Zdravé detské potraviny z reklamy

monkabr
15. okt 2014

Ahojte mamicky, zakladam tuto temu, pretoze tu stale castejsie vidim, ze viacere davate detom papat ,,zdrave detske potraviny" z reklam, bez toho aby ste sa zamysleli nad zlozenim, ak ho vobec citate. Mnohe taketo detske pamlsky nemaju so zdravim nic spolocne, skor naopak. Vyrobcovia pouzivaju triky na obaloch, aby na prvy pohlad vyrobok vyzeral zdravo, pouzivaju pekne obrazky, aby ich deti chceli, pouzivaju neskutocne mnozstva cukrov, aby detickam chutilo, pouzivaju casto tie najlacnejsie nezdrave prisady na maximalizaciu ziskov. Taketo detske pamlsky su casto nezdravsie ako rozne vyrobky, ktore sa ako detske netvaria..
Chcem apelovat na mamicky, aby aspon pri detskych potravinach citali zlozenie a porovnavali
Budem postupne pridavat vyrobky, ktore sa takto tvaria, ktore pouzivaju slogany, ake su vyborne pre deti a pritom pravda je niekde uplne inde...

dejka77
17. okt 2014

@katarinamarkova Raz som sa pytala svagrinej ako je to s tymi bio vyrobkami a pesticidmi (ona sa v tom vyzna, studovala to tusim na vs). Povedala mi, ze je urcita hranica kedy su pesticidy pre ludsky organizmus prijatelne a ze tu hranicu neprekracuju bio vyrobky. Cize aj bio tie pesticidy ma, len menej. Neviem ci je toto pravda, ale ked sa pozriem na bio ovocie a zeleninu, vyzera tak isto ako ta obycajna. A to bola prave vec co mi vrtala v hlave.
S tymi paradajkami mas pravdu. Kupila som aj bio a chutili ako obycajne. Tie co sme vypestovali v zahradke (mimochodom len pred par dnami sme mali urodu) sa nedaju porovnavat s tymi kupovanymi. Ta chut v kupovanych nikdy nie je. Aj ked su napr. sladke nemaju tu charakteristicku chut. Urcite kazdy vie o com hovorim.

siska53
17. okt 2014

@dejka77 len mimo-a bola dobra uroda? Lebo svokrovci mali tie paradajky tento rok strasne. Na zahradu vsetci dochadzame skoro 45min. A oni sice chodia aj 2-3x do tyzdna tam,vzhladom na vek uz nevladzu a svokra vravela,ze dcera so zatom ich dokatovali pri strihani. Kym som pestovala planty a statala sa o to ja ci svokrovci,tak byvala slusna a chutna uroda..tieto boli akoby bez stavy a chuti(vacsina)..

tortelinka
17. okt 2014

perfektná téma 🙂 , prešla som si link, ktorý tu niekto pridal, na zoznam ečok..som bola v šoku, aké hnusné ečka obsahuje napr zvolenský jogurt, alebo tie drahé jogurty v skle ☹ 😠 . fakt asi iba biely jesť, a pridať príchuť doma..vždy som z ďaleka obchádzala aktivie, danone a podobné humusy, ale tieto ma fakt prekvapili

siska53
17. okt 2014

@monkabr dik..temu budem sledovat. No je to tazke..stale lustit,co co obsahuje...ale to sa este da...horsie je presviedcat chlapov..a aspon obmedzit urcite veci....
Ja to mam tak pol na pol...ale som si vedoma,ze ja musim obmedzit sladkosti (ani nie detom,ako mne,ak nas nevidia,tak si ani nespomenu) a muz zas sladke napoje-aj so synom..
Mam doma xylitol atrstinovy cukor,muky aj ine,ale aj bielu..robim pol na pol a uz aj svokra zvykne pouzivat aj spaldovu muku..
No v dnesnej dobe je tazke sa stravovat uplne zdravo,ked nezije clovek na dedine a nema cas sa vrtat v zemi aviest hospodarstvo plus uz aj tak znicene zivotne prostredie. Ale mas pravdu,naco si este pridavat?

