Syn nechce jesť

mooz
28. nov 2016

ahojte maminy,
zacinam uz byt zufala. syn bude mat 18mesiacov, stale je kojeny na poziadanie - co je cca 3-4 denne + 1x v noci.
je to uz priblizne skoro dva mesiace, co mi odmieta jest urcite jedla. zhrniem to asi tak, co mi momentalne zje - suchy chleba, pecivo, kusok bananu, par krat si zobne z jablka, lipanek. z potravim menej vhodnych pre tento vek - sunka, parenica. samozrejme piskoty a ine podobne suche keksiky urcene pre deti. davam ich samozrejme co najmenej sa da. niekedy ma za den par piskotov, alebo bebe keks. trudy uz tiez nechce. vsetko ostatne mi odmieta - varenu stravu, alebo kupovane prikrmi, ani kase. Este obcas zvladne par lyziciek kupovanej vyzivy. uz ked vidi, ze mu chystam do misky varene jedlo, tak krici ne ne. odmieta co i len kusok ochutnat. aj ked sa mi podari mu to dat do ust, tak to zacne vypluvat bez toho, aby to vobec okusil. co mam robit? je to normalne? prejde to, kedy? dakujem za kazdu radu.

kondaska1
2. dec 2016

@timea7 hovorime kazda o inom, tu je problem, ze KOJENE dieta nechce velmi jest. Po odstaveni a nato dam ruku do ohna, sa to urcite zlepsi. Nemam to zatial odzite, ale zato odpozorovane zo sirokeho okruhu rodiny, kamaratok a znamych.
Samozrejme, moze tam byt aj iny problem zdravotny, ale bereme to v rovine, ze dieta je zdrave.
Pokial vymysla 4-5-6 rocne, ze nebude jest zemiaky s masom, lebo chce palacinky, to je zas o inom. To ale nie je predmetom diskusie.

timea7
2. dec 2016

@kondaska1 súhlasím, myslela som to všeobecne.

katka253111
2. dec 2016

Nud nepala preto, ze m viac vyhovuje kojenie...mozno by sa po odstaveni ci zmenseni castosti kojenia viac rozpapal, keby bol hladny... alebo este mozu hrat rolu zuby...vtedy napr moj nejedeval skoro nic okrem mlieka z flase, vyzivy a polievok... ale treba podla mna menejkrat mu ponuknut prsnik...

luba41
2. dec 2016

@kondaska1 vôbec nie je pravidlo, že po odstavení od MM alebo aj zbavení UM začne dieťa viacej jesť.. tu ide skor o ten sortiment jedál..dieťa na jeho vek je ostatné jedlo primerane priemerne , len absolutne nezdravo..sacharidy=sladkosti nasýtia v malom množstve, "otupia" črevá , namnožia kvasinky v čreve a tie vytvárajú pocit nasýtenia..nehladiac na to, že narušujú črevnú mikrofloru a človek je náchylný viac na ochorenia..ved aj dospelí môže jesť horalky, sladkosti, jogurty-zješ ich pár za den a si najedená, ale pritom si zjedla malé množstvo..

mooz
autor
2. dec 2016

@luba41 len, ked ja uz neviem co mu mam dat jest, ked nic ine neche. skusala som ho aj nechat hladneho, ale len mi plakal a to som nedokazala ho nechat sa tak trapit. naozaj neviem ako. ono to vyzera, akokeby mal strach z inech jedal, ako tie co pozna a vie, ze mu chutia.

kondaska1
2. dec 2016

@luba41 nenapisala som ze to je pravidlo, ale ze deti sa casom rozpapaju, napr ja som zivy dokaz, ako dieta som velmi zle jedavala, netrebalo mi, nechutilo mi, bola som velmi chuda, stale ma chcela dr poslat na pobyt do ozdravovne kde ma vykrmia (alebo ma tym iba strasila aby som zacala viac jest) a potom okolo 20-ky to prislo a teraz po 35-ke by som aj z pupku schudnut chcela 😂 napisala som v prvom prispevku, ze nekrmit blbinami, urcite nie je spravne dotlacat dieta horalkou, piskotkou, kolacikmi a pod nech mam dobry pocit z toho ze aspon nieco zjedol. Ale ak chce ranajkovat obilnu kasu miesto chlebika so zeleninou, preco mu ju uz len z principu odmietat?

