Aké máte zamestnanie?

jessica6
19. dec 2012

Aká je Vaša profesia?Plánujete sa vrátiť do súčasného zamestnania aj po MD/RD?Napĺňa Vás táto práca alebo sa budete obzerať po inej?

chovancova27
3. jan 2013

pred MD som pracovala ako asistentka riaditeľa, počas materskej mi dali výpoved, ale aj tak som sa tam nechcela ísť vrátiť, šéf bol riadny psycho... počas MD som si spravila bakalára, resp. v máji mám štátnice tak rátam stým že ho spravím🙂 a hádam sa práca bude ľahšie hľadať... chcem skúsiť nejaké personálne oddelenie vo veľkej firme

julinkaz
3. jan 2013

ja som referentkou notára a po RD a MD (v marci totiž čakáme druhý pokladík 🙂 sa tam chcem vrátiť, práca ma zaujíma a nevylučujem aj štúdium v tejto oblasti, mám už jednu VŠ, ale človek nikdy nevie, skúsim a uvidíme 🙂 popri RD mám čiastočný úväzok ako hlavný kontrolór v našej obci a pomaličky začínam s podnikaním 🙂 tak mi držte palce, aby mi to vyšlo 🙂

bbarboraa
3. jan 2013

ja som teraz isla do svojej prvej prace, robim na odd.ARO,po polrocnej MD, s malym je doma mm.. a do prace som sa velmi tesila a preto som isla aj roboty tak skoro aby som po 3 rokoch doma nevysla z vedomosti... po 2 dnoch sa mi to paci a teda aj dufam ze ma to bude naplnat cely zivot... u mna je tiez rodina velmi dolezita -aby to neznelo ze som nejaka hnusna karieristka, ale proste je to tak ze tieto rodinne statusy su u nas vymenene, a takto to mienime urobit pri kazdom dietati, planujem 3.. ze budem 6 mesiacov doma...

janulabj
3. jan 2013

ja budem v buducom živote učitelka, za muža jedine učitela :D
lebo tolko volna čo oni majú sa pri decku neda vymenit za nič na svete.

jamgurmi
3. jan 2013

manzelka je ekon. riaditelka a ja novinar. praca nas oboch velmi bavi a kedze moj pracovny cas je flexibilny a dost viem urobit aj z domu nemam problem ostat na MD a co si budeme nahovart aj financne hladisko je znacne odlisne. zmenu neuvazujeme, kedze sme radi ze sme doma! 😎

snopkulka
3. jan 2013

pred materskou som pracovala v coffee-shope v zahraničí, predtým som sa venovala vymáhaniu pohľadávok, pracovala som na exekučnom oddelení. Práca bola úžasná, úplne som sa v tom našla. Super job pre bezdetné ženy - boli dni, keď som začala ráno o 6h a končila večer o 22h 😔 Pri deťoch mi podobná práca nehrozí - veľa stresu, samé termíny, telefonáty, vybavovačky a svojim spôsobom dosť depresívna práca, treba sa odosobniť. Takže určite sa do fachu nevrátim - nie najbližšie roky 🙂

slady
3. jan 2013

som na MD a zaroven samozamestnana - pracujem z domu ako prekladatelka. Chystam sa ostat doma, nase deti by sme chceli vzdelavat doma (tzv. homeschool) a zaroven popritom by som chcela nadalej pracovat z domu tak ako doteraz. Snad to vsetko postiham 🙂 Ak vsak nie, deti a rodina su pre mna urcite na prvom mieste, takze by som pre ne karieru obetovala. Viem ze na slovensku sa o domacej skole vela nevie a je to tu legalne len prve styri roky no dufam ze sa to zmeni a zaradime sa v tomto medzi ostatne civilizovane krajiny. Tak isto viem ze sa tu vela mamiciek pozera na mamy ktore chcu ostat s detmi doma ako na lenivcov, lae vsetky dobre vieme ze byt doma s detmi neznamena valat si sunky... 🙂

angelinja
18. aug 2016

@mima4 no ja musim tiez reagovat...babky, tety atd..hm to mam najradsej skus ist byvat bez babiek a teteik za ritou...opatrovatelka??do svojho domu cudziu osobu nepustim uz vobec nie aby sastarala o male babo...manzel...zena ktora jedoma tri roky a viac tak asi mammanzela ktory je nieco "viac" a nechodi domov o druhej z roboty..ale mozno robi aj cely den...za dalsie neviem preco dehonestujes zeny co su rady doma-teda tri roky s dietatom...neviem co je to za trend ist naspat do roboty pomaly od 3 mesacneho-sak si nerobte deti a budujte karieru..vela zien vyplakava ze nema deti a potom ho supnu po pol roku prec...akoze premna nonsens

mima4
18. aug 2016

@angelinja aky trend?
zeny odjakziva robili uz po sestonedeli, tri roky doma je zalezitostou od cca 90tych rokov. A to nasi predkovia nemali pracky, umyvacky riadu, mikrovlnky...atd... a zeny makali. A jasne, kto chce byt doma, nech je, pracovat nie je povinnost. Ale musi pocitat s dôsledkami.

