Musíme používať poštolky nonstop?

veronsk
9. apr 2012

ahojte,
nasa mala ma 5 tyzdnov aj par dni.. viem ze problemy okolo prdkania a roznych bolesti bruska v tomto obdobi su na vrchole svojej intenzity ale ja som uz posledne dni v koncoch....malej musime davat rektalnu rurku kazdy vecer okolo 5 a potom este aj okolo 8.... no vsimli sme si ze ako nahle jej dame dole postolky tak sa jej ulavi ale uz ma take bolesti ze to nejde ani rozmasirovat ani nic... pri som davame aj sab simplex aj espumisan cvicime masirujeme brusko a nepomaha... navyse ma atopicky ekzem takze pri tolkom trapeni sa zas spoti co nie je dobre a tak stale dokola... zaspi az okolo 11 vecer... je naozaj potrebne davat tie postolky nonstop? citala som ze pri kolikach je mozne vynechat ich na 24 hod. ale to by ich nasa nemala vobec... mate s tymto niektora skusenosti? davate ich aj na noc stale alebo sa nic nestane ak ich budeme denne na par hodin vynechavat? lebo ja uz pomaly kazdy vecer placem s emou :((

fairynika
9. apr 2012

ja som mojej malej nedavala vobec..mne ortoped ani doktorka nic take nekazala davat...a malinka je uplne v pohode na oboch kontrolach u ortopeda sme mala ukazkove vysledky...

lutia
9. apr 2012

ja som postolky vobec nedavala, pri prvej kontrole povedal doktor ze je vse ok ale odporucuje ale aj tak som nedavala a pri druhej bolo oki a povedal ze uz nemusime 🙂) a nedavala som ich aj z dovodu ze sa narodil v letnych horucavach a nechcela som aby sa mu zbytocne neparila ritka 🙂) ale toto rozhodnutie je na tebe...

martina2001
9. apr 2012

my sme dávali od začiatku len na noc, no po prvej kontrole tuším po mesiaci som nedávala vôbec, a všetko je v poriadku

lubina
9. apr 2012

ani jednej dcerke som ich nedavala, podla mna to iba trapia deticky takymi hlupostami ako su tieto nohavicky. Ani jedna dcerka nemala problemy u ortopeda. A aj tak, ak by ti hned na prvej kontrole povedal, ze su problemy, tak nie je neskoro. A to ze to kazu davat preventivne je hlupost, inde vo svete sa to nerobi a deti nemaju problemy. To pisem z vlastnej skusenosti lebo starsia dcera sa narodila v NL a tam nic take neodporucaju a uz vobec nie ako prevenciu. Mladsia sa narodila tu a odporucili mi to uz v porodnici, ale nedavala som a problemy nemala ani mladsia dcerka. Ak je nieco este nevyvynute, tak prosim ale ako prevencia, je to hlupost. Tot moj nazor 😀

danusskaaa
9. apr 2012

nam na brusko velmi pomohli BABYCALM kvapky a probiotika BIOGAIA. Vyskusali sme aj espumisan ale to vobec nezaberalo. avsak, popri tom sme pouzivali rektalnu rurku pri kazdom prebalovani.... Po kojeni som jej vzdy nanutila este 2lyzicky harmancekoveho caju. do 3 dni bolo zase vsetko vporiadku. a ak mozem poradit, skus co najmenej pouzivat lieky a radsej castejsie rurku, lebo predsa len nie je moc dobre, ked uz take male deticky su len na niecom lekarskom /aj ked kvapky babycalm su cisto prirodne, predsa je tam nejaka chemia.../! ak pomaha to, ze nema postolky, nedavaj jej ich stale. daj dolu a skus s nou poriadne pocvicit /my sme cvicili na fit lopte a vtedy sa malej asi pohli creva a fakt prdela mooooooc dlho a az na tvaricke jej bolo vidno, ze sa jej ulavilo/. viem, ze je ti moc luto, ked vidis ze sa ti babo trapi, ale musis to nejako prekonat /ja som tiez plakala, ked som videla ako krici/.
PS: baby pisu, ze postolky nedavali vobec, ja by som neriskovala /bolo nam to odporucene ortopedom aby sa nosili/ lebo mam znamu, ktora sa este teraz trapi s klbmi maleho, ktorý ma skoro 3 roky.
drzim palce nech je co najskor zase dobre a uzivate si dnicky!!!

