Minimaliatická výbava pre novorodenca

mamandrea
21. feb 2021

Ahojte, som 30r prvorodička, o 2 mesiace rodím a keďže nepoznám iné maminy a na webe je množstvo protichodných info, rozhodla som sa spýtať sa skúsenejších (vás). Čo treba mať pripravené ešte pred pôrodom pre mimi? Perinku, postieľku, autosedačku, plienky,... to je jasné. No sú veci ako napr. oblečenie, ktoré mi príde kupovať online úplne mimo 🙈 Hlavne, keď neviem, aké veľké bude atď. Nejaká rada, čo naozaj pripraviť vopred a čo teda počká povedzme pár dní al. týždňov po na návrate z pôrodnice? Ďakujem za každú radu 🙏

katulastraka
21. feb 2021

@mamandrea ak mas o dva mesiace porod, tak sa hod do skupiny aprilovky...tam ti baby poradia 🙂

marci77
21. feb 2021

ano, tiez odporucam ist do skupinky mamiciek, co sa vam v rovnakom termine narodi babo, dozviete sa tam zaujimave info

ja by som urcite oblecenie kupila dopredu, odporuca sa vyprat a vyzehlit ...to by ste za tie 2 mesiace este stihli ....velkost 54nejake minimalne mnozstvo, skor tu 62 by som kupila vo vacsom, to dlhsie vyuzijete

pozrite tabulku, mame to tam pekne rozpisane
https://babetko.rodinka.sk/mudrosti/riesime-dil...

este aj nieco z kozmetiky by som tiez kupila dopredu, vlhcene obrusky, podlozku pod dieta (ked budete chodit k lekarke, to sa vam zide), plienky, sudokrem (krem na zapareniny) ....na nete najdete urcite zoznamy veci ....a posudte, co je pre vas klucove

denden77
21. feb 2021

ver, ze to posledne, na co budes mat po porode chut a energiu, bude chodenie po obchodoch 😁

reni1512
21. feb 2021

@mamandrea urcite potrebujes mat aj oblecko ... na to nebude cas riesit to pocas jazdy, v dnesnej dobe len z netu .. odp ti HMko a par kusov 50 a potom 56 .. tie nejaku chvilu postacia potom doriesis, osuska ciapky prechodny overal al fusak tiez potrebujes.. deku.. noznice na nechty.. sudocream, kozmetiku nemusis pouzivat inac ziadnu a velku zasobu plienok a vlhcenych

fliacik
21. feb 2021

Ahoj, síce čakám už tretie, a teda, už uvažujem inak ako pri prvom (veľa vecí, čo som vtedy "musela" mať, teraz už kupovať nebudem), rozhodne však odporúčam čo-to nachystať vopred. Jednak je teraz situácia, aká je a obchody nemusia byť otvorené, keď Ti niečo bude chýbať. A tiež môžeš byť po pôrode slabá, vyčerpaná a to posledné, na čo budeš mať chuť a čas, sú nákupy. Minimálne potrebuješ mať nachystanú tašku do pôrodnice, niektoré nemocnice dávajú mamičkám aj zoznam, ale základnú nutnú výbavu pre seba a bábätko nájdeš aj na nete. Ja si určite vopred nachystám kočík s vajíčkom, tenšiu deku, postieľku, zavinovačky, plienky, vlhčené obrúsky, základné vybavenie lekárničky (aspoň Sudocrem, niečo na ošetrenie pupčeka, proti horúčke, Pupík, možno aj rektálna rúrka), prebaľovací pultík alebo podložku, vaničku + základnú kozmetiku a osušku. Oblečenie si pripravím rovno vo veľkosti 62, v 56-tke max. pár kusov na prvé dni. V apríli sa už bude otepľovať, tak veľa toho nepotrebuješ. Zídu sa aj látkové plienky, odsávačka mliečka. Pre seba popôrodné nohavičky a vložky, tampóny do podprsenky, podprsenky na dojčenie, možno aj repík na urýchlenie hojenia rán. Ja som si do pôrodnice brala aj homeopatiká na podporu laktácie a zišli sa mi. Ak bývate v dome, zváž aj elektronickú pestúnku, to však nie je nutnosť, skôr užitočný pomocník. K prvému bábätku sme za pochodu dokupovali kopec iných vecí, vopred sa ich však neoplatí kupovať, lebo nikdy nevieš, či ich bude treba (napríklad monitor dychu, fľašky, umelé mlieko, ergonomický nosič alebo šatka).

