Asistent učiteľa na základnej škole

daniella224
4. sep 2013

Ahojte nema niekto z Vas skusenosti s tymto zamestnanim? Chcela by som si podat ziadost na viacero ZS skol, len neviem ako presne to prebieha....Vraj teraz niekedy by si mali podavat ziadosti skoly na ministerstve a podla toho kolko im schvalia tolku budu moct prijat. A chcela by som vediet co vsetko tato praca obnasa. Mam ukonceny Bc stupen Socialnej pedagigiky...dakujem Vam 🙂

nikawero12
30. apr 2015

@martinba33 nie je to tak celkom pravda, čo tu vypisuješ o podmienkach na asistenta učiteľa. Podmienky, ktoré by mal pedagogický asistent splňať, sú jednoznačne dané vyhláškou MS SR 437/2009 Z.z., v prílohe 1, časť XVII Pedagogický asistent. Vyhláška, na ktorú si tu dal link je už zastaralá, resp novelizovaná.

scaramelka
30. apr 2015

@zuzkagu Nie, pokial nemáte pedagogické vzdelanie, takému dieťatku asistenta robiť nemôžete. Môžte robiť asistenta deťom s telesným postihom, tam nie je potrebné pedagogické vzdelanie. To je odkaz pre všetky mamičky. Dnes doma nútené sedí kopec kvalifikovaných učiteľov, ktorý čakajú možno na príležitosť byť asistentom - pedagogickým pre nejaké dieťa. Možno takých ľudí poznáte aj vaše deti, viete o nich, že sú super nie len ako učiteľ ale aj človek. Navrhujem poobzerať sa po portáloch, kde takí ľudia hľadajú prácu a sú z vašeho okolia a ísť za pánom riaditeľom s konkrétnym návrhom. Ja-dieťa-pedagóg. Školu to finančne nebude stáť ani korunu. A možno aj mamky nemajú alebo nemôžu z objektívnych dôvodov pracovať a ak by ste si urobili pedagogické minimum (len tam je podmienka vysoká škola), tak počas celých 9.rokov by ste mohli byť Vášmu a aj inému dieťaťu možno asistentkou a uľahčili dieťaťu zvládať školské povinnosti, aj keď z vlastnej skúsenosti viem, že pri asistentovaní telesne postihnutému dieťaťu nič lepšie ako mamka neexistuje, ale pri pedagogických činnostiach dieťa skôr poslúchne a viac sa naučí pri cudzej osobe. Držím všetkým mamičkám palce. Prajem všetko dobré.
A ak máte takéto dieťa a ste z blízkeho okolia Humenného, kľudne sa ozvite.

martinba33
30. apr 2015

@zuzkagu
Aha, Zuzi, tak potom asi takto:
Asi mas v specpeg sprave z diagnostickeho centra doporucenie (malo by to byt dorazna napisane) na pridelenie asistenta. Ak nie, vrat sa tam, nech to tam dopisu.
Porozpravaj sa s mamickou toho dietata s aspergerom, aby nastojila na trvalej asistencii pre svoje dieta- slusnou ziadostou, doraznou ( ... Pretoze dieta chodi domov s cistym zositom, nic nevie, nema zapisane ucivo, poznacene ulohy, a ani nevie povedat co sa ucili... Hadam to netreba dalej vysvetlovat, riaditel by mal plakat nad tym listom od zialu... 🙂 )
Ty pisomne poziadaj o asistenciu v zmysle specpeg spravy z Centra, slusne a asertivne.
Pockaj na odpoved ci Ti ho pridelia. Nepridelia...
Napis v dalsom liste, ze v zmysle paragrafu (neviem najst na tablete znak 🙂 ) c 144, odsek 6, pismeno c) Skolskeho zakona ziadas o moznost asistencie pre vlastne dieta na najdolezitejsich predmetoch bez naroku na uhradu, lebo Ti zalezi... a trapi Ta... a je to dolezite a vymysli si nieco co riaditela rozplace ze to nema ako zabezpecit.
Ak aj na toto povie nie, tak sa da stazovat na skolskej inspekcii, v Bratislave to funguje uzasne, neviem odkial si... p. Heteniyova. Myslim ze Ti radi pomozu, a ak nie, tak v zaverecnych paragrafoch Zakona je ustanovenie ze sa mozes domahat tohoto prava na sude. Je to jednoduche, sud vnpripade porusovania prava dietata vzdy da za pravdu dietatu.
Nemas sa coho bat, ukaz lakte a odvahu. Ja som to skusil a potom uzbsi na skole nikto nedovolil vyskakovat, kazda je totiz plna neporiadku ktory sa pred kontrolami taji, az az.
Pamataj ale, dolezita je asertivita, nehadame sa preto, ze nenavidime riaditela alebo niekoho z ucitelov, maju dost vlastnych problemov. Hadame sa vo veci a pre riesenie, tvrdo a dorazne. Akonahle sa to vyriesi, som najlepsi kamarat a pomaham skole do strhania tela.

