Aký máte názor na to, keď by vysokoškoláčka robila upratovačku?

tslobik
19. sep 2014

Aký máte názor na to, keď vyštudovaná Mgr. (ktorá 8 rokov pracovala v podstate v odbore) by neváhala robiť upratovačku?

terezka1947
19. sep 2014

@tslobik ja by som odpovedala takto-divne by bolo,keby clovek bol natolko hrdy,ze by si tvrdohlavo trval na svojom-teda na svojom honore a radsej sedel doma ako na preklenovacie obdobie robil akukolvek pracu...ziadna praca nie je podradna ak sa jedna o zabezpecenie rodiny...keby to ludia brali takto,neboli by take plne UP...ale samozrejme,beriem,ze su regiony,kde je akukolvek pracu zohnat tazke 😒

tslobik
autor
19. sep 2014

Takže podľa vás všetkých nie je to na pocity menejcennosti, resp. ešte horšie hanbu......Lebo ľudia to môžu vnímať aj tak, že je asi neschopná v tom svojom odbore, preto upratovačka alebo niečo pod.

diskutujuci
19. sep 2014

@tslobik jasné, je to o možnostiach, je to o nevyhnutnosti, a ludia, ktorí zazerajú, odsudzujú sú len obmedzenci, ktorí možno sami tak časom dopadnú a možno ešte X krát horšie..

csikike
19. sep 2014

tak ja som akurat v tej pozicii, zial zatial som si po rd nenasla normalnu pracu, momentalne robim upratovacku na 3 h denne, mam skoncene 2 VS, ale je to lepsie ako sediet doma

tslobik
autor
19. sep 2014

@csikike a môžem sa spýtať v akom zariadení, úrade alebo????

sorciera24
19. sep 2014

@tslobik nie, ved clovek ako clovek, praca ako praca.....aka menejcennost? mudry clovek si vazi kazdu pracu, kazdeho cloveka...jasne, najdu sa chytrolini, kt. by nesli robit ani upratovacku,a le ani do konclu za 400E..... mne je to uplne jedno, len nech nik nenadava, ze sa ma zle.....(keby mal moznost ist robit...)....a okrem toho, je to vysostne kazdeho vec...to ako by sa na mna pozerali komunisticke babicky je mi jedno, oni mi zivit rodinu nebudu, ani platit ucty....

csikike
19. sep 2014

@tslobik otvarali u nas zakaznicke centrum, mam na starosti kuchynu, archiv, 1 kancelariu a samotne centrum

terezka1947
19. sep 2014

@tslobik vies,co???ludia si budu mysliet vzdy nieco...a ked budu chciet,urobia z hocikoho menejcenneho 😒
dolezite je to,co ten clovek citi a riesi vo svojom osobnom zivote a to malokto vidi...radsej odsudi a je rad,ze je akoze "viac" 😉
ja mam tiez VS a keby som musela,urcite by som na urcitu dobu robila hocico,len nesedela doma-resp.aj ked sedela doma,tak si nejako prilepsovala...ludia ti peniaze nedaju...a skor mozno zavidia,ked si clovek pomoze nejako sam...a snazi sa normalne zit a nie iba nadavat a zivot neriesit 😒

kikuleenka
19. sep 2014

@tslobik podla mna to nie je celkom o tom, ze kde, ale kolko uvazkov maju a ako sikovne si vedia pracu zorganizovat 🙂 Ked som ako zacinajuca uctovnicka chodilaa este upratovat, aby som si prilepsila, robila so mnou starsia pani, ktora mala 4 uvazky, vsetky stihala a zarobila 2x tolko, co ja 🙂

tabitana
19. sep 2014

poviem vam to takto, mam sesternicu..a ta vystudovala VS a od pondelka nastupila ako upratovačka... a kazdy ze coo? a ona, kazda korunka dobra..ved to nie je do konca zivota...doma prata zadarmo a tam za peniazky..co bude doma zadarmo sediet..jej postoj a myslim si, ze to nie je tak odveci...veď čo to je pratať... čista hlava, ziadna zodpovednost...odprata si pat hodin denne a ide domov..žiadne starosti, žiadne pisanie sprav...

