Absolvent si nevie nájsť dobre platenú prácu

24. okt 2023

Som absolvent sš s odborom a nikde si neviem najst dobre platenu pracu. Všade ponukaju minimum, 700-800 v hrubom. Mam kamarata čo ma vš je absolvent a taktiež si nevie najst v odbore pracu kde by mu ponukli viac ako 900 hrubom. Poznam viac ludi - absolventov ktorym ponukaju male peniaze lebo nemaju prax alebo si vobec nevedia najst to miesto v odbore a tak pracuju uplne inde(Myslite si ze je to zle, alebo teda je tu niekto kto nieco vystudoval na vs a potom v tom nerobil? Nebolo mu to luto? ) . Samozrejme že nemože hned niekto po absolvovani zarabat 2000, no mne pride 700-800 moc malo aj ked to je absolvent. Znalosti nejake ma aj ked bohuzial skolstvo je nastavene skor na teoriu ako na prax…Nemoze byt kazdy manažer v BA s nastupnym platom 1500. No pride mi nefer kolko vš vzdelanych ludi nakoniec robi prace ktore by bez tych 5rokov skoly mohli robit aj so sš. Je ta vysoka dolezita? Je lepsie ju mat? Uplatni sa skor clovek? Dava vobec istotu lepsieho platu? Ked sa clovek nevie presadit a prisposobit moze mat aj 3 vysoke, a skonci aj tak za pokladnou, mam pravdu?

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka_266
24. okt 2023

A čo máte skončené? Aký odbor? Tam kde vám ponúkajú tých 900€, nie sú nejaké príplatky? Je tam možno rastu?

tiezjedna
24. okt 2023

mať VŠ neznamená byť šikovný a použiteľný v praxi... Si mladý, bez záväzkov? Zbaľ kramle a vycestuj. Oťukaj sa, nauč poriadne jazyky a potom, pretĺkaj sa, zbieraj skúsenosti, spoznaj svet. Ani tam asi dieru do sveta nenaučíš, ale príde mi to oveľa efektívnejšie riešenie, než sedieť doma a plakať na koňovi, že vieš nájsť dobre platenú prácu... Vrátiš sa (alebo nevrátiš) a budeš mať trošku inú východziu pozíciu, než keď predkladáš CV, v ktorom nemáš vlastne čo ponúknuť...

tetapetra
24. okt 2023

Vitaj na Slovensku. Síce neviem čo čakáš. Asi nemáš ani len predstavu aké sú tu platy. Skus pozrieť profesiu a zistíš,že 900€ je ešte super plat.

rebrambora
24. okt 2023

Ale samozrejme, ze moze niekto hned po absolvovani zarabat 2000, ale nie na Slovensku. Samozrejme, ze platy su a aj ostanu male, ked si ludia s vysokoskolskym titulom nechaju skakat po hlave a budu za tych 800 pracovat.
Ono uz pred posielanim prihlasky na vs nie je ťažké si zistit, ake je uplatnenie a kolko bude absolvent zarabat a mysliet si, ze by sa to zazracne za tych 5 rokov chodenia na vysku zmenilo, je naivne.
Takisto vsetci vieme v akom stave je skolstvo.

autor
24. okt 2023

@tiezjedna ano myslim si ze vycestovat je lepsi napad ako vs asi aj, ale ak sa clovek neuplatni tam so svojim odborom, a robi rozne ine prace, nevadi to Keby sa potom clovek chce vratit na sk? Mam kamarata co siel po sš do nemecka a robil tam v podstate co sa naslo, nie moc odborne, sklad a taketo, a ked prisiel na sk späť aj tak nemal moc na vyber a neponukali vyssi plat,

autor
24. okt 2023

@tetapetra ved prave to pozeram ze vsade 700 co je minimalka, a potom tie odborne su dajme tomu 800-900, vyše 1000 vidim len pri manažeroch a podobne vyššie funkcie s vš… no je to hrozne

autor
24. okt 2023

@rebrambora Áno poznam babu čo šla na vš s tym že bude manažerka alebo niečo podobne(šla na nejaku mamažersku/obchodnu vš) že bude mat super plat bude robit z domu a podobne. Ale som zvedavy teda no… velice sa vystatuju že sli na vš a poznam x ludi čo z vš mali len 5r teorie ktora im bola na 2 veci nakoniec. Preto by ma zaujimalo ci vobec vš na slovensku sa “oplati” , lebo nezaruči to plat dobry. ale v zahraniči mozno ano ci?

ivka225
24. okt 2023

Je takmer jedno, ci mas strednu alebo vysoku. Dolezite je, ci vies nieco robit lepsie ako vacsina ostatnych ludi.