mata128
9. apr 2012

Ahoj,neviem či ti moc pomôžem,tento problém sme mali pred 7 rokmi.prvy mesiac sme dávali poštolky podstivo,no aj tak malá nemala dobre kĺbiky,tak v druhom mesiaci nam ortoped dal tu ortopedicku perinku,frejka sa to vola.pri postolkach sme koliky este ako tak zvladali,no pri frejke nijako.tak som jej ju cez den davala a na noc iba plienocku,ziadne postolky ani frejka a bolo to citelne lepsie.cez den som podstivo balila nasiroko do frejky a po tom druhom mesiaci bolo vsetko v poriadku.ja osobne si myslim,ze ked budes cez den podstivo balit,na noc ju môžeš nechať iba s pamperskou.neviem,ci som ti pomohla,taká bola nasa skusenosť.prajem vam už len pokojne a prespinkane noci.ja uz som tiež kolko krat plakala spolu s Barborkou,takze viem,ake to je.ale este ma napada,kojís,alebo mate um?nasej dali v porodnici bebu,lebo sa mi mliecko nerozbehlo,doktorka stale tvrdila ze mliecko nemenit,no my sme predsa len presli z beby na nutrilon a mala ostala zazracne ticho.snad som troska pomohla

lencita
9. apr 2012

postolky su prezitok, inde vo svete sa nedavaju. ja som nedavala vobec a maly ma nozicky v poriadku 😉 urcite jej ich prestan davat ked jej sposobuju bolesti.

luky1313
9. apr 2012

najnovšie lekari nekažu baliť dieťatko naširoko, až ked sa uvidi či klbiky su v poriadku alebo nie

anika11
9. apr 2012

u nas je taky ortoped,ktory ich kaze davat uplne kazdemu dietatu.pri usg mi povie,ze vsetko je pekne a vporiadku,dobre nasmerovane a nakaze balit nasiroko.no co si mam o tom mysliet.ani jedneho syna som nasiroko nebalila a pri kazdej kontrole ma pochvalil,ze vidno ako pekne balim a vsetko bolo v poriadku 😅 keby mali pri prvej kontrole nejak tie klby zle nasmerovane,tak by som urcite balila (aj ked si to neviem predstavit,lebo ked som raz skusila chlapcov zabalit nasiroko,tak to boli nervy a krik 😀 ) ale takto..podla mna je to zbytocne trapenie deticiek..taky stary zvyk nasich ortopedov 😝

koniarova
9. apr 2012

Ak ich nemá indikované lekárom - ortopédom, nedávaj. 😉 😉

moen
9. apr 2012

Moju malu tiez bolievalo brusko ale postoky sme davali az do 3,5 mesiaca.Samozrejme ze sme to mali naordinovane od lekara, ale vraj u nas to dava vsetkym detom. Dievcatka mavaju problemy s nozickami tak som neriskovala a strasne by som si vycitala, keby som jej ublizila tym, ze jej ich nebudem davat. Ked mala velke bolesti tak som jej ich dala dole na par hodin ale potom zase naspat nasadila, Tieto bolesti bruska boli najhorsie okolo 5-6 tyzdna ale doktorka nam odporucila probiotika infants dophilus a malej sa strasne ulavilo. Dovtedy som ju musela stale hojdat na rukach, masirovat brusko a tiez sme pouzivali rektalnu rurku ale ako sme nasadili tieto probiotika tak sme rektalnu rurku nepouzili.

ladytt
9. apr 2012

Podobne problemy sme mali aj my s kolikami, postolky som od porodnice davala stale, ale ked som videla, ze mu to brani vo vyprdkani prestala som a davala iba na noc. Koliky nam prestali vdaka probiortickym kvapkam BIO GAIA, ale ani potom som mu ich nedavala cez den. Vysledky na otopedii boli dobre. Dnes to vraj uz nie je nutnost nosit. Kamoska co zije v BA vobec nedavala, vraj povedali, ze uz nemusi. precitaj napr. http://primar.sme.sk/c/5271196/balit-ci-nebalit...

poleva
9. apr 2012

ako píšu baby ,pokiaľ nemáš naordinované,nedávaj
vôbec to nie je pre bábo pohodlné

katkamarek
9. apr 2012

Nepises, preco mate naordinovanie postloky, ci len preventivne, alebo malej zistili nejake odchylky vo vyvoji klbikov. Podla toho by som sa rozhodovala. Ak ste nemali klbiky uplne ok, tak by som postolky este davala, napr. iba na noc alebo na den. Napravat potom zanedbane klbiky je ovela tazsie. Vzdy su lepsie postolky ako abdukcna perinka alebo postroje. Na brusko sme brali aj infacol, ale je pravda, ze my sme s kolikami problem nemavali. A rektalna rurka by sa mala pouzivat co najmenej, iba fakt vo vyhrotenych situaciach, lebo potom si na to moze telicko zvyknut a bude mat neskor problem sama sa vyprazdnit. Ale chapem, ze ked dietatko trpi, tak na to teraz nehladis, narazam iba na prispevok, ze pouzivat radsej rektalnu rurku ako medikamenty. 😉