mooz
autor
2. dec 2016

@lujza123 ako si to potom vyriesila, alebo ako to potom dopadlo? zjedla nieco ine? opakovalo sa to potom este niekedy?

mooz
autor
2. dec 2016

@senta_sofia dakujem za Tvoj prispevok, tak isto dakujem aj za od vsetkych Vas 🙂

lenze on predtym jedaval v podstate vsetko, co som mu ponukla. bezne jedol obedy, vyzivy. neslo to vzdy uplne hladko, ale spapal to. ovela viac sa vtedy kojil a aj zjedol toho ovela viac, ako teraz. ako som uz spomenula v jednej odpovedi, akokeby mal strach z inych jedal, ako s tych, ktore pozna a vie, ze mu chutia. on ani nechce ochutnat. ked mu ponuknem ine jedlo napr v kelimku od lipanka, ktory ma rad, tak najprv, ze waw ideme papat, ale ako nahle zisti vonu, farbu tak uz ani nechce ochutnat a nazre do toho kelimku a proste nechce.

kondaska1
2. dec 2016

@mooz hlavne to chce klud, ak si nervozna tak to maly citi, vsetko sa na neho prenasa. Treba skusat, ponukat, nechat nech sa krmi, alebo nech si berie od teba, pripadne mu skusit dat pribor. U nas zabera posledne dni ak ho krmim dospelackym priborom. Cela miska bola vyjedena vcera aj dnes. Mozno mu idu aj zuby, je rozladeny, mrzuty, uboleny... Neries to tak urputne. Mozno ho krmis aj v zlych casoch, napr moj maly ked vstane prvu hodinu nechce nic ani za svet. Takze si pripravim veci na obed, postavim varit a az potom ideme ranajkovat. Dlho som ho skusala krmit chlebikom, roztekom az som prisla nato ze chce obycajnu teplu kasu, tak mu robim rozne zdrave domace kase... Takze to chce klud (kopu mamiciek ti tu pise ze aj ich deti boli take a polepsilo sa to), chapem tvoje zufalstvo, ja som ho mala tiez, ale teraz uz som s tym vyrovnana a aj papanie sa u nas lepsi.

mooz
autor
2. dec 2016

@timea7 lenze on ani nechce ochutnat. cize ani nevie ako to jedlo vlastne chuti. takze nemozem povedat, ze je to o tom, ze to nechce preto, ze mu to nechuti. ma 18 mesiacov, myslim, ze sa to neda velmi porovnavat s detmi predskolskeho veku. tam je to podla mna asi o niecom inom., ale aj tak dakujem za Tvoj prispevok.

kondaska1
2. dec 2016

A to ze nechce ani skusit poznam tiez velmi dobre, vtedy mi pomohlo iba jedno proste nejak mu vnutit tu prvu lyzicku aby ochutnal. Mozno by som to nedavalado kelimka od lipanka, lebo bude citit ze bol oklamany, cakal lipanka a dostane ine, Jasne ze to vypluje. Pocuj a nejdu mu zuby, zadne stolicky?

mooz
autor
2. dec 2016

@kondaska1 skusala som rozne nadoby - misky, taniere, do ruky, z mojej ruky, pohariky, dokonca vyvar, alebo riedku brokolicovu do flasky na vodnu. odmietol. tak isto aj rozne pribory. sedim pred nim a jem jeho jedlo a proste nechce. zubky mu rastu stale priebezne, ma si 4-5 na par milimetrov vonku. takto ich ma uz par tyzdnov. toto jeho ,,nepapanie,, trva uz mozno aj vyse dva mesiace. doobeda s jedenim nieje problem. ked sa zobudi je kojeny, potom si hned pyta ham. tak mu dam rozok, alebo chleba. bud suchy, alebo s maslom. potom este pripadne kusocek jablka - par hryzov, banan, alebo malicku vyzivu. pred spanim mam zase mlieko. ked sa zobudi si obcas da zase mlieko. pred tym, ako zacal strajkovat, tak sme vacsinou isli zachvilku obedovat a zjedol. teraz mu nejdem obed hned ponukat, cakam az zacne pytat. no a ked zacne pytat a idem mu dat navarene, alebo zo zufalstva kupeny prikrm, tak nechce. a stale pyta ham. dam mu rozok, alebo chleba a je spokojny. a toto iste mame potom aj vecer.

