Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

lenica81
28. jan 2011

@sunavianka to sa spravi... treba ponukat, ale nie nutit... u nas to tiez trvalo... ako 3. som dala cukinu a potom uz nechcel ani ten zemiak, co mu predtym smakoval... ale potom sa rozpapal... treba byt trpezlivy a netlacit na pilu... 😉

weirdo
28. jan 2011

Ahojte,
viete mi prosim napisat, ako robite spenat so zemiakom? Chcem dat aj so zltkom a mam mrazene spenatove listky. Rozmrazit najprv? Uvarit? Pomixovat? A vraj sa odporuca dat aj trocha mm ...
A vecerne kase, este nedavam, ale coskoro. Keby nechcem kupovane a chcem nemliecne, mozem si ich nejako robit sama? Mam doma vlocky ovsene, spaldove, pohankove, ryzove, psenovu instantu kasu, pohankovu muku ... ? Dakujem za rady.

cicimon
28. jan 2011

@weirdo spenatove listy daj rovno mrazene varit a mixni podla toho, ci by ti to babo zjedlo cele ci nie... a MM ako chces
ja robim tiez take kase ako pises a malej velmi chutia.... intantne len vo vode... ryzova, psenicna a pod....nie tie krabicove

pandrholka
28. jan 2011

@weirdo ahoj, ak môžem reagovať na tvoj príspevok tak ja osobne robím špenátové listy malému normálne len na pare, ono je to za chvíľku hotové nič nemusíš rozmrazovať, uparím aj zemiak a pridám uvarený vaječný žĺtok. Keď ešte malý nepapal kúsky tak som mu to ponorným mixérom pomixovala...Inak z tých špenátových listov, ak sa ti bude dať tak po uparení poodstraňuj stonky, je to trošku piplačka, ale tie vraj obsahujú najviac dusičnanov...no ja som pridala pár kvapiek olivového oleja, ale ak kojíš tak MM asi môže byť ja som UM nepridávala...Čo sa týka tých kašičiek tak tam ti neporadím moc, nakoľko mala som a aj mám doma kupovanú a malému vôbec nechutí, ale keď mu urobím ovsené vločky s banánom tak za tým sa ide zblázniť...Vločky mu len zalej horúcou vodou, nechám nabobtnať rozmixujem a pridám popučený banán 😉

weirdo
28. jan 2011

@cicimon - dakujem. A k tym kasiam pridavas ovocie? A teda robis tak, ze uvaris dajme tomu ovsene vlocky a pohankove a rozmixujes a davas tak? Ci este mm?

weirdo
28. jan 2011

@pandrholka - dakujem pekne. Ja som totiz nezohnala cerstve listy, preto tie mrazene ... a kasicky by som radsej takto riesila, este v DM maju nejaku 3-zrnnu ci aku, tak pokukam. Dakujem za rady 😉

cicimon
28. jan 2011

@weirdo MM nedavam do kasi... az tolko uz neodstriekam a zas ju kojim cez den dost,....
v kauflande predavaju take instantne kase - ryzova, kukuricna, pohankova, psenicna a este nejake ine... tie len staci zaliat vriacou vodou a mas... a bud das k tomu ovocie, trochu vyzivy alebo nie... moja to zje aj bez ovocia,... to jej pridam len ak sa mi zvysi z desiaty, par lyziciek... ale je to chutne aj bez toho
http://www.marianna.sk/
http://www.poex.cz/detska_rada.html
a ovsena ako pise pandrholka hore.. ovsene vlocky povar alebo len zalej vriacou vodou, pomixuj a daj s bananom, je to fakt mnam

weirdo
28. jan 2011

@cicimon - dakujem moc, skusim v Kauflande. To su ake, ako si mi dala link? Lebo ho mam odveci a mozno kuknem na nete 🙂
Inac ovsene vlocky robievam malej s ovocim doobeda, aj ine vlocky, same to moc neje este to ovocie, takze presne tak robim ako radite. Skor ma zaujimali tie vecerne kase. Ste mi pomohli zas raz 🙂

cicimon
28. jan 2011

@weirdo no ja kase nedavam vyslovene vecer ale ked dojdeme z prechadzky, okolo 17tej...
doobeda ma ovocie
tie kase maju ako je detska krupica... take v sackoch, cca 250g balenia
mam odfotenu len jednu

weirdo
28. jan 2011

@cicimon - super vdaka za foto aj info. Lebo vo vegetke som kupila psenovu instantnu, akoze v krabici bola, ale 2€ stala a myslim, ze to je hlavne tym balenim. Tak skusim tamtie, co si radila. A este blba otazka, kolko Ti mala spapa toho? A kolko lyziciek davas na kolko vody? Inac o tej 17 hod je tak akurat, 2 hodky pred spanim, ako sa aj kaze ...