lucka_ke
21. feb 2021

moja neter rodila pred 2 týždňami a všetko nakúpené je drobcovi maličké, lebo sa narodil skoro 4-kilový, neoplatí sa nakupovať najmenšie veľkosti ak nehrozí predčasný pôrod, ani najmenšie plienky mu nepasujú... takže muž utekal do obchodu a dokupoval bodynka a čiapočky pre malého (ešte aj hlavičku má veľkú po tatovi), jedine dupačky sú mu tak akurát
ja už mám veľké dieťa a presne si nepamätám koľko sme čoho mali, ale viem, že zhruba každý mesiac sme museli prejsť na väčšiu veľkosť oblečenia aj plienok, až potom prestal rásť tak rýchlo, napr. jednu kombinézku mal na sebe len raz (počasie) a potom mu už bola malá

majamat
21. feb 2021

dieta rychlo rastie, ale nesuhlasim, ze male veci netreba. tovnako ako mu male nemusia pasovat, nemusia pasovat ani velke mlai sme 56 velkost z porodky a dcera v tom plavala. mala cosi malo cez 3kg a 50cm, hoci bola skoro tyzden prenasana. cislo 56 by malo byt o 6cm vacsie ako 50. no mnoho vyrobcov robi cisla nespravne a su velmi dlhe.
je tazke odhadovat velkost, ale urcite toho netreba vela a ja som milovala najvia coveraly - bavlnene, pripadne aj velurove. vrchne oblecko moze byt vacsie. samozrejme staci par kusov. take overaly bavlnene som kupovala v Tescu ( u nas sa da kupit aj teraz ) a maju take tie lacne balenie po 3-5ks.
tiez som mala s dcerkou problemy, ze sa mi uz v porodke z plienok velmi zaparovala a tam mi poradili dat do jednorazovky plienku, aby nebola v kontakte s pokozkou. pomahalo to,a el teda vdaka latkovej plienke mi vzdy pretiekla von. casto mavala mokre oblecko. ked sme prisli domov, mala reflux a prudom vracala. minuli sme vlea podbradnikov a zas aj oblecka. na doma som mala aj od znamych take uz pouzivane oblecko. pre taketo pripady to uplne staci, pripadne v bazari je toho dost.

mogaa
21. feb 2021

@mamandrea no z oblečenia určite pár kusov potrebuješ, kopec vecí podostávaš a ostatné dokúpiš aj neskôr....ale pár kusov veľkosť 56(stačia 2-3ks) body a dupačky a pár vo veľkosti 62-68, určite čiapočka, ponožky, svetrík alebo mikinka....ostatné dokúpiš aj neskôr alebo kúpiš online...tu je predbežný zoznam čo také bábo potrebuje, ale mysli na to že prvé týždne sa ti s bábom určite nebude chcieť behať po obchodoch a ktovie či budú vôbec otvorené....
https://www.detska-vybavicka.sk/detska-vybavick...
ono body a dupačky určite schosnuješ, dieťa sa prezlieka aj viac krát za deň - či už sa ogrcká alebo preciká, tú veľkosť 56 kupuj naozaj len pár kusov lebo rýchlo z toho vyrastie...a zase vo veľkosti 62 bude plávať😉

jarnajar
21. feb 2021

Body, celotelove pyzamka, dupačky. Osvedčilo sa nám lepšie ako tepláčky s ponožkami, lebo tie dcéra do minúty skopala. Na von môžeš v apríli aj prechodný overal, svetrík alebo pod. Veľkosti pár ks 50 a viac 56. Ponosí to pár týždňov, ale proste to potrebuješ. Aspoň 3 ks látkové plienky na odgrnutie. 3 ks klasické podbradniky, ak by viac grckávalo. Ak nebude, využiješ neskôr pri prvých prikrmoch. Pre seba dostatok popôrodných vložiek a 1 balenie vložiek do podprsenky + podprs. na dojčenie.

viikkki
21. feb 2021

Kúp si zopár 50 to ponosi tak 1-2 týždne ak sa nenarodil úplne malinke (46-47cm) ak bude také mini môžeš ešte dokúpiť, takže 50: 2-3 body z dlhým rukávom, 3polodupacky, 4pyzamka, 2ciapocky a potom už 56/62 kúp aj viacej to ponosi dlhšie...

