Od kedy môže dieťa piť kravské mlieko?

juranka
15. feb 2012

ahojte zaujimalo by ma od kedy je mozne davat dietatu kravske mlieko na pitie? viem, ze do varenia je mozne od 1 roka, taze prevarene... a keby som prevarila plnotucne mlieko a dala na pitie je to rozdiel? mam skoro rocnu dcerku a do teraz bola kojena ale mam pocit, ze uz mam toho mlieka malicko a bojim sa ci jej davat dost vapnika 🙂

lenkax7
15. feb 2012

@juranka nam povedala detska,ze po roku

pimpilla
15. feb 2012

@juranka ja osobne som začala dávat synčekovi pomerne skoro a to od 5 mes.ale len čerstvé kravské mlieko, nie trvanlivé ( to až od roka som dávala) to som vždy prevárala 😉 moj nebol dojčený , dávali sme nutrilon, ale bol to velký hladoš a v noci zle spával, tak mi viaceré kamošky poradili dávat kravské a na noc som dávala do mlieka za malú lyžičku krupice, sledov ala som jeho stav a či ho nebolí bruško, všetko bolo v poraidku, pekne kakal, bruško nebolelo, priberal a aj pekne sa nasýtil a spinkal, treba sledovat či to dietatku vyhovuje, moj mal dobré bruško a pasovalo mu, nebol háklivý aj časom zjedol hocičo bez problémov, takže vyskúšaj a sama uvidíš, samozrejme že lekári ti to nebudú schvalovat a ani žiadne tabulky, ale ja som sa nikdy neriadila podla toho, iba podla mojho synčeka, a aj ja som vyrástla na kravskom mlieku a tu som ....o financiách ani nehovorím v porovnaní krav.mlieka a nutrilonu, to som dost ušetrila a peniažky investovala do iných potrebných vecí pre synčeka🙂 takže toto je moja skúsenost 😉

kralicica
15. feb 2012

do varenia od 10 mes, na pitie od roka (nemusíš prevárať, ak nie je z automatu, tie v obchode čerstvé sú už pastoerizované)

viki2912
15. feb 2012

mne povedali tri lekarky s ktorymi som sa radili,ze po 2 rokoch,skor nie.

bubelko
15. feb 2012

@juranka takato tema tu uz je: https://www.modrykonik.sk/forum/zaciname-prikrmovat/kedy-ste-zacali-podavat-kravske-mlieko/
ak sa do nej pozries, uvidis, ze su na to rozne nazory, od toho, ze moze po roku, cez to, ze az od troch, az po to, z vobec nie. mozes si vybrat 😉 nam povedal pediater, ze mozme od roka a maly ho odvtedy aj pije.

sante81
15. feb 2012

ja som dávala umelé od 8.mes a teraz ma 2 a pol roka a iné mlieko mi pit nechce. takze pri druhom dietati prejdem rovno na krabicové pri prvych príkrmoch. doktorka a v lekárni ti povedia ze dávat treba um čo najdlhsie ale je to len podpora predaja - ja som dávala nenormálne peniaze za sunar, a pritom sme alergiu na mliecnu bielkovinu nemali, takze ak ti môzem z vlastnej skusenosti poradit, prejdite rovno na kravské- to za automatu- prevarit alebo plnotučné

marci1408
15. feb 2012

kravské mlieko sa odporúčalo pred 13timi rokmi od roka a pol, teraz až od dvoch rokov. Myslím, že to trošku preháňajú teraz a dosť sa tým dáva zarábať firmám, ktoré vyrábajú umelé mliečka....v každom prípade, do roka nie je detský organizmus pripravený prijímať kravské mliečko. Obsahuje veľmi veľa soli, ktorá potom zaťažuje obličky. Staršie dieťatko sa s tým už vyrovnáva lepšie. Ono sa to neprejaví hneď, ale oveľa oveľa neskôr....
Hneď sa prejaví len intolerancia laktózy....a iné problémy spojené napr. s alergiou na ďalšie zložky mlieka.
Ja mám 14,5 mesačnú dcérku, ktorú kojím. Mliečka mám dosť, ale zhruba o 2 týždne začnem odstavovať a postupne prechádzať ma kravské plnotučné. Budem jej ho podávať v malých dávkach a ešte aj kojiť aby bol prechod postupný. Inak....kravské už dávam aj do kaší a pudingov od roka.
....a čo sa týka vápnika, ten dieťatko prijíma aj v iných potravinách, nemusíš mať obavy a množstvo materského mliečka už teraz nie je také dôležité ako v prvých mesiacoch, keď je dieťa výlučne kojené.

didulka85
15. feb 2012

Vapnika je viac v brokolici, orechoch ako v mlieku.

bamarama82
15. feb 2012

moja odmietala UM od 5-10mesiaca, potom v 11mes ked jej sli zuby zacala pit kravske krabicove Lactose free Rajo, vypije tak 150ml v noci, potom zas tyzden nic.... a co narobim, prinutit ju neprinutim, vyskusali sme tolko mliek a to ma lakt.intoler. som rada ze pije aspon obcas trosku toho kravskeho

anjelicek26
15. feb 2012

Takychto tem je tu habadej, a da sa v kazdej dobre pohadat, kazdy ma na to iny nazor, oficialne sa moze od roka. Moje deti ho nedostanu nikdy. Ale to je na dlhu debatu. Kukni v teme, co ti poslala @bubelko je tam toho dost.

