Ako zvládnuť pracovný pohovor sebavedomo a bez stresu?

zuzka_puska
27. mar 2016

ahojte, precitala som uz vela tipov, ako sa pripravit na pohovor a aj ako ho zvladnut, ale uvitala by som mozno aj nejake tipy zo zivota, co mozno pomohlo vam, ako ste prekonali strach z konkurencie, ako ste zaposobili na vyberovu komisiu, a tak 🙂 Potesim sa kazdej rade. Idem na prvy pohovor po skoro 3 rokoch doma na rodicovskej, takze moje komunikacne schopnosti su oslabene, a mam rodinu a male dieta, co mnohi pokladaju za prekazku. Na pohovor ide aj jedna moja znama, o 2 roky mladsia ako ja, no slobodna, bezdetna, s bohatsou praxou ako je ta moja, takze mam trosku stres ci mam sancu 🙂 Chcem hlavne sama sebe dokazat, ze som dobra a sikovna, a samozrejme chcem o tom presvedcit aj prisnu komisiu o tom, ze vybrat si prave mna bude ich dobra volba 🙂 Dakujem za kazdy tip 🙂 pekny vecer

zuzka_puska
autor
27. mar 2016

a este chcem poznamenat - ze po skoro 3 rokoch doma su aj moje znalosti oslabene, vela som pozabudala a aj napriek opakovaniu to mozem ziskat spät len praxou 🙂

siska53
27. mar 2016

@zuzka_puska ja som sla po 5 rokoch. Nastastie som nevedela,kto na pohovor este ide. Vyhoda bola, ze to nebola ziadna skupinova akcia,bola som len ja a potencialna sefka s personalistkou alebo len potencialna kolegyna.
V tom druhom pripade som to nakoneic nezobrala,bolo tam viac nevyhod ako vyhod.
Mne pomohol muz,kedze sam si vybera zamestnancov,ze co jeho osobne oslovi a co nie.
Okrem toho,ze si nastudujes o danej firme a si v obraze,skus sa pytat aj ty,co ta zaujima v suvislosti s danou poziciou.
Ine neviem,skupinove pohovory som neabsolvovala.

zuzka_puska
autor
27. mar 2016

@siska53 dakujem 🙂 Ja idem na vyberove konanie - bude nas tam viac ale pohovor by sme mali mat kazdy sam s clenmi komisie. Taketo pohovory nemam rada, kedze vidim svoju konkurenciu a ked vidim ako chrlia vedomostami je mi az do placu a mam chut odist domov bez toho aby som vystupila pred komisiu ☹ Aj mne v tomto pomaha scasti manzel, povedal mi, ze dostatocne sebavedomie je ovela viac dolezite ako akekolvek vedomosti - lebo vedomosti(v mojom pripade zakony) sa daju naucit, ale vystupovanie pred ludmi a sebavedomie nie... tak teda neviem ☹ Ale co ked mi polozia otazku kde bude potrebne definovat konkretny zakon, a vtedy pojde moje sebavedomie rychlo dole, hehe 🙂

siska53
27. mar 2016

@zuzka_puska vsak uvidis. Mne dost pomohlo to,ze mi na tom.nezalezalo az tak. Mohla som.mat totiz najvyssiu podporu,plus som.dostala odstupne z byvalej roboty,takze teoreticky by som.mohla byt doma aj rok a zit z toho. Preto som bola uvolnena.
A skus si predstavit,ze si vyberas ty,nie oni .🙂

zuzka_puska
autor
27. mar 2016

@siska53 presne to mam aj ja 🙂 Na rodicaku budem vlastne do septembra, a v byvalej praci mi stale drzia miesto, cize ak by som dala vypoved dostala by som podporu.... Ale napriek tomu viem,ze to miesto je fajn a chcela by som ho a preto som v strese 🙂 Inak, na konci pohovoru je vhodne opytat sa, ako som zaposobila a co si o mne myslia????? aby som neodisla z pohovoru s pocitom, ze ani neviem co vlastne si o mne myslia a ci som odpovedala podla ich predstav 🙂 dakujem

jeennyv
27. mar 2016

@zuzka_puska hlavne prirodzene a s rozvahou a prilis z toho nebyt cela akoby som to povedala, ze "nadrzana" 😀 😀 proste brat to tak, ze moze to vyjst a aj nemusi..ja som bola samozrejme na niekolkych pohovoroch zo zaciatku je clovek cely naspidovany, ale ked uz prejde par kolami, pohovormi a necakaju len na neho tak, to berie tak v poho a potom to vide...tod moje pocity... na ten posledny som nejak ani neze netesila, ale neriesila a mesiac uz pracujem...

