Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

daanka85
6. okt 2009

Ahojte, tak ak ma vezmete "do partie", tak aj ja k vam zacnem zavitavat... 😉

Asi pred cca 2-3 týždnami sme zacali s prikrmami, pretože som videla, ze malej uz moje MM nestaci... Zvykla spavat skoro celu noc a potom sa na papanie budila ja 2-3x...
Zacali sme s mrkvickou, potom pridali zemiak, brokolicu, cuketu, kalerab... A to jej striedama miesam podla aktualneho stavu komory 😀 Vnedelu sme prvykrat "ochutnali" kuraci vyvar- samozrejme bez soli 😉 s rozlačenou zeleninkou.. no mamča ho zahustila krupicou... A ochutnali sme už aj jablkovu výživku.. A sem tam pocmulkame kukuricne chrumky, raz alebo dvakrat sme skusali banan..
Papame aj Nestle kaše- od 4. mesiaca... Rozne prichute, a to bud hustejsie na lyzicku alebo riedsie na fľašu... Teraz asi týžden jej dam kasu an flasu kazdy vefcer a z atým si este vypýta prsník, pretože som videla, ze iba prsnik jej nestačil...
S papkanim problem vobec nemame, som prekvapena aky papkas ten nas drobec je, od prvej chvile krasne papa lyzickou..

Chcem sa vas spytat, na co dolezite mam dat pri prvých prikrmoch pozor? Ako jej ich rozvrhnut na den.. Urobila som chybu, ked som so zavadzanim dalsieho druhu prikrmu necakala týžden, ci kolko dni sa to odporuca?

A dalsia otazka... Co este mozem drobcovi dat? Robite deticam krupicky? Pudingy? Ake mliečko používate?
Ja som kedysi odsavala riadne vela... No teraz sa to akosi "spravilo" tak, ze pre malu mam dost, no neodsajem uz vela... Ako to poriesit?
Vidim, ze mala sa na večer potrebuje najest, lebo potom sa v noci budi na dojčenie...

Teda, existuje nieco orientacne, podla coho by som sa mohla riadit, ze co a kolkokrát atd???

DAKUJEM

daanka85
6. okt 2009

tie kaše nedavam malej od 4 mes... Som to myslela, ze ako ETAPA 1, vhodne od 4. mes., no my ich davame cca 3-4 týždne... Prva ina strava po MM...

