Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

pancake
30. apr 2009

petu ano musis prevarat. cim dlhsie tym lepsie, ale hovoria ze minimalne rok. ja budem ale asi aj o nieco dlhsie.ved to by som potom aj UM mohla zarabat uz iba s teplou vodou a to by bolo bleee 😝 😝 😝

denisaap
30. apr 2009

Ahojte maminky,chcem sa opytat kolko asi spapalo zeleninky vase dietatko ked ste zacali prikrmovat,my mame 6 mesiacov a zaciname prykrmovat asi 7 den a maximum co mi mala spapa je tak ž az 7 moka lyziciek a dost ale po pol hodinke ju este musim dokojit.Ako to prebiehalo u vas?

pancake
30. apr 2009

niektore deti zjedia iba lyzicku prikrmu a ine zjedia hned plnu misku.je to individulane. neboj raz jej zacne chutit a potom nebudes stihat varit. 😀 😀 😀 len ju nenut nasilu a ze ju potom dokojis je normalne. ved ju predsa nenechas hladnu.nie? 😀
moj zjedol hned od zaciatku celu misku a potom som ho dotlacala mlieckom. asi mesiac to tak chcel,potom uz mlieko nechcel. 😉

denisaap
30. apr 2009

dik za radu,dnes som skusala aj jablcko a celkom jej chutilo pusinku otvarala viac ako pri zelenine ale tiez len tak asi 6 lyziciek moka,mam syna ale on bol jedak od zaciatku ten papal ako o dusu preto som mala strach ako to bude teraz-mame trosku problem z prykrmom lebo nemozme zavadzat nic kde je mlieko ani kase a tak mame totis alergiu na mlieko ☹

saska.t
30. apr 2009

deniska - to uplne staci neboj do mesiaca. ste na plnych davkach zeleninky tj 150-200g podla toho aky bude saska papkac, ako vravi pancake len ju nenut a je velmi dolezite aby ste sa dokojili len jej to pomoze dopapkat sa, takze vsetko je uplne v poriadku, ona sama si povie kedy uz nebude chciet dokojit, neboj 😉

denisaap
30. apr 2009

dakujem krasne za radu,chcem sa este opytat ake intervali zhruba davate medzi papanim,ked sme len kojili bolo to kazdu 2,5 hodinku a ked spinkala kazde 3 hodinky.Teraz vynechavam kojenie na obed a davam zeleninku a dokojim ak pyta,a poobede po sponku nakojim a tak po 1,5 dam ovocie,inak potom uz len kojim rano aj vecer...kase davat nemozem kvoli tomu mlieku... 😉

agalia
30. apr 2009

dakujem za rady - tak sa tesim, ze je to ok - veru u nas zapcha zatial nikdy nehrozila - skor naopak 🙂 nebolo to vodove skor kasovite (ako presne to co spapal len v inej farbe a voni 😀 ) a poradte mam cuketu ako to spravit? tiez uvarit vo vode pokrajanu na kocky a potom potlacit? nemoze to byt aj tym, ze hned mal tu stolicu ze som ho hned po zeleninovom prikrme dokojila?

modravila
1. máj 2009

Dievčatá,dávate 9-mesačnému dieťaťku papať aj hovadzinu? či to zatiaľ nemôže? počula som, že teľacinku a jahnacinku určite môže, len takú nemám šancu zohnať.

saska.t
1. máj 2009

deniska - davaj intervali ake malej vyhovuju, tie 2,5-3 hod je akurat 😀 , ak chces davat kasicky tak za mesiac rob domace bez mlieka-pohankova, kukuricna, ryzova, par stran dozadu su presne navody ako nato 😉

agalia - nerob si starosti stolica je ok ak je kasovita a nemyslim si ze je to dokojenim, ale ked babätko zacne papat automaticky sa mu spusta traviaci system zacne si prdkat a tlacit takze je to v poriadku 😉
cuketu ako kazdu zeleninku akurat ze je skor uvarena ako ostatna zelenina, inak je to tiez prehanadlo tak sa nezlakni ked sa pos.... az za usami 😀

modravila - jasne kludne mozes len jej daj 1x mensie mnozstvo ako davas ostatneho bieleho mäska je to silnejsie mäsko v ramci bielkovin tak aby ju/ho moc neprehnalo, potom mozes uz normalne 😉

hi2u
1. máj 2009

ahoj holky může 7 měsíční kojenec pribinák nebo tvaroh?

