Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
8. sep 2010

@kramlinka88 to je naozaj malinky problem 😀 zeleninka je najpodstatnejsia tak sa tes, casom mu urcite zachuti aj ovocie 😉 treba skusat ale nenutit, mozno to je nanho jednoducho len velmi skoro a potrebuje na to dozret 😀

saska.t
8. sep 2010

@kramlinka88 to je naozaj malinky problem 😀 zeleninka je najpodstatnejsia tak sa tes, casom mu urcite zachuti aj ovocie 😉 treba skusat ale nenutit, mozno to je nanho jednoducho len velmi skoro a potrebuje na to dozret 😀

lucinka02
8. sep 2010

Ahojte,
mna by zaujimalo, ci si kupujete bio zeleninku alebo aj obycajne ovocie a zeleninu z obchodu. Ja mam obcas nieco od rodicov z domu, ale inak mam strach z chem. postrekov a z praktik cistenia v obchodoch....Takisto som citala, ze vyroba domacej stravy vraj nie je prave stastne riesenie a pre male deticky moze byt skodlive. Tyka sa to napr. pritomnosti dusicnanov a ani odrete ovocie by sa uz nemalo pouzivat....Osobne to striedam, ale ako hovorim to domace mam fakt len obcas a inak si kupujem ovko, lebo tie su na pomer kvalita cena OK.

katka888
8. sep 2010

ahojte slniecka, poradite?
zacali sme prikrmy, zeleninku : zemiacik, mrkvick,a brokolica, cuketa. aku zeleninku este mozme davat? a potom ake ovocie? diky za info

saska.t
8. sep 2010

@katka888 www.kpjeni.net mas tam prehladne tabulky co kedy zaradit 😉 ale dalej pokracujes kalerab, karfiol, petrzlen-pastinak, spenatatd. ovocie pestovane u nas. exoticke po 1.roku, jahody tiez po 1 roku je to alergen a papriky rajciny tiez po roku 😉

katka888
8. sep 2010

@saska.t
dakujem, jasne, ja nie som zeleninova, tak ma karfiol a ostatne ani nenapadlo 😉

maryanna
9. sep 2010

@lucinka02 keď kupuješ bio nikdy nemáš istotu že je to bio, a ak aj je tak tým že nebolo striekané tak je náchylnejšie na plesne, mikroorg a pri nesprávnom skladovaní tam je viac škodlivín ako pri normálnej zelenine, a ty mnikdy nevieš kde a ako dlho bolo niečo skladované....
ja varím domáce, sklenku mal asi 2krát, viem že ho neuchránim od zlých vecí , to sa nedá, aj celý život nebude jesť bio veci, treba jedlo striedať z každého druhu aby dieťa dostalo veľa dobrého......ja sa snažím tiež domáce dávať, či už vajcia, meso, zeleninu či ovocie, ale dosť veľa aj kupujem.....avšak myslím že je to stále lepšie ak mu uvarím zeleninu teda pozná jej pravú chuť ako keby som mu dala tú istú zeleninu kupovanú v sklenke kde je ryžová múka,koreniny a somariny, že všetko chutí na jedno kopyto nezriedka ako toaletný papier......ak kúpim tak tiež Ovko......

adamci
9. sep 2010

Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Malýmu je 8 měsíců. Včera jsme byli na prohlídce a dr. mi řekla, že už nemám dávat odpolední mléko. Jen ráno a večer. Místo toho třeba tvaroh s ovocem nebo jogurty. Malý je skoro od narození na Nutrilonu. Zajímá mne, jak to dělají maminky které tedy nekojí. Necháte to na mimču jak si řekne?

maryanna
9. sep 2010

@adamci vo vašom veku, teda aj v našom:D by dieťa malo mať cca 750-800 ml UM denne., večšinou to vyjde na tri dávky, s tým že sa papá zelenina, ovocie a trebárz kaša alebo rožok s maslom a podobne, proste tri príkrmy....
ak napríklad dáš len dvakrát do dňa mlieko teda dávka bude cca pol litra tak zvyšnú časť doplníš že dáš ako tretí príkrm niečo mliečne napr mliečnu kašu, jogurt, syr, a podobne, okrem tvarohu! ten sa smie až po roku je to veeľka záťaž na obličky keďže je tamm vysoká koncentrácia bielkovín....jogurt sa počíta za cca 100 ml mlieka....ale to sa nemusí presne počítať, mlieko ráno a večer od 10 mesiaca, teda môžeše aj teraz ale podľa mňa je skoro aby dieťa pilo nai nie politra mlieka denne....proste mlieko je dôležité...ale urob ako myslíš ja len tak názor..

