Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

junovka
12. feb 2008

ja som to nerobila 😉

kili
12. feb 2008

janka, do 24h sa dá použiť s chladničky, do 2 týždňov z mrazničky

kili
12. feb 2008

ja som včera robila tú ryžovú kašu, ale nepodarila sa, varila som ju večnosť a aj tak bola nedovarená a Samko ju nechcel. Tak som spravila v robotovi (či ako sa to skloňuje) ryžovú múku, ale nebola moc dokonalá. Tiež tvalo dlho, než sa spraví a to som tam 2x dolievala vodu a prikrývala, nech sa dodusí. Ale tentokrát Samko trochu zjedol. Tak som ju preosiala, ešte raz prešla robotom a zas preosiala až vznikla fakt múka, tak uvidím zajtra. Ale asi ju najprv 5min. podusím vo vode a až potom prilejem mlieko a dorobím. To už by bolo, keby v nej Samko niečo našiel.

lienkamo
12. feb 2008

ahojte, my sme včera mali prvykrát mrkvičku a tiež nam zvyšilo dost vela, no ja som to odložila do mrazničky. dnes som mu však urobila čerstvú a tú zmrazenú plánujem použit v kombinácii s nejakou inou zeleninou, ked už budeme papat trošku viac druhov.

janina77
12. feb 2008

Ja Domcovi tiez varim na viac dni, do druheho dna davam do chladnicky, na dalsie do mraznicky.
Ale to, v com sa prplem raz lyzickou, z ktorej papa, to uz neodkladam, bud dojem ja 😀 , alebo vyhodim 😒 .

janina77
12. feb 2008

Kili, tak to sa teda narobis s tou ryzovou kasou 🙂 .

Mne sa s tym nechce babrat, tak som kupila nemliecnu ryzovu kasu -Sunarku - a ta je na moje prekvapenie sladka. Mali ste uz niekto nejaku ryzovu kasu inej znacky, ktora by bola fakt cisto ryzova? Inak tato je fajna, aj mne chutila 🙂.

kili
12. feb 2008

janina, ani nie, trvalo mi to asi 15min a mám 240g ryžovej múky, na jednu dávku spotrebujem asi 20g, takže mi to nejaký čas vydrží.

junovka
12. feb 2008

my papame Ryzovu od Nutrilonu, je super 😎 🙂

riuska
12. feb 2008

my mame nestle, tiez je perfektna 🙂

kattom
12. feb 2008

janka33 - v chladnicke ti den vydrzi, v mraznicke tak dva tyzdne, ako pise kili. na kupovanych prikrmoch je, ze sa maju vyhodit hned - zo zaciatku som to robila, neskor som nechavala jeden den v chladnicke. len som vzdy krmila a krmim maleho tak, ze to, co ma jest, ma v miske/na tanieri - nalozim aj menej a radsej dolozim. ak uz sa v tom "rype" (obcas berie sam lyzicku, obcas tam dava cele rucicky), tak to, co nedoje z misky, to vyhadzujem.

jej, kili - tak si sa do toho dala. ake mlieko si mu davala ku kasi? (ja zatial varit vlastnu kasu neplanujem, kupujeme sunarku a nestle - rozne a striedame mu to vzdy vecer - tak tri-styri mame naraz otvorene a tie "tocime". zacinali sme s ryzovo-kukuricnou od nestle.

janka33
13. feb 2008

ahojky,mamky dakujem vam za rady 😉

junovka
13. feb 2008

rado sa stalo 🙂 kedykolvek 😉 ved na to sme tu, nie? 😉 🙂

lyzenka
13. feb 2008

a davali ste tu ryzovu kasu prvu a kedy na obed, ci vecer?

junovka
13. feb 2008

My sme zacali ako s prvou kasou-ryzova od Nutrilonu a Nelka ju papa na veceru 😉

kili
13. feb 2008

ja dávam na desiatu a k tomu ovocie alebo polku presnídávky

kattom
13. feb 2008

kasu som zacala davat asi az v osmom mesiaci (moze sa od siesteho) - kubo dovtedy nepotreboval papat viac na noc - stacilo mu prsko. a kasu davam iba vecer na veceru.

zunna
13. feb 2008

Kili - ja kašičku pre malého varím (podľa mňa to je vždy lepšie ako kupovaná) a robím ju nasledovne:
ryžu (môže byť aj celozrnná) (prípadne aj ďalšie obilie: bezlepkové pšeno, alebo ak už chce niekto dávať lepok tak krúpy, či iné) prepláchnem a dám namočiť na noc. Ráno dám do tlakového hrnca s vodou v pomere aspoň 1:5, varím, pozbieram penu, zavriem tlakový hrniec, natlakuje sa, podložím rozptylovacou sieťkou a stíšim na minimum. Varím aspoň hodinu. No a keď máš hotovo, tak môžeš ešte rozmixovať v detskom pasírovači alebo v mlynčeku, či mixérom na hladkú kašu.
Myslím si, že také mal detičky by nemali dostávať toľko priemyselnej stravy (dehydrované instantné kaše), sterilizované továrňové kašičky a pod. ako sa nám mamičkám podsúva v reklamách a obchodoch ako to "najlepšie a najzdravšie" pre naše deti.