zuzkagu
30. apr 2015

V správe mame napísane ze odporúčajú asistenta ale bohužiaľ ja to nemôžem byt pretože sa ze vraj radili na školskej správe v Trnave a tam ze vraj povedali ze bohužiaľ.

martinba33
30. apr 2015

@zuzkagu Boze, nesmiem pisat s tabletu, preklep. Paragraf 144, ods. 6, pismeno e)

martinba33
30. apr 2015

@nikawero12
Nie je to tak celkom pravda, co si napisala.
Na Slovensku mame pravny gulas, iste si pamatate prijimanie zakona o horskej sluzbe ktory sa pre hadky opozicie s koalíciou nepodarilo prijat samostatne, ale zaclenili ho do Cestneho zakona, kde to nikto nenasiel, ale to neznamena ze neplatil az do prijatia samostatného zakona./
Takze vyhláška MS SR 437/2009 Z.z ktoru spominas iste plati, ale zaroven plati aj Zakon o verejnej sluzbe
c 408/2002, ktory v § 50b taxativne vymenovava poziadavky na vzdelanie asistenta ucitela. Nebol zruseny.
Dalej tu mame zakon 317/2009 o pedagogických zamestnancoch, ktory v § 16 hovori o asistentoch ucitela, ale neneguje ustanovenia zakona 408/2002 o predpisanom stredoskolskom (alebo volitelne bakalárskom) vzdelani nespecifikovaneho smeru spojeneho s lahkym doskolovakom. Vyslovne su paragrafmi zakona 317
c 37,38,49-51 vynati zo specializacneho vzdelavania ktore musia absolvovat ucitelia.
Ano, a potom je tu Tebou spominana vyhlaska 437/2009 s tym bodom D v časti XVII, kde ja tiez uvedene stredoskolske vzdelanie s doskolovakom. Ale ziadny z uvedených zákonov a smernic a vyhlasok MS nerusi ucinnost zakona 408/2002.
No a potom je tu "plesaty" Caplovicov poondeny zakon, neviem co ten blb chcel v skolstve menit ked o nom nic nevie, c 312/2013, ktory do zakona 317/2009 nesystematicky do paragrafov, prakticky vsetkych, povsuval ze vsetky typy pedagogických pracovnikov sa musia ucit vsetko. On to hlupak totiz neclenil podla stareho znenia, ze typ pracovnika ma mat take vzdelanie, ale prakticky zmenil znenie na typ vzdelania a ku kazdemu typu priclenil vsetky kategorie pedagogických pracovnikov.
A hlavne je smutne, ze na osobných asistenotv ziaka ziadny z týchto zákonov, smernic a vyhlasok nemyslel. Tato kategoria proste neexistuje. Nemusi mat vzdelanie. Nemusi byt. Ale moze podla skolskeho zakona ako som napisal v inom prispevku. Rodic sa ho moze domahat u riaditela, a ak ten neda asistenta, tak aj sudnou cestou. Chcel by som vidiet ten humbuk, keby to rodicia zacali robit. Ombudsmanka a skolska inspekcia len na to cakaju...

nikawero12
30. apr 2015

@martinba33 právny guľáš máš zo zákonov hlavne ty 🙂 tliachaš piate cez deviate 🙂 ....a ver mi, že školská inšpekcia má iné problémy, ako čakať na to, že bude riešiť to, či nejaký riaditeľ chce alebo nechce prijať nejakého rodiča za osobného asistenta....ale načo ti to vysvetľujem, ved ty si budeš aj tak točiť to svoje dookola 😀

martinba33
30. apr 2015

Ospravedlnujem sa za nepresnu informaciu, 408 bola dokonca viackrát zmenena na zákon 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov, zmenila sa len na platovy zakon...Posledna zmena k 1 .1.2015. A ustanovenia o vzdelani sa presunuli do 317, 437, 312, stale plati ta stredna skola a doskolovak, ale prestudujte prosim tu 312, kto tomu rozumie, nemam uz na to nervy.

