Skúsenosti s látkovými plienkami: Aké sú vaše názory?
Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem
Stručné zhrnutie
- Popolini, BambinoMio, BabyLucy (Babylucy) a Hamiko sú v diskusii uvádzané ako hlavné systémy moderných látkových plienok vrátane variantov OneSize a 3v1; voľba závisí od požadovanej veľkosti, ceny a potreby vrchných nohavičiek.
- Údržba látkových plienok zahŕňa pravidelné pranie (bežné odporúčania v diskusii: 60 °C, niektoré mamičky perú aj na 90 °C), sušenie na radiátore alebo v sušiarni a používanie octu namiesto aviváže alebo domácich pracích gelov z nastrúhaného mydla a sódy.
- Navrhované počiatočné zostavy sa v diskusii pohybujú okolo 18–24 kusov plienok (pri dvojičkách 40 ks), separačné vložky sa odporúčajú na zníženie znečistenia a niektoré mamičky uvádzajú počiatočné ceny zostáv od ~3 310 Sk po ~14 500 Sk podľa značky a výbavy.
Najčastejšie otázky
Q: Koľko látkových plienok si kúpiť na začiatok?
A: V diskusii sa odporúčajú zostavy 18 ks OneSize + niekoľko biofroté na noc (stĺpový príklad: 18+4 = ~6 000 Kč podľa jednej kalkulácie), iné odporúčania hovoria o 20–24 ks (pre jedného dieťaťa) a pri dvojičkách sa spomína 40 ks.
Q: Ako sa látkové plienky perú a s čím?
A: Diskutujúce mamičky perú plienky na 60 °C (niektoré perú aj na 90 °C), používajú bežný prací prášok alebo domáci mydlový gél z nastrúhaného mydla + sódy (recept v diskusii: 250–500 ml dávka gélového slizu), a namiesto aviváže pridávajú 100–150 ml octu alebo pár kvapiek esenciálneho oleja (tea tree, levanduľa).
Q: Potrebujú sa látkové plienky žehliť?
A: Nie; v diskusii viaceré mamičky uviedli, že tieto moderné systémy (Popolini, BabyLucy) sa nežehlia.
Q: Dá sa látkové plienky sušiť v sušičke?
A: Áno, viaceré príspevky potvrdzujú možnosť sušenia v sušičke, pričom praktickejšie a bežnejšie je sušenie na radiátore alebo v domácej sušiarni; sušenie na sušiarni môže skrátiť čas na 4–6 hodín, na radiátore sa často uvádza ~24 hodín.
Q: Kde si plienky pozrieť alebo kúpiť na Slovensku a v ČR?
A: V diskusii sa spomínajú predajné a informačné miesta: Ekoporadňa Živica (Vysoká ul.), portály prebalovanie.sk, plienka.sk, nosime.sk, latkovepleny.cz, mamaja.cz, mimibazar.sk; Hamiko/BabyLucy objednávali aj cez kontakt manželov Mikovčákových v Kysuckom Novom Meste tel. 0414220125.
Q: Koľko stoja plienky po kuse a ako vychádzajú rôzne značky cenovo?
A: V diskusii boli uvedené príklady cien: Hamiko ~50–80 Sk/ks (uvádza sa ako lacnejšie), konkrétne Hamiko 54 Sk + vložka 12 Sk uviedla jedna mamička; jedna kompletná Baby Lucy zostava sa spomínala za 3 310 Sk; iné kompletné kalkulácie sa pohybovali od ~6 000 Kč po ~14 500 Sk podľa rozsahu zostavy a značky.
Q: Aké doplnky a materiály sa odporúčajú?
A: Diskusia odporúča separačné vložky (na spláchnutie pevnej stolice), vrchné nepremokavé nohavičky (PUL), Snappi sponky alebo suchý zips/patentky podľa strihu, mydlové orechy alebo šetrné pracie prostriedky a ocot namiesto aviváže.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasí, že látkové plienky sú ekologickejšia alternatíva k jednorázovým plienkam a produkujú menej odpadu.
- Väčšina diskutujúcich považuje látkové plienky za časovo náročnejšie (pranie, sušenie) a za počiatočne finančne náročnejšie, ale niektoré mamičky očakávajú návratnosť investície pri dlhšom používaní alebo pri viacerých deťoch.
- V diskusii panuje zhoda, že separačné vložky uľahčujú manipuláciu so stolicou (spláchnutie separačky znižuje znečistenie hlavnej plienky).
Sporné názory
- Úspora peňazí: niektoré mamičky tvrdia, že látkové plienky dlhodobo ušetria peniaze (príklady prepočtov v Sk/Kč v diskusii), iné tvrdia, že po započítaní nákladov na vodu, elektrinu a pranie nie je jasný jednoznačný finančný profit.