kondaska1
2. dec 2016

@mooz vyskusaj mu dat obed pred spanim, u nas to zabralo. Po spanku tiez nic nechce, iba didi, cize viem ze mi uz potom papat nebude chciet lebo si cucne. Olovrant trosku niecoho si dava az tak hooodne dlho po spanku a niekedy nechce nic.
A tiez ma napadlo ze mozno si chce hryzkat, raz sme tiez mali take obdobie ze som mu davala hrianky, zapeceny chlebik/rohlik so syrom, nic kasovite do pusy nedal, rovno to vyplul, zjedol iba to co chrumkalo.

kondaska1
2. dec 2016

@mooz a mimo rohlika/chlebika nic ine nechce na ranajky? Velmi mi to pripomina ne/papanie mojho syna, presli sme si roznymi fazami od rohlika, chlebika, hrianok potom asi mesiac ranajkoval iba banan a teraz sme skoncili pri kasiach. Skus ponukat jedlo s vacsim odstupom po kojeni, najlepsie pred kojenim.

luma1
2. dec 2016

Moj mava take obdobia tiez, ked mal 18m odmietal mlieko odvtedy mlieko vobec nepije. Teraz ked mal 3roky zacal chodit do skolky schudol 2kila odmietal tam jest a ani doma nic nechcel vzdy to tak do nesiaca preslo teraz momentalne ma obdobie ze maso nechce. Treba ponukat a podla mna sa rozpapka. Mne znama vzdy hovori: dieta si vypyta co potrebuje tak sa tym riadim ;) jasne ze ak nebude jest slho treba ist k dr (ale teraz to moze byt aj zo zubkov ze mu nechuti ked idu ak este nema vsetky) a na druhej strane ked papa len suche veci tak pozor na kakanie moj mal velke problemy s kakanim tvrde kakal bolievala ho ritka

timea7
2. dec 2016

@mooz samozrejme, že je to iné, ako u štvorročných, no od dvojročných, ktoré sú dnes bežne v škôlke to zase tak ďaleko nie je. Nechala by som to dva, tri mesiace tak, uvidíš, či sú to zuby, či mu nejaký vylezie a ukončila by som kojenie. Nemá dôvod ochutnávať nové jedlá, jeho žalúdok je zasýtený stravou plnou sacharidov. Využi to, že si ešte nedokáže rožok a chlieb vypýtať (aj keď vieš, čo myslí pod svojím ham), daj mu varené jedlo, ak odmietne, choďte von, po príchode z vonku mu opäť ponúkni varené jedlo, keď sa natlačí rožkami, iné ti jesť nebude.

timea7
2. dec 2016

@luma1 dieťa si nevypýta to, čo potrebuje, ale to, čo mu chutí. Keby si dieťa vypýtalo to, čo potrebuje, takéto témy by neexistovali. Sú deti, ktoré prežívajú na výživách, suchých cestovinách, suchých rožkoch a suchých zemiakoch, lebo im to rodičia tolerujú a sú radi, že zjedia aspoň niečo. Pohybujem však, že je to pre ich organizmus to najsprávnejšie.

papricka33
2. dec 2016

@mooz moje deti (obe dlho dojčené) boli na tom rovnako. Preto to tak píšem, mám pocit, ze si jednoducho doplnili energetický príjem a bolo 😃 dcérka takto spekulovala celé predškolské obdobie potom sa to začalo lepsit a teraz v puberte je ako kyselina 😀 Príde 2 hodiny po obede a čo máme jesť? (samozrejme niečo varené 🙂 Synček má skoro 3 a zatiaľ stale špekuluje. Občas sa naje, občas ako píšeš, iba nakladam do taniera a už nieeee! 😒 Na slaktrafenie