kisska
6. okt 2009

daanka vitaj medzi papkacmi 😉
je super, ze mala papa bez problemov a ze jej tak chuti. Rozostupy medzi novymi druhmi zeleninky sa odporucaju hlavne kvoli alergickym reakciam - ked sa vyhadze, alebo ju prezenie/zapecie, aby si vedela z coho to bolo. Nemusis cakat tyzden, reakcia by sa mala dostavit najneskor do 3 dni, aj ked vacsinou je to ovela skor. Zalezi od tvojej malej, a od jej predispozicie, ci ma nabeh na potravinove alergie, ci jej robia problemy nove veci, alebo to zvlada v pohodke 😉
Klasicky rozvrh pri prikrmovani je, ze postupne nahradzas obed, olovrant, desiatu, 1. veceru, ranajky a 2. veceru, aj ked to nemusi byt zrovna v tomto poradi - tiez je to indi-vindi. Vacsinou podla toho, ktora mliecna davka je najslabsia, alebo podla toho ako sa ti to hodi 😉 . Jedine na uplny zaciatok je dobre vybrat si cas, kedy nie je mala ani ospala, ani unavena, ani prilis hladna...
A cim sa riadit? Zdravym sedliackym rozumom a vsetkymi zasadami zdraveho stravovania - vela, vela zeleniny, ovocia, obilniny, strukoviny, masko/zltky, mliecne vyrobky(plnotucne, smotanove jogurty, kyslomliecne vyrobky 😉 ), rastlinny olej, cestoviny, pecivo, tekutiny(nesladene alebo len velmi mierne sladene caje, ovocne a zeleninove stavy, mineralka, voda).
Sladkosti, zivocisne tuky(okrem mliecnych), farbiva, konzervanty, vela soli, korenia, udeniny, tavene, plesnove a prilis slane syry, exoticke ovocie, konzervy (kvoli farbivam, konzervantom a pochybnemu povodu), polotovary (napr. hotove jedla do mikrovlniek)... su veci, ktorym by sa mali deticky co najviac vyhybat. V prvom roku urcite, po roku mozes zacat akurat mierne solit a pridat exoticke ovocie a ryby... Ako naucis dieta papat teraz, tak mu to zostane uz nastalo. Ked ho nenaucis na sladkosti, nebude sa za nimi trhat ani neskor, ked si zvykne papat ovocko a zeleninku, nebude ti ju vyhadzovat z taniera ani v skolke 😉
Castokrat robime chyby (alebo skor babky), ked maju pocit, ze jablcko, alebo vyziva NEMOZE dieta zasytit, ked ho nezje spolu s hrstou piskot - no vlocky v tom ovoci ho zasytia ovela lepsie a na dlhsie a pritom bez zbytocneho cukru. Nastruhana mrkva nam dieta tiez dost zabavi, takze to len do neho nanahadzeme ako do studne. Polievocku tiez zahusti ryza, obilniny, roztlacena zeleninka... nemusi to byt zrovna zasmazka, ktora udrzi stojacu lyzicu v tanieri 😉

A co sa tyka pravidla co a kolko krat - hmmmm, no uprimne povedane, dieta tazko presvedcis, ze ma zjest viac alebo menej, nez ono chce a pestrost urcite dodrzis (aj ked poznam pocit bezradnosti, ked uz nevies, co by si zase uvarila 😉 ). Doveruj svojmu dietatu, ze vie kedy ma dost, pretoze pravidlo plneho taniera je otrasny zlozvyk, ktory sa da ziskat velmi rychlo 😉 .

daanka85
6. okt 2009

Kisska, dakujem... 🙂

teda este raz, co by som mohla malej dat na vecer pred spanim, ked mam pocit (a aj overenie), ze len to MM jej uz nestaci???

petreva
7. okt 2009

Tak už mám zase otázku jak je to s těma přílohama?? Myslím asi jako brambory, rýže, pohanka, za nějaký čas těstoviny, vločky...E. měla teĎ čtyři dny mrkvičku, dnes se chystám uvařit cuketu. Včera večer se jí objevila jakási vyrážka na bříšku, to asi není reakce, ne? Mrkev je taková neutrální a že by až za čtyři dny . Ale k těm přílohám...kombinuje se zeleninka a k tomu jakoby příloha? Nebo je to jedno? Nemusím dávat "pokaždé" přílohu? Ale s ní to asi bude sytější,ne? A ještě jak s lepkem? Slyšela jsem, že je vhodné zavést ho do ukonč. 7 měsíce. My ale začali s příkrmy až teď a hned za 14dní zavádět lepek (vlastně už dříve) se mi nechce??? Nemáte někdo zkušenost?? Děkuju 😉

saska.t
7. okt 2009

daanka- kludne na veceru zeleninku z obeda /uvarviac/ a das aj na veceru a potom dokojit 😉

petreva - ja som väcsinou davala aj prilohy je to sytejsie a hlavne potom nemusis pouzit napr. kilo mrkvi 😀 ale samozrejme priloha nemusi byt vzdy ale zasyti
ta vyrazka nevyzera ako reakcia tak sa netrap kym by sa to nerozmnozilo 😉 , co sa tyka lepku staci ked pomaly zacnes v 8 mes. elenka je kojena a ak nie ste celiatici ziadny problem by nemal byt 😉 kludne mozes zacat ovs. vlockami a postupovat rohlikmi atd, ale to je tema u vas az za mesiac 😉