martinba33
30. apr 2015

@nikawero12
Dakujem, Nika za urazku. Ja riesim dieta. Ty riesis co?

nikawero12
30. apr 2015

@martinba33 nemáš za čo dakovať, lebo ja som ťa nikde neurazila. Len som ti naznačila, že sa nevyznáš do zákonov, jednoznačne nemáš presný prehľad, ktoré zákony dnes v školstve platia a ktoré nie....ako sa hovorí - odborné veci treba nechať na odborníkov a ako ja hovorím - právnik amatér ešte nikomu nepomohol!

annama
21. júl 2015

Požiadavky na asistentov učiteľa, učiteľov, ... si nájdete na stránke "Profesia". Sú tam aktuálne ponuky 🙂

saemi
3. sep 2015

@petrula21 ahoj. Nebolo to psych.narocne???
Dostala som ponuku na adistenta pre 15r chlapca. 1.trieda stredna. Da sa to zvladnut?

petrula21
4. sep 2015

@saemi Ahoj, záleží asi od toho ako je chlapec postihnutý...pokiaľ je to niečo somatické asi to bude fyzicky náročné...sem tam to bolo pre mňa náročné aj fyzicky aj psychicky (bola som zrovna tehotná), ale skôr ma to bavilo a napĺňalo, kľudne naúíš správu ak máš nejaké bližšie otázky 🙂

kecalkova
10. feb 2016

@saemi Ahoj, ja som robila pedagogického asistenta na základnej škole (hlavne na I.stupni, najväčšia drina bola v nultom ročníku) a predtým pomocného vychovávateľa, kde som mala len postihnutú mládež. Práca ma stále napĺňala, bola taká nevšedná, zaujímavá, krásna a niekedy ťažká.
Toho času som žiaľ na úrade, lebo "nemali" na mňa peniaze, ale ako to poznáme, prišla iná "rodinka" na moje miesto. Nekomentujem! Akurát ľutujem "moje" deti z osady, že zostali bez pomoci, nakoľko teraz pani učiteľka nemá čas ani na jedlo, toaletu, nestíha sa každému venovať na 100% a nemá ani koho požiadať o pomoc. Pripravovala som PL, zdobila triedu, robila prekvapenie a oslavy (narodeniny detí, pani učiteľky), pripravila vianočný program a to bez toho, že by mi niekto niečo prikazoval. Bola som milá, no zároveň aj rázna.
Určite to dáš, nemaj strach 🙂 Držím ti palce 🙂 - Dúfam, že sa ti darí ;)

38katka
29. feb 2016

Chcela by som od vas vysvetlenie,kto by mi poradil,ci Bc.Majster odbornej vychovy ma pedagogicke vzdelanie...dakujem

gabina28
24. máj 2016

Dobrý .
pišem vám či bi mi niekto nevedel pomocť ako si mám vybaviť asistenta učiteľa viem že je už pomaly koniec školskeho roka,ale ja už neviem čo nám robiť na začiatku roka som dala škole potrebne papiere od všetkých lekároch aby synovi bol pridelený asistent ale do teraz nič.A teraz má škola zase vyzvala aby som im odovzdala všetky papiere či bude moj syn zase potrebovať asistenta na 5 ročnik on ma zdravotne postihnutie a ma aj zdravotne nezvýhodnenie.Poviem vám som v koncoch lebo stale musim niečo vybavovať a syn si teraz prešiel veľmi vážnou operáciou srdiečka.Chodime už aj do školy ale nejde to tak ako bi malo byť má veľké výpadky pamäte a tak ďalej. neviem ako to bude ďalej.Budem rada ked mi niekto odpiše.

alenkaorava
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
snehuliacik29
15. jún 2016

Dobry den chcem sa opytat ako je to s tym asistentom pedagoga-ake vzdelanie potrebujem na jeho vykonavanie?

martinba33
17. jún 2016

@snehuliacik29
Ahoj, mal by platit novelizovany 553/2003 v poslednom zneni, takze stredna skola a doskolovak.
Bohuzial, doskolovak je mozny len na pedagogickej fakulte, a ta ho robi len formou studia 1 stupna VS, cize (pravdepodobne) studium bakalar a titul Bc.