siska53
27. mar 2016

@zuzka_puska to neviem,ja som sa to nepytala.
Ale pamatam si,ze raz ma z uradubprace poslali na taky akoby trening,kde sme boli skupina mladych,tesne po skole a ja jedina s uz pracovnou skusenostou a tam sme su hrali aj scenky ako pripravu na pohovory a tam sme si davali spatne vazby navzajom. To bolo fajna poucne pre nas. Vsetci sme sa velmi rychlo zamestnali. Neviem,ci sa take volaco este robi,ani ci to vtedy bolo bezne,ale bolo to super..len to uz je cez 16 rokov dozadu.
Hlavne nemaj stres,ved o nic nejde,tak si povedz. A pripadnymi dalsimi pohovormi nadobudnes aj skusenosti,keby nahodou toto nevyslo a do povodnej prace by si sa nechcela vratit.

A ci si uplne odpovedala podla.ich predstav? Ak splnis ich ocakavania,tak ta vezmu..a dakedy aj mozes splnit pozadovane,no dakto moze mat protekciu..aj take sa stava..

Drzim paste,nech ti to vyjde tak,ako ty chces.
Ono zas nikdy nevies,ked nieco nevyjde,ci to nakoniec tak aj nebolo lepsie.
Mne sa stalo v 2.zamestnani v poradi,ze sme sa rozlucili este pocas skusobnej doby - prosto aj ja som.to tak citila,bol tam.urcity dovod,preco som.chcela odist..aj ked mi to bolo aj luto. Ale nic lepsie sa mi nemohlo stat,no na to som.dosla.az neskor,par mesiacov po nastupe do mojho momentalne predposledneho zamestnania.

jeennyv
27. mar 2016

@siska53 funguje to teraz, zalezi na urade, ja som na tom bola v ramci projektu bud aktivny zamestnaj sa ako som skoncila vysoku teraz, take mecheche pre mladych, ale ako niekomu to moze pomoc, ale s nami to mal taky psycholog typu cloveka ako to ja volam, ze lietajuci koberec alebo co zije v krajine jednorozcov...na to kolko mal rokov mal nerealne predstavy o trhu prace...

siska53
27. mar 2016

@jeennyv tak fajn. My sme tam mali len tie panie z uradu prace. Asi preto to bolo ine. Nam.to pomohlo, fakt sme sa vsetci (niektori uz pocas kurzu vedeli,ze coskoro nastupuju) zamestnali. Ono dost zavisi od cloveka,co to vedie.

lalia123
27. mar 2016

Par rad:
1. Klasicka otazka - vymenujte svoje silne a slabe stranky. Nenechaj sa nou zaskocit, silne stranky maj pripravene - napr. pracovitost, doslednost, komunikacne zrucnosti...atd..akukolvek slabu stranku by si chcela spomenut, spomen taku, ktora vyznie v konecnom dosledku ako silna stranka - napr. som prilisny pedant...atd. (Inak, skus si spisat tie silne stranky - zatial si opisala v prispevkoch len to, coho sa bojis. Ale mas urcite kopec silnych stranok, len si ich uvedom, spis a ver si!!!)
2. To, ze si matka a bola si 3 roky na RD, je aj prejavom toho, ake mas hodnoty. Na pohovore by sa Ta vobec nemali pytat na to, ci mas/nemas deti, ci ich planujes/neplanujes, ci si slobodna/vydata a pod...A keby sa Ta to opytali, tak im vrat otazku protiotazkou napr. ze ako to suvisi s ponukanou poziciou a preco sa Ta to pytaju? Keby sa v tom niekto vrtal, aspon vies, ze to nie je nijako vyspela firma...
3. Vystupuj kludne, ide len o pracu (ako matka uz urcite vies, co je v zivote dolezite 😉 ). Maj zapisnik na poznamky, pripravene zaujimave otazky aj na nich - napr. ako mozes karierne rast, ci poskytuju vzdelavacie aktivity, ci mozes studovat, aka je povaha prace, na ktoru sa hlasis, nejake specifika prace...
4. Ked som robila pohovory ja, vytacalo ma, ze kandidati nechceli vediet nic (resp. nemali pripravene ziadne otazky), len blbosti typu - a kedy mame obednu pauzu a ake este mate benefity...
5. Pridi aspon 5 min. skor, nech si kludna, nevystresovana
6. Este dalsia klasicka otazka - co viete o nasej firme (takze si nejaku zaujimavu informaciu pozri, aby vedeli, ze vies)
Drzim palce!!!

pribinak
28. mar 2016

@lalia123
@zuzka_puska

Este si zabudla na velku klasiku: kde si vidíte o 5 rokov?