kili
13. feb 2008

zunni, dík, ale to je tuším ešte zložitejšie ako to čo som vymyslela ja 😀 Hlavne vyťahovať zakaždým tlakový hrniec a kým sa on natlakuje, keď tam je toho tak málo, to musí byť večnosť. A tiež spotreba energie na 1h, uff, to asi nie.
Ja som dnes robila tak ako som včera písala, ale bola chyba, že som to najprv dala do vody, spravil sa z toho jeden povlak a ten už nešiel rozmiešať s mliekom. Ale zachránila som to rozmixovaním. Samkovi celkom chutila, mal ju s banánikom 🙂
Takže zajtra úplne jednoducho: zarobím 120ml mlieka, pridám 15g ryžovej múky, nechám zovreť a povariť a za chvíľku je hotovo. Potom ešte nechám pod pokrievkov, nech sa neodparuje voda ale nech ju ryža vsiakne.
Tá príprava ryžovej múky nie je až tak zložítá, keď už viem, ako na to. Fakt za tých 15min mám 250g, to je, akoby som počas materskej si privirábala za nejakých 200-300,- na hodinu 😎

zunna
13. feb 2008

Kili, ja toho varím vždy viac a používam to dva - dva a pol dňa.
Ale chápem, určite aj máš toho veľa pri dvoch chlapcoch 🙂 no nech sa darí a malým chutí. (ináč, ono to je zložité, ale je to takto oveľa ľahšie stráviteľnejšie ako iné spôsoby prípravy kašičky. myslím si, že tie instantné kaše a iné kratšie varené kaše sú ťažšie stráviteľné pre malé brušká - možno preto detičky aj tak dobre spinkajú po večernej kašičke)

kili
13. feb 2008

no náš je po ňej za chvíľku hladný, takže s trávením asi taký problém nemá 😀 . Ale keď mu ju dám na desiatu, tak aspoň je skôr obed.

wienika
14. feb 2008

ahojte babulky....uz asi 2 tyzdne prikrmujem, nemam s malou ziadne problemy, vsetko spapa co je dam..zeleninku aj ovocie..niekde som citala, ze ovocie by som mala podusit..banan jej miesam s jablckom,ale surovy..a chuti jej...jediny problem mam, ze nechce pit...ak, tak si len tak cucne..okrem noci, dva krat v noci sa budi na kojenie a pekne pije..
dakujem za predosle stranky o vareni a priprave papania pre babatka
este otazocka, akej farby je stolica po prikrmovani? moja ma taku hustu a zelenu..je to normalne?

viv
14. feb 2008

ahoj wienika. Už sme trošku odrástli z "tvojich problémov", ale môj malý tiež nechcel piť. Nič, len mlieko do cca 7mesiacov a už sme zvádzali boje, lebo v "múdrych knižkách" sa páše dieťa má piť nielen mlieko... Tak sme skúšali všetko, dokonca som mu dávala čaj na lyžičke. Trvalo to snáď 2-3mesiace, kým reálne začal piť čaj, ale chutili mu šťavy z jablka, hrušky, hrozna a na tie som ho dostala 😝 Problém bol hlavne, keď bol chorý a mal mať príjem tekutín.
Náš malý jedol všetko ako príkrm, ale všetko som mu dávala postupne - mrkva a o tri/štyri dni zemiačik a zas o tri/štyri dni banán a podobne. Hlavne pri ovocí som mala väčšie rozostupy - keby náhodou alergia, nech hneď viem od akého ovocia. A Banán zapeká - preto tvrdá stolica a ak aj kojíš, tak sa to mieša. Zelené hovienko je celkom fajn - aspoň čo si spomínam. Veľa šťastia

junovka
15. feb 2008

wienika, odkedy moja Nelka tiez papa prikrmy tak ma stale zelenu stolicu, a to aj dakedy 3 x denne, je to normalne 😉

wienika
18. feb 2008

dakujem baby za rady..... 😉

kili
19. feb 2008

neviete ako sa dávkuje hroznový cukor? idem robiť malému krupicovú kašu.

junovka
19. feb 2008

my zatial hroznovy cukor neuzivame 😉 A na krabicke eni napisane?

janka07
19. feb 2008

ahojte baby, chcem sa opytat ako pripravujete jablkove pyre??? dik

junovka
19. feb 2008

Ocistis jablko, narezes ho na kusky a das varit s trochou vody.Ked zacne vriet, tak asi 2-3 minuty nechaj povriet.Ked vychladne, tak len rozmixujes, bez tej vody.A mas pyre 😉 Ja to takto robim.Inak, neni u teba velmi skoro na prikrmy? 😒

janka07
19. feb 2008

maly je od narodenia na UM....uz som mu dala mrkvicku a uspesne....na jablkove pyre som sa pytala informativne.....dik

junovka
19. feb 2008

😕 😉 ...