danula.ch
2. dec 2016

@mooz hlavne ho nenút, nevynukuj do omrzenia, nerob z jedenia problém. Zober to stylom: ty budeš hladný, nie ja. Ty sa pekne zchuti napapaj pred ním, labužnícky si potom pohladkaj plné bruško, škoda že si nedáš tu fantastickú mnamku .......trochu to odľahčí. Viem, je to o nervy, keď niečo navarís a potom krasne vyhodis, dokolecka to isté, strašne pocity, zažila som to. Potom som s tým celým prastila a bolo to to najlepšie čo som mohla urobiť. Jedenie prestalo byť stresom pre mňa aj to úbohé dieťa :D.
Môj starší mal už s dojčením problém, v 4. mesiaci mu trcali rebrá, čo ti budem hovoriť. ....Tie vycerpavajuce divadelné predstavenia, ak som chcela do neho čokoľvek dostať, nestalo to za to

bibaryba
2. dec 2016

Moja má 17mesiacov to isté nechce nič jesť len cicka som zúfalá asi len treba vydržať ponúkať stále a pred konaním veď oni vyhladnu raz a najedia sa

danula.ch
2. dec 2016

@mooz keď papa to čo mu chutí, zje toho dosť? Nechudne? Príčin môže byť viacero, môže to byť aj nedostatok železa, niektorých vitaminov, tam pomoze doktor. Nas bral napr. Vitamin b6 pyridoxin, aspon cosi vtedy jedol. alebo sa mu nové jedlo môže spájať s negatívnym zazitkom a teraz odmieta všetko nové jedlo, tam pomôže iba nechať to tak, jemu to časom dôjde. V opačnom prípade to môže viesť k poruchám príjmu potravy. Alebo možno je iba vo fáze po malého rastu. Tých dôvodov a riešení je fakt Veľa. Čo na to hovorí dr?

luba41
3. dec 2016

@mooz ponúkaj, ale nenúť..je ešte malý, ešte má dosť času na rozjedenie..a určite nenechať hladovať, ale ozaj by som výrazne obmedzila tie sladkosti..namiesto výživy-rozvar čerstvé jablko na kusky, hrušku, obilne kaše a skušaj ponukať-rukou, vidličkou.. nechať stále na stolíku v miske ovocie na kusky, zeleninu, cestoviny atd..🙂

lujza123
5. dec 2016

@mooz ako to dopadlo? Proste z toho vyrastla, asi v nejakých 5 tich rokoch zacala byt ochotna jest a skusat nove jedla, teraz ma 7 a zje takmer vsetko .... a este si vybera prave zdrave jedla ako listovy salat, surovu zeleninu, ovocie, z mliecnych si da skor tvaroh s kakavom ako kupovany termix..syry neje iba parmezan a ostiepok ale to uz ma vôbec netrapi

Pritom do 2 rokov naozaj jedla uplne vsetko a zrazu zlom, 2 - 3 jedla a nic ine. Vies najlepsie je prestat stresovat a ponukat mu aspon zdravsiu verziu - domace piskoty, jablcka, nesladit - ked nebude poznat cukor tak najvacsia sladkost bude banan ktory s radostou zje. Ja som co sa dalo mixovala na spagety, navarila slepacej polievky aj na tyzden, jedla ju kazdy den

A ano napocuvala som sa vseliakych múdrych rad - ale to vacsinou od maminiek co im deti jedly takmer vsetko ale take rady mi boli na dve veci, proste toto kto nezazije nepochopi.

Ono sa mi niekedy podarilo malu presvedcit aby aspon susto zjedla ale fakt ju z toho napinalo tak som prestala tlacit na pilu a naozaj postupne z toho odmietania jedla vyrastla

lujza123
5. dec 2016

@timea7 no fintu ked nezjes teraz zjes na veceru som skusila len raz, na niektore decka to plati (napríklad na mna to platilo ked som bola krpata) ..proste vyskusas co sa da, googlis rozne rady, pytas sa mamky, svokry kazdy je mudry ale nakoniec som zistila z to nema zmysel, len co stresujem dieta aj seba

Ja som jej potom navarila vyvar na cely tyzden a jedla dookola to iste cele mesiace polievka, ryza, spagety, tmavy chlieb s maslom a jablko. ..ale jedla a to bolo hlavne... Vravim ze z toho vyrastla a teraz v 7 mich zje okrem syru vsetko,

mooz
autor
14. dec 2016

@danula.ch dakujem za Tvoju odpoved. co si varila?