lucinenka001
9. sep 2010

Kočky ahoj,

prosim vas, sladky zemiak pripravim takisto ako klasicky zemiak? Viem mozno smiesna otazka, ale radsej sa opytam. Som aj smutna, pretoze nam bolo zistene ze mame Atopicky ekzem tak som smutna. Dakujem

maryanna
9. sep 2010

@lucinenka001 normálne
hm ten atopický ma mrzí..:(

lucinenka001
9. sep 2010

@maryanna
dakujem moja, uz studujem vsetko o tom, mozno verit , ze to nie je vazne ze je to len docasne, uvidime. Ako sa mate inak?

maryanna
9. sep 2010

@lucinenka001 máme sa fajn celkom už sme rozšírili jedálniček keďže už 8my mesiac.....a teda keď máte atopický tak aj treba dávať pozor na stravu sa mi zdá či nie?

adamci
9. sep 2010

@maryanna Děkuji za odpověď. Tak to nechápu proč mi to dr. řekla. Také mi to přišlo ještě brzo vynechat. Tvaroh se nesmí dávat a jogurt ano? Jako třeba pribiňáček?? Ten by šel? Ještě mi není moc jasný, když se nesmí kravské mléko a jogurt ano. Je přece z mléka? S tím tvarohem jsem to myslela jako mixnout s ovocem aby nejedl přeslazené jogurty, ale nevěděla jsem, že se smí až od roka. Třeba od Hami se prodává tvaroh s banánem a je to už od 6.měsíce. 😒

maryanna
9. sep 2010

@adamci nie tvaroh určite nie, to že sa predáva áno proste firmy dávajú hocičo, nájdeš aj jahodové výživy od 4tého mesiaca, v sklenkách je bežne cukor, soľ, koreniny, múka a nevbiem čo.....
jogurt áno ale nie pribináčik, klasický biely smotanový jogurt PLnotučný (čo najtučnejší) žiadne nízkotučné výrobky nie sú vhodné pre deti....biely klasikcý napr SABI, HOLLANDIA, TESCO (má organic aj taký čo má 10% tuku) proste rôzne ale nie ovocné ale biele smotanové-......pokojne jogrt tak že doňho dáš ty ovocie....my tak papáme s banánom , broskyňou, vločkami, do kaše....hocijako.....
taktiež môžeš dať napr syry ale nie tavené (obsahujú veľa taviacich solí) ale tvrdý syr....alebo LUčina, žervé.....napr na rožok, alebo chlebík, taktiež môžeš acidko....tiež s ovocím napr...ako príkrm v pohode....

adamci
9. sep 2010

@maryanna vyzkouším tedy bílé jogurty a mixnu tam nějaké ovoce. To bude nejlepší.
A co různé kaše? Děláte kašičky co se prodávají instantní? Nemám k nim moc důvěru 😒 ještě jsem ani nezkoušela?
Lučina a žervé to mne také napadlo. (Není to podobné tomu tvarohu?) Neumím si představit, že by papal chlebík. Neumí vůbec kousat. Vše musím mixovat na kaši 🙂 Asi mám blbý otázky, ale jsem z toho jelen 😀

maryanna
9. sep 2010

@adamci no pomaly ho uč že len puč lebo keď bude dlho papať kaše tak iné ani nebude chcieť.....od polroka pučiť pokojne môžeš, resp skús pomaly..ak chceš....
no ja ku instatným tiež nie takže ja robím kaše domáce, ryžovú , pohánkovú, jačmennú, kukuričnú, ovsenú...a dávam tam ovocie, jogurt alebo len čistú kašu, .....lučina nieje podobná tvarohu, v tvarohu je proste veľa bielkovín a to zaťažuje organizmus......
a chlebík papať ja mojemu vyberiem striedku a on ju požužle , pokuše a spapá...skús dávať resp žužlať rožok mu daj aby si cvičil ďasná .....ja som od polroka dávala kukuričné chrumky(křupky) aby sa naučil pracovať s ďasnami, detské dasná sú silné vedia rozhrýzť kadečo, nám až teraz idú dva zúbky dolné a to už vie odhryznúť z rožka, alebo chleba asi mesiac.....