sunavianka
28. jan 2011

@cicimon no ešteže máme kopec mlieka to môžeme od rána do večera 😀
@lenica81 juj ďakujem za radu my presne to isté najskôr mrkvička potom mrkva-zemiak, potom zemiak cukina a presne na tomto sa zasekol, snáď bude lepšie aj mu tam trocha mliečka strieknem a ani to nezaberá... ☹

cicimon
28. jan 2011

@sunavianka moja tym prikrmom tiez velmi neublizi a zelenine zvlast... tiez by len cucala..

@weirdo no ja mam asi 5 druhov tych kasi, tak striedam... no tazko povedat, nejak to nemeriam, tak od oka,,, a zas podla toho, ci chces s ovocim ci bez... treba vyskusat... ale tak 4-5pol lyzic zaliat vodou... to moze byt tak okolo 100g
ale zas su tie kase lacnejsie ako krabicove a ani ich nemusis minut do 3t..

weirdo
28. jan 2011

@cicimon - ved jasne, ze je to indi vindi, ale este som neskusala, ze ako to spravit. Lebo vlocky, ked je vela vody, vylejem, ale ked bude vtej kasi vela, ci to nebude riedke, to uz potom nemozem tak upravit, sice este zahustit kasou ... vlastne ani neviem, ako ma vyzerat spravna konzistencia 😀. Ale ved kazde babo lubi ine 🙂

cicimon
28. jan 2011

@weirdo to uvidis... ked bude huste dolejes vody a ked riedke tak kase... to je rychlovka...ale radsej trosku redsie ako huste, aby to slo dole krkom

weirdo
28. jan 2011

@cicimon - ano ano. Vdaka moc 😉

brontik
28. jan 2011

Ahojte, viete mi poradiť, keďže nebývame na Slovensku, kde sa dajú kúpiť výrobky Nestle? Chcem malej začať dávať nejaké kaše a tiež mám dobré odporúčania na Nestle Slivkovú kašu proti zápche. A ešte jedna otázočka možno blbá. Malá ma 6,5 mesiaca a postupne prechádzame na príkrmy. Poraďte mi či mám aj po ukončení kojenia dávať malej stále nejaké mlieko -. popr. aké? Či jej budú stačiť len príkrmy, popr. rôzne kaše? Vďaka

saska.t
29. jan 2011

@brontik dieta aj po ukonceni pije mlieko min. do 1,5 roka takze mlieko urcite ano, ak ho bude lubit tak kludne do 3 rokov, no a najlepsie UM znacka je na tebe, potom moze pit aj plno-polo tucne klasicke mlieko 😉
Dieta po roku by malo pit 2 davky mlieke denne po 1,5 roku staci jedna davka mlieka a samozrejme pravidelne mliecne vyrobky 😉

brontik
30. jan 2011

@saska.t Dakujem ti, mozem sa este nieco popytat lebo ja si pripadam jak blba. Ako som pisala mala bude mat coskoro sedem mesiacov a chcela by som jej v ramci spestrenia stravy zacat davat aj rozne kase. Ale som na pochybach... Ak stale kojim, mozem jej davat mliecne aj nemliecne kase? Niektori doktori totiz raz doporucuju matkam mliecnu, raz nemliecnu a ja ti neviem od coho to zavisi. V podstate si aj tak myslim ze vsetky su nakoniec mliecne ci nie? Lebo tie co v sebe nemaju suche mlieko tak sa zarabaju mliekom na ake je dietatko zvyknute a tie co maju tak sa zarabaju vodou, alebo sa mylim?

brontik
30. jan 2011

@saska.t inac chcela by som vyskusat BEBA pro mlieko ked skoncime s dojcenim alebo ked jej moje uz nebude stacit hlavne vecer... Mam jej davat to pokracovacie PRO 2? Lebo zijeme v IRL a tu sa vsetky mlieka volaju follow on milk, ale vsetky maju v popise ze pre nekojene deti. Tak neviem ako to myslia

vivien6
31. jan 2011

baby poradte nejaky sladky obed.. 🙂 mna vobec nic nenapada co a ako.. vdakaa

oksu
31. jan 2011

Baby, aké mäsko dávate drobcom keď začínate s príkrmami?! Kde ho kupujete?! Ďakujem

oksu
31. jan 2011

od kedy sa môžu dávať detičkám ovsené vločky?!