petreva
7. okt 2009

Moc děkuju, tož asi zkusím přílohu...rýže ale staví a už teď má potíž dojít si každý den...tak to dovymyslím, co je ještě možný?? brambor, rýže, pohanka je taky bezlepková, že a co ještě?? Musím juknout na nějaký str, ale nějak nemám časík 😀 no nic, dík za rady, zase zajdu 😀

saska.t
7. okt 2009

petreva treba vzdy kombinovat prehanadlo-zapchavadlo, ked davas ryzu tak urcite nie mrkvu atd.. este mozes dat pseno/jahly, kukuricne al. ryzove cestoviny,
ak sa nemoze vykakat treba zaradit do stravy - cukinu/cuketu, spenat,

kisska
7. okt 2009

daanka dakujem za trpezlivost, az teraz pozeram, ze som sa celkom rozbehla 😉 ja sa rozpisem a saska ti napise, co potrebujes 😀

saska.t
7. okt 2009

kiss 😀 neprehanaj to, ja som len nevidela ci si jej to napisala alebo nie 😀 a to sa ani u nas v teme nezastavis? kasles na nas? 😕

zuzkaprofant
7. okt 2009

Ahojte sa pridam kvam ja uz od stredy min. tt davam prikr lebo v noci sa mi budil kazde 2 hodky a teraz to tiez nie je lepsie ale aspon 3 vyspinka

zacala som s mkrvickou od hiip 4 dni potom 3 dni sme papali zemiacik zmiesany s umelym mlieckom a teraz zase mrkvicku neivem co mu mam dat potom

a kedy mu mozem dat jablckovu vyzivku dakujem za radu

a kolko lyziciek by mal spapat

saska.t
7. okt 2009

zuzka - ak nemate problemy s prdikmi /olikami tak brokolica, spenat, kalerab, cukina, vsetko najdes na www.kojeni.net 😉 kludne daj lyziciek kolko zvladne... tvoj problem s budenim to zrejme nevyriesi, babätko sa budi kvoli ukludneniu z mamicky a prska/flase a nie od hladu, to chce len cas 🙂
ovocny prikrm sa zavadza 3-4 tyz. po zavedeni zeleninky ak slusne papa... v 6 mes. k zelen. prikrmu sa dodava biele mäsko - kuracinka, kralik, morka, ryza, pohanka,atd 😉

zuzkaprofant
7. okt 2009

saska dakujem mne ta starnka nejde otvorit 😒

petreva
7. okt 2009

Ahoj holky, já mám takovou radost, že to musím napsat i sem...máme zoubek 😵 . Už delší dobu se jí v pusice cosi neurčitýho děje, ale dneska je už ostrej 😵
A ještě jsem se chtěla zeptat...jak dlouho a jak často jste sterilizovali?? Ď

saska.t
7. okt 2009

zuzi skus zajtra asi maju poruchu na stranke inak fakt funguje 😉

petreva - gratulujem 😀 ja som sterilizovala 2x tyzdenne teraz uz vobec dobre umyjem jarou 😀

egyptanka
7. okt 2009

ahojte babulky ,,, tak u nas prikrmovanie zacne v sobotu, aj vam sa do toho akosi nechcelo ... mne to pripada ako ked sa ukonci jedna etepa malej zivota a uz nebude zavisla na mojom cecku ... tak mi to je trocha luto.

