Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

daskak
27. feb 2009

Ahojte dievcata 🙂 ...ja nejako vobec nestiham.... ako sa mate? co nove v papkani? Viete co som sa chcelaopytat?jogutr davate ako casto? my zatial kazdy druhy den... myslite ze mozeme kazdy den? 😉

saska.t
27. feb 2009

Ahoj dasi 🙂

ja myslim ze ak mas ten spravny jogurt a nezje ho tonu nemal by to byt problem 😉

kisska
27. feb 2009

dasi ja davam kazdy den... prave dnes som skusala na ranajky chlebik namiesto jogurtu a normalne mi ho ofrflal 😒 Ako inak zijete? Chybas nam...

3558
27. feb 2009

povie mi niektora z vas aky je rozdiel medzi psenom a prosom? ja to tu hladam, ale nemozem najst. chcem ist do tesca si to kupit, no ale vo vyhladavaci mi to pise ze to je to iste.tak teraz neviem 😠

saska.t
27. feb 2009

zuzi, niekde som citala tiez ze je to to iste tak nedumaj a kup na co prve natrafis 😉

3558
27. feb 2009

lebo chcem to chcem ist kupit tak som si to musela najst v anglictine a vyhodilo mi to to iste. tak som z toho paf. ale teraz uz chapem ked je to to iste. akosi ste opustili prikrmy a valite vo volnej diskusii,co?
aj by som sa pridala ale moj maly ma alergiu ked sedim za netom. hned zacne plakat. neviem preco. asi preto ze chce ist na ruky. 😝 😝

kisska
27. feb 2009

zuzi nova alergia? na zavislu maminu na nete? neviem ci aj Adam nema nabeh na nieco podobne 😉

3558
27. feb 2009

jeemu vadi, ze nelezim vedla neho na deke, ale ze sedim. tak chce byt na mojich rukach. 😀

jaja3
27. feb 2009

ahojte maminy, chcela by som sa spytat odkedy je vhodne davat piskoty?

daskak
27. feb 2009

ahojte 🙂
kiss 😉 😉 ... ja vobec nestiham... akosi som mala toho tento tyzden moc... no ani neviem co mame nove.. maly sa rozchodil samozrejme za ruky 😉 😉 ... papkame v pohode... len somnevedela ci jogurt mozeme kazdy den,lebomu moc chuti... a strasi ma straaasne vela treningov tak sa striedame... a tak...
zuzi: aj my asi chytame takuto alergiu 😠 😀 😀
Sasi uz nie si chora??

jaja: od kedy zacnes pridavat lepok... ale pozor, normalne piskoty obsahuju vajecny bielok.. takze radsej doporucujem Safari zvieratka, alebo nestle piskotky, alebo este jedny su probioticke, len neviem ako sa volaju..

3558
28. feb 2009

jaja veru tak. na obycajne piskotky mate casu dost.ja ich dam minimalne ked bude mat maly rok. neviem kolko ma tvoje bejby mesiacov, ale ja uz som kupila ryzove chrumky, a idem buduci tyzden kupit tie kukuricne a pohankove. zevraj su dostatv coop jednota, alebo ako sa to vola, neviem. to ti isto poradia ine maminy.

daska my este ani jogurt nepapkame. 😠

daskak
28. feb 2009

zuzi a kedy chcete zacat? my sme zacali po 8 mes.

patricia1971
28. feb 2009

baby.môžete mi tu poradiť???...v téme jogurty sa len hádajú,tak sa opýtam vás,lebo tam sú všelijaké názory,ktoré jogurty sú najlepšie,ktoré mám dávať....malá jedla 2krát tu Holandiu,už to bolo umenie nájsť v niektorom obchode a to bývam v BA...niekde som čítala,že tá je dobrá, a ešte nejaký v skle,ale tie som našla len ochutené.... 😉

mikalove
28. feb 2009

zuzanka29,ryžové chrumky to myslíš tie burizony? lebo mam doma a mm sa pomylil a kupil si neochutené 😀 tak by som to malej ,porad ako.
patricia ja davam od 10 mesiacov,čiže len par dní 😀 pribinačik,miláčik a také pre deti normalne ochutené,malá sa ide potrhať,zjedla by aj dva naraz 😅