@marci1408 - pekne si to zhrnula... a najviac vapnika je inak v maku 🙂

pimpilla
15. feb 2012

Tak ako hovorí anjelicek , každý ma na to iný názor, takisto aj lekári, takže urob to čo ti radí srdce a ako to bude tvojmu dietatku vyhovovat, názor ako že to nie je pre malé deti, lebo sa to prejaví ovela, ovela neskor, mi nesedí, lebo ja som z troch súrodencou a viem že nám mama dávala kravské úplne od mala, mám 3o rokov a nijako sa to u mna neprejavuje 😉 čím skor začneš tým jednoduchšie to bude, kamarátka dávala nutrilon a vždy ten čas posúvala, jej syn má už 3,5 roka a musí to kupovat, lebo si na to moc zvykol a nič iné nevypyje, o peniazoch ani nehovorím, je už s toho neštastná...kolko ju to vychádza 😢

sante81
15. feb 2012

@pimpilla suhlasim tiez, aj my tazko prechádzame na krabicové a to mi pije- resp pil mlieko aj v noci, oducala som ho vyse 2 mes a stálo ma to kopec preplakanych noci, teraz mlieko ráno a večer, nechce ani puding ani krupicu a to čo sme dali za sunar za tie 2 roky, tak to ani nehovorím

juranka
autor
15. feb 2012

@pimpilla dakujem, ja to tiez skusim. uvidim ako zareaguje 🙂

juranka
autor
15. feb 2012

@didulka85 a orechy moze ?

didulka85
15. feb 2012

@juranka moze, ale opatrne skusaj, ak nie je nikto v rodine alergik. Skus jeden den jeden kusok orieska, na druhy den pridaj a tak.
Ale pokial je tvoje dieta dojcene, tak ma vapnika dost.
A neboj, bez mlieka sa nic nestane.
Moja dcera po jogurte skoro zomrela. Potom som zacala studovat veci ohladom mlieka a zistila som, ze ho vobec nepotrebuje.

fiorela
15. feb 2012

@juranka ahoj juranka, určite nie je nič lepšie ako materské mliečko , môj starší syn mi od troch mesiacov začal odmietať materské mliečko, horko-ťažko sa mi podarilo kojiť ho do štyroch mesiacov. Tak som bola nútená prejsť na iné mliečko, skúsila som aj umelé - NUTRILON, ale to nechcel už vôbec a keď som ho vyskúšala ja, tak sa ani nečudujem prečo. Mala som šťastie, že sme vtedy bývali na dedine, kde boli aj kravičky a preto nebol problém s kravským mliekom, tak sme ho vyskúšali. Najskôr som mu ho trošku riedila a postupne sme prešli na neriedené. Malý mi nechcel piť ani čajík, stále chcel iba mliečko! 🙂 S druhým synom to bolo podobné, ale toho sa mi podarilo kojiť do šiestich mesiacov. Neviem aké máš možnosti Ty, pretože kupované mliečko je predsa len "iné". Ale rozhodne by som sa nedržala striktne rád "terajších" doktorov a internetu. Skús si sama zistiť čo tvoje dieťatko toleruje a čo nie.

sweetsuzi
15. feb 2012

Kravske mlieko obsahuje pre deti velmi tazko stravitelne bielkoviny a dost zatazuje oblicky. Nam pediatricka povedala ze od roka na varenie a tak od dvoch na pitie.
Ono to ale hlavne zalezi aj od toho, aky jedak je tvoje dieta, lebo nasho musime pomaly prosit aby vobec nieco zjedol, takze ja mu davam UM aj kvoli tomu ze viem ze obsahuje mineraly ktore potrebuje a ktore sa mu z potravy nedostavaju. Ak je babo dobry jedak a ma dost zivin z jedla, tak pokojne moze aj kravske mlieko - hlavne mu teda treba davat to co mu chuti 😉
A este jedna vec - ked uz kravske mlieko, tak nie homogenizovane, pasterizovane z krabice s polrocnou trvanlivostou, z ktoreho je odstraneny vsetok tuk (lebo vsak z toho vyrobia smotanu, nebudu plytvat nie?) a potom pridany repkovy olej. Ked uz tak z automatu, alebo aspon 7dnove.

