu mu mixujem z jablk a bananov a kasu mu dávam ráno sunarku a áno dám mu aj vanilkovy puding z lidla. Moja dcéra bola stravovana tak isto a nema našťastie žiadne problemy ja ani moja sestra nikto v rodine nikdy nemal problém s alergiami ani zaludkom ani crevami. Moji rodičia su lekári a nemaju s tým žiaden problém. Napriek tomu ze tvoja reakcia je myslim vonkoncom nevhodna utocna a myslim ze v tomto fóre úplne zbytocna máš plne právo stravovat svoje deti podla seba a do mna je ti s prepacenim velke h. Takze ťa pekne prosím uz na mna nereaguj dakujem 😀

aliza
17. apr 2014

@bastika prepac, ale ty si prva zacala s tabulkovymi matkami...tak sa neobuvaj do druhych, ked nechces, aby sa oni obuvali do teba 😉, velmi jednoduche...

sisaka
17. apr 2014

@bastika - prosim ta, neber moj prispevok ako utocny, zahliadla som ten tvoj a dovolim si poradit ti v 2 veciach:
1.Pudding je len skrob, mlieko, cukor + casto nejake farbivo a aroma k tomu - absolutne nevhodne jedlo- teda skor maskrta, pre hocijaku vekovu kategoriu, zvlast pre takeho drobca.
2.A s tym mixovanim by som bola tiez opatrna, aby si tu o par mesiacov nezakladala temu, moje dieta nechce jest nic, iba mixovanu stravu ... - 9 mesacny uz banan musi pozut, ak ma malo zubkov, tak jablcko staci nastruhat, zeleninu tvrdu naparit, aby zmakla, dieta treba cim skor ucit na prezuvanie, aby si sa vyvarovala problemov v neskorsom veku

siska53
17. apr 2014

@sisaka moji jedli mixovanu dost dlho,my sme mali zuby neskoro. A vidim na,malej,ze aj teraz sa jej niektore veci tazsie zuju,ma len,10zubov,ale ona,mi uz,mixovane,nechce,musi to jedlo vyzerat ako nase a to si sama zacala,takto pytat od cca15m,kedy mala,ledva 3zuby. Takze to nemusi byt u vsetkych deti tak.
ja som s,nimi bola sucitna,lebo viem,ako sa stazuje babka ci svokor,ako s aim bez zubov tazko vsetko zuje,mnohe veci nemozu a to ani s umelymi zubami.
ale zas popri mixovanej strave zuzlali neslane chrumky a obcas roztek.tak si privykli,a,ked prisiel,cas,presli normalne,na, stravu,ktoru treba,pozut.

bastika
17. apr 2014

@aliza neviem ze to ze im nezavidim je obuvanie sa ale sme vo fóre netabulkove matky takze tu asi nebude nic pre teba 😉

bastika
17. apr 2014

@sisaka ma len dva dolne nevie nic pohryzt ale nemixujem vsetko napr, kukuricne chrumky pozuje aj hrozno vie aj ryzu a chlieb ale jablko nie a nastruhane vypluva je mu kysle lebo zje len ked rozmixujem s piskotami. A neboj mam uz 5 ročnú dcéru a este som tu ani raz nemusela riešiť žiaden problém dokonca okrem prekonanej mononukleozy som neriesila vôbec žiaden problém aj ked ta bola velmi vážna. Nic nedezinfikujem mame v byte psa flasky ani cumle som neprevarala a sme tu zivi a zdravi. A maly mi este v 8 a pól mesiaca ani nesedel nelozil a teraz o 3 týždne neskôr sa uz postaví a stvornozkuje dnes sa sam konečne posadil takze uz ani to nemusím riešiť 😀 . A ten puding no áno su v ňom hodne kalorie a hlavne mu chuti takze ked mi nad všetkým ohrnie nos- napr. ked bol na antibiotikach-puding mi zje a neschudne mi. A z pudingu sa neumiera a ani neochorie. Ja mam odkojenych vyše 3 roky a jedla som úplne vsetko a ani jeden jediny plač kvôli brusku ani jedina zapcha žiadne vetry u deticiek nic. Ked mi mala nechcela nic jest a chudla ked mala tu vážnu mono otec inak primár s 35 ročnou praxou mi vravel čokoládu dzusy pudingy vsetko len aby nieco jedla aby mala kalorie. Takze moje deti sa maju fajn a našťastie nikdy neriesim ich nechutenstvo ani alergie. Zato moja tabulkova sesternica mi minule plakala ze maly nechce nic jest len prsnik ma 13 mesiacov váži menej ako môj 9 mesačný a ked som videla tie obilne bio gulicky a podobne veci čím ho chcela krmit... No ani ja by som to nejedla. 😀 inak co sa týka stravy moja babka sa cely život stravovala mastne este teraz da 2 krajce chleba so släninou na večeru ma 90 rokov a kopec energie a jedine ma vysoký tlak. No ale uz som sa velmi rozpisala takze dobru noc

sisaka
17. apr 2014

@bastika ked to robis vedome, je to cisto tvoja vec, ja som ta chcela len upozornit.