junovka
28. feb 2009

patricia, my sme papali a papame Sabi jogurty 😉

patricia1971
28. feb 2009

sabi? no aj prvý krát počujem....musím niečo pozrieť.... 🙂

sylvka
28. feb 2009

ahojky,já začala přikrmovat tak před třema nedělema a malýmu ty kaše a mrkve tak jedou že už nechce kojit 😠 jsem z toho nešťastná 😢

mikalove
28. feb 2009

sabi ani ja nepoznám 😕

kisska
28. feb 2009

ahoj sylvka- na kasicky este mate trosku cas, hlavne kvoli tomu, ze su sladke. Idete naozaj hupom, kludne trosku spomal, nech si maly stihne zvykat. To, ze si uz nahradila celu davku prikrmom nie je nic strasne, ved urcite kojis vacsinu dna, tak ma stale dost mliecka 😉

patricia - u nas su najoblubenejsie zvolensky alebo tami, ale kludne akykolvek, ktory ma v zlozeni len dve zlozky - mlieko a jogurtovu kulturu. A urcite nie nizkotucne 😉

mikalove - mozes aj tie neouchutene burizony nasypat do jogurtu, alebo skusat, ci bude vediet papat prstekmi. Len treba davat pozor, aby mala burizon nevdychla. Inak je dostat take "cerviky" z ryzovej, kukuricnej alebo pohankovej muky. Vacsinou su nesolene (kukuricne kupis aj jemne solene alebo solene), bez tuku a roznych inych prisad. Dostat ich v CBA, Coop, kukuricne kupujem aj v Metre.
Prubinacik, milacik a ine patria medzi tvarohove resp. mliecne dezerty a nie jogurty. Nemaju jogurtove kultury. Obsahuju vacsinou vela cukru, zelaziny, rozne ztuzovadla a ine pridavne latky, ktore detom velmi neprospievaju, ale z casu nacas urcite neuskodia. Tvarohove dezerty obsahuju aj velmi vela bliekoviny, ktora zbytocne zatazuje detske oblicky, preto sa detom do 1 roka neodporucaju...

patricia1971
28. feb 2009

kisska a baby ďakujem za info.....pribináčka nedávam,to viem,že tvaroh až po roku.... 😎

kisska- a vieš mi ešte poradiť,ako by mi malá mala viac priberať????čo by mala také jesť,aby viac pribrala????...musím ísť k doki na preváženie a teraz som ju vážila a moc nepribrala....kojím ráno,raz poobede a pred spaním....cez deň papá ovocný príkrm, obed, olovrat ovocný a kojenie,večer kaša a potom kojenie....potrebujem asi niečo kalorické,lebo z nej bude modelka... 🙂 🙂 🙂 🙂

junovka
28. feb 2009

sabi jogurty oficialne predava Agro milk potrvainy, ale dostat ich v Tescu, v Balle, alebo tusim aj v Bille.

mikalove
28. feb 2009

kisska,dokina mi povedala že možme začať,kolko matiek tolko nazorov a ja som sa rozhodla počúvať lekarku,ale nie v zlom ti to píšem,len aby som ti objasnila,že ju svojhlavo nenapchavam... 😉 a dík za rady určite vyskušame

3558
28. feb 2009

jasne ze sa nemaju davat nizkotucne jogurty. ved aj maslo sa ma davat aby malo co najviac tuku. ja som zohnala 83 % nesolene a organic. tak som si ho nakuskovala do mrazaka a vytahujem pomaly. no a ja jogurt tiez dam az neskor. neviem kam by som sa mala nahlit. som rada ze mi maly basti uplne vsetko a 250g. prikrmu a ked ho to omrzi, tak zacnem nieco nove. no a hlavne preto ze ja mam alergiu a ekzem. tak preto tak vsetko opatrne. 🙂

kisska
28. feb 2009

mikalove - v pohodke 😉 napisala som, co som sa naucila zo svojich zdrojov, kazda mame svoje, neboj, nebudem na teba ani kricat, ani ta z nicoho obvinovat. Mozno ma tvoja dokina pravdu 😉

patka este ta trosku vyspovedam - prezrad prosim, kolko vazi, kolko meria, ak mozes, tak aj porodne miery. Teraz uz nemusi velmi priberat, myslim, ze tabulky ta povedu okolo 50-80g tyzdenne. Pri takomto prevazovani velmi zalezi na tom, ci je cerstvo napapana, vykakana a ako papala poslednych par dni 😉 . Ak je naozaj velmi chuda, tak kludne pridaj detske susienky do ovocia, obedovu zeleninkovu kasu neried vodou, aby bola co najhutnejsia, pridavaj olej, nedavaj jej polievocky. Zacali ste uz s lepkom? Kludne vymen jednu desiatu za chlebik s maslom, alebo detskou natierkou. Do jogurtu mozes pridavat ovsenne vlocky, susienky a pod.
Dolezite je k tomu aj kolko sa hybe, ci je to male sidielko, ktore naobsedi alebo jej nechuti papat. Hlavne je do nicoho ju nenutit, aby si jej jedlo nesprotivila... je to len jedlo netreba sa kvoli nemu velmi stresovat 😉