semela
19. sep 2014

Necitala som celu diskusiu, neviem presne o co ide. Ale ked ti mam pravdu povedat, ja som sa uz z touto myslienkou pohravala, ze by som isla robit nieco podobne.. Mam VS, super karieru, ale tie naroky manazmentu su niekedy neunosne a najradsej by som isla robit nieco kde ta nikto nebuzeruje, taka upratovacka ma v podstate klud🙂 Takze drzim palce 😉

skoricaxx
19. sep 2014

no podla mňa je každá práca, človek dôležitý a tak by sa k nim malo správať........a niektorý vysokoškoláci by si mali uvedomili, že upratovačka je najdoležitejšia....asi by sa im nepáčilo chodiť na špinavé WC, po zablatených chodbách, a ihneď po nej kuchárky....kto by chcel chodiť do práce kde by chýbali ludia čo robia toto.....
p.s. tiež mám výšku

tslobik
autor
19. sep 2014

@semela Dnešné nároky sú naozaj veľké a potom človek príde z práce doslova "vyplutý" a vyčerpaná matka potom aký môže mať vplyv na deti? Nehovorím, sú povahy, čo znesú ako stádo koňov, ale sú aj citlivejšie povahy pre ktoré je dôležitejšie čistá hlava a šťastná rodina

catrina_s
19. sep 2014

Slovensko nieje moc velka krajina, hej.. Kazdy druhy clovek tu uz ma VS, lenze! Slovensko zial nevie poskytnut pracu -vo vystudovanom odbore- pre vsetkych tych kvalifikovanych ludi s titulmi. A tak je uplne bezne, ze clovek co ma mgr. robi v mäsiarni.
Ja som vs zacala, no nedokoncila som ju-dobrovolne. Robim asistentku predaja a moje kolegyne maju skoncene skoly ako napr. politologia, manazment, pedagogika...
Zial, taka je doba.

tslobik
autor
19. sep 2014

Ďakujem vám, som rada, že sú v tomto svete aj ľudkovia,ktorí neodsudzujú a zbytočne sa nečudujú veciam, ktoré sa ich možno ani netýkajú 🙂

betunka39
19. sep 2014

a kolko studujich vysokoškolačok si takto bežne privyraba počas studia, aby mali peniaze na študium? A tiež ich nikto neodsudzuje. Ja som mala kolegynu, vyštudovanu učiteľku pre 1-4. Po skole šla hned na matersku, prax žiadna. Po 8 rokoch ju nikde nechceli zobrať, nuž šla k nám za lisovaci stroj. Robila tu 4 roky, teraz sa jej konečne ozvali, tak nastupila do školy ,ale len do družiny. Nikdy sa ale nehanbila, že je obyčajna robotníčka. Taktiež s mojim mužom robi vela inžinierov, vyštudovanýxch stavebnu, a robia manualnu pracu na stavbe. Dnes ked chceš prežiť, musi isť niekedy hanba a prestíž bokom. MYslim, že každa praca je na obživu, nie na hanbu. Myslim tým normalnu, poctivu pracu.Moj švagor bol INg, Phd, ale nikdy nemal problem isť na brigadu a robiť aj podradne prace.

cayrez
19. sep 2014

@semela ja mam zase opacny problem. Nemam sice nestresujuce zamestnanie, ale nemam kam postupovat. Bohuzial VS som z viacerych dovodov nedokoncila - externe. Mam jedno dieta a ked som chodila po pohovoroch, vsetci sa spravali.. resp. tie otazky.. akoby som mala lepru alebo co. Ked ma chlap dieta, nikoho to netrapi. Zena s dietatom = problem. Ani mi nedaju sancu niekde sa zamestnat, kde by bola moznost tvorit si nejaku karieru. Konkretne.. pracujem v lekarni, ale robila som aj v banke na centrale a nesmierne ma to bavilo. Po 2 mesiacoch mi pridelili dalsiu agendu a o rok som sa dostala na novy projekt. To vsak nikoho teraz nezaujima. Som stredoskolak so zdravotnickym vzdelanim. A moj zivotopis putuje rovno do kosa. 😢

bubelko
19. sep 2014

@tslobik ono zalezi na faktore, preco to budes robit. inak to bude v zivotopise vyzerat, ak to budes robit preto, ze si dlho nevedela najst robotu a inak, ked das vypoved z odbornej prace kvoli tomu, ze chces ist robit upratovacku...
ak to bude ten prvy dovod, tak ta nikto za menejcennu ci divnu povazovat nebude. ale bude vidiet, aha, chcela robit, tak si robotu nasla. kym v tom druhom pripade - robila v odore a dala vypoved aby isla robit upratovacku? hmm, divne....

tslobik
autor
19. sep 2014

@bubelko no veď s tým je práve problém. Robota v odbore je istá, dokonca aj vedúca funkca......ale tie vzťahy na pracovisku, podpora vedenia, náročnosť práce - celé zle. Preto aj táto téma.

tslobik
autor
19. sep 2014

@cayrez hm....je to realita 😒

bubelko
19. sep 2014

@tslobik ono ziadna praca nie je zla... ale v zivotopise to nebude dobre vyzerat, ked zrazu z veduceho postu pojdes dobrovolne robit upratovacku... oni sa ta pri dalsom pohovore, ak pojdes robit zas spät do odboru na to opytaju, co bolo dovodom...
plus - ak si vzdelana a odbor ta bavi, tak robit upratovacku ta dlho bavit nebude... bude to taka truc-akcia, ktora ta nikam neposunie... ine je, keby si ju robila, lebo nemas robotu a chces robit hocico...