adamci
9. sep 2010

@maryanna kukuřičné křupky jsem začala dávat a docela mu chutnají. Má dva spodní zoubky a prořízly se mu i dva nahoře. Jen je neumí používat. Když nerozmixuju zeleninku pořádně tak on kousky polyká a pak později i vyzvrátí jak ho to v žalůdku tíží. Ale asi to budeme pomalu muset zkoušet. Děkuji za rady a hlavně s tím tvarohem. Mohla jsem mu ještě ublížit. Budu mu zkoušet dávat žervé se střídkou a třeba se to naučí 🙂

gabika7706
9. sep 2010

@lucinenka001 ten ekzem sa da zvladnut, len treba davat pozor na to, co sa je a pije, ja som sa takto naucila citat zlozenie na vsetkych potravinach...Drzim palce 🙂

zuzkat1
9. sep 2010

ahojte🙂 mozem dat mojej malej hrozno?

maryanna
9. sep 2010

@adamci môj zo začiatku tiež hltal ale ja som pučila na také aby nevadilo že pohltá...a potom sa naučil...držím prsty🙂

@zuzkat1 môžeš, len ak ho nejdeš mixovať tak nejako treba so šupkou vybabrať a aj s kôstkami......ja som hrozno pučila s tým že kôstky som nedala ale šupku hej.....

zuzkat1
9. sep 2010

@maryanna ja vsetko pucim🙂 ale to si teda so supkou moc nevybabrala ked si ju davala🙂

maryanna
9. sep 2010

@zuzkat1 hej ja myslím vybabrať že proste aby sa dalo ju hltnúť, lebo keď som popučila tak ostala spojená len už nebola na bobuli ale mimo....a som sa bála že mu ostane niekde v hrdle tak preto hovorím že treba dať pozor...niekto hrozno lúpe.....:D:D

zuzkat1
9. sep 2010

@maryanna ja jej asi osupem🙂 dakujem🙂

adamci
9. sep 2010

@maryanna děkuji 🙂

saska.t
9. sep 2010

@maryanna si bohovska uz sem ani nemusim tolko prispievat, pekne ma zastupis 😀 mam nasledovnika po 2 rokoch 😀 😉

andrejkaz
9. sep 2010

baby idem si opat po radu...dnes nam dr. doporucila pridat do jedla cestoviny,vajicko-teda zltok a pod.,teda vsetko co sa moze zavadzat po 8mom mesiaca a este vraj mu mam zacat davat chlebik event. rozok s masielkom,chcem sa spytat,ze ake maslo pouzivate?

andrejkaz
9. sep 2010

a este ohladom lepku-ten mame zatial vo forme ovsenych vlociek,ale vraj uz mu mam davat aj psenicu a pod. a vraj je najlepsia osemzrnna kasa,len my kasicky zatial nepapame,tak sa chcem spytat,ze ci mozem malemu zahustit jedlo normalne psenicnou mukou?

zuzkat1
10. sep 2010

@andrejkaz rozok s maslom tak skoro? inak zltok ja davam uz davno a cestoviny tiez... pokial viem moze sa zahustovat mukou ale ja to nerobim, ma lepok v inej forme (keksiky-sunarky, cestoviny)

andrejkaz
10. sep 2010

@zuzkat1 aj mne sa zda ze na rozok s maslom ma este kopec casu....moja dr.ma dve vnucatka jedno o mesiac starsie a jedno o mesiac mladsie od nasho Mateja,tak som si myslela,ze to je fajn,ze to budem robit tak ako oni,ale niekedy sa mi tie jej rady nezdaju moc dobre

zuzkat1
10. sep 2010

@andrejkaz no neviem aku mas dr ale z tohto mam pocit ze ona tie svoje vnucata napchava uz od 4ch mesiacov...co je zbytocne... ja o takom ze rozok s maslom este ani neuvazujem a moja dr to schvaluje.. mame 2 prikrmy a staci to, aj dr povedala ze mame cas