dejka77
17. okt 2014

@siska53 To sme pestovali v uk 🙂. Konecne sme sa aj niecoho dockali. Lebo tie minulorocne ostali zelene, uz nestihli dozriet. Myslela som, ze tieto skoncia tak isto. Bolo ich tam uplne plno, ale vsetko este zelene a minule pozeram a uz aj cervenych bolo. Zvysok ostalo zelene a zamrznute ☹ . Musime to na buduci rok vysadit skor a dat radsej do sklenika lebo ja tie kupovane uz fakt nechcem.
Chutili dobre, ale nie vsetky boli uplne dozrete tak ta chut nebola poriadna.

siska53
17. okt 2014

@tortelinka oni ten humus je v tom lekvari ci co to ma byt. Ja som detom do 2r.len biele smotanove kupovala. A ak ochuteny,tak zo spodku len minimum,len co stihlo trochu to biele zafarbit..

siska53
17. okt 2014

@monkabr a co vravis na Lipanek? Le o ten podla zlozenia vyzera "cisty"..ci? To kakao,cukor a vanilka,ze?
Ja zvyknem aj domace robit so xylitolom..aj nanuky domace..

tortelinka
17. okt 2014

@siska53 jasné, že to farebné je ten vinník, ale toto mi nejako ušlo, tie zvolenské a sklíčkové mi prišli také v pohode

siska53
17. okt 2014

@tortelinka ja som im spodok nedavala,ale len kvoli tomu,ze sa mi nezdalo vhodne im davat lekvar,kde jz kopec cukru. Ze je tam i vselico ine,co je skodlive,som netusila,to az neskor a gratulovala si,ze som im to nedabala cele. Aj ked teraz je to ine..obcas kupime aj somariny typu kostici,ci milacik..

monkabr
autor
17. okt 2014

@siska53 Ahoj, xylitol je urcite vyborna nahrada za cukor, ja len nechapem, preco je v EU zakazany pridavat do detskych vyziv, to je absurdne... Ani sa necudujem niekedy roznym konspiratorom... Skus este popozerat Steviu, asi najzdravsie sladidlo...
Pozeram ten Lipanek, ma sice vela cukru, skoro 20 gramov, ale aspon ziadne zbytocne prisady a ecka, celkom OK

monkabr
autor
17. okt 2014

Postnem sem este kusok mojho prispevku z inej mojej temy, v ktorom je dost zaujimavych informacii o detskych potravinach alebo ich zlozkach

Velmi nezdravy Palmovy olej, ktory sa dnes pridava do vsetkeho mozneho. Ale nenehajte sa zmiast porovnanim s Repkovym olejom. Repkove a Palmove oleje su najnezdravsie oleje vobec...
http://www.stream.cz/adost/775252-palmovy-olej-...

Je mozne, ze horcica pre deti zn. Boneco, je najnezdravsia na trhu vobec ? Ach, kde to zijeme... Tesco ju sice uz stiahlo z predajni, ale nebyt tohto testu, predavala by sa detickam doteraz. Test horcic:
http://www.stream.cz/adost/10001871-horcice

A rastlinne tuky, tema sama o sebe, o ktorej som tu uz pisala, nezaskodi si ich pripomenut... Ze do Ceska a na Slovensko sa vozia zavadne potraviny, ktore inde v Europe nechcu alebo dokonca by sa ani nemohli predavat ? Z 24 rastlinnych tukov v nasich obchodoch, by sa 8 vobec nemohlo predavat napr. v Rakusku, Dansku alebo Svajciarsku... U nas neexistuju limity pre obsah velmi nezdravych transmastnych kyselin ! Nase tuky obsahuju niektore az 10 nasobok povoleneho mnozstva tychto kyselin napr. v Rakusku !
Test rastlinnych tukov:
http://www.stream.cz/adost/10000105-rostlinne-t...

Tusili ste, co obsahuju take obycajne struhanky ? Sama chemia...
http://www.stream.cz/adost/779057-to-je-sila-co...

Mamicky pozor, rizikove ecka v potravinach pre deti, ktore sposobuju hyperaktivitu a su rakovinotvorne... Dalej prefikane oznacene latky ako uhlicitany ( vyhybanie sa oznaceniu e ), ktore obsahuje mnoho detskych prikrmov, kasiciek a susenych mliek. Sposobuju naduvanie a crevne problemy...
http://www.stream.cz/adost/815987-uhlicitany-v-...

