3 týždne mám novú prácu a dnes mi vyšiel pozitívny test

matildax
9. apr 2016

Ahojte, po dlhom snažení a stále negatívnych výsledkoch som si našla prácu, V kt som 3tyzdne.Dnes som si robila test, nakolko mám meškanie, myslela som si že zas úradujú hormóny a výsledok bude negatívny. Ale k veci, som v skúšobnej dobe, mám to po potvrdení dr. Oznámiť, alebo počkať na skončenie skus. Doby? Nechcem byť "vychcana" ale zas nechcem prísť o materskú... a dosť má trápi aj to, že má dlho budú zaskolovat, nakoľko je to dosť vysoká pozicia a bude to zbytočné... čo robiť??

stesil
9. apr 2016

Ja by som to povedala zamestnávateľovi po skúšobnej dobe. Keď chceš poberať akú takú materskú. Ide aj o to ze prvý trimester je rizikový. Skúšobná doba je na 3 mesiace môžu ta vyhodiť bez dôvodu. Materská bude o ničom. Z druhej strany keď ti bude zle, ťažko im budeš vysvetľovať že si v pohode. Ja som napríklad veľmi zle reagovala na pachy.
Závisí to aj od toho ako sa ti javí šéf. Aké sú školenia. Tiež pravda, keď ideš na vyššiu pozíciu. Možno by si sa mohla s nimi nejako dohodnúť. Ale o dohode viac menej pochybujem.

argyro
9. apr 2016

@laurica123 ooooj tak do herne isteže preveruju 😉 tam je to jasne z akych dovodov a nemyslim tym teraz zodpovednost za hotovost, vsetci dobre vieme načo také herne slúžia 😉 to by som si aj ja preverovala, keby som bola krôčik od basy

jeennyv
9. apr 2016

@matildax vsetko zalezi na ludoch, ako sa k tomu zamestnavatel postavi, ale tak zalezi o aku pracu ide a ake zaskolovanie ide, nebolo by to novinkou, keby skolenia a naklady s tym spojene daju cloveku uhradit ak odide po nejakej kratkej dobe alebo takto, to by som v prvom rade zistovala, plus jasne kazdy hladi na seba, ale chovaj sa korektne, mozes si potom hladat pracu na obdobnej pozicii, zamestnavatelia si daju echo atd. dnes je co najlahsie zistit na niekoho referencie, rob tak, aby to neposkodilo tvoj stav, ale ani dobre meno...

yanni
9. apr 2016

@loginexistuje preco by neutajila? Mozno ano, mozno nie. Ja som bola s malou v 22. tt a nik nic nevedel. Ani len netusil. Nic na mne nebolo vidno. Nemala som brucho, stale rovnaka postava (som sportovkyna, mozno preto, ale mozno aj nie). A zle mi nebyvalo. Len jeden tyzden a to sme zhodou okolnosti boli na dovolenke, Takze nik nic nespozoroval. A to robim v kancli a sef ma kancelariu hned vedla mojej.
A ked som isla za sefom, povedat mi konecne tu novinu, sa na mna pozrel a spytal "a o akom tyzdni sa to bavime"? A ked som povedala, ze 22. tak skoro spadol zo stolicky. Este sa smial, myslel si, ze som prave otehu 😀 😀 😀 😀 Sme sa nasmiali.

A zakladatelke diskusie: nevrav nic pred ukoncenim 1. trimestra. Stat sa moze vselico. A to uz budes mat aj po skusobnej dobe, uvidis co a ako. Ja sice takyto problem nemam, ani nova praca, ani skusobna doba a tiez sa u nas nevyhadzuje, som "nevyhoditelna" (jeeeezis ake slovo 😀 😕 ), ale mne sef sam povedal "pred ukoncenym 12.tt sa nikomu (len partnerovi, otcovi dietata) nic nevesia na nos".