A tiez nesuhlasim s nazorom, ze postolky su prezitok a s porovnavanim Slovenska s inymi krajinami. Treba si uvedomit, preco to u nas je a preco sa to u nas zacalo pouzivat. Patrime do tzv. Karpatskeho obluka, kde sa displazia bedrovych klbov nevysvetlitelne vyskytuje castejsie ako v inych krajinach. A nie je ani pravda, ze uz je tych displazii menej, iba sa zlepsila diagnostika, preto sa nemusi kazde dieta povinne balit do troch mesiacov ako kedysi. Takze by som tento problem nebagatelizovala.

nelicefo
9. apr 2012

ak nemáte naordinované nedávaj 😉

inffinity
9. apr 2012

Ja sem nedavala nemuseli sme ale ani tak bych nedavala dela se to jen v SR a nikdo poradne nevi proc takze postolky zahod..a malou tim netrap jsou neprodysne a nepohodlne ja bych svoje detatko netrapila. co se tyka briska uvidis jestli se to zlepsi bez tech postolek kdyby ne tak kup probioticke kapky biogaia! Ja jsem o nich nevedela a prdkali sme i kakali s trubickou do 4mesicu ☹ drzim ti palce aby ses dobre rozhodla 😉

elledriver
9. apr 2012

ja by som to tak nezlahcovala. to, ze akurat sa ti ozvalo par bab, ktore deti nebalili a klbiky mali nakoniec v poriadku neznamena, ze takto to plati pausalne. ak mas naordinovane balit od ortopeda tak je potrebne balit aspon na noc, resp. ked vam to sposobuje najmensie problemy. moja dcera nosila ortezu od 4 tyzdnov 3 mesiace skoro cele dni tak viem asi cim prechadzas. ak balis len preventivne tak to je ine

mgk111
9. apr 2012

ja by som povedala iba jedno - ked vies, kedy ju to asi zacne trapit, ze nie je vyprdkana a vykakana, tak vtedy by som dala dole postolky a nechala ju tak aby jej to pomohlo... inak by som balila... u nas je to podobne, nadranom sa zacne pucit, tak dam dole postolky, pekne sa vyprdka pripadne vykadi a zase pokracujeme zabaleny v postolkach.. my sme nemali klbiky celkom ok na zaciatku, takze ja neriskujem... nestalo by mi to za to...
ak by mi hned povedali, ze je vsetko ok, tak by som nedavala postolky nonstop... ale len na urcity pocet hodin...
ty si poznas svoje dietatko najlepsie, treba odsledovat a vyskusat, co potrebuje...

alebo by som ti poradila este jednu vec - vykasli sa na postolky, davaj latkove bambusove siroke plienky a mas po probleme 😉 plienky su makke, ale zaroven siroke, takze ako keby nosila postolky 😉

katren
9. apr 2012

Ani jeden nenosil postolky, nohy mali v poriadku hned na prvej kontrole....

aduskatt
9. apr 2012

myslim, ze netreba stale nosit.nam ortoped povedal, ze syn nebude mat v poriadku klby, ked ho 24 hodin nebudeme drzat v abdukcnej perinketo je este horsie ako postolky)..........vonku bolo teplo, proste asi tyzden som ho davala iba na noc do nej, potom uz vobec a zrazu na kontrole povedal lekar, ze vidno, ze sme poctivy a zlepsilo sa to....no tak o com to je? 🙂

lenocka23
9. apr 2012

vacsina dr uz hovori ze do prvej kontroly netreba vobec davat postolky.. no a po kontrole ti rehab.doktor povie, ci treba alebo nie... myslim ze ked vidis, ze malej v podstate len sposobuju starosti a nepohodlie, nemas o com premyslat... 😉 🙂

beruska.zuzanka
9. apr 2012

Naša vrtuľka nosila poštolky možno dva dni.... mala kĺbiky v poriadku, preto som to nejako neriešila a tiež mala neskutočné koliky a bolesti bruška aj bez nich a keď som jej ich napasovala, nevedela sa ani pohnúť...
Ona je také free dieťa, ani perinku netolerovala...

Si myslím, že ak nemá nejaké predispozície na problémy a nepreukázali sa jej nejaké problémy, tak zatiaľ by som to nechala tak. ....