jeannna
28. mar 2016

@pribinak Alebo napr. Preco chcete pracovat prave v nasej spolocnosti?

pribinak
28. mar 2016

@jeannna hej, toto je tiez vtipne, ked sa hlásiš na pozíciu účtovnícka ci sekretárka ;((((

jeannna
28. mar 2016

@pribinak Alebo napr. na otazku Ste ochotni pracovat aj nadcas? Tu by mi uz blikala kontrolka, ze hladaju otroka.

saurian
28. mar 2016

za mna taky tip - pre niekoho mozno malicherny alebo smiesny - oblecenie a vizaz treba samozrejme zvolit primerane, ale - snaz sa vyzerat tak aby si sa sama sebe pacila a bola so svojim vyzorom spokojna - to ti prida taku tu sebaistotu, sebavedomie, to proste tak je aj ked si to vacsina z nas neuvedomuje.
dalsia vec - videla som aj pohovory z tej "druhej" strany, a mozem povedat asi tolko - ludia/uchadzaci ktorich uz pozvu na pohovor z prijatych ziadosti/zivotopisov, vsetci zvycajne splnaju poziadavky zamestnavatela. ide uz skor o to, kto z uchadzacov urobi lepsi dojem.
casto sa stane aj to, ze niekoho nevyberu prave preto ze ma az prilis skusenosti a vyssie vzdelanie ako je potrebne na tuto poziciu - a to z dovodu ze jednak si zvykne takyto clovek vypytat vacsiu mzdu a jednak je predpoklad ze na pozicii ktora je "nizsie" jeho vzdelaniu a praxe nevydrzi a odide.
drzim palce 🙂
a tiez mozem povedat, ze casto si niekto zoberie prave mamicku u ktorej vie ze nie je "rapel" - ze proste tato bude doslednejsie a zodpovednejsie vykonavat pracu a viac jej zalezat na zamestnani, takze moze byt pre zamestnavatela/sefa uzitocnejsia ako "standa". drzim palce.

loginexistuje
28. mar 2016

To je miesto v statnej sprave?

cecil36
28. mar 2016

@zuzka_puska nie nepytaj sa aky si spravila dojem, je to trapna otazka a navyse pravdu sa aj tak nedozvies.
@pribinak
@jeannna minule som pozerala film stazista a ked sa 70 rocneho de nira mlady personalista spytal kde sa vidi o 10 rokov, skoro som oplula obrazovku od smkiechu 🙂

zuzka_puska
autor
28. mar 2016

@lalia123 ahojky, mozem ti napisat spravu ake otazky som si pripravila? 🙂 Ci by si ty ako personalistka/alebo neviem v akej pozicii si robila pohovory, pokladala moje otazky za normalne a vhodne, alebo trapne. Urcite sa nechcem pytat nic na benefity, ani na prestavku na obec, ako matka po materskej kludne pojdem aj bez prestavky, alebo popri praci prehryznem nejaky salatik ci kolac 🙂

Dakujem

zuzka_puska
autor
28. mar 2016

@saurian No ja v podstate som "standa" heh. Mam 26 rokov, som rok po vysokej skole. Mam prax len 1 rok, v odbore o ktory sa zaujimam, viac som zial kvoli materskej nestihla... No chcem samozrejme na tom pracovat, dcera ide do skolky a ja by som sa chcela venovat kariere a osobnemu rozvoju, chcem byt sama na seba pysna, ze som dokazala robit to co ma bavi a mat pracu ktora ma naplna a ktoru aj ja budem vediet niecim " naplnit" a byt uzitocna.

A co sa tyka oblecenia - ja volim klasiku biznis look, tmavomodra sukna po kolena, a svetlomodra kosela, k tomu kotnikove topanocky a telove silonky 🙂 Tym nic nepokazim, makeup som pocas materskej nepouzivala vobec,len prilezitostne. Cize teraz moj makeup vyzera velmi minimalisticky, len makeup a licka, trosku primalujem oci spiralou a to je vsetko. Nepaci sa mi ked zena vyzera ako vajicko pre kupacov, zmalovana.... Vlasy tiez len vyfukam a vyzehlim, ziadne ucesy - na materskej som nemala cas na takmer ziadnu upravu, takze som si nejak zvykla ze sa upravujem uz len tak, nech vyzeram k svetu a nech sa da na mna pozerat, nic horibilne 🙂 Asi to mnoho mamiciek pozna heh.

Tak baby, poviem vam ze mam aj prednosti ktorych som si samozrejme vedoma, ale uvedomujem si ze zamestnavatel pozera na prax, vedomosti, teda z tohto pohladu nie som ziadna vyhra 🙂 No sebavedomie nejak nastartujem a chcem odtial odist zo ctou a s pocitom ze som dala to najlepsie a najpravdivejsie zo seba.