sabina1975
9. apr 2016

@dionyzka v skusobnej dobe neplati ze tehotnu nemozu prepustit @matildax ja som tak bola a nic som nepovedala no u mna sa to skoncilo zle o babo som prisla v 10 tt takze ak by som to povedala tak nemam ani pracu ani babo

nelinka2009
9. apr 2016

Chod na pn ruzikove - vysvetli lekarke a uz neries...

bluff
9. apr 2016

Tehotná žena má právo pracovat. Nič im oznamovať nemusíš minimálne ďalšie 4 mesiace. A co keď ťa zaucia? Ty zaucis nasledovnicku. Toto bola presne moja situacia.

matildax
autor
9. apr 2016

@nelinka2009 na čo? To vidim 1x 🙂

matildax
autor
9. apr 2016

@bluff takže ty si si pockala?

bluff
9. apr 2016

Áno ja som počkala asi do 5 mesiaca. A to som bola marketing director v menšej firme. Nasla som nasledovnicku a som ju zaucila. Ja som v USA a tu sa pracuje kým sa da. Žiadne PNky...co je to za blbost. Budeš mať dieta, potrebuješ predsa peniaze prečo by si mala riskovať prepustenie? A podľa zákona nič oznamovať nemusis.

guinevre
9. apr 2016

@koniarova Este nie, ale v rodine mame deti, moji surodenci, muzovi surodenci, a ani jedna zena nebola doma 3 roky, aj ked su financne na tom dobre. Moja mama ma dve, po prvom zacala pracovat po roku a po druhom po dvoch, a som velmi hrda aka je to schopna zena a sme si blizke a mame lepsi vztah ako co maju moje kamosly cie mamy boli domace. Dalsia vec je, ze v kolektive tiez maloktora kolegyna zostava doma 3 roky, je to zrejme aj o tom kto co robi. Keby som bola predavacka, tak by sa mi moc do roboty nechcelo ist. Plus, ja mozem kludne robit aj z domu, tak preto by mi tych 6 mesiacov stacilo, no uvidime, mozno to do konca bude aj rok. ;)

parker36
9. apr 2016

@sabina1975 ...ja som presne tak dopadla ☹

bonaqa2013
9. apr 2016

tiež som tak dopadla . Ja som už do novej práce nastúpila tehu. bola som asi v 3 m. no ale pochopili to a na MD som odišla týždeň pred pôrodom...

monikaparson
9. apr 2016

Ja som zistila, že som tehotná v deň, keď mi dali pracovnú zmluvu. Teda ani náhodou som nemala chuť im povedať, že som v tom. Mesiac ma dusili, dali mi najskôr len dohodu, lebo vraj tak sa to tam robí, firma ako vyšitá. No hej, raz mi prišlo tak zle, že som tam grcala ako taká lesana, vedúca len zahlásila, že si mám spraviť tehu test. Jasné, spravím. To som mala robotu, kde som bola na nohách 12 hodín denne, takéto roboty sú super. Po 3 mesiacoch som dostala stoličku a po ďalších troch mi skončila zmluva na dobu určitú a nazdar, to už som bola však na rizikovom a na PN.

3009
10. apr 2016

@matildax moja dcéra mala to isté. Zmenila zamestnanie a ako nastúpila hneď prvý mesiac zistila, že je tehotná. Nechcela to povedať, ale osud to zariadil ináč. Keď bola tehotná asi na konci 2 mesiaca musela ísť na odber plodovej vody do nemocnice, tak jej dali PN z gynekológie a začalo to potom na nej vidieť, tak ako sa vrátila z PN ešte v skúšobnej dobe, tak v ten deň ju zamestnávateľ prepustil, že tehotnú nepotrebuje. Takže ti radím, žiadne ohľady na zamestnávateľa. On sa nestará z čoho budeš živiť dieťa keď sa narodí a z čoho budeš žiť aj pokiaľ nepôjdeš na MD.

ibrunova
10. apr 2016

@matildax Ja som povedala a nechali ma pracovať až do pôrodu... Ak to oznámiš, si chránená pred prepustením, samozrejme nie v skúšobnej dobe.. Môj vtedy ocenil, že som bola úprimná. Lebo aj tak budeš dosť teraz vymeškávať, však to sú samé odbery a kontroly..