saska.t
31. jan 2011

@brontik no s kasami je to tak, kojenym detickam je zbytocne davat mliecne kase, kedze obsahuju UM a je zbytocne im zatazovat traviaci trakt, niecim umelym co nepoznaju, ja som v ramci instntnych kasi velky skeptik a neuznavam ich pretoze su tazke na zaludok a v zasade detickam nic nedaju, lepsie je robit domace z ryze, ovs. vlociek, pohanky, polenty atd. ale ak chces po 8 mes zarad a mozes ich miesat s tvojim mliekom
Len sa pekne kojte minim. do roka, potom sama uvidis ako to pojde dalej a samozrejme mozes zaradit po skonc. kojenia UM podla veku... Tvoje mlieko jej ale bude urcite stacit, kedze obsahuje vsetko co potrebuje, cim viac sa kojite tym viac mlieka sa tvori, takze aspon do roka vydrz 😉
@oksu na zaciatok sa dava biele mäsko morka, kura kralik, a aj telacie, je na tebe kde ho budes kupovat, nikde nie je napisane ze musi byt v BIO kvalite, najlepsie asi u mäsiara a ovsene vlocky vtedy ked zavadzas lepok, takze po 7 mes.
😉

weirdo
31. jan 2011

@saska.t - ahoj. Ja by som tiez rada riesila kase ako pises, tot sme to nedavno s @cicimon riesili. Ako teda Ty robis tie kase z ryze, vlociek atd? Lebo ja ked davam ovsene vlocky doobeda do ovocia, tak ich len trosku povarim. Dnes som neskoro po ne prisla a bola to taka nechutna maznava kasa, teda mozno chutna, ale ta konzistencia pre mna nic moc. Tak kase sa dufam tak nerobia 😀. No ale s cicimon som to uzavrela tak, ze v Kauflande kupim instantne, ale nedochutene kase. Je v nich nieco "ine", ako keby sa robili doma? Dakujem 🙂

saska.t
31. jan 2011

@weirdo no ja uz kase davno nerobim 😀 mam uz velke dieta 😀
v zasade je postup rovnaky: vsetko rozvarit a pridat ovocie, biely jogurt atd. tj napr: pohankove vlocky staci zaliat horucov vodou nechat 10-15 min nabobtnat pridat napr. nastruhanu hrusku jabko, ryzovu-rozvarit ryzu pridat ovocie rozriedit vyvarom aby to nebol beton, kukuricnu- kukuricnu krupicu povarit v troske vody pozor rychlo hustne pridat pretlaceny banan trosku bieleho jogurtu (za tyzden mozes zaradit) za touto kasou sa isla moja zabit 😉 atd.
Alebo jednoducho kupit v zdravej vyzive tieto kase bez pridavkov umelin a pridat ovocie a mas to rychle

weirdo
31. jan 2011

@saska.t - dakujem. Tak nejako som to myslela. Doobeda robim taketo ovocie, ale podiel vlociek je mensi ako ovocia, asi 20% vlociek. Na vecernu kasu zrejme bude ten pomer opacny ... a jogurt sa moze uz od 8.mesiaca? Velakrat som citala od 10.mesiaca 😕

saska.t
31. jan 2011

@weirdo po skonc. 8 mes.jogurt, nazory su samozrejme rozne, najnovsie je ze uz od 6 mes. ale to sa mi zda skoro, "zlata stredna cesta" 😀

weirdo
31. jan 2011

@saska.t - 😀. Este pockam, co povie doktor v pondelok na poradni, ked uz je doktor 😀

pandrholka
31. jan 2011

@weidro ak môžem niečo povedať, tak máš síce pravdu, že doktor je doktor, ale nie je odborník na výživu 😀 ...ale ja sa taktiež bavím o týchto veciach aj s našou dr. a potom si urobím takú zdravú zlatú cestu 😉

weirdo
31. jan 2011

@pandrholka - ved to je jasne, ze ak mi povie, ze od 3 rokov, tak urcite neuposluchnem 😀. Ale tak jeho nazor ma zaujima ...