cayrez
19. sep 2014

@tslobik A vies, ze aj v kolektive upratovaciek to nie je ruzove? Vsade, kde je clovek v kolektive je to narocne. Bohuzial vacsinou je to nanic.

bubelko
19. sep 2014

@tslobik na tvojom mieste, ak potrebujes zmenu, by som hladala pracu v odbore, ale v inej firme/zariadeni. nie tak radikalnu zmenu, pokial nemusis 😉

tslobik
autor
19. sep 2014

@bubelko nad tým som tiež uvažovala ako prvé, len v mojom okolí (tým myslím cca 30 km) je toho minimum, možno 2-3

ukulela
19. sep 2014

@tslobik tak mne by sa upratovat nechcelo, nemam to rada ani dima 🙂 ale s VS som robila aj krcmarku, kym som si nasla vzdelaniu zodpovedajucu robotu.
takze, ak sa neda najst ina praca a treba "prerpnut", tak aj upratovanie je alternativa. ale len na cas, aby clovek "nezakrnel" - aby neklesom v mysleni, rozvoji a tak.
nad nejakym podnikanim si nerozmyslala, inac? lebo napr. upratovaci servis, to uz je ine, ako teta s metlou a vedrom 🙂

sssimi
19. sep 2014

@tslobik nečítala som celú tému, takže možno od veci-áno na pozíciu upratovačky sa dostaneš pravdepodobne ľahko, ale pokazíš si životopis a to už proste nevysvetlíš, lebo ak sa budeš dostať späť na vedúcu pozíciu, tak budú hľadieť iba na posledné zamestnanie. Ak už, tak by som sa skôr uberala smerom upratovania na živnosť. Založiť si malú firmičku. Ja mám tiež VŠ i keď len Bc., tiež mi nevadí práca upratovačky. Ak sa dá, tak si privyrábam práve týmto spôsobom teraz počas rodičáku, ale evidované to mať v životopise nebudem. Za jedno chápem prečo upratovačka 😉 Pre mňa osobne je to relax a na výsledok ani nemusíš príliš dlho čakať-o chvíľu vidíš výsledok. Tiež ma to celkom nadchýna 😉. Ale stále je to aj medzi populáciou (hlavne tou "vyššou") vedené bohužiaľ ako podradná práca.

masinka
19. sep 2014

@bubelko
@tslobik
do zivotopisu sa nenapise upratovacka , ale manazerka hygieny a optimalizacie pracovneho prostredia alebo nejaky iny honosny nazov, pripadne sa to este da v anglictine a personalisti budu z toho celi paf 😀 (to mi napadlo v suvislosti s vcerajsou temou z MK, kde velka manazerka - podomova obchodnicka isla robit do call centra....)

barborazilina
19. sep 2014

@tslobik Pozri ja robim uctovnicku a ekonomku. Som na vedúcej pozicii realne mam nadriadených len klientov. Moja praca ma nebavi ... som v nej dobra, veci mi idu same a aj som dost rychla ale ze by som si povedala hura dalsi den plny nahadzovania faktur a riesenia optimalizacii tak to urcite nie. Druha vec su peniaze, ktore mi moje znechutenie znacne zlahcuju 🙂 Takze skus si aj zratat kolko zarobis teraz a kolko by si zarobila ako upratovacka a ci znizenie prijmu na teba nebude mat psychicky rovnaky ucinok ako terajsia nechut v praci ... a navyse spolocenske postavenie je dvojsecna zbran a mozno mas len tazsie obdobie a docasnu krizu ...

lll2010
19. sep 2014

...necitala som sice vsetky diskusie, ale mam taky nazor...asi ma vsetky prizabijete. 🙂 ...Kazdy chce v dnesnej dobe nedelat a vydelat...a preto studuje a studuje. 1 VS, 2 VS... tituli a tituli s pozamyslenim nad tym, ci sa s danymi vedomostami na slovens. pracovnom trhu uplatnim. Potom vystudovany studenti nevstanu ani za 500 e. Co bude o 20 rokov. Ked budu vsetky s VS a nebude nam kto opravit kurenie ci elektriku. ked niekto chce zmenit zamestnanie a pracovat urcity cas manualne aj s 2 VS nevidim na tom nic zleho. Vsetky skusenosti nas posuvaju dopredu. Som toho nazoru, ze nie na vsetko potrebujeme hned titul. Pracovala som v odbore zub. techniky a technici si zacali robit VS...ked som sa pytala, ci to vedomostne ich posuva dopredu...bolo mi povedane...ze nie, ale chcu sa vyrovnat s doktormi...byt na ich urovni....naja....kazdy podla svojho gusta...

bubelko
19. sep 2014

@masinka hej napise facility service 😉