Myslite si, ze Biopotraviny su zdrave a neobsahuju nic chemicke ? Omyl, biopotraviny mozu podla noriem obsahovat az 5% nebezpecnych chemikalii...
http://www.stream.cz/adost/693314-ecka-v-biopot...

Olivove oleje. Mate doma takyto olej, extra panensky a myslite si, ze kvalitnejsi olej uz byt nemoze.. D test ich otestoval a nie u vsetkych je to pravda. Niektore este dnes obsahuju davno zakazanu latku ddt, velmi skodlivu pre nase zdravie. Obsahuje ju napr. aj olej urceny pre deti.
http://www.stream.cz/adost/760900-olivove-oleje...

O tavenych syroch som tu uz pisala, ale pozrime sa, co o nich hovori D test:
http://www.stream.cz/adost/800385-tavene-syry

Ladove caje z obchodu ? No to urcite, mnohe taketo ,,caje" ziadny caj ani neobsahuju. Kupujeme si presladenu ochutenu vodu... Ja sa vsetkym colam, fantam, cajom a podobnym napojom s desiatkami gramov cukru vyhybam a pijem iba velmi zdravo. Pit zdravo je to najmenej a to najjednoduchsie, co sa da pre zdravie urobit
D test ladovych cajov dopadol katastrofalne:
http://www.stream.cz/adost/10003164-ledove-caje...

Torticky a zakusky z hypermarketu, mnam ! Taka torticka s tazko uveritelnymi 28!!! druhmi ecok, co moze byt lepsie ? Su to chemicke bomby !
http://www.stream.cz/adost/10001707-chemicke-do...

Dalsie diely si mozete pozriet tu http://www.stream.cz/porady/adost
Odporucam !

siska53
17. okt 2014

@monkabr hej,steviu pouziva moja mama,len ta,co som ja nasla,obsahuje aj daco ine,comu nerozumiem,tak kupovavam xylitol,tam mi je to jasne.
No a mavame i med a trstinovy cukor,ten je aspon na tom trosku lepsie ako biely..a davam si pozor,lebo som sa uz nechala oklamat hnedym cukrom,cize zafarbenym bielym,som sa tak rozculovala,ked som to zistila..

sonia1712
17. okt 2014

@monkabr och super téma, keď budem mať čas, pozriem si tie videá. Ja doma bojujem doslova s celou rodinou aby náš synček papal aspon trochu zdravo a neviem sa dočkať keď sa presťahujeme do vlastného a budem o jeho strave rozhodovať sama. Neznášam reči typu : "daj mu brumík, daj mu tvaroháček ( integráčik, miláčik atd vyberte si ), daj mu detskú šunku ved to chúda nič normálne neje ". Samozrejme, že potom vyzerám ako najhoršia mamička na svete, ktorá svojmu dieťaťu nedopraje nič chutné. Tak už mám teraz fintu fň, poviem ďakujem pekne za .... ale my také nepapáme a hotovo. Nech sa postavia na hlavu. Ďakujem pekne za užitočné linky a informácie o karmíne, ani som to netušila, s mužom jeme kvantá jogurtov, musím pozrieť, ktoré z nich sú najlepšie. Chcem sa opýtať, nevieš mi odporučiť, aký kupovaný chlieb je najlepší? poprípade ako upiecť taký najzdravší? priznám sa, nie som bohvieaká pekárka tak netuším ako sa to robí, Ďakujem pekne a prajem pekný deň

asocial
17. okt 2014

@monkabr ja len tak k teme, ze nie je vyziva ako vyziva...ty uvadzas ako pridavok cukru do detskych vyziv - mozno tie, co predava cba alebo lidl...ked vsak studujes etikety a zlozenie, zistis ze mnohe taketo humusiny neobsahuju - napr. tie v DM, vybrane hipp...
nie, nie som zastancom pribinackov..mam dvojrocne dieta, ktore prvykrach ochutnalo teraz sunku s 97% masa, iny jogurt ako biely nepozna...a ano, v rodine si myslia, ze som sisi, ze mu davam jest, ako si oni myslia, len jedla bez chuti:D

ale zas sa mi zda uplne chore, az taka posadnutost tymi bio a eko vecmi...

je na zvazeni kazdeho z nas, co jeme a co dame svojmu dietatu..