monilik
18. aug 2016

@jessica6 ja som pravnicka zamestnana na pracovnu zmluvu v trvalom pracovnom pomere a uz od juna 2011 som striedavo na MD a RD. cakame tretie babatko s ktorym tiež planujem byt doma co najdlhšie.praca ma bavila a ak sa nic neudeje chcem sa do nej vratit ale peniaze navyse mi nestoja za to aby som stratila najkrajsie roky,ktore mozem stravit s detmi.pracovat budem cely zivot no deti su malicke iba na zaciatku a chcem si toto obdobie uzit spolu s nimi.

mima4
18. aug 2016

@monilik zavisi "ako pracovat" ak myslis niekde za pasom za minimalku, to ano... a ked si s tym stotozenena, je to OK...

ale ak mas predstavu, ze po 8 rokoch doma s praxou do cca roka (podla veku a nastupu na matersku) sa o teba potrhaju na trhu prace, tak pokial nemas niekoho za sebou... tak je veeelmi nizska pravdepdobnost, ze taku pracu budes mat.

veronika2103
18. aug 2016

Ja módna návrhárka a teraz pracujem v mojej kaviarni čiže celu ju riadim a chodím do prace s mojou dcérkou a syn je v súkromnej škôlke.Cize je to tažké ale zvládam to aj ked s odretými ušami ale snažím sa 😊

renimac
18. aug 2016

@mima4 v mnohom s Tebou suhlasim, ale zavisi od mnohych faktorov. Napr. ja pracujem od 15-ich uz popri strednej, aj VS, kedze nasi vela peniazi nemali. Mam nasetrene, dobru poziciu, atd. Ale mila moja, ja ked sa konecne k tomu dietatku po rokoch dopracujem, tak s nim doma ostanem minimalne 2 roky, a nie preto, ze som leniva, nesikovna, bez ambicii... Ale ku*va preto, ze som si odgrgala na tej ceste tolko, o com ty mozno nemas ani paru, a to dieta si teda uzijem. Ano, pred 5-mi rokmi som sa na to pozerala inak, kariera bolo moje oblubene slovo, ale hodnoty sa skusenostami zmenili a ja teda tiez. Ako si pisala, je to volba. Ja si volim byt v prvom rade matkou, manzelkou, zenou, az potom manazerkou... neodsudzujem ani jednu stranu, ani druhu, kazdy tak aby bol spokojny. Preto nam neprinalezi posudzovat, lebo raz mozeme byt sami sudeni....

monilik
18. aug 2016

@mima4 mam 3 rocnu prax a pisem ze prac.zmluvu na dobu neurčitú takze sa vratim tam odkial som odisla... ale vdaka ze mi prajes 😀

mima4
18. aug 2016

@renimac ale to je v poriadku, vzdy je to na moznostiach a schopnostiach cloveka, na jeho volbe. Vsetko ma svoje plusy aj minusy, s cim treba prirodzene pocitat a nemat potom otazky "z iného sveta".

mima4
18. aug 2016

@monilik
tu nejde o to, ci ti prajem alebo nie, ale o realitu. Kolkym maminkam tu po rokoch doma zrusili ich poziciu, nevzali ich... toto sa realne deje. A ak oni na tvojom mieste maju uz zaucenu kvalitnu pravnicku/pravnika, myslis si, ze ho poslu do kelu a daju si tam mamicku po 8 rokoch doma s troma malymi detmi? Ak nemas niekoho za sebou, tak je to minimalna sanca.

renimac
18. aug 2016

@mima4 ja sa napr. casto citim byt z ineho sveta 😀 😀

mima4
18. aug 2016

@renimac to je v pohode 😉 kazdy ma zodpvoednost sam za seba.

jankalukasova
18. aug 2016

@mima4 ženy... boli odjakživa doma... začali pracovať počas vojny, keď nemal kto pracovať, lebo muži boli preč alebo boli mŕtvi... a deti sa dávali do jaslí a škôlok... tento trend pretrval, kým sa krajiny a ekonomiky z tejto situácie nedostali... a nebolo to pár rokov. Neskôr sa zistilo, že to nie je až tak potrebné a ženám bolo opäť umožnené venovať sa deťom... a je voľbou každej matky, či bude s dieťaťom tri roky doma alebo ho strčí do jaslí.. ja som momentálne tehotná a plánujem byť doma tri roky a tri roky sa dieťaťu venovať a ver, že karieru mám rozbehnutú a našliapnutú. Šéf možno neskákal od radosti ale povedal, že na mňa rád počká... takže tvrdiť, že ženy, ktoré sú doma tri a viac rokov sa o karieru nezaujímajú je trošku prepálené. Rovnako ako to, že ženy po šestonedelí odjakživa pracovali... ešte v období 1. Československej republiky bola zamestná žena pomerne moderným výstrelkom a väčšinou šlo o "staré dievky".