Comu sa mam vyvarovat na zaciatku prikrmovania a ako to ulahcit malej, aby mala z toho radost?

saska.t
7. okt 2009

egyptanka - neboj prso bude vzdy to najpodstatnejsie 😉 podstata je nenutit nasilu a pekne pomaly nikam sa neponahlat a velku trpezlivost 😉

egyptanka
7. okt 2009

saska, ked bude mala po mojom muzovi (a to sa na neho neuveritelne podoba) tak o chvilu zje aj mna ... 😀

kisska
8. okt 2009

petreva - gratulujem k prvemu zubku - vies,ze mas narok na nove saty? Teda ten, kto zubok objavil ako prvy 😉
zuzka skus aj stranku rodinka.sk. Kazda stranka je trosku ina, sama si urcite vyberies, co sa ti paci a co vam vyhovuje 😉

kisska
8. okt 2009

egyptanka comu sa vyvarovat? pocuvaniu starych overenych rad, ze dieta je hladne a nic nez bryndzove halusky, krupisova kasa, slanina... ho nezasyti... ved aj nas tak krmili a tu sme 🙄

petreva
8. okt 2009

Zdravím holky,
děkuju za gratulace, já to musela napsat 😅 mám takovej "jinej" dotaz, jak se změní stolice přikrmovaného dítěte? E.nesní plnou dávku,ale nechodí každý den...včera a dnes měla cuketu a byla dnesa zase jen trošičku a nahnalomi strach, že mi přijde, že tam na plínce měla trošilinku krve nebo což to bylo 😕 Před tím měla 4dny mrkvičku. Předpokládám, že to bude jaksi tužší, ale ta četnost? Asi je to individuální jako všechno, ale ta cca? snad už to cosi červené mít nebude nebo asi zajdu za Dr. Občas se jí vyraší na bříšku vyrážka...no jsem z toho vykulená. Už zase moc řeším, což Saska 😀 Když já jsem "blbec" studovala v oboru zdravotnictví...no 😒

saska.t
8. okt 2009

petreva cervene to bolo urcite z mrkvicky a kakat by mala 1-2x denne ale je to naozaj individualne, ani jedna-dve vyrazky na brusku by nemali nic indikovat ale ak budes kludnejsia chod k Dr aspon budes mat istotu...

petreva
8. okt 2009

SASKA, děkuju moc, máš se mnou svatou trpělivost 😵

saska.t
8. okt 2009

petreva - tiez som bola taka ale 1-2 mes. dokrmovania a budes profik a uplne suverenna a nebudes mat zo vsetkeho stres 😀 , nesmies zabudnut deticky nie su z cukru!!! 😀 😀 😀

petreva
9. okt 2009

Saska 😀 😉
Jakou používáte rýži?? Pohanka se prodává buď celá nebo jako "vločky", ty jsou asi snažší na přípravu, že? A celá? Ta se musí namočit, vařit a mixnout? A jáhly? Upravujete je nějak? Taky se máčí a pak vaří? Jak dlouho??
Včera Elenka zblajzla skoro celou malou skleničku 🙂

matja
9. okt 2009

ahojte, našla som túto tému, je fajn, že sa tu našli odborníčky na zdravú výživu 🙂

Pre môjho synčeka chcem samozrejme to najlepšie a zdravo ho stravovať. Začali sme s príkrmami, keď mal 6 mesiacov, o týždeň má 8 mesiacov. Teraz papá obed (rôzne kombinácie - mäso, zelenina, ryža, žĺtok) a olovrant - dva druhy ovocia. Vodičku mu nedávam takmer vôbec, je dojčený. Čo si o tom myslíte? 2 druhy ovocia na olovrant je OK?

Čo už môžem pridať? Chcela by som mu už dať do ruky rožok - môže to byť klasický biely rožok, nevadí, že v potravinách kúpim taký, kde šla do cesta soľ? Keď bude mať 8 mesiacov, dám mu už aj cestoviny.

Ako a kedy zaradiť ďalší chod?
V súčasnosti sú veľmi moderné rôzne kaše ako tretí príkrm. Neviem, ale rada by som sa im vyhla, resp. nedávala pravidelne každý deň.

