Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
29. sep 2008

miselin - no neviem, pozrela som si nahlad knihy, su tam nejake vzorove recepty, ale hned by som ju hodila do kosa. Odporucane recepty pre 6-7mesacne deticky s maslom, prazenou cibulou alebo v druhom recepte mas rybu (pre ten isty vek) spolu s ciernym korenim, bobkovym listom a podobnymi "vylepseniami". Ja by som to neriskovala, vobec sa mi to nezda vhodne pre deticky v tomto veku... aj ked zase uz som pocula dobre rady, ze "ved jej nic nebolo". Je to na kazdeho rozhodnuti, ja osobne hovorim tejto knihe NIE. Aj ked ma to sklamalo, lebo Grada vacsinou vydava overene a odborne podlozene publikacie 😒

kuky8
30. sep 2008

baby, väčšina z nás sa riadi tabuľkami buď zo špeciálu Mama a ja alebo tou, ktorá bola myslím na www.babetko.sk No a tu som narazila na rozdiel - podávanie šošovice, hrachu, fazule... Teda až keď som hrach dala malému 😠
Od kedy ho dávate vy a ako pripravujete pre také malé mimi? Ja som rozvarila žltý, lúpaný a aby nebol taký príkry, tak som ho zmiešala z nemliečnou kašou ryžovou od Sunarky (tá je taká nasladlá). No nebolo to bohvie čo, ale malý mi zjedol asi 7 lyžičiek (za výrazného protestu) a koniec.
Teraz som aj rada, že len toľko zjedol, keď sa má fakt podávať až od 1. roka. Dúfam, že ho nebude strašidelne nafukovať 😖

sirinka
30. sep 2008

kuky ja som zacala so strukovinami okolo roka a to sosovicovou polievkou, neskor fazulovou. malej neeeeskutocne chutili. ale v tom casaku sa pise, ze by mali mat strukoviny aspon raz do tyzdna a to u nas nehrozi.... ☹

stresmenka
30. sep 2008

miselin choď si ju pozrieť do knižnice a uvidíš možno natrafíš na niečo lepšie 😉 😉 😉

junovka
30. sep 2008

kuky, my sme so strukovinami zacalai v 10 mesiaci a nemali sme ziadne problemy 😎 😉

ciska
30. sep 2008

ahojte, zase mam otazocku🙂
vcera a dnes som uz malej dala k zeleninke aj kusok maska. znamena to ze teraz ho uz ma mat kazdy den okrem jedneho ked jej dam zltok? a nemate nejaku fintu ako malu naucit otvarat pusinku zje mi tak 5-8lyz. dakujem

junovka
30. sep 2008

Ciska, my sme takto do roka davali 6 dni masko a jeden den zltok. 😉

ciska
30. sep 2008

dakujem

junovka
30. sep 2008

nemas zac 😉

maarie
1. okt 2008

Ahojte,mám otázečku,ten žloutek přidáváte už vařený pak do jídla nebo ho vaříte pak přímo v té zelenině s masem?Dneska nám paní doktorka řekla,že můžeme začít dávát bílý jogurt(s nějakým ovocem),jaký máte kdo odzkoušený?Nebo je to úplně jedno,jaký koupím?

kisska
1. okt 2008

dievcata je este aj nejaky rozdiel medzi susesnymi strukovinami (poleny hrach, sosovica, fazula) a cerstvymi (zeleny hrasok, strukova fazulka)? Ja som dokonca niekde citala, ze zeleny hrasok davaju amici ako prvy prikrm...

maarie - co som citala stare diskusie, baby si nevedia vynachvalit poctive ceske smotanove jogurty, u nas su to Zvolensky a podobne. Hlavne nekupuj nizkotucne a ak najdes s co najkratsou trvanlivostou (znamena, ze ma malo E-ciek a konzervantov), tak to bude najlepsie 😉 😉 😉 Ja uz sa neviem dockat, ked zacneme s jogurtmi.

ciska a ako dlho uz prikrmujes? Mozno to Janke staci, Adam tiez zo zaciatku otvara ako mala kukucka a ked uz je najedeny, tak otvori a ked sa priblizi lyzicka, tak zavre pusu... tak viem, ze uz sa len hra a ma dost 😉

jesssie
1. okt 2008

Ahojte, chcem sa spýtať či máte skúsenosti s kašou od Hipp-Bio obilná ryžová. Je to nemliečna kaša a ja ju chcem malej zarábať s mojím mliečkom. Neviete mi poradiť či mám moje mlieko prevárať tak ako sa píše v návode, alebo stačí iba zohriať? Mám ho uskladnené v mrazničke a nie som si istá ako ho mám pripraviť na tú požadovanú 50 stupňovú teplotu.
A neviete mi poradiť aké sú ešte na trhu tieto Bio kaše? Ja by som teda zatiaľ chcela iba tú ryžovú keďže začíname, ale kde to kúpiť, resp. akú značku?

kisska
1. okt 2008

jessie - ja by som MM neprevarala - varom sa meni mliecna bielkovina, podla mna staci len ohriat vo vodnom kupeli, ak si si ista, ze je v mraznicke sterilne. S Bio kasami ti asi neporadim, ale myslim, ze v DMku mavaju taketo veci, alebo potom v obchodoch s Bio potravinami, aj ked neviem, ci tam budu mat detske kase, tak skor len Bio polotovary z ktorych uvaris kasu. Aj ked origos detske kasicky maju popridavane rozne vitaminy a mineraly, ktore detickam uz teraz zvyknu chybat (zelezo, zinok...), tak by som isla viac po takych...