- Pokoj pokožky vs. vlhkosť: niektoré príspevky uvádzajú, že bavlnené/plastové systémy zlepšujú pokožku a znižujú zapareniny, iné upozorňujú, že látkové plienky ponechávajú dieťa vlhšie než jednorázovky a môžu byť nepríjemné.
- Pohodlie vs. ekológia: jedna možnosť pre rodiča je preferovať pohodlie jednorázoviek (jednoduché, bez prania), druhá možnosť je preferovať ekologický prístup látok a venovať čas údržbe.
Otvorené otázky
- Presný bod návratnosti nákladov látkových plienok oproti jednorázovým zostáva v diskusii neuzavretý a závisí od miestnych cien vody/elektriny, počtu praní a počtu použitých plienok.
- Dlhodobé dosahy domácich pracích receptúr (mydlový gél, mydlové orechy) na životnosť automatických práčok sú v diskusii spochybňované bez jednoznačného záveru.
- Dostupnosť konkrétnych značiek (Hamiko, BabyLucy, Popolini) v miestnych predajniach sa mení a niektoré značky môžu byť len dopredávané alebo ťažko dostupné.
Spomenuté značky a firmy
Popolini, BambinoMio, BabyLucy, Babylucy, Hamiko, Haipa-Daipa, Disana, Babyidea, Bambino Mio, Živica (Ekoporadňa Živica), prebalovanie.sk, plienka.sk, nosime.sk, latkovepleny.cz, latkovky.cz, mamaja.cz, vbavlnce.cz, modrykonik.cz, mimibazar.sk, Ulrich, Ecover, Ariel Kids, Lovele, Persil Sensitive, Always, Kramáre (nemocnica), Mikovčákovi (predajcovia z Kysuckého Nového Mesta), Dráčik
Spomenuté produkty a metódy
OneSize,3v1 (tri v jednom) plienky, separačné vložky (separačky), Snappi sponka, vrchné nohavičky (PUL), suchý zips, patentky, pracý mydlový gél (recept: nastrúhané mydlo + sóda + voda), mydlové orechy, pranie na 60 °C (niektoré na 90 °C), ocot namiesto aviváže, sušička na bielizeň, sušenie na radiátore, BKM (bezplienkovanie), zaväzovačky (Disana), vlnené nohavičky, merino vlna, Snappy, ocot ako máchadlo
Miesta a osoby
Praha, Kysucké Nové Mesto, Vysoká ul. (Ekoporadňa Živica), Bratislava, Kramáre (nemocnica)
mamičky, čo máte pulky na suchý zips, ako je našitá vrstva na brušku o čo sa pripína suchý zips? Je to prišité o pul vrstvu, či nejaké ináč? Pýtam sa preto, že som si kúpila homemade pulky a vlastne tá vrstva o čo sa pripína sucháč je prešitá cez pul a malý mi zaspal vo štvorci a na brušku a komplet mi to pretieklo, tak neviem, či preto, že dlho spal a mal len štvorec, alebo cez šev, pretože je prešitá pul vrstva...hmmm....snáď som to napísala zrozumiteľne, pulky mám doma všetky na patentky...
@lyongirl mne pretiekla cez suchy zips AIO bumkins, ked bola ta bambusova vkladacka nacucana, nakolko krpcek teraz travi veela casu na bruchu, tak si myslim, ze to je zrjeme aj tlakom na ten suchy zips. Ako pise tunylyk, na flipkach je to podlozene latkou a na bumkins normalne prisite o pul.
@peluskovo chcela by som sa spytat ako pouzit u vas DM kupon..uz som cez eshop objednavala,da sa tam niekde dat do poznamky,ze DM kupon?
a este sa chcem poradit? latkujeme zatial len tak napoly lebo nemam dost plienok ale najviac mi asi vyhovuju all in one, stay dry vrstva,jednovelkostne? ktore odporucate?a kde dostanem stay dry vstrvu len na vlozenie do plienky?diky za rady
@lucinka4 su aj tenke stay dry vkladacky, napr. imse vimse, alebo sa da kupit stay dry latka suedecloth cez www.detivbavlnke.sk, ale podla mna sa taka samostatna bude krutit, ja by som ju podsila nejakou savou vrstvou, napr. nejakou bambusovou latkou...
ktore plienky pouzivas?
halo prosim prosim o rady, mam niekolko otazok.
robim s malym bezplienkovu, ma tri mesiace do plienok len cika aj to asi len tak 50%. rada by som zacala s latkovkami, no nechcem nakupit hned celu vybavu len stvorce a vrchne nohavicky a uvidime co to da. ak mozem par otazok 🙂 prosim poradteeee
1. odporucili by ste kupit bambusove stvorce, alebo bavlnene stacia?
