Topánočky pre deti. Majú mať klenbu alebo nie?

tinka19
16. aug 2009

Ahojte...tak každý má na to názor. Ja som si vždy myslela,že klenba by mala byť. Ale včera mi jedna napísala,že topánky s klenbou najskôr od 4 rokov. Moja Dr. mi s tým veľmi neporadí. Tak ako to vlastne je? Dík za každú radu a postreh. 🙂 😉

briketa
30. mar 2010

Odovodnenie preco topanky bez klenby je, ze svaly na udrzanie klenby sa riadne vyvijaju a silneju. Dieta nechavat behat bose v prirodnom terene, zem, trava, piesok, kamene. Beton, asfalt ani dlazka doma sa nerataju.

A odovodnenim preco nie vysoke nad , ci po clenky je, aby dieta chodilo az ked je na to naozaj vyvinute a nosky su dostatocne silne, bez topankovej podporu, ktoru spevnene clenky poskutuju.

briketa
30. mar 2010

nozky prepacte a bez topankovej podpory , opravujem

skynet
20. aug 2012

klenba : - sme slovensky (jeden z mala) vyrobca detskej obuvi a sam Vam neviem povedat ako je to s klenbou. Moj osobny nazor je ze ak je obuv kupena spravne tzn. tych 12mm viac oproti velkosti nohy, a je tam makka stielka, klenbu netreba - ak aj je klenba, musi byt velmi makka a poddajna.
Moje deti chodia len v nasej topankach, a za prezuvky maju nase sandalky a nemame problem s plochymi nozkami - ale to len na okraj.
Chcem len trosku poukazat na nasledovne. Precital som si vlakno a neviem, ci je rozumne brat si rozumy od kanadskych vedcov.
Podla mojho nazoru je velmi dolezite, ako som uviedol vyssie, MAKKA STIELKA, ale HLAVNE PEVNA PATA cize OPATOK a taktiez velmi dolezite DOSTATOK MIESTA V OBLASTI PRSTNYCH KLBOV, aby nedochadzalo k utlacaniu prstov a aby mali priestor pre rozvoj a rast. Ako do dlzky tak do sirky.
Preto ak vidim ze podosva je z makkej usne a obuv nema pevnu napinaciu stielku, ktora prave urcuje miesto v topanke a to, ze sa budu prsty vyvijat tak mi je to prinajmensom divne. Samozrejme ze musi byt aj spravne navrhnute a vyrobene kopyto, ktore sa pouziva pri vyrobe obuvi.
Nie je jednoduche a jednoznacne povedat tato obuv je 100% spravna, ale klenby na stielka nestastne zaviedli nase media, ktore sa snazili poukazat na to, ake nevhodne su topanky z dovozu hlavne na trhoviskach a vtedy padlo ze nemaju klenbu.
Spolupracujeme s mnohymi firmami ktore distribuuju zdravotne bezchybnu obuv a prave tema ohladom klenby bola par krat na pretrase, no vyraba sa dalej, lebo mamicky si to zelaju. Ale ako som uviedol ak bude podajna a makka nema co pokazit ak je kupena spravna velkost obuvi. Ak je obuv mala alebo velka, ta klenba nie je na svojeom mieste a moze narobit zlo.

Hlavne je - dostatok miesta na prsty, pevna pata -OPATOK- a makka stielka pre pohodli nozky.

halienka
20. aug 2012

@skynet chcem sa ťa opýtať ako je myslené to "ak je obuv kupena spravne tzn. tych 12mm viac oproti velkosti nohy", to znamená, že topánka by mala mať vonkajší rozmer o 12 mm väčší ako je rozmer obkreslenej nôžky? Či mal si na ymsli vnútorný rozmer topánky? To by asi bolo moc, tých 12 mm, či nie?

skynet
21. aug 2012

@halienka - napr. navod skopirovany zo stranky od BATU Detská obuv

obuv, na ktorú sú kladené zvláštne nároky
tieto nároky sú charakterizované potrebami detskej nohy, ktorá sa vyvíja a rastie
vyberte obuv, ktorá dobre padne na dĺžku i na šírku, nezabudnite, že obuv by mala byť o 10-15 mm dlhšia než noha, tzv. nadmerok
detská obuv by mala mať priestornú, guľatú špičku a dostatočne tuhý opätok
uprednostňujte kotníčkový strih šnurovací alebo s páskom na suchý zips
detská noha rastie veľmi rýchlo, porovnávajte preto pravidelne veľkosť nohy a nosenej obuvi
nezabudnite, že detská noha sa vyvíja, jej kosti sú mäkké a prípadne nedodržanie základných zásad môže mať za následok poškodenie nohy dieťaťa mnohokrát na celý život

K tej poslednej vete by som dodal prave to ze ak sa obuje topanka bez pevnej paty a niekto si mysli ze chodenim sa noha vyformuje tak je podla mna na velkom omyle. Nepouzatvarane klby a makke chrupavky sa bez fixacie mozu vyosit a tak dochadza k roznym lahsich ci tazsim deformitam. Potom nastupuje ortoped.

Ano odporuca sa nadmerok 10 - 15mm my odporucame tych 12mm. Najpresnejsie je postavit dieta na papier, kolmo polozenou ceruzou smerom k papieru obkreslit chodidlo a nasledne pridat 12mm. Potom pri kupe topanky si vybrat vkladaciu stielku a pomerat ju.

halienka
21. aug 2012

@skynet ďakujem za odpoveď, takže vlastne vnútorný rozmer topánky by mal byť o tých cca 12mm väčší, ak správne rozumiem... 🙂

skynet
21. aug 2012

@halienka ano spravne aj moje deti takto obuvam

halienka
21. aug 2012

@skynet ďakujem moc 🙂