mozete ma ukamenovat - poznam pripady ludi, kt. zili zdravo a zial, zomreli velmi mladi..a priklady ludi, ktori fajcili, pili, jedli nezdravo, a dozili sa viac ako 80 rokov...

to je velmi individualne...ale vravim, lezie mi na nervy ta posadnutost a hranie sa na to, ze matka, ktora da dietatu ten "hrozny cukor" je div ze nie najhorsou matkou roka

meluela
17. okt 2014

@sonia1712 ahoj, najlepsie su kvaskove chlebiky, pozri pecempecen.cz .. aj v Kosiciach najdes kopec ludi ktori ti daju hotovy kvasok a poradia ako na to .. alebo si mozes vypestovat vlastny (maskrtnica.cz, cuketka.cz)
v kupovanych v Ba je najlepsi z petrzalskej pekarne kvasok, rakuske chleby byvaju ok a tesco mava jeden dobry chleba 70% a 100% razny, ale neviem vyrobcu ... dobre zlozenie mavaju aj niektore chleby so slatinskej pekarne, ale chutovo mi velmi nejdu
treba hlavne citat zlozenie a ak tam ma pekeran za potrebu dat nieco ine okrem zakladnych surovin tak asi nieco nebude v poriadku

Bojkotujem vsetko co preslo okolo pana Babisa - hlavne Penam, Prva Bratislavska Pekarenska, Kostelecke uzeniny, kmotr, hyza ... ale kedze sa jeho portfolio stale rozsiruje, je to stale vacsi problem ... Mecom zasa patri Pente a vyraba riadne sracky, ale to vsetky slovenske mäsokombinaty patria mafianom a vyrabaju z najvacsieho mrazeneho hnoja co nakupia po celom svete

ajana1
17. okt 2014

@monkabr tu je vcelku zaujimavy link http://fitnessfortravel.com/is-maltodextrin-bad...
sice je pravda ze ho sportovci pouzivaju lenze oni potrebuju do tela dostat rychlo a vela energie co neplati pre deticky a taktiez pre beznych ludi ktori vidia fitko tak raz do tyzdna

lauricka
17. okt 2014

@monkabr Rajo Antiviro ani nepoznam, reklamy nepozeram 😉

monkabr
autor
17. okt 2014

@asocial Ved ja nemam nic proti kvalitnym veciam, ako napr. od Hippu, len ma stve, ked sa nieco reklamuje a tvari ako velmi zdrave a pritom o zdravi nemoze byt ani reci...
Nie som posadnuta bio potravinami a podobne, len sa snazim citat zlozenie a vyberat si to lepsie, tiez si dam cokoladu, ale kvalitnu s vysokym obsahom kakaa a podobne...
Aj ja poznam takych ludi, stravovanie je len jedna cast skladacky.... Ked niekto cely zivot zije v strese, v zlom prostredi alebo ma zle geneticke preddispozicie, zdrave stravovanie mu dlhy zivot nezaruci...

@ajana1 Samozrejme vsetkeho vela skodi, ale myslim si, ze trosku maltodextrinu je lepsie ako vela cukru...
V detskych kasickach pisu, ze maltodextrin sa pouziva ako priprava dietata na konzumovanie cukru, kedze maltodextrin sa ovela lahsie travi...

extrate
17. okt 2014

@monkabr pozrela som si to video o palmovom oleji, ja som si doteraz myslela že palmový olej je zdravý, určite by som ho použila skôr ako bravčovú masť 🙂
inak používam doma tento, je to zmiešaný olej tiež je tam aj palmový, tak čomu mám teraz veriť?

http://www.berkana.sk/olej-carotino-premium.html

monkabr
autor
17. okt 2014

@extrate V tom linku na ten olej je tolko bludov, ze som ostala zarazena...
Ze ,,zdrava alternativa olivoveho oleja"... Tak to musi byt snad nejaky vtip, akykolvek palmovy olej sa nemoze rovnat panenskemu olivovemu oleju a nesiaha mu ani po paty...
,,Má vysoký obsah esenciálních mastných kyselin Omega 3 a Omega 6" Lenze este ovela vyssi obsah nasytenych mastnych kyselin (najvyssi zo vsetkych olejov!) a skodlive kyseliny palmitove a stearove, co uz spomenut asi zabudli 🙂
,,Neobsahuje cholesterol"..... Dalsi vtip, vdaka vysokemu obsahu nasytenych kyselin jeho hladinu praveze velmi zvysuje ...
Palmovy olej je spolu s repkovym ten najhorsi vobec! Ale pouziva sa hojne a dost sa o nom siria bludy a propaganda, pretoze je aj velmi lacny a velmi dobre sa na nom zaraba...