zuzikak
21. feb 2021

ako pisu dievcata, aj zakladne oblecenie treba. Pohrab sa po nete a popozeraj kludne balicky, co dievcata predavaju na bazare ak ti nevadia pouzivane. Pri tak malickom dietati su povacsinou v super stave, na nerozoznanie od novych. Ked kupis z prvych 3 velkosti zopar veci, to ta nezruinuje a budes nieco mat pripravene. Ak budes kojit, urcite aspon 10 latkovych plienok - aj pre seba (velakrat ak mas vela mlieka, dieta pije z jedneho, mlieko ide aj z druheho, tak ze sa zakryjes. Vlozky do podprsenky detto. Aj ked budes davat babo odgrgnut. 3 plienky su malicko ak nechces kazdu chvilku prat. Ja som na to nemala energiu, tak som ich mala 20 a veru, vyuzila som. Co sa oblecenia tyka tak z velkosti 50 by som kupila aspon 3-4 dlhe overaly (na noc), 3-4 ks dlhe body, a nohavice take akoby teplacikove s plnou patou (ano hovori sa im poldupacky) - tiez tak 3 ks. Plus nieco pekne k lekarke. Nezabudni na 2 rozne deky do kocika, ked budes chodit von (roznych hrubok). To iste z velkosti 56 ale tu by som uz pridala aj s kratkym rukavom a nejaky ten svetrik. Z dalsej velkosti kratky overal, kratke body, kratke kratasky. Nezabudni na ciapocky (urcite hrubsie i tensie lebo rodis v aprili /maji a nevies ake bude pocasie) a rukavicky aby sa babo neposkriabalo,kedze prve dni sa nechty nestrihaju. Podbradnik pri babatku netreba (ak treba, grcne si na spominanu latkovu plienku, kt. mozes dat pod neho aj v postielke. Ten prechodny overal co radi tuto vyssie je dobry napad. Ono to oblecenie nestoji az tak vela a kupovat ho az ked sa babo narodi je dost neskoro.

syslik81
21. feb 2021

ja mam majovu ... stacilo nam par dupoaciek -kedze nemala byt po kom velka a plus aj prisla skor mali sme tu najmensiu velkost ... ponozky pancusky plienky ... 3x set pekny na dupacky ked nam bolo treba niekam ist , deku plienky viac nebolo treba postupne som kupila ked rastla a zistila som co a ako .. kopu nam i podavali ludia takze ziadne plytvanie sme nemali ...

ladyvi
21. feb 2021

Za mna takto:
5 body 56 dlhy rukav
5 body 62 dlhy rukav
5 teplackov 56
5 teplackov 62
3ks ponozky hrubsie 3ks tenke
3-5ks pyzamka 56
3-5 ks pyzamka 62
2 ks mikinka 56
2 ks mikinka 62
2ks ciapka tenka
1ks ciapka hrubsia
1ks overal mikinovy/plysovy 56
1ks overal mikinovy tensi 62 (uz bude takmer leto)
2ks dupacky nejake pohodlne 56 aj 62
5-7ks plienka bavlnena
1 ks osuska
Zavinovacka
A podla mna babo nic viac nepotrebuje.

Ak budes mat maleho s grckanim, asi budes musiet dokupit body a pyzamka lebo nebudes stihat prat. Ale to uz si doobjednas sup sup.

ladyvi
21. feb 2021

A mozno moj zoznam vyzera dlhy, ale realne je to 1 suflik oblecenia. Urcite netreba naplnit celu komodu oblecenim. 😉

cookie29
21. feb 2021

@mamandrea a tá minimalisticka požiadavka je prečo? Z presvedčenia ?
Vieš po pôrode, ja som bola rada že som sa dostala na WC a osprchovala. A to nie ráno ale za deň. Mala som náročné dieťa. Kamoska behala po obchodoch... dopredu nemôžeš vedieť.

jaskolka
21. feb 2021

Z oblečenia si zaobstarajte pár kusov 52,56,a potom 60, nevieš, aké bábätko bude veľké,skutočne ti stačí pár kusov, aj keď preperies, rýchlo uschne. Odporúčam overaly, hlavne na začiatku, keď si ešte neskúsena v obliekaní, môj bol prvý mesiac len v overaloch. Mrkni bazariky, tam dostaneš aj celé balíky za pár eur. Plus klasika vlhčené servítky, krém na prdelku, pár látkových plienok, prebalovacia podložka, deky.