bastika
17. apr 2014

@sisaka jasne mam vystudovane právo a sama som vrcholovo sportovala do 18 rokov takze viem co- to o zdravej vyzive aj o tom ako funguje ľudské telo preto viem ze puding ani pribinacek nikomu neublizi a dodá kalorie ked je treba. A tiez viem ze je treba jest veľa ovocia a zeleniny vyhýbať sa udenemu vyprazanemu co aj robíme. Ale neznasam extrémy. Preto deťom doprajem zo všetkého trosku aby nemali syndróm zakazaneho ovocia. Zatial sa mi tato teória v praxi osvedcila. Ale dakujem určite je tu veľa mamiciek ktoré tvoje rady ocenia.

applede
17. apr 2014

@bastika ako ja NECHAPEM co tu kto riesi ze nieco mixujes dietatu!!!!!!...necitala som uz tento poslednu tvoj prispevok...ale to ca tu do teba "obuli" po niektore..pseudopremudrele ...osoby..matky-roka nechapem!...co opatrne s rozmixovanou stravou..ja som to malej tusim v 9mes este tiez robila...PRECO? no lebo ked som jej dala polievku nepomixovanu so zeleninou....vsade jej to tieklo,poriadne sa z toho nenajedla...a kusky zeleniny mi vypluvala a mase ani nehvoroim!!!takze...PRETO...a ked teraz poviem ...ze postupne sama zacala odmietat mixovane jedlo...tak som.....mimo aj s mojim dietom ze ..ako to take male dieta dokaze???......NECHAPACKA....ved kazda mamina sa snazi pre dvoje dieta urobit....max.co je pren najlepsie......kamoska malemu jedlo nemixovala ale on jej tu zeleninu jedol, trapil sa s nou hodinu...ale zjedol ju ...moja to tak nechcela, nezjedla to, bola hladna..a ked som chcela aby jedla nieco ine ...kedze od 2mes bola na UM tak sme to riesili same.....teraz ma 17mes, mala podotym papa....NEPOMIXOVANE....jedlo, vypyta si..ked vidi rozok, alebo cokolvek...sak to je normalne si myslim ...ciii??? 🙂 ..jaaaj kriste sak nech reaguje len ten kto ma co k teme povedat a nie ze este aj v prispevku kde zakladatelka pise....aby sa zapajali len ti co sa chcu adekvatne vyjadrit k teme.....odrazu su vsetci mudri..!!!!!!...to ozaj sa neda uz nikde porozpravat bez toho aby nevznikol nejaky konflikt????????...a pekny vecer, idem dobalit....zajtra odchadzame na dovolenku...pekne sviatky!! 🙂

bastika
17. apr 2014

@applede 😀 hlavne kluud 😀 ja sa nad tym len usmievam ved ked niekto citi potrebu je to anonymne tak preco nie 😀 no maly ma len 2 spodne zuby takze keby som mu to hovädzie nepomixovala tak by sme mali problém 😀 tiez mu to vsetko inak vyteka a vypadava z lyzice a teda aj mam trochu strach aby mu nezabehlo. On ani nepije fľašu len cumle a hryzie 😀 takze sa kojime zatial ale uz sa pomaly chytá na cumel. ono na koni sa zbytočne strašne veľa rieši vyrazka tu modrina tam je tam ciarka neni tam ciarka bože ako niektoré prežili bez modrého kona? No neviem preco sa tu vyjadrujú striktne tabulkove mamičky to akoby som ja co mam odkojene 3 roky písala do témy umele mlieko je úžasná vec 😀

futu
17. apr 2014

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=6419688... mamičky prosim klikni na fotku a daj like moc dakujem🙂

charlottes
17. apr 2014

Ahojte, mam 9 a pol mesacneho syna a nie sme tabulkovi. Kojim ho a samozrejme sa mu snazim dat co najzdravsie potraviny, no obcas zuzle aj biely rohlik aj domaci kolacik a ked ja papam cottage syr, dam mu trochu tiez. Papal uz aj rohlik vo vajci... Ma spokojne brusko, je vesely, prosperuje.
Ziadny extrem nie je dobry.