martinba33
17. jún 2016

@snehuliacik29
Ale aj tak, naposledy ministerstvo uvolnilo peniaze na asistentov v septembri 2014, a kedze peniaze sa prideluju len na kalendarny (nie skolsky) rok, tak len do konca roka 2014. Potom sa to snazili riesit vyhnanim studentov VS na prax do skol, ked nemali prednasky a cvika, takze deti asistenta raz mali a raz nemali... A teraz uz vobec nemaju...
Skoda tych kauzalnych Bastrnakovych 12 milionov o ktorych hovoril Kiska, to by bolo na plat 2000 asistentov na 10 mesiacov skolskeho roka....

martinba33
17. jún 2016

@38katka
Ked ma Bc, skutocneho bakalara z pedagogíky, cize 1 stupen VS, tak podla 553 ma predpisane výdelanie.

martinba33
17. jún 2016

@alenkaorava
Alenka, nemaju Ti ho ako dat, nedostali peniaze na asistentov. Dohodni sa s riaditelom na vynimke, a posli do skoly babicku...

dzina
19. jún 2016

@petrula21 pisem IP 🙂

anka014
20. jún 2016

Ahojte, som mamina už 12 ročnej dcérky ktorá je na ZS už 5 rokov .....je integrovana lebo je nechodiaca...asistentky sa vystriedali už dve každá po 2 roky lebo v 1 ročníku som pri nej sedela ja.Sú vedené ako asistenti učitela...Chcem napísat,že rodičia chorých detí velmi potrebujú asistentov len na našej škole to funguje tak že jeden rok s rodičmi asistent potom už nie .....asistenti sa správajú nie ako pomocní učitelia ,krorí chcu svašimi detmi pracovat ale ani sú už viac ako učitelia...Ja som 3 roky na škole mala s asistentmi problémy prečo vôbec ich nezaujíma zdravotný stav vašho dietata, budú len kritizovat to a to nevie ,ale nemajú vôbec naštudovanú správu od špecialneho pedagoga. Mňa asistentka ked som jej povedala že nech ma počká lebo potrebujem pomôct s vozíkom tak ma ignorovala 7 mesiacov.Je smutné to že asistent učitela ked ma VS a robí asistenta vašmu dietatu tak sa správajú viac ako pedagogovia na škole. Nechcem nikoho urazit ja píšem akú ja mám skúsenost už 4 roky.A už sa bojím na další rok čo zase budeme riešit.

snehuliacik29
21. jún 2016

este poprosim info - moze sa robit asisten aj vlastnemu dietatu s poruchou pozornosti ? to by skola musela poziadat o asistenta? alebo ako prosim Vas poradte mi ako a co ohladne toho

rybka9
29. jún 2016

Pekný deň prajem, ak máte dieťa so senzorickým či iným druhom postihnutia, rada by som Vám pomohla s jeho prípravou do školy. Ponúkam rôzne formy expresívnych terapií a terapeutických cvičení. okres BRATISLAVA, okres SKALICA.... pre viac info napíšte správu 🙂

martinba33
29. jún 2016

@snehuliacik29 Ja som robil asistenta svojmu synovi. Narazil som na problem, ze v triede je kopa problemovych nediagnostikovanych deti, rodicia proste odmietli. Stacilo drobne napomenutie, nech sa otoci a neprovokuje mojho syna ktory chce pracovat na hodine, a do skoly nabehli rodicia vsetkych problemovych deti a ziadali aby som tam nechodil. Tak sme sa casom dohodli na cudzej osobe, asistentke. Ale chcel som tym povedat, ze sa to da, je to na voli riaditela skoly, ci to obhaji pred ostatnymi. Nikto to nezaplati, budes to robit gratis pre svoje dieta, a mozes mat medziludske problemy s rodicmi, preto sa treba povyzvedat medzi nimi dopredu, tak zakulisne, na kavickach, stretnut sa a tak... Nechat si to odsuhlasit...

vodnarik_
12. aug 2016

@martinba33
Dobý deň, môžete prosím poradiť 🙂 od septembra som dostala ponuku na prácu osobnej asistentky pre žiaka, platiť ma budú rodičia. Z "výplaty" budem musieť odviesť dane, poprípade čo všetko musím obehať? Ďakujem za odpoveď.

feriste
24. aug 2016

Aká je cca mzda asistenta učiteľa?

sardinka335
24. aug 2016

@feriste biedna... 🙂