Ako je to s podporou v nezamestnanosti?

badusik
1. nov 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? Máte osobnú skúsenosť s tým že ste nemali nárok na podporu v nezamestnanosti z dôvodu že ste ku dňu evidencie na úrade prace mali odpracovaných menej ako 3 roky za 4 prechadzajúce. Ja mám odpracované 2 roky 4 mesiace a čerpala som predtým rodičovsku dovolenku počas ktorej sa neplatí poistné v nezamestnanosti. Z čoho vyplýva že nemam nárok na dávku.

emja
16. feb 2009

A-ha, to ma nenapadlo, ze prihlasenie a doplatenie nie je to iste. Takze, ked som vyse 2 roky odhlasena, doplacanie je uz bezpredmetne, je tak? Skoda, nech sa teda poucia aspon dalsie mamicky, ktore by to mohli este potrebovat... 😉

gapa
16. feb 2009

ak už nie si PvN vyše dva roky, tak je to ozaj bezpredmetné, ako píšeš ☹

bibinka
18. feb 2009

ahojte, chcela by som sa opýtať ako je to v mojom prípade,či mám po ukončení druhej RD nárok na podporu, pokiaľ mi môj zamestnávateľ ukončí pracovný pomer,čo je veľmi pravdepodobné.

Na MD som nastúpila 27.7.2005-9.2.2006,následne RD do 4.8.2007. Od 5.8.2007 do 16.2.2008 som bola na druhej MD a od 17.2.2008 som na rodičovskej.Tá mi bude končiť 4.8.2010.
Som zamestnaná v ČR na dobu neurčitú od r.1995 doposiaľ. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že zrejme asi nie, ale hlavne sa chcem opýtať,či ovplyvní doplatok za túto dobu priznanie podpory.
ďakujem.

gapa
18. feb 2009

bibinka,
spätne sa prihlásiť a doplatiť nedá.

S tou kombináciou so zahraničím 😅 čr nemám skúsenosť, už to je oriešok. No ak ťa v čr, tak ako u nás, od nástupu na RD odhlasujú z poistení v SP (t.j. aj z poistenia v nezamestnanosti), tak nárok nebude. V takom prípade v období poslendých 4-och rokov t.j. od 5.8.2006 do 4.8.2010 si bola PvN len v období od 5.8.07 do 16.2.08, t.j. len cca 6mesiacov a u nás potrebuješ 3roky! 🙄

bibinka
18. feb 2009

kujééém, som to aj tušila.......no škoda, že na takéto veci nastávajúce mamičky nemajú ani pomyslenia.a samozrejme im to ani panie na úradoch nepovedia. 😠

a myslíš si, že má zmysel si to začať platiť dobrovoľne pre prípad, ak by som si po RD našla prácu a po čase mi dajú výpoveď a "náhodou" by to boli tie tri roky? je to len fikcia, ale myslím, že aj dosť reálna....... ☹

womenair
2. mar 2010

dobrý deň,,,chcela by som sa informovať,,,,keď mám odpracované 4 roky,,,ale s toho som bola vyše roka na Pnke,,,ako sa to posudzuje,,,pri dávkach v nezamestnanosti....ďakujem

gapa
3. mar 2010

womenair,
poistenie v SP sa prerušuje po uplynutí 52týždnov PN. T.j. jedine ak si mala jednu PN vkuse, tak máš aj prerušené poist.v nezamestnnaosti. Aj ked neviem odkedy to tak je. Ale bežne sa aj dni PN počas trvania PP rátajú do dní PvN, len pri výpočte výšky podpory sa vynímajú, aby neznižovali výšku podpory.

momko
3. mar 2010

Chcem sa pripojiť, pretože teraz ste ma dorazili, čo tu je pisane. Ja som sa bola pytať na Socialnej poisťovni, pretože mi v juli konči rodičovska dovolenka, pracovny pomer zatial nemam ukončeny (pracovala som tam zhruba 8mesiacov,potom rizikove tehotenstvo teda PN) ale počitam že pracovny pomer bude ukončeny. No a bola som si na socialke teda zistovať, či dostanem nejaku podporu. Tam mi pani povedala že sa mi rataju aj tieto 3roky čo som doma, takže narok mam. Tak som s toho už ...................

kaktusik007
4. mar 2010

momko, od 01.02.2010 je v ucinnosti novy zakon, ludia, ktorym konci RD po tomto datume tak im sa uz aj doba RD zaratava... takze aktualne podla prave platnych zakonov narok na podporu mat budes 😉 - otazna je vyska podpory v nezamestnanosti, ale na to su tu uz zriadene ine temy 😵

momko
4. mar 2010

Kaktusik007 si ma trošku upokojila, aj ked mam z toho nervy, ale už s tym nič neurobim a počkam čo sa bude diať, ale aj tak mohla by si mi prosim poslať nejaky link kde najdem tento zakon a to znenie? dakujem

moon1979
15. dec 2010

dobry den, poradite mi prosim? Manzelovi konci 11.1.2011 zmluva na dobu urcitu, zmluvu mu nepredlzili, takze bude bez prace. Nepretrzite pracuje od skoncenia VS t.j. vyse 8 rokov. Chceli by sme vyuzit moznost maximalne davky v nezamestnanosti a dobrovolne sa pripoistit v nezamestnanosti. Vie mi niekto poradit, kedy si ma uzatvorit DPvN, ako dlho ho platit a z akeho vymeriavacieho zakladu? A následne kedy sa má zaevidovať na UP? Dakujem vopred za rady

moon1979
17. dec 2010

to sa nenajde nikto kto by mi poradil? ☹ ☹ ☹