Musím si kúpiť ortopedické nohavičky pre novorodenca?

mia_ko
5. aug 2012

Ahojte, som v 25. tt a pomaly sa pripravujeme na príchod nového člena. Chcem sa spýtať, či je potrebné si zabezpečiť aj ortopedické nohavičky pre novorodenca alebo mi to nejak pediatrička navrhne alebo predpíše. Ďakjem 🙂

brisilda
29. okt 2012

kupit mozes, cena je cca 2 € no po porode bude na tebe ci ich budes aj pouzivat 😉 ja som ich pouzivala minimalne nakolko sme presli na latkove plienocky a tie su same o sebe siroke + som maleho nemala nikdy v perinke 🙂 pokial planujes babo balit do perinky tak by som asi odporucala balit na siroko.../v zahranici sa na siroko nebali ale tam sa nepouzivaju ani perinky /zavinovacky/ takze dieta je volne polozene a nozicky ma v prirodzenej polohe /

julinkaz
29. okt 2012

my sme používali ortopedické nohavičky do 1 mesiaca, pokým nám pán ortopéd nepovedal, že ich nosiť nemusíme. a budeme ich používať aj pri druhom bábätku, dieťatku to neublíži 🙂

hori
29. okt 2012

ja som pri prvej mala, ale nevyuzila som, uprimne sa priznam, ze som nevedela, ako to dat... v porodnici mi to ukazali na normalnej latkovej plienke, ale ja som doma potom pouzivala jednorazove... to ste babenky ako potom davali? na pampersku? alebo ste tie prve mesiace balenia nasiroko pouzivali iba latkove plienky? ako ste potom cez to zapli bodyno? alebo ste davali len kosielku? neviem si to moc prakticky predsavit... ja som malej raz skusila dat na pampersku latkovu plienku a na to postolky a padlo jej to vsetko dolu zo zadku... na mojich babach to nenosenie nastastie nezanechalo ziadnu ujmu... ale fakt by ma to aj dodoatocne zaujimalo... 😉

bubulka722
29. okt 2012

Pri synovi spred 12-tich rokov som ich používala, pretože som netušila, že je to potrebné len u malého percenta novorodencov. Ešte v októbri 2008 vyšla vyhláška MZSR, ktorá nariaďuje balenie novorodencov naširoko len v prípadoch kedy je to naozaj nevyhnutné. Dokonca ani žiadne výskumy nepreukázali, že by bolo toto balenie nejako účinné. Pri dcérke ktorá sa narodila v roku 2010 som ich nepoužívala. Ortopéd pritom kázal baliť naširoko každej mamičke a vôbec nebral do úvahy v akom stupni vývoja sú bedrové kĺby novorodenca. Bedrový kĺb sa vyvíja až do cca 4 mesiacov a my sme mali v pôrodnici jeden ohodnotený na A a druhý na B čo je v tomto veku v poriadku. Malá mávala koliky a neviem si predstaviť ako by som jej znepríjemnila život ak by som jej nožičky ešte nasilu sťahovala do nejakej gumovej sprostosti. Je to len a len prežitok z čias komunizmu.

lubina
29. okt 2012

Ani pri jednej dcerke som ich nedavala. Boli sme na vysetreni s klbikmi, vsetko bolo ok, no aj tak ortoped povedal, ze preventivne davat. Ale ved je to velmi nepohodlne pre dietatko a kedze povedal, ze vsetko je ako ma, tak som nedavala. Ale ak su problemy, tak to urcite treba davat, ale dopredu by som nohavicky nekupovala.

ducci
29. okt 2012

my sme ich pouzivali asi mesiac, bola zima, malej vobec nevadili a povedala som si ze pre istoti je ich lepsie pouzivat 🙂

ocko78
29. okt 2012

hori...prave pre toto som kupovala o cislo dva vacsie bodynka ako babo skutocne potrebovalo.. dali sme pampersu tri latkove plienky postolky bodynko a na to frejkova perienka...vies si to predstavit??? horor