kofoluska
18. apr 2014

Nuz, ja sice malemu nedavam ani ochutene jogurty, ani kupovane pudingy ani instantne kase ci flastickove vyzivky ani pribinakov ani piskoty a kukuricne chrumky, neje nic slane, nesladim mu ziadne jedlo, ale - tabulkova rozhodne nie som. Uz jedol aj vnutornosti, posledne dva dni dostal aj kusok jahody, med dostava obcas na prst oblizat - aby sme sa vyhli alergii. Ako sorry, ale nikto ma nepresvedci, ze ked dam decku jahodu, paradajku ci vlassky alebo akykolvek iny orech az ked bude mat tri roky, znizim tym riziko vzniku alergie. Tak nejak mi to ide proti zdravemu rozumu - ked imunitny system sa buduje najviac do dvoch rokov a dovtedy je potrebne zoznamit ho so vsetkym, s cim sa clovek moze v buducnosti stretnut.
Od siestich mesiacov dostava svoje olovrantove kasicky varene v kravskom mlieku, ked sme u svokrovcov - tak v koziom. A mozu ma vsetci, co tvrdia, ze clovek je jediny cicavec, ktory pije mlieko ineho zivocisneho druhu viete co. Hehe - nad tymto argumentom sa ako ekolog tak akurat dobre zasmejem, pretoze existuje velmi vela zvieratiek, ktore ked sa k mlieku dostanu, vypiju ho s velkou radostou a je im sumak, ci je to mlieko ich zivocisneho druhu. Su hladne - najedia sa.
Od siestich tyzdnov dostaval po lyzickach mrkvovu stavu, ked sme v ukoncenych styroch mesiacoch zacali prikrmovat, uz bol niekde na 10ml stavy denne a pridali sme mu do nej jablko. Ale ano, ja viem - ujo Bukovsky pise, ze ovocna stava sa ma dat az po tom, co dieta dane ovocie v surovom stave papa aspon mesiac. 😀
Myslim ,ze kazda matka sa pre svoje dieta snazi robit to, co je podla nej pre neho najlepsie - ci ide podla tabuliek alebo podla vlastneho sedliackeho rozumu. Akurat tak nejak potom ked su tie tabulky a odporucania take megasuperjedinecne nechapem jednu vec - preco tabulkove deti su kazdu chvilku chore,preco maju intoleranciu laktozy, alergie, astmu, ekzem a podobne, kym vacsine deti, ktorych matky nijake tabulky nikdy neriesili nic nie je? Niekde bude asi chyba, ze? 🙂)))))))))

misinka26
18. apr 2014

HIHIHI ja len k tomu mixovaniu, ja som nikdy ale vôbec nikdy nemixovala len popučila vidličkou a od 8 mesiaca papame celé kúsky, najskôr na drobno nakrájané a potom normálne ... ale ak má niekto potrebu mixovať aj do 5 rokov je to jeho vec, každá z nás vychováva, stravuje a stará sa o svoje dieťa najlepšie ako vie a podľa svojho vedomia a svedomia 🙂 🙂

aliza
18. apr 2014

@kofoluska tak ja ta vyvediem z omylu, ja osobne mam ekzem cely zivot, od 3 mesiacov, kedy som dostala kravske mlieko, je to u nas aj dedicne a moje deti aj vdaka vyhybaniu sa alergenom ekzem nemaju, ani ine alergie. Ja naopak viem o detoch, ktore jedli uz od 3-4 mesiacov kadeco, ze dostali ekzemy a alergie, aj ked ich v rodine dokonca nemali. To je moja skusenost, takze netreba generalizovat, ani robit uzavery len na zaklade nasich skusenosti, je to velmi skreslene 😉. Tu nejde o tabulky, ale o medicinske poznatky....precitaj si, ako sa vyvija detsky organizmus, travenie, ostatne organy a pochopis, ze v 6 tyzdnoch stavickami akurat zatazis cely organizmus, najma oblicky, ze prvych 6 mesiacov nie je travenie a celkovo organizmus pripraveny na travenie inej potravy, ako mliecnej, to su proste fakty, to, ze tvojmu dietatku v tomto momente nic nie je neznamena, ze si mu tym nijak neposkodila. Sedliacky rozum je fajn, ale treba mat aj vedomosti 😎, asi tazko pojdes k dedinskemu liecitelovi, co lieci na zaklade sedliackeho rozumu pijavicami a bylinkami, ze? tiez das prednost fundovanemu odbornikovi, ked ide o tvoje zdravie alebo zdravie tvojho dietata. A tak je to aj s jedlom, robia sa nove a nove vyskumy a na zaklade toho aj nove odporucania. netreba samozrejme teraz vsetko robit podla najnovsich studii, tu treba pouzit ten rozum a vybrat si z toho, co sa nam zda najviac logicke. Napriklad to nove, ze treba zacat alergeny co najskor...no ja s tym naprikald absolutne nesuhlasim. Ja som sa alergenom v tom utlom veku vyhybala a moje deti alergie nemaju, aj napriek rodinnej anamneze a aj ked ked uz tie potraviny neskor jedli. Ale uplne ignorovat vedu je podla mna velmi odvazne. Zdravie mame len jedno a preto by som urcite takto neexperimentovala na vlastnom dietatku. Ale to som ja 😉

zuzkaanicka
18. apr 2014

@aliza ja sa pridavam ... tiez mam ekzem (neviem presne od akeho veku, ale rozhodne to bolo v prvom roku mojho zivota) a aj kvoli tomu som dost dbala na vyzivu svojich deti ... ani jedno ekzem nema.