tiezjedna
24. okt 2023

@autor samozrejme, že to nevadí. Doba, kedy nám niekto diktoval, čo môžeme a čo nie je našťastie dávno preč 🙂 Nemusíš pracovať vo svojom odbore - evidentne je presýtený a tým pádom v ňom veľmi pravdepodobne neuspeješ. Ale budeš mať veľmi dobré jazykové predpoklady, na tom sa dá stavať, otvoria sa ti nové možnosti...

kvetinka75
24. okt 2023

záleží čo máš vyštudované. Vysokoškolákov je dnes veľa a kopa takých nepoužiteľných s takými odbormi - no škoda reči. a druhá vec - aký je človek šikovný. Poznám ľudí so strednou školou a zarábajú viac ako vysokoškoláci, pretože aj vedia ponúknuť viac. Si absolvent. Ešte si nič nedokázal a už sa ti máli. Žiaľ realita. 900 majú aj ľudia s dlhoročnou praxou, ktorí už niečo vedia. Miesto vyplakávania sa poobzeraj aspoň po niečom vonku - naučíš sa jazyk. Toľko absolventov ročne čo chrlia vysoké školy? To kto by dal každému vysoký plat? Neviem aký odbor máš vyštudovaný....

tiezjedna
24. okt 2023

@autor ešte jedna vec - ja som priamo hviezdny príklad toho, že VŠ, byť atraktívna (tú som vyštudovala) ti nemusí priniesť v živote vôbec nič a uspeješ v úplne inom odvetví😉 Za mňa - nestavaj svoj život na titule, ale buď šikovný, odhodlaný a hlavne odvážny opustiť svoju komfortnú zónu.

autor
24. okt 2023

@tiezjedna myslim ze velmi vela odborov je uz naplnenych, ze je tam tazko sa uplatnit pretoze proste vela ludi je na to. Okrem lekarov, pravnikov, ucitelov a podobnych, to si myslim ze praca je pre nich vzdy a vsade a nemusia moc bojovat s konkurenciou. Zaujimalo by ma ake odbory na slovensku niesu, akych je malo, kde sa clovek uplatni, kde si aj zarobi visc ako minimalku

pralinka25
24. okt 2023

z pohladu zamestnavatela si clovek do ktoreho je potrebne este vela investovat. mat skolu je len zaciatok. na vsetko potrebujes roky praxe, ukazat co v tebe je. aj ja som s VS zacinala na minimalke. ukazala som co vo mne je a postupne sa mi plat zvysoval. casom pribudli odmeny priplatky atd.
ked pojdes do zahranicia tiez tam nebudes na poste ktory ta niekam posunie. max sa naucis jazyk aj to mozno tak slangovy v zavislosti od prostredia v ktorom budes. ist do zahranicia znamena tiez tvrdu drinu zo zaciatku za par penazi. zacnes tam uplne dole tiez sa tam musis vypracovat ked chces nieco lepsie. ano maju vyssie platy na nase pomery ale ak tam nezostanes a vratis sa sem je mozne ze budes znovu zacinat od zaciatku.
v zahranici pecene holuby do pusy tiez nepadaju.
zacinat na minimalke sice nie je idealne ale nikde nie je napisane ze to casom nebude inak. ak budes dobry vypracujes sa vyssie.

autor
24. okt 2023

@kvetinka75 presne to si myslim ze ta vysoka skola je preceňovana a neoplati sa mi tam, skor zahranicie asi, pride mi to ale smutne ze musi clovek zo svojej rodnej zeme lebo tu nevie žiť ale len preživat…

bessie12
24. okt 2023

ked chces, tak chod do toho zahranicia. Ale ver, ze to nie je med lizat. Pokial neskusis, tak nebudes vediet. Vzdy sa mozes vratit domov 🙂

miriam11
24. okt 2023

Treba vyskúšať ist na pohovor. To neznamená, že keď ponúkajú v inzeráte sumu nástupneho platu, že sa nedá dohodnúť viac. Ak ich zaujmes, možno pristúpia dať viac. Alebo nastup, popritom si hladaj lepšie platenú, získavaj tým skúsenosti a prax. Treba sa vypracovať. Nezabudni sa vzdelávať, minimálne v cudzom jazyku. Dnes je to minimum,co požaduje zamestnávateľ. Snaž sa mať navrch než ostatní. Zadarmo nikto nič nedá. Musíš byť snaživý, napredovať.