Nech sa malej bruško polepší 😉

katinka71
9. apr 2012

my sme nepouzivali postolky vobec,v rakusku sa vobec nepouzivaju ,malemu este v porodnici robili sono klbikov ,bolo ok ,a s kolikami sme si uzili svoje,najlepsie sa osvedcili sab simplex pred kazdym jedlom,masirovanie bruska s mastou na vetry a teple obklady,biogaia nam nerobila dobre zapekalo ho,tak som ju vysadila,koliky trvali do u nas do 3 mesiaca

zmrzlinkams
9. apr 2012

Ahoj my sme tiež mali problemy s kolikami ale navyše k tomu sme mali problemy aj s kakanim a tiež sme trubičkovali do 4 mesiaca, mala mala 4 mesiace a tyž. ked začala sama krásne kakať a prestali sme trubičkovať ale mali sme aj pár dni takych že sme nemuseli trubičkovať ale trubičkovať nemusiš tak často stači napr. pre kupanim raz a to len ked je mala nervozna a boli ju ozaj to bruško pokial sa nehlasi a neplače a nenervači že sa nevie vykakať a bruško boli tak netrubičkuj len v tedy ak to ozaj už je treba a potrebuje to mala, ale možeš vyskušať aj napr. s obyčajneho masla si sprav tak čipok a ten daj dieťatku do zadučku pomože to v kakani alebo teraz neviem či kojiš alebo nie ale ak davaš UM tak možeš roztopiť obyčajne masielko aj v mliečku a uvidiš ako bude kakať ak bude mať problem pomože jej to alebo my sme davali na začiatku infadol je to niečo podobne ako espunisanL ale klzkejšie a lepšie a to tiež robila dobre na bruško lebo nám cvičenia nikdy nepomahali. mala vždy zaspala na rukach alebo dala som na bruško a hladkala som chrbatik a tlapkala po zadočku a ked zaspala tak som ju len prevratila ale ruky pomahali najviac. začala nám mala kakať od kedy som začala davať prikrmi a tie som začala davať asi tak 4,5m - 5m ked sme sa uplen rozbehli to mi teraz kaka aj 3x denne 😀a krásne.
a nožičky sme nikdy nerozťahovali to sa už nerobi a mali sme všetko vždy v poriadku a ani sme nepotrebovali rozťahovať a teraz mame poslednu kontrolu a prve dve vždy dopadli na vybornu. kamaratka ta ked bola na prvej kontrole tak musela mesiac rozťahovať to je j ortoped nakazal a potom mali pokoj ak budeš musieť aj ty tak ti to lekár určite povie teraz by som tym babo nazaťažovala .... 🙂 hlavne ked jej to nerobi dobre 🙂
jaj a eše som chcela ja som malej robila čajik feniklovy z toho mi predela až až ona vlastne prdela ako stary chlap to s tym problem nemala len mala problem sa niekedy vykakať - vyskušaj aj ten čajik alebo vyvar z ovsenych vločiek ak ma problemy s kakanim .... 🙂

baklik
9. apr 2012

tak v porodnici v Ziari nad Hronom kazu balit nasiroko kazdemu pri odchode z porodnice. potom o 3 tyzdne je kontrola, tam skontroluju, ale zase povedia, ze dalsie 3 mesiace do dalsej kontroly treba balit nasiroko aj ked je vsetko OK, pretoze ako sa vyjadrila lekarka na ortopedii, az v 4 mesiacoch moze povedat, ci je ozaj vsetko OK, inak je to priskoro tvrdit.
nasim znamym v porodnici v BS nekazali balit nasiroko a potom po prvej kontrole museli balit uz s tymi remencami alebo niecim takym, skratka uz nestacili obycajne postolky.
takze preventivne je lepsie ako si potom nieco vycitat, moj nazor.
ale ak sa malej ulavi, ked ich nema, tak jej ich davaj vtedy, ked nema problemy s bruskom. proste urcitu cast z dna ich bude mat, inu nie. tym sa nic nepokazi...

ilona3
9. apr 2012

presne viem co asi prezivas lebo sme to zazili. aj moje deti mali koliky a rurka bola u nas na dennom poriadku ( aj viac krat denne). ked som ale pri najmladsom zistila ze bez postoliek je mu lepsie najskor som ich vynechavala obcas a potom som ich prestala davat uplne. my sme ich ale mali naordinovane ako prevenciu a tak som si to mohla dovolit. ak ich mate len preventivne tak by som to nariesila a ked vidis ze ho boli brusko mu ich dole, ak mal ale nejaky problem a klby neboli na sone 100% tak ako by mali byt tak by som to neriskovala a pocitvo balila nasiroko kolika nekolika. mam skusenosti aj so sab simplexom, tiez som ho davala vsetkym trom ale ked mal Kuko 2 mesiace poradila mi kamaratka bio gaia kvapky a ked ich zacal uzivat zjavne sa mu ulavilo a naozaj mu pomohla lepsie ako Sab simplex.
ovsene vlocky by som zatial nedavala lebo obsahuju lepok a ten by deti do 6 mesiacov nemali kvoli riziku vzniku celakie 🙂
drzim palce 🙂