3558
28. feb 2009

my v Uk to mame s vazenim deti takto: kdedykolvek chceme mozeme ist do detskeho centra, a tam nam ho sestricky zvazia a zmeraju. mame take knizky a tam je vytlaceny graf ako ma dieta priberat,podla toho kolko ma tyzdnov a dni a kolko vazi.ak dieta vybocuje smerom nahor, alebo na dol, tak je zle. no a my sme zatial stale okolo toho hlavneho grafu, takze presne podla normy. 🙂

lubec
1. mar 2009

Tak maminky poradte,kedy mozem zacat davat malej papat kapustu,kel,hrach,petrzlen,zeler,ryzu,bravcove maso,cerstve ovocne stavy.A ako uvarit neskor(kedy) kasicku-krupicu,puding....,ked kojim a rada by som co najdlhsie a nechcem zatial davat kravske mlieko a MM nemam tolko ,aby som mohla z neho varit kase.A ako je to s masielkom a jogurtami,ked to je z kravskeho mlieka a to sa moze davat az po roku.Kedy sa pridava do jedla cukor,sol....Dakujem

lubec
1. mar 2009

zabudla som,mame pol roka 🙂

kisska
1. mar 2009

skus pozriet na http://www.rodinka.sk/index.php?id=450901, najdes tu kalendar, kedy co pridavat do stravy a ked precitas aj par clankov okolo, najdes odpovede na vsetky svoje otazky 😉

inak ryzu, petrzlen a ruzickovy kel mozes zacat pomalicky pridavat. Zeler alergizuje, tak ten po roku, kapusta a kel nafukuju, tak ten az neskor, ked budete mat odolne brusko 😉
Do zeleninky postupne pridavaj kvalitny rastlinny olej. Maslo ma cas, ked zacnete pridavat lepok - potraviny s mukou. Jogurty je dobre pridavat az po zavedeni lepku (okolo 8. -9. mesiaca).
Sol, cukor a koreniny do roka nepotrebujes vobec a cim dlhsie dokazes natahovat toto obdobie, tym lepsie 😉

patricia1971
1. mar 2009

kisska-malá teraz váži 7 kg a 69 cm, pri narodení 3150g,49 cm, z pôrodnice sme išli 2800g......je to iné šidielko,je vv kuse v pohybe a to fakt v kuse,nie je dieťa,ktoré len tak sedí a hrá sa s hračkami,behá v chodítko-trošku,behá stále po izbe,v stoličke len papá,ináč tam neobsedí...aj staršia dcéra bola taká a dnes má potvrdenú hyperaktivitu...priberá asi 200 g za mesiac,čo sa doki zdá málo...ale aj tie moje staršie deti tak málo stále priberali,to bol večný problém...syn má teraz 17r.je tiež chudý,teda on je športovec,dcéra má 9 a tiež je chudunká,tiež športový typ....a ja ako skriňa 😠 😠 😠 😠ale to sem nepatrí.....ten olej jej tam dávam,tak trošku,aj do ovocia je mixujem piškotky,alebo čo sú to za keksíky,také z dm,sunarka....zeleniku papá dosť,asi tak 200g, tie ovocné tak asi 130g,kaša neviem,asi tiež tak 130g......myslím,že papá menšie porcie,ale ona je v kuse v pohybe......a ten obed má úplne hustý,ale fakt úplne,tam ani nie je voda,len keď sa mi to dá až moc husté,tak uvarím UM asi 30ml a zriedim.....chlebík ešte nedávam,teda len na žužlanie,aj rohlík....a aké nátierky sa robia?......a ja som začala neskoro s príkrmami,až keď mala skoro 7 mes..... 🙂

zuzka-aj ja mám ísť len tak na prevážanie,ale tie moje deti boli všetky vždy na tej dolnej hranici a to bol večný problém ☹