cessy
1. máj 2009

ja by som nedavala ani jedno ani druhe, na to ma este cas... 😉

saska.t
1. máj 2009

hi2u - nie, pribinak je sama chemia a tvaroh je este nestravitelny pre tak mlade ladviny, len by si uskodila .... tvaroh aj pribinak je odporucany po 2 roku zivota dietata, od skonceneho 8 mes mozes zaradit biely jogurt so zivou kulturou 😉

pancake
1. máj 2009

modravila ja uz davam hovazinku asi aj mesiac a v poho.tiez som nezohnala telacie ani kralika tak aspon toto. a aj brav.panenku mam zamrazenu v kockach na lad.tak aj tu davam. 🙂

hi2u nedala by som ani za svet. skus activie alebo tie jogurty v ktorych je 10% tuku. mamicky co byvaju na Sk ti poradia. 😉

cessy
1. máj 2009

ja som davala jogurt zatial len 2x a to som kupila zvolensky, neviem ci som dobry vybrala ale z pomedzi tych co som vyberala mal najviac tuku 😕

lilyk
1. máj 2009

tvaroh a pribinacik je odborucany od 1 roka a v lete specialne pozor aby nahodou neskyslo.

stankatt
1. máj 2009

mojej malej chuti smotanovy- biely jogurt. COOP ma 10% tuku. a je ozaj chutny 🙂

saska.t
1. máj 2009

cessy - zvolensky je ok 😉

cessy
1. máj 2009

dakujem saska, aspom ho budem s vacsou istotou kupovat... 😉

aj ten COOP som tiez pozerala, ale zatial som ho nekupila, tiez ma 10%tuku a zivu mikrofloru 🙂

jajka78
1. máj 2009

ahojte,som tu s otazkou ohladom papania jogurtu.chcem ho dat prvy krat s ovocim-svokor kupil maliny, cucoriedky.a do toho jogurtu by som popucila daco. moze to uz 8 mesac.babo? a neviem ako potom vynechat kojenie. mam este dokrmit po jogurte kojenim? ja uz vynechavam desiatu kojenie- spapa ovocie, obed tiez spapa plnu davku ale davam este potom mliecko (mam dost mlieka), a olovrant kojim. teraz chcem dat ten jogurt.moze sa potom kazdy den? alebo mozem budm striedat napr. s chlebikom a masielkom pripadne zeleninovou pomazankou? vecer kase nedavam, vadi to? dakujem

nelinka79
1. máj 2009

ahojte zas sa po dlhsej dobe ozývam ale boli sme u babicky na prazdninách ale bolo super a mala sa rozpapala az som z toho vedla 🙂 na obed mi spapa 200 ml zeleniny s maskom a keby som jej dala tak zje aj viac a dorazi sa mliekom. ale to mliecko som jej radsej zrusila a davam zapit len vodicku. na olovrant papa ovocie ale to len tak 50 ml lebo zatial jej moc nejde a dopapa sa mlieckom. na veceru jej davam mliekokasu. takze som rada ze konecne papa ako velkacka 😀

ale mam aj otazku od kedy jej mozem davat do ovocia pomrvený keksik?

tynushqa
1. máj 2009

ahojte,
chcem sa opytat kedy zmenit resp. pridat dalsi druh zeleninky? dnes sme sice dali prvy prikrm ryzovu kasicku s mrkvickou zjedla 40 /vsetko co som mala pripravene/ mam urobit viac zajtra? a vyskusat kolko spapka?
dakujeeem

natsa
1. máj 2009

Ahojte.Pordte neviem čo mám dať na večru malému.Instantná ryžové kaše nechce.Zatial mu dávam det.ovoc.Výživu.Prírm dávam 2krát.Obed meko alebo polievka no a na večeru tú výživu.ako mám dalej postupovať ?kedy mám zaviest další príkrm a čo?

saska.t
2. máj 2009

ahojte skusim vam poradit poporade 😉

jajka, s jogurtom sa zacina najskor po skonc. 8 mes. musi byt bieli so zivou kulturou a vyssim obsahom tuku tj. nezijem na SK ale baby odporucaju: SABI, ZVOLENSKY, COOP, Activia biela nesladka, urcite by som nedavala kazdy den pre tak nezrele ladvinky, max. na zaciatok 2x tyzden 😉 ovocie samozrejme mozes pridat...
Co sa tyka kojenia po olovrante kludne dokoj , maly si sam povie kedy chciet uz dokojit nebude 😀
chleba s maslom iba ak je uz schopny kuskat ak sa tym nebude drhnut a tiez by som pockala aspon do skonc. 8 mes.
Kedze je kojeny inst. kasiam sa vyhni ak chcete kasickovat tak rozhodne domace - pohankova, ryzova, kukuricna atd.- navody na varenie su vyssie 😉

neli - no vidis a ako si sa bala 😉 co sa tyka keksika, ja by som to nerobila je mala aby si ju zbytocne pchala sladkymi keksami uz zase sa chces ponahlat rychlo dopredu ale este raz, nemate sa kam ponahlat jej ladviny sa este najedia nevhodnych veci tak preco ich nicit v takom mladom veku??? 😕 ja som zacala v 8 mes. a dodnes dostane 1-2 male keksy tyzdenne....