2. akej velkosti maju byt stvorce ( 😀 xixi mozno blba otazka)
2. niekto tu pipsal, ze na vrchnych nohavickach by som nesetrila, aku znacku odporucate?
3. vrchne nojavicky odporucate len PUL, alebo aj fleesove mozu byt. resp. aky je v tom rozdiel
dakujem dakujem dakujem uz sa chcem do toho pustit 😵
@babiolla vrchne nohavicky su nielen na leto idealne vlnene, odporucam loveybums lightweight, ja sa ich neviem nabazit 🙂 a stvorce bambusove su lepsie, lebo su savejsie, jemnejsie a navyse aj prirodzene antibakterialne. ale na druhej strane, neviem, ci su dostupne aj ine ako kikko 70x70 - tento rozmer uz na novosklad dlho nevyuzijes, kedze tvoj maly ma uz tri mesiace (u mojho maleho 7 kg vychadzaju len tak tak). stale ich mozes davat narovno, ale pri vlniacikoch tam uz bude riziko okakania. my tiez vacsinou kakame mimo plienku, ale obcas sa podari aj do... takze by bolo dobre mat aj nejake pulky, ja na stvorce narovno davam flipky, ale maly sa mi sem tam vyhodi na brusku, kde je ta zaklapka z pul, co sa dotyka priamo telicka 😒
takze mozno bude rozumnejsie zvolit bavlnene stvorce 80x80 a do toho nejaku savu, napr. bambusovu vkladacku a zakryt to vlniacikmi...
este nech mi niekto vysvetli, preco som bola tak velmi proti vlniacikom od zaciatku a teraz nechcem pouzivat nic ine??? 😝
@ianitka nie, ešte neobjednala...
baby ja normálne nevychádzam z úžasu, čo som dala pred 2 dňami foto tých tepláčkov, čo bola jedna nohavica dlhšia, tak manžel ich bol včera vrátiť v Tescu. Ja som tie biele neoprala a boli tam také malé fliačiky, malý mi v nich celý deň behal po byte štvornožky, takže bolo na nich vidieť, že boli oblečené, opraté vyzerajú úplne ináč, veď to poznáte, neopraté sú také vyťahané...no tak ich vrátil, nech to dajú na reklamáciu, nám vrátili peniaze a dnes idem do Tesca pre pečivo a len tak mrknem očkom do regálu, keď idem okolo detského a čo nevidím? Hneď na vrchu naša vrátená sada teplákov. Prídem bližšie, obzriem ich a fakt sú to naše tepláky, tie páskové mali jednu nohavicu dlhšiu, biele mali fľaky a boli bez vygnetky, cenovky a zopnuté tým pípacím kódom. Tak som ich zobrala na informácie a hovorím predavčke, že asi budem trápna, ale...v tom ma ona prerušila, chytila sa za hlavu a hovorí mi, že tieto tepláčky ste boli vrátiť, že? A ja, že nie, môj manžel ich bol vrátiť, vtedy som zistila, že ich vlastne vracal u nej. Tak som jej povedala, že či sa nehanbia, dať tie tepláky naspať do regálu, na to mi ona vraví, že to nie sú určite ony, že tie išli automaticky na reklamáciu. Tak ja jej hovorím, že ako je možné, že majú jednu nohavicu dlhšiu ako naše, že tie biele je vidieť že sú neopraté a majú fľaky, ako mali naše a že nemajú cenovku. No nezmohla sa ani na slovo. Povedala som jej, že sa môže hanbiť a že dúfam, že to viac v regáli neuvidím, že či by sa jej páčilo, keby si to kúpila. Je toto normálne???