A ostava mi len verit - ze zo mna bude citelna snaha dostat tu pracu, odhodlanie robit ju co najlepsie a chut odovzdat tej praci srdce. A ze ich presvedcim o tom, ze sa rychlo ucim a hlavne ze sa chcem ucit. Myslim ze naucit sa naspamät niekolko zakonov nie je problem a zvladne to kazdy. teraz ich samozrejme od slova do slova neovladam pretoze ich nepouzivam, no som pripravena si ich praxou osvojit co najrychlejsie.

Ak ich dokazem presvedcit, budem fakt stastna ze som to dokazala, a mate u mna kazda jedna zucastnena tejto diskusie velku cokoladu, fakt 🙂 Od stastia, budem ja rozdavat stastie 🙂 🙂

A ide o poziciu v oblasti advokacie a podobne... je to vlastne statna sprava,hej.

Uz nejako ten stres opada, skor sa snazim nemysliet na uzasnu konkurenciu a sustredit sa na svoje vlastne ja a na to, aby som tam hovorila len normalne veci nie nejake prazdne zvasty ktore aj tak nikoho nezaujimaju , viete 🙂

cecil36
28. mar 2016

@zuzka_puska ides na sud?

zuzka_puska
autor
28. mar 2016

@cecil36 na sud 🙂

zuzka_puska
autor
28. mar 2016

@cecil36 nejak zacat musim ☹ aj ked viem ze na sude nepadnu na zadky a nenavalia mi hned 2000e v cistom, necakam vobec ziadnu horibilnu sumu potesi ma aj minimalka heh 🙂 Len musim dostat sancu v podobe toho ze ma tam vobec prijmu a daju mi tu sancu rozvijat dalej moje schopnosti a samozrejme uz aj vedomosti.

zuzka_puska
autor
28. mar 2016

@cecil36 Inak, nevidela som ten film takze neviem co ten 70 rocny pan odpovedal 🙂 Ale ak by sa to v takom veku opytali mna, odpovedala by som ze o 10 rokov bude pre mna uspech ak bude moj fyzicky stav nie prilis odlisny od toho aktualneho 🙂 A ak sa aj v takom veku dokaze clovek rozvijat, pouzivat stale mozog a mat zdravy usudok, uz to je velky pokrok a uspech 🙂

cecil36
28. mar 2016

@zuzka_puska tak to ci ta zoberu ani tak nezalezi od teba...v prvom rade je dolezite kolko obsadzuju miest ci idu prijat aj nejakych z docasky, ti maju prednost a potom od toho ako rychlo pises a ci mas tlacenku atd. Plat minimalka 450 brutto a plat 1000 bruto nikdy...Ale drzim palce 🙂

jeannna
28. mar 2016

@cecil36 ozaj a aku odpoved dostal ten personalista? 😀

cecil36
28. mar 2016

@jeannna pohlad de nira hovoril vsetko 😀

jeannna
28. mar 2016

@cecil36 ctjb dpc?

cecil36
28. mar 2016

@jeannna 😀 😀 tak nejako

sisaka
28. mar 2016

@zuzka_puska kedze ide o statnu spravu, tak tam ta uroven HR asi nebude bohvieco, ale ja mam za poslednych 10 rokov skusenosti s interviews kde boli vsetko otazky typu, co ste robili, ked...., ako ste reagovali ked... ako ste sa zachovali ked.... Moje vedomosti neboli nikdy testovane - Mali predsa moj zivotopis a referencie, vyberali si urcite typy ludi, podla toho ako reagujes na rozne situacie, ale neviem, ci uz taketo formy interview sa robia aj na Sk. V kazdom pripade drzim palce, to prve interview je vzdy to najtazsie ....

zuzka_puska
autor
28. mar 2016

@cecil36 naozaj? takze aj ked sa tam roztrhnem, mozno neuspejem? 🙂 Ale s tou moznostou sa snazim nejak vyrovnat, hlavne nech nevyzeram ako totalna hlupana. Ale urcite ak ma neprijmu budem samozrejme sklamana. Netusim, aki zaujemcovia su prihlaseni do vyberoveho konania, len viem ze je nas cca 10 dokopy. A tlacenku nemam, mam len seba 🙂 resp.tlacenku mam ale je tak brutalne poctivy a rozhodol sa ze musim pracu ziskat sama,svojimi schopnostami a nie tym ze ma tam pretlaci. Co vam poviem, dakujem pekne za taku podporu 🙂 Cize som na to fakt sama.