Môžete mi, prosím, napísať váš názor? Ďakujem.

saska.t
9. okt 2009

petreva - ryzu pre malu davam klasicku bielu, uncle bens je moc tvrda a neuvaris ju uplne do mäkka
pohanku davam vloacky, staci ich zaliat na 5 min vriacou vodou a su krasne mäkke, celu pohanku musis varit cca 15 min. a potom mixnut, je to zbytocne pracne, nikdy so nenamacala....

jahly sa varia asi 15 min vo vriacej vode sama uvidis rozpadnu sa na take male vlocky ked su hotove ale ja som ich vzdycky varila spolu s mäskom a zeleninkou takze tam boli aj 25-30 min. a mas istotu ze su hototve 😀 No vidis aka je eli dobry papakac tak si to uzivaj pridu aj horsie casy 😅 😀

matja - so zeleninky mozes pridat mrazenu kukuricu, lupanu cervenu sosovicu, hrasok, tekvica, patizon atd.
rohlik na zaciatok biely a samozrejme mozes dat aj ked tam je sol tej sa nikdy nevyhnes a preto s tym netreba robit problem, ak zvladne pomaly papat chleba mozes natriet lucina, cottage, ovocie je na tebe kolko druhov zmiesas, vyhni sa jahodam a citrusom ostatne uz moze
ak mas zavedeny lepok mozu byt klasicke cestovinky bezvajecne ak nie hladaj v kauflande kukuricne alebo ryzove, tie uz moze

min. do 10 mes. by som ostala pri 2 chodoch nie je sa kam ponahlat a duplom ak sa este koji 😉
kasu by som umelu vobec nedavala naco? ak chces davat kase tak domace, ryzova, kukuricna,pohankova,moznosti je vela a kombinacii tiez 😉
pomaly mozes zaradit aj biely jogurt (pockaj este mesiac) zvolensky, sabi, jednota, holandia su smotanove a so zivymi kulturami velmi zdrave, pozor vsetky vyrobky musia byt plnotucne, ziadne light...
tak vela stastia 😉

matja
9. okt 2009

saska, dakujem za odpoved, som rada, ze si ma utvrdila v tom, ze kasa je zbytocna a podla mna aj dost kaloricka. Len som ostala trochu v pomykove, ked vsade sa pise o kasiach, mnohe mamicky ich davaju, vsade vidno reklamy na kase kadejakych znaciek...

s jogurtom chcem pockat do roka a budem davat domaci.

takze treti chod ma byt v nejakom 10. mesiaci - a co teda? Chlebik s lucinou?

janocka77
9. okt 2009

som tu zase po nejakom case a pekne sa to tu rozrastlo ani nestiham vsetko citat! 😀

petreva gratulujem k zubku!! je mala aj nervoznejsia? nas to este len caka.. A pekne sa vidim rozpapala! 🙂

mam otazku na male cukinky (cca 10cm)- varite ich v celku alebo supete?? este stale ma dostavaju do rozpakov taketo detaily..ze idem varit a az potom mam pocit neistoty lebo neviem ako.. 😠

zatial sme mali len mrkvu a zemiacik..No a predsa som nasla vyzivku samotnu mrkvicku v jednom bio obchode!! teraz ked ju uz nepotrebujem! 😎 ale kupila som ju a aj ine pre "krizove casy" ak pridu. Je to ale priamy dovoz z nemecka Sunval a nie znacka tu balena..take co su uz cele prelozene jednozlozkove nevidim stale.

janocka77
9. okt 2009

matja, veru vsade len o kasiach a ja som skoro tak zacala prikrmovat (ale bezmliecnu ryzovou bez cukru) nastastie existuje toto forum a presvedcili ma 😀 moja mala odkedy papa prespi celu noc..dnes to bolo 11h v kuse od 20.30 do 7.30! klop klop klop Ona bola hladna a z toho nervozna ale zasyti ju aj zelenina.. Uz som zistila preco sa tu zelenina neodporuca tak skoro..koli dusicnanom. Kupujem bio zeleninu cerstvu a snad tam nie su..