Viem, že to je trochu mimo tému, za čo sa ospravedlňujem, ale nedalo mi to nenapísať, hádam to admini nevymažú 🙂
@zfidorka zatial mam easy fit rainbow http://latkoveplienky.com/node/85 (tu som velmi spokojna s velkostou,Martinka je este malinka a pri tejto nie sme dole kopcom ked lezi na rovnom, real easy hip hip baby http://latkoveplienky.com/content/real-easy-vel-m (tato je vyborna,co sa tyka satia a stay dry je super akurat je velka a Martinka je v nej este krpec a ma vyssie zadok ako hlavicku 😒 ) , a potom som kupila od @vrn u nas "na dvore" anavy s nohavickami a este jedny mam ale su akurat v pracke a nenapadne ma nazov
@lucinka4 -
pozri vycuc z clanku o stay dry: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
- Bum Genius Flip Stay dry Newborn (2 vrstvy mikrofroté a 1 vrstva suedeclothu) 14x30cm
- Bum Genius Flip Stay dry (3 vrstvy mikrofroté a 1 vrstva suedeclothu), jednoveľkostná
- Ella ´s House Bum booster (2 vrstvy konopno - biobavlneného flisu +1 vrstva polarflisu)
- Ella´s House Bum liners (1 vrstva polarflisu)
- Little Lamb (1 vrstva mikrovlákna)
- PoPoLiNy
- B ´bies
ale ako pise zfidorka, ak mas savu plienku a nepotrebujes dalsie 3 vrstvy a ide ti iba o stay dry, kup si suedecloth a podsi ho niecim, lebo z rubovej strany je klzky a hladky, bude sa krutit a utekat od zadku🙂
alebo si mozes kupit aj metraz - mikroflis a nastrihat si obdlzniky , vobec nemusis obsivat, cize takmer hotove stay dry
@lucinka4 aha, vzdy zabudnem ze sa mam prihlasit ako obycajny smrtelnik 😝 . tak takto:
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
Ahojte! Viete mi poradiť, či je medzi Tots Bots Easyfit V2 a Rainbow nejaký rozdiel okrem farby? A tie nové V3 majú aj iný strih, či len iný materiál? Ďakujem!
@lucinka4 dobre su aj kapsove plienky, vkladacky nemaju sice prisite ako aio, ale to je vyhoda, ze tam mozes v pripade nudze dat aj nieco ine...
jednovelkostne kapsove so stay dry su wonderoos v2 a bum genius 4.0 - pri tych bum genius budes musiet casom vymenit original mikrovlaknovu vkladacku za bambusovu, wondroos ma original bambusovu vkladacku...
Ja mám doma "bum genius" - sú to vrchné nohavičky, do ktorých môžem dať 1, alebo 2vkladačky
- jedna je taká dlhšia a hrubšia a druhá je menšia a trochu tenšia (ak dám len tú dlhšiu je to akoby "denná plienka" ak obe "plienka na noc" )
- veľkostne sú od 0-3r - sú na cvočky po dĺžke a na bokoch suchý zips (ako pri jednorázovke)
- osobná skúsenosť - podľa mňa sú úplne super, dobre sajú, malá nie je ani vyhádzaná a pod. - pri bežnom nosení nepretečú (samozrejme ak by v nich bola malá x hodín, určite by pretiekla každá plienka 😝 )
- periem ich na 60C, oddelene (vyberiem tie vkladačky z gatiek) a sušia sa mi asi 12h (večer povešiam a ráno sú suché)
- žiadne komplikácie - taký štvorec na to a taká vkladačka na to ... riťku robili, len keď bola malá úplné mimi, od cca 6mes sú ok a vôbec neobmedzujú v pohybe.
- pri 2deťoch mi stačilo 20ks (syn mal len na noc a malá non-stop), prala som každý (druhý) deň a v pohode stíhali schnúť.
- nič sa nežehlí, len to chce asi 10min času, kým si ich "poskladám" (vkladačky do gatiek) a hotovo 😎
- podľa mňa sa to oplatí oproti jednorázovkám, lebo toto vydrží dosť dlho (aj keby ten suchý zips po neviem akej dobe prestal chytať, nie je to drahé vymeniť ten kúsok za nový pásik suchého zipsu a fičíme ďalej)
- viem len to, že sa nesmie dávať aviváž, lebo tá znižuje saciu schopnosť vkladačiek
- môžu sa prať aj v mydlových vločkách, no ja používam bežný tekutý prášok na biele oblečenie 😉
@kkl82 pokial sa Vasa mala z flipiek vyhadzuje pri kontakte s pul vrstvou na zaklapkach tak riesenim by mohli byt Wee Hugers gatky, tie su z vnutornej strany na kontaktnych miestach potiahnute biobavlnou, ta je na dotyk jemnucka. Ich nevyhodou je, ze pri zlom zalozeni vkladacky tie zaklapky zvyknu navlhat. Ja to pri flipkach robim tak, ze nedavam plienku pod zaklapku. Lebo mne tiez maly akosi citlivo reaguje na umelinu. A vlniaciky su super, ja ked som citala tuto temu, pri zostavovani vybavy, tak som moc nerozumela, tomu, ze z coho su baby take nadsene, ved vlna a este tolko roboty s lanolinovanim, furt to niekomu prevlhalo....,no a potom som si povedala, ze vyskusame, no a tiez sa mi zdaju naj. Len stale sa mi nedari nalanolinovat ich podla mojich predstav 😀

@peluskovo fotka...k prispevku som sa este nedostala