tenerifka
17. okt 2014

@extrate dam ti sem link, viem ze po spanielsky asi nevies, ale ajo google prelozi

http://es.wikipedia.org/wiki/Aceite_de_palma

monkabr
autor
17. okt 2014

Hlavne a jednoduche pravidlo znie, ze ked si chcete o nejakej potravine a podobne nieco pozistovat, nikdy to nezistujte na strankach. kde sa ta potravina predava !

extrate
17. okt 2014

@tenerifka ďakujem, náhodou viem po španielsky 🙂

@monkabr máš nejaké odporúčanie podľa čoho vyberať teda oleje? Ja som doteraz na všetko varenie/pečenie používala na striedačku kokosový, olivový, arašidový a tento palmovo-repkový. chápem že keď niekto chce predať produkt tak tam napíše len tie pozitívne veci, ale môže to byť až také nehorázne klamstvo? som z toho velmi sklamaná 😒

dejka77
17. okt 2014

@extrate Co sa tyka olejov tak zdrave su kokosovy a extra panensky olivovy. Na vyprazanie vsak len kokosovy. O inych vhodnych som nepocula. Co sa tyka ostatnych (palmovy, repkovy, slnecnicovy, atd.), su nezdrave preto lebo sa spracovavaju pod vysokou teplotou, proste ten samotny proces z toho urobi nezdravu potravinu. Nasledky pouzivania su napr. srdcovo-cievne choroby, infarkty, obezita.
Panensky olivovy sem-tam pouzivam aj na varenie. Neviem presne co si o tom mysliet. Je urceny do studenej kuchyne, ale na nete som nasla nejake clanky kde sa pisalo, ze sa moze pouzivat na varenie. Akurat nesmie prekrocit nejaku teplotu. Nepamatam sa presne kolko to bolo, ale bolo to vysoke cislo.
Kokosovy som kedysi pouzivala, ale potom mi uz vadila kokosova chut v jedle takze teraz fungujeme na masti.

@monkabr A co za studena lisovane oleje?

A este som chcela napisat k bio zelenine/ovociu. Len nedavno som citala, ze banany, pomarance, avokado, melony, vsetky plody kde ta vrchna koza ide dole nema vyznam kupovat bio. Pesticidy sa nedostanu dovnutra. A takisto cesnak a cibula, lebo na tie skodcovia nechodia. Toto som napr. nevedela resp. som si nebola ista ako to je.

monkabr
autor
20. okt 2014

@dejka77 Za studena lisovane oleje su tie najkvalitnejsie...
Pesticidy sa dostanu do vnutra kazdeho ovocia, to ze do toho, ktore sa lupe, je mytus
http://avocados.cz/pesticidy-v-potravinach

dejka77
20. okt 2014

@monkabr S tym ovocim som si to myslela aj ja, ale toto info mam od ludi, ktory jedia bio a stravuju sa zdravo tak im hadam mozem verit.

katarinamarkova
20. okt 2014

@dejka77 pardon ze vam do toho vstupujem....ano im verit mozes...tomu ovociu nie 🙂
@monkabr

dejka77
20. okt 2014

@katarinamarkova To su fitness treneri a odbornici na vyzivu. Chodia mi od nich emaily stale na nejaku temu, no a nedavno taketo poslali. Preco by to inac robili ak by to tak nebolo?

monkabr
autor
20. okt 2014

@dejka77 Ked si pozries realne testy obsahu pesticidov v ovoci, ktore sa pravidelne robia, zistis, ze napr. banany a pomarance sa pravidelne objavuju na poprednych miestach

dejka77
20. okt 2014

@monkabr To mi je jasne, ze obsahuju vela pesticidov. Ale oni hovoria o tom, ze je to na povrchu a ked to olupes tak je to v poriadku. Tak uz neviem co si o tom mysliet. Chodia mi od nich normalne emaily o potravinach a ich zlozeni, nepropaguju ziadne "vitaminy" a pod.