tynus - zvolila si docela vrazednu kombinaciu na 1 prikrm - ryza-mrkva (pozor hrozi velka zapcha!!!), normalne by si mala zacat len zeleninkou samotnou, novy druh zel. zavadzas vzdy po 3-4 dnoch aby si pripadne spozorovala alerg. reakciu na dany druh zeleninky
k prvym zavadzacim zel. patri - mrkva, zemiak, petrzlen, kalerab, karfiol, brokolica, spenat 😉

natsa- a ako dlho prikrmujes? normalne by vam stacil 1 prikrm denne a to obed. Ak prikrmujes dlhsie tak 2 ale vecer by som asi davala mlieko. Obed-zeleninka, olovrant ovocie, ale vsetko zalezi na dlzke prikrmovania, napis viac info a urcite sa dopracujeme k vysledku 😉

jajka78
2. máj 2009

dakujem saska. a co mu este mozem davat na olovrant? na desiatu mava ovocie, obed zeleninky,masko. mohol by aj postruhanu redkovku ako pomazanku na chlebik ? tie instantne mliecne az ked nebudem kojit?

saska.t
2. máj 2009

jajka - co takto domace kase? pohankovu, ryzovu, kukuricnu tiez s ovocim? bude mat nove chute so zdravou vyzivou .... 😉 alebo chlebik s maslom ak zuje ....

redkovka je vhodna myslim az po roku ako aj uhorka paprika, paradajka, 😉

je zbytocne papat instantne kase ked nepozna UM a pitie z flasky, mozno by to ani nechcel, ked prestanes kojit mozes skusit ale radsej dlho koj to mu da viacej 😉

jajka78
2. máj 2009

a nebude toho ovocia vela? ked mava aj na desiatu napr. s ovsenymi vlockami...

tynushqa
2. máj 2009

saska.t dakujem za odpoved....nasa mala prave posledne dva tyzdne velmi riedke kako tak preto ta kombinacia, dnes som dala iba mrkvicku s trosilinkou ryzovej kase a zajtra len cistu mrkvu, pozajtra pridam aj zemiacik bez kase...ake mnozstvo mam uz davat, lebo dnes som mala pripravene 60 ml a zjedla vsetko.. mam robit uz viac?

baby neviete mi poradit kde by som nasla nieco o vyzive? ze kedy pridat ja neviem napr. olovrant a kedy zase ranajky a pod... ako dlho mam davat iba obed? a kedy pridat dalsi chod? a kedy zacat s maskom a ovocim? 😀
ja viem vela otaaazok 😉 prepacte

saska.t
2. máj 2009

jajka tak na desiatu daj chlebik a na olovrant ovocie alebo opacne .... mam otazocku odkedy davas lepok?(ovs. vlocky)

tynus - stale som neni v obraze kolko uz prikrmujes .... do mesiaca od prikrmovania by ste mali (nie je to podmienka) byt na plnej davke ca. 150-200g prikrmu, mozes robit kolko spapa ak jete uz aspon tyzden az dva

mäsko sa pridava 3-4 tyz. po zavedeni zeleninky tak isto mozes mäsko 1x tyzdenne zamenit za uvareny zltok ...
ovocie sa zavadza v priblizne rovnakom case ako mäsko bud na olovr. alebo na desiatu, mam lepsie skusenosti na olovrant aby ked spapa ovocie skor, nevykaslal sa na obed na zeleninku, dalsi chod zavedies podla potreby
netreba zabudat na mliecko, ktore je do roka velmi dolezitou sucastou babätkovskej stravy takze sa netreba velmi ponahlat, aby mali deticky hned vsezky chody bez mliecka
tynus - vam v takom mladom veku staci nahradit iba obednajsiu davku mlieka za prikrm a od 7 mes. by som zaviedla olovrant alebo desiatu.

ked pozries o 1-2 stranky dozadu su tu linky na prehlad o zavadzani prikrmov ... 😀

tynushqa
2. máj 2009

ahojky, my sme este len zacali prikrmovat, zacali sme skor ako som spominala kvoli nasmu kaku - zelene a riedke tak nam poradila dr.
Dnes sme mali 2 x mrkvicku s ryzovou kasou, zajtra dam uz cistu mrkvu. Mala papka celkom pekne prvy krat mi zjedla 40 ml a dnes 60 ml, vlastne vzdy vsetko, tak neviem ci uz mam aj vacsie mnozstvo robit...
a dakujem za odpoved 😀

jajka78
2. máj 2009

od ukonc. 7 mesiaca.