sweetsuzi
15. feb 2012
mirellka
16. feb 2012

ja som dcérku kojila do 8 mesiacov pak ona moje mliečko nechcela.Tak som skúsila všetky značky sušeného mlieka čo vtedy boli dostupné no žiadne nechcela ani kašičky až čerstvé kravské jej zachutilo,to bola jej značka a nevedela sa ho dopiť.No keď som nemala čerstvé a dala som jej trvanlivé tak chytila koliku a horúčky.Takže krátko po ôsmom mesiaci sme začali s kravským.Dnes dcérka pije aj trvanlivé , postupne sa to vekom upravilo 🙂

juranka
autor
16. feb 2012

@didulka85 ja malej davam jogurt kazdy den, ma rada aj neochuteny, len taku obycajnu activiu. uz ochutnala trosku obecha a vyhadzala sa(teda aspon myslim, ze to bolo z toho) a dnes skusala paradajkovu polievku a zase zopar cervenych flakov. tak neviem...

juranka
autor
16. feb 2012

@fiorela ja som jej skusila raz dat nutrilon(prisla mi reklamna vzorka) 🙂 a hned sa povracala(prvy a posledny krat) tak som ju kojila dalej ale teraz mam pocit, ze si to len zuzle a mlieko nikde... tak preto chcem skusit to kravske

juranka
autor
16. feb 2012

@sweetsuzi dakujem, pozriem to 🙂

cicimon
16. feb 2012

@juranka tak orechy by sa cca do 3r nemali davat - alergen, paradajky az po roku.... a ked jogurt, radsej nejaky riadny smotanovy - coop, tesco, sabi a nie activia
a v terne maju dost slaby vyber prikrmov

s ked jej nehutil nutrilon, skkus ine, napr Hami bananove je celkom chutne

bejka213
16. feb 2012

Ahojte, zaujala ma tato tema, takze aj ja by som prispela svojou skusenostou.
Tak ja davam malemu kravske mlieko od 6,5 mesiaca, odkedy som ho prestala kojit. Pytala som sa pediatricky, a ta mi povedala, ze mam davat kravske mlieko z automatu, pretoze krabicove je uz umelo upravovane. Samozrejme ho prevaram a riedim vodou , tretinu vody, pretoze obsahuje vela tukov. Malemu mliecko velmi chuti 🙂

juranka
autor
16. feb 2012

@cicimon lenze som citala, ze smotanove jogurty az po roku lebo ani smotanu ani tvaroh pred jednym rokom sa nedava, len probioticke tak som jej davala take ale mala mala vcera 11 mes a som si hovorila ze ten mesiac hore dole nic neuroby. tak uz zjedla aj sabinacika aj integracika 🙂

cicimon
16. feb 2012

@juranka no praveze smotanove sa mozu ale tvaroh nie, ten je tazky a zatazuje oblicky... takze ziadne pribinaky

juranka
autor
16. feb 2012

@bejka213 ja uz sa tesim, ked jej to dam ochutnat. moja mala je velky jedacisko a vsetko by zjedla tak uvidime ako na to zareaguje. skusim jej dat to mlieko do krupicovej kase alebo pudingu a potom vyskusam aj na pitie 🙂

bejka213
16. feb 2012

Moj maly je tiez velky papkac, chvalabohu. Mala som pocit, ze vobec nepostrehol ten rozdiel v mliecku, on to proste bral ako to prislo 🙂 Ja som mala tiez dilemu, ked som prestala kojit, co dalej, ale ked mi doktorka povedala, ze mam davat kravske mlieko, tak som sa na to dala. Ja som tiez vyrastla na kravskom mlieko, nebola som kojena, a zatial nemam zaidne problemy, a dufam, ze ani nebudu.

sweetsuzi
16. feb 2012

@juranka ked by si predsa este chcela skusit umele mlieko a hovoris ze jej nechutil Nutrilon (co sa nedivim 😅 ), tak skus Sunar, ten je chutovo z UM najlepsi. Kamoska ktora pred mesiacom malu prestala kojit, jedine co do nej dostane je Sunar, no a ak jej bude vyhovovat kravske mliecko, nech pije to co jej chuti a hlavne nech je zdrava 😉

baklik
16. feb 2012

@juranka vraj paradajky by sa do roka nemali davat, kamaratka dala malej trochu kecupu a vyhadzala sa jej z neho, tak ju lekarka zglbala, ci to nevie. a nas maly sa tiez povracal z nutrilonu, este ako asi 2-tyzdnovy, ale to len prvy a posledny raz, viac krat sa mu to nestalo - museli sme UM, lebo som mala malo MM.