lula3108
24. okt 2023

Prepac ale ti dnesni absolventi si myslia ze sa o nich zamestnavatelia maju bit a ponukat in hned 2000€. Kazdy po skole (ci uz ss alebo vs -proste bez praxe) zacina na minimalnej mzde. Ale ide o to ako rychlo sa otukas a ukazes v praci ze vies a o rok mozes zarabat raz tolko. Ked mas 18-19 rokov po strednej tak snad este mozes byvat par rokov u rodicov alebo v zdielanom byte a vyzijes s minimalkou kym naberies prax a mozes sa zacat uchadzat o lepsie platene miesta.

kvetinka75
24. okt 2023

autorka - veľmi záleží na odbore, ak chce byť niekto lekár, architekt, tak tú školu potrebuje. Niektorým IT-čkárom čo poznám stačí Bc a sú na roztrhanie. Hovorí sa že remeslo ma zlaté dno. V mnohých prípadoch pravda. Poznám elektrikárom, murárov, stavbárov - maturita a zarábajú veľmi dobre. Sú ženy, ktoré sa venujú homemade - a tiež pekne zarábajú. Kozmetička, kaderníčka, tiež nepotrebuje VŠ.

suzitok
24. okt 2023

Kvalita človeka nie je o škole... môj syn je živým príkladom, išiel počas SŠ na brigádu do jednej firmy, kde požadujú ľudí z STU + aspoň 5 rokov praxe. Ten môj sa tam tak uchytil, že dnes on riadi skupinu ľudí, ktorí to vzdelanie majú a on ešte výšku nemá...
Druhý môj syn naopak, má dobrú školu, ale nevie sa uplatniť, je mu tá škola nanič a pracuje vo výrobe ako pásový pracovník.
Ber to tak, že si mladý, všetko máš pred sebou, nejako treba začať, niekedy treba aj pokoru a byť trochu skromnejší a možno vo finále získaš oveľa viac, držím palce 🙂

autor
24. okt 2023

@tiezjedna ano myslim že titul je len skratka ored menom, neukazuje to prax skusenosti a vedomosti, zmaturovali taky ludia (napr moji spoluziaci) co nevedeli vobec nic, ani napr anglicky ceknut poriadne. a presli… nemusi to byt aj na vs tak, len proste mi pride ze ta vs je len nejaky bonus ktory ale nic nezaruci

autor
24. okt 2023

@bessie12 med lizat to asi nieke nikde bohuzial… pre obycajneho jednoduche cloveka ktory nema na to byt mamazerom a riaditelom či politikom

kvetinka75
24. okt 2023

autor- všetko záleží na tom, čo chceš robiť, v akej oblasti. Takto všeobecne sa to nedá povedať. Niekto tú VŠ potrebuje - dá mu potrebné vedomosti, niekto nie. Psycholog, tiež potrebuje školu. Máme kopu absolventov soc.práce - iba pre titul. Uplne zbytočné

happy31
24. okt 2023

Ak v obore ber! ak sa da rast super, veď skúšobná doma ukáže, a ako moj muž do pol roka mal plat vyšší lebo ukázal že vie , a išiel si o navýšenie popýtať😉. Začni a makaj.

autor
24. okt 2023

@lula3108 ano jasne, ale vela kraj sa plat nezvysi po rokoch ani, podla prace samozrejme, ale pride mi strasne ze niekto cely zivot zaraba napriklad 800-900 hrubom a ma rodinu o ktoru sa musi starat…

tiezjedna
24. okt 2023

@autor zrhnul si to výstižne👍 Ak človek nemá ambície, snahu a chuť pracovať na sebe, tak ten titul si môže dať maximálne tak zarámovať a zostane len ako skratka pred menom👍 preto ti radím, vyraz do sveta. Vrátiť sa môžeš kedykoľvek

autor
24. okt 2023

@kvetinka75 ano tieto služby su podla mna asi najlepšie, rozmyslam ze ked vš tak nejaka it, technicka, alebo elektrikar a podobne

bessie12
24. okt 2023

pracovat som zacinala na Slovensku s platom cca 400€ netto. To bolo pred 7 rokmi. Neskor som odisla, lebo ma zivotna situacia prinutila odist. Zaciatky boli velmi tazke. Vela krat som to chcela vzdat, ale zatala som zuby a vydrzala. Takze, ak chces, tak chod za hranice. Aspon ziskas nejake nove skusenosti a uvidis ako to vyzera / ako sa zije v inej krajine ako Slovensko.

autor
24. okt 2023

@suzitok presne, škola v podstate nič nemusi znamenat, no vyžaduju odomna aby som šiel. Vysvetlujem im že to nič nezaruči

autor
24. okt 2023

Ten jazyk, je dobre sa ucit ako samouk, cez apky a slovniky a podobne, alebo si radsej platit zaucanie?