seemani
autor
18. apr 2014

@aliza kluuuuuud 🙂

domak2
18. apr 2014

@kofoluska chyba asi bude v tvojich statistikach 😉 Sedliacky rozum vobec nie je tak rozsireny ako by sa mohlo zdat... 😅

sense
18. apr 2014

nie som tabulkova, hoci som si tabulky precitala....su ale veci kt. moje uz takmer rocne dieta este nejedlo a dlho ani jest nebude napr. taky brumik (babky su uz poucene ze pri navsteve Slovenska si nezelam aby jej tu kopu cukru dali, to jej mozu dat rovno kockovy cukor ako cukriky)...a su veci kt. by podla tabuliek nemalo a uz jedlo, ....

apropo uvodny prispevok zakladatelky je uple a typicky konikovsky provokacny....

reni1512
18. apr 2014

ahojte pripajam sa 🙂 mame 9 mesacnu dcerku, od pol roka prikrmujem, zacala som mrkvou, sladkym zemiakom(batatom), postupne som pridala brokolicu, karfiol, cervenu sosovicu, cícer, hnedu ryzu, atd...nie naraz, po mesiacoch postupne a ovocie od 7 mes. jablcko, od 8 mes. banan, cucoriedky, hruska. Od 8 mesiaca som pridala teľacie mäsko. Chcela by som pridat ryzove vlocky a dalsie druhy zeleniny a ovocia, zacat uz aj s ranajkami, no zatial neviem co a ako... Kojim, davam malej rano mliecko, potom desiatu ovocie, potom mliecko, ideme von, za tym obed, zase mliecko, ideme von, potom olovrant a na veceru pšenovu kasu, ryzovu kasu, bananovu kasu vacsinou BIO a obilninovu som zacala pridavat po lyziciach do kase, aby sme postupne zvykali telo na lepok 🙂 Ked chodime vonku tak jej beriem chrumky bez soli, bud kukuricne, ryzove alebo spaldove, ovocie som zo zaciatku varila, teraz uz davam surove. Ovocie a zeleninu cerstve, nekupujem vyzivy ani nic podobne...

kofoluska
18. apr 2014

@aliza Neviem o tom, ze by som sa Ta pytala na Tvoj nazor. 🙂 Zato ak som dobre citala, tato tema je pre NETABULKOVE mamicky, takze myslim, ze tu vela vody nenamutis. 😎

aliza
18. apr 2014

@kofoluska ale ja nie som tabulkova, ked uz sme pri tom a tato tema je otvorena kazdemu. Ak chcete zabezpecit len vam vyhovujuce prispevky, tak si otvorte sukromku, tak to tu totiz bezi. Inak, cela tema je akurat tak provokacia, nic viac....a ja mozem reagovat na koho chcem, tak predsa toto forum funguje....ci ty vzdy reagujes len na prispevky, kde ta najprv spomenu? to teda pochybujem 😎.

slniecko77
18. apr 2014

@aliza citala si odborne studie o imunologickom okne medzi 4-6 mesiacom? Velmi zaujimava studia o zavadzani prikrmov v tomto obdobi 🙂

slniecko77
18. apr 2014

@kofoluska uf, neda mi nezareagovat na ten med a vnutornosti 😅 teda vnutornosti nejem ani ja ako dospela 😅 ale proti gustu ziaden disputat 😅 no a med, citala si niekedy o mede v suvislosti s botulotoxinom u tak maleho dietata ako mas ty?

aliza
18. apr 2014

@slniecko77 ako som pisala, nesuhlasim s tym. Moja vedomost je, ze prvych 6 mesiacov je pre organizmus akakolvek ina, ako mliecna strava, zataz a tak nebudem 4 mesacnemu davat jedlo vobec, ci s alergenmi alebo bez. Mne sa to zda logicke, ze organizmus, ktory nie je vyzrety, nemoze spracovat alergen. A plus mam vlastnu skusenost. Bolo mi povedane, ze dcera bude mat na 90% ekzem, kedze sa u nas dedi v zenskej linii cele generacie. No a dcera je prva 'zena', co ho nema... a to uz ma 9 rokov. A u nej som sa alergenom prve 2 roky uplne vyhybala, myslim kravske mlieko a pod. Dnes papa vsetko a alergicka nie je, ani kravske mlieko nie je problem. Mne dali kravske mlieko v 3 mesiacoch a odvtedy sa priserne trapim cely zivot 😖. Ale ako pisem, to je moja skusenost a moj nazor 😉.