parker36
10. apr 2016

@ibrunova pokial je v skusobnej dobe, alebo na dobu urcitu nie je chranena pred prepustenim

ibrunova
10. apr 2016

@parker36 Však to píšem, že sa to netýka skúšobnej doby 🙂

alicka850
10. apr 2016

Necitala som ostatne prispevky, napisem len vlastnu skusenost. S prvou dcerou som otehotnela tesne na konci vs, zistila som to asi dva dni po tom,co som bola na uspesnom prac.pohovore. Isla som povedat sefovi,zobrali ma aj tak a dostala som na dobu neurcitu.So synom som otehotnela asi mesiac po tom,ako som urobila kvalifikacnu skusku,ktora stala mojho zamestnavatela dost penazi. Isla som tiez povedat pravdu hned,nech si stihne do porodu niekoho najst. Zobrala to celkom v pohode. V den porodu mi koncila zmluva na dobu urcitu a na moje prekvapenie som dostala opat na dobu neurcitu. S prvou dcerou som bola doma 15m,so synom budem 2 r.,lebo dcera ide uz do skoly,bude toho viac.
Mne sa oplatilo byt uprimna a povedat ako sa veci maju,aby sa aj zamestnavatel vedel zariadit. Ja ako zamestnavatel by som to ocenila. Nikto netvrdi,ze musis byt doma 3 roky, skus najst so zamestnavatelom nejaky kompromis,pripadne ak sa da,dohodni robotu z domu. Zalezi na tom,ako si kvalifikovana a ako by ta pripadne dokazal zamestnavatel nahradit.

renimac
10. apr 2016

@laurica123 povedzme, ze zena zisti, ze je tehotna, potvrdi jej to aj lekar a ona to oznami novemu zamestnavatelovi, lebo chce byt ferova. Ten ju vyhodi, lebo v skusobnej dobe ochrana tehotnej neplati. Dovod si moze najst, aky chce. A ona o tyzden potrati. Toto je podla mna tak komplexny problem, ze hovorit vyhradne A alebo B mi pride velmi odvazne. A to pracujem v personalistike 8 rokov 😉. Sama neviem, co by som robila. A vonkoncom nie kvoli materskej. Ja som isla na pohovor uz tehotna, chcela som ho najskor zrusit, ze ved naco.... Chvalabohu, ze som to neurobila. Do dvoch tyzdnov som o dietatko prisla 😒.

mirka822
12. apr 2016

Já bych také čekala do skončení zkušební doby a minimálně do konce třetího měsíce 😉 Zaměstnavatel s tím musí počítat, že se může stát, že otěhotníš a oni se tě ani při přijímacím pohovoru nesmí ptát, zda to plánuješ 😉

alicka850
13. apr 2016

@renimac je mi luto,ze si prisla o dietatko. Ja osobne keby som zamestnavatel,ocenim uprimnost viac ako zatlkanie a zapieranie. Ale kazdy ma svoju skusenost.

alicka850
13. apr 2016

@renimac vela aj zalezi kde clovek robi a na akej pozicii a ako lahko je nahraditelny.

renimac
13. apr 2016

@alicka850 kazdy je nahraditelny, absolutne kazdy.... Tak pokladnik ako aj riaditel zavodu. Robim v tom denne a vzdy ked som si myslela, ze "tohto nenahradime", niekto sa nasiel.

alicka850
13. apr 2016

@renimac nechce sa mi tu teraz polemizovat o nahraditelnosti a nenahraditelnosti. Samozrejme,ze kazdy je nahraditelny, ale sama snad uznas,ze ked odide predavacka,nahradit ju je asi lahsie ako niekoho kvalifikovaneho na urcitu poziciu, ak treba specialne vzdelanie a prax.

lauricka
13. apr 2016

@guinevre len pre pobavenie, ze materska je definovana ako 3 roky sedenia na riti, uf.

guinevre
14. apr 2016

@lauricka Nie, to je metaforicky povedane, ale ze je to nejaka praca v bani, tak nie je.