lubecka
1. okt 2008

MM sa nemoze pravarat, to viem, ale UM sa moze, nie? lebo ked jej robim rozne kase, tak suroviny varim v NUtrilone, to nevadi, vsak? ci ano?

junovka
1. okt 2008

lubecka, nevadi 😉 Ja som tiez prevarala, ked som robila puding, alebo mliecne polievky 😉

junovka
1. okt 2008

Maarie,
zltok mozes davat aj tak, aj tak.No, ja osobne som ho stale uarila v zelenine, nakolko sa mi to zda praktickejsie, pretoze sa tak dietatko s nim nedusi, ako ked das, len cisto uvareny zltok.Jogurty, tak vyslovene, len cisto biele, nie NIZKOTUCNE!My sme ovocne-kupovane jogurty davali az po 1.roku, inak ja som stale do bieleho davala popuceny banan s piskotikom, ked sme uz mohli lepok. 😉

Kisska,
Rozdiel v strukovinach medzi susenymi a cerstvymi je podla mna taky, ze v cerstvych strukovinach mas viac vitaminov, mineralov atd.My sme so strukovinami zacali na 10 mesiacov.

Jessie,
Tu kasicku mozes zarabat sMM, ktore len zohrejes na izbovu teplotu.Neviem, ale myslim, ze aj Sunarky su poniektore BIO?Ci nie? 😕

sirinka
1. okt 2008

ja som zo zaciatku varila zltok osobitne...teda cele vajce aby som si fakt bola ista, ze je poriadne uvareny, potom som ho k zeleninke pridala a mala sa s tym nedusila...
ja som ani UM neprevarala, vzdy som ho zamiesala az do uvareneho jedla ked trosku vychladlo...ale tusim na nutrilone je napisane, ze sa moze, tak neviem...MM by som na kasu tiez len zohriala a neprevarala.

jesssie
1. okt 2008

junovka, ja som Sunarky Bio nenašla. Veď práve že tie Bio ryžové som žiadne nenašla okrem Hipp. Napríklad ani Nutrilon nemá nemliečne, všetko iba instantné, a už vôbec nie Bio, čo ma prekvapilo 😒 .
Ale Sunar má ryžovú-nemliečnu, tak skúsim pozrieť čo obsahuje. To je ale široký výber, až dve kaše nemliečne-ryžové v obchodoch dostať... 🙄

kuky8
2. okt 2008

dík baby, malý zatiaľ v pohode z toho hrachu, ani si moc nepoprdkával 😕 🙂
Ale asi mu budem dávať strukoviny až po ukonč. 10 mes, a aj to len občas (určite nie každý týždeň, ako odporúčajú, veď aj dospelák by mal s takou frekvenciou čo "robiť"...)

lubecka
2. okt 2008

sirinka, ja UM tiez neprevaram ked ho pridavam do hooveho jedla ael ked robim instantne kase..lenze jaj jej robim kase z kukuricnych krupkov, z pohanky a tak. no a to sa musi varit..

junovka, dik..

no a co klasicka detska krupica zo psenice.. mozem ju robit uz vsak?

sirinka
2. okt 2008

lubecka a preco to nevaris vo vode do makka a nakoniec tam pridas praskove UM? ja tak varim napr. aj krupicu...

nelika666
2. okt 2008

klasicka detska krupica je nevhodna pre male deti, niektori uvadzaju ze az do 3rokov..

sirinka
2. okt 2008

nelika a preco? nejaky dovod? ja viem tak, ze od 7. mesiacov sa moze davat, my sme zacali okolo 11 mesiaca

nelika666
2. okt 2008

okrem ineho je tazky na travenie.. ja neviem ale aj mne osobne je po krupici vzdy tazko 😅

nelika666
2. okt 2008

je o tom aj diskusia dokonca, skus pozriet..

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... 😉

sirinka
2. okt 2008

no klarke zatial chuti najviac zo vsetkych kasi a stravit ju nema problem...

nelika666
2. okt 2008

je to na tebe 😉 rozhodnut sa musi kazda matka sama co svojmu dietatu da alebo neda.. najlepsie je vsak vediet vsetky fakty kym sa clovek rozhodne 🙂

u mna najvacsiu rolu zohrala moja alergia takze ja som sa rozhodla ju drzat od veci ako su blielkovina kr.mlieka co najdlhsie.. a faktom je aj to ze mi moja mala zvracala vzdy ked zjedla vela kase.. neviem si predstavit co by to bolo keby zjedla krupicu 🤐

junovka
2. okt 2008

Ked sme zacali lepok na 8 mesiaco, tak aj my sme davali krupicku klasicku s UM 😕 😉 ...a chutila jej a neboli ziadne problemiky.Ale, ked uz mala po 1.roku, tak kasa ...akaaaakolvek posli do.... 🤐 uz nepapa ziadne, lebo jej ziadna nechuti 😉 🙂

junovka
2. okt 2008

...nelika, tvoj pripad je iny...to neznamena, ze vsetke deticky musia mat od lepku problemy 😉

sirinka
2. okt 2008

ja tiez robim krupicu s UM, a v poslednom case ani klarka moc kase neoblubuje, ale tu krupicovu mi zbasti... 😝