monilik
18. aug 2016

@mima4 cakaju ma...a aj moje dve kolegyne,ktore su tiez na MD. tomu sa vravi vazit si svojich zamestnancov...a ak náhodou o to miesto pridem,svet sa nezruti.moje deti su mi prednejsie.

mima4
18. aug 2016

@jankalukasova

to ze zeny boli doma predsa neznamena, ze nepracovali. Dreli, chodil na polia, chodili hrabat, starali sa o hospodarstvo, popritom riesili domacnost podstatne komplikovanejsie ako teraz my, nemali take vydobytky. Doslova dreli, aby prezili. Ziadne take ako dnes. No len dnes sme cela generacia podstatne lenivejsi, zijeme uplne inak, ale neexistovalo v minulosti, ze by si zena povedala, ze ona ide tri roky byt pri dietati a nech sa vsetci staraju!
neexistovali ziadne socialne davky pre nu! ziadne vyhody...pekne krasne, treba ist sadit, treba ist plet, treba ist kravy podojit... o dieta sa obvykle starali starsi surodenci...5-6 deti v rodine bol uplny standard...
Kolke babky aj teraz rozpravaju, ze vstavali o stvrtej rano, aby porobili v domacnosti, lebo o siestej sa slo robit vonka....a mali male miminka... ziadne take "ja nerobim!"

mima4
18. aug 2016

@monilik ved ja ti len prajem, aby si sa mohla vratit. A je super, ze mas niekoho, kto ta zivi a na pracu nie si odkazana.

vroni
18. aug 2016

Ja som vystudovana analyticka, robim financneho sefa, praca dobre platena a relativne malo stresujuca, kariera mozna a ja mam nos otrceny inde, lebo to nie je moja salka kavy 😎

monilik
18. aug 2016

@mima4 dakujem 😉

bubinko1506
18. aug 2016

ja pracujem ako obchodny manazer v oblasti IT. na materskej a rodicovskej planujem zostat rok, a potom sa vratim naspät do prace aspon na kratsi uväzok. moju poziciu mi sice drzia v praci, ale nechcem byt cele 3 roky doma.
mam moznost pracovat z domu, takze nebudem potrebovat ani opatrovatelku.

monilik
18. aug 2016

@mima4 to je zas druha vec,ze ak nam to prestane finančne vychadzat,nebudem mat na vyber...

renimac
18. aug 2016

@mima4 prepac, podla mna mas neskutocne skresleny obraz o tom, preco niektore zeny ostavaju s detmi doma. "Ja nerobim"... o moj boze, zena, ved to je mimo.

evittam
18. aug 2016

Veď každý ako uzná za vhodné. Ale ja nechápem prečo si niektoré matky myslia, že ak nebudú doma 3 roky tak o niečo prídu čo sa týka dieťaťa a podobne a dívajú sa na ženy, ktoré tak nespravia ako na "krkavčie matere" - fakt celé zle. Veď to, že nie som s deťmi od rána do večera a 24 hodín neznamená, že prídem o nejaké úžasné chvíle s nimi a podobne. Ja som napríklad na prvú MD išla s vyše 10-ročnou praxou v obore, do práce som išla mesiac pred tým ako mal môj syn 2 roky - vôbec neľutujem. Popri tom som pracovala aj z domu. Som účtovníčka-ekonómka. Momentálne som stále na RD, užívam si ju, ale už cítim, že sa potrebujem aj ja realizovať a konečne "vypadnúť" z toho istého kolotoča a to vôbec nie kvôli financiám. 😉 Tak si to zariadim tak aby som bola spokojná aj ja, aj moja rodina a aj zamestnávateľ. A podotýkam to som nikdy nemala okolo seba žiadne "tetušky", babky, dedkov a neviem koho kto by mi pomáhal s deťmi. 😉

ewisam
18. aug 2016

@janulabj zdanie niekedy klame.... a kolko nervov ta to stoji vydrzat s bandou pubertakov, zajujat, pripravit - to uz nikto nevidi...

jankalukasova
18. aug 2016

@mima4 no to je v poriadku... ale dnes nemáš doma 5-6 straších súrodencov... pre mňa porovnávaš neporovanteľné. Deti sa nosili v šatkách, prípadne sa pri strážení ženy striedali... a áno... mali aj 10 detí... a dospelosti sa dožilo 8 alebo aj menej.. jedno umrelo na horúčky a druhé sa utopilo v mlynskom kolese a sama mama keď sa dožila 60, tak to bola vetchá starenka.
Porovnávať situáciu dnes a "vtedy" sa mi zdá neporovnateľné.
A byť na mateskej neznamená starať sa len o dieťa ale aj o domácnosť.. o záhradu, ja si hodlám počas MD externe urobiť druhú VŠ napr... v dobe, ktorú uvádzaš, sa pralo tak raz za mesiac.. teraz síce máš práčku ale u náš fičí denne.. ani varenie nebolo také umenie.. na platňu sa dali zemiaky a bolo vybavené...