lyci
21. feb 2021

@mamandrea ja by som si nachystala z tesca 1 balenie (5ks v baleni) overaly (take tie co maju dlhe ruky aj nohy aj spodky noh) velkost 56 + 1 balenie 62 + 2 rukavicky proti poskriabaniu tvare(myslim, ze na tych overaloch sa daju dokonca rukavy vyhrnut caz ruky namiesto rukaviciek) + 2 ciapocky + 1 hrubsi overal 62 na cestovanie navrch
minimalne na prvy mesiac uplne staci

za mna nejnepraktickejsia vec pre babatka teplakova mikina cez hlavu a gate s ponozkami

titla
21. feb 2021

@mamandrea Baby Ti tu dali vela dobrych rad z vlastnych skusenosti, ale to co realne budes potrebovat je velmi individualne...
Niekto vobec nevyuzije najmensie velkosti, ked sa mu narodi 4kg dieta, ja som zase mala velmi vela veci vo velkosti 50-56 a aj som ich vyuzila, kedze syn sa narodil 3kg a mal reflux, cize ja som ho x-krat denne prezliekala z oblinkanych veci. K tomu bola u nas velka spotreba aj bavlnenych plienok, ktorymi som ho podkladala, aby nebolo vsetko oblinkane.
Ale ako baby spominali najviac pri takychto drobcoch asi vyuzijes bavlnene overaliky.

loginexistuje
21. feb 2021

kup si na zaciatok 5 ks body 56 zavinovacie (kvoli obliekaniu) 5 ks 62 body oboje dlhy rukav dokup si 2 ks extendory na predlzenie body medzi nozickami ( vydrzia ti dlhsie) 3 ks bavlnene overaly tenke jeden hrubsi na vod 2 tenke 1 hrubsiu ciapku deku overaly 3 ks z kazdej velkosti som myslela nieco na vrch ak by mu bolo chladno 1 svetrik bez kapucne 1 nohavice 62 daju sa dat na overal take pudlove s patrntami vydrzia dlhsie a nejake capacky

denda007
21. feb 2021

A ešte spiritus na ošetrenie pupceka a gázu 🙂
A ja by som ešte čo mi poradili v pôrodnici. Aditívum do kúpeľa, ak budete prenášať a babetko bude suché 🙂 a tiež som rodila prvýkrát v 30 a naozaj je veľmi veľa zbytočnosti ktoré vôbec netreba 🙂

andreatytler
22. feb 2021

Boze ved to bola ohromna radost kupovat tie malinke rozkosne vecicky. To si urcite nenechaj ujst a nejake si kup pred porodom.

mamandrea
autor
22. feb 2021

ženy, mamy ĎAKUJEM 🙏🙏🙏 všetkým a za každý jeden tip. Hneď sa mi lepšie premýšľa a orientuje 😊 necítim sa taká stratená 🙈 a nemožná. Ďakujem ❤️

dazira
2. mar 2021

Ahojte, čakáme do rodiny prvé vnúčatko. Prosím poraďte mi, čo všetko by sme mali kúpiť, aby mladí nemuseli vsetko prevlačovať, keď k nám prídu. Ďakujem za vaše rady a tipy.

sono2
2. mar 2021

@ladyvi strašne veľa. Úplne zbytočne.To normálne zmaž to polovicu nebude potrebovať možno aj viac mikina pre baby? 5 pyžam? Veď to neni sú žiadne fľaky operie za hodinu dve ma suché nezniči.
Moje mali 4,6kg moja druhá nosila v 3 mesiacoch 74ku ale že fakt
To 56 úplne zbytočné ešte 5 kusov a ďalšich 5
V 62ke

sono2
2. mar 2021

@dazira stačí po dva kusy. Kedy čakajú? Pyžama dve polodupačky 2 body
Podľa toho ako máte doma teplo one sa celé dupačky neosvedčili ani kabátiky zbytočnosti

ladyvi
3. mar 2021

@sono2 asi zalezi. My sme to vynosili. Aj mikinku. Ale zasa ja som dieta nedrzala v perinke cely den. Ale v jednom mas pravdu. Pre dceru by to bolo malo, pre syna asi vela. Dcera kakala viac ako 5x denne az za krk. Zagrcana aj 10x. U nas bezne slo aj 10 pyzamiek za 24 hodin. Prve 3 mesiace boli hrozne co sa prania tyka. Syn ten mohol byt tyzden v jednom😂

sono2
3. mar 2021

@ladyvi Ja som nemala perinku tak mne dieťa dlho tiež takto kakalo negrcala ale. Za mňa je to hrozne veľa. Deti rastú hrozne rýchlo