Bossing v školstve

20. sep 2020

Ahojte, pracujem v školstve "len" necelých 14 rokov, a aj keď je ešte vo mne kus energie a chuti pracovať, máme vedenie, ktoré je celé demotivujúce a podarilo sa mu vytvoriť u nás negatívnu atmosféru (hádky, donášanie 1. stupeň vs. 2. stupeň vs. vychovávateľky). Nielen ja, ale aj ostatné kolegyne cítime, že sme vyčerpané, len tak tak stíhame obed (resp. ho do seba nahádžeme), aby sme stihli dozor na chodbách, krúžky alebo časté porady, či MZ. Nezáleží mu na zamestnancoch a ak má niekto vážne zdravotné problémy, nieže by bol ešte chápavý, ale naopak. Napr. kolegyňa bola na koberci kvôli častému čerpaniu OČR (čo jej chcel stiahnuť z výplaty) a to aj napriek tomu, že vie, akú má situáciu - dve deti, rodinu tu nemá, takže je na ne sama. Robí o sebe a škole pekný obraz najmä pred rodičmi, ale na nás zamestnancoch mu nezáleží a neraz na porade vykričal, že takýchto je na úrade práce veľa a ak sa nám nepáči, máme ísť. Niektoré by aj rady zmenili prácu, ale boja sa, pretože riaditelia škôl sa poznajú a obávajú sa, že ten náš by nedal dobré referencie (cítil by sa ohrdnutý, že odchádzame). Jedna kolegyňa to už skúsila a keďže volali kvôli referenciám, nepovedal síce nič zlé, ale hneď išla na koberec do riaditeľne, že čo to má znamenať, či nie je spokojná a samozrejme, od toho dňa nemala pokoj - neustále hospitácie, zastupovanie za kolegov, pridávanie aktivít navyše (nástenky, projekty), takže ju vyštval a dala výpoveď sama. Vedenie má kontakty na meste (ktovie, či nie aj na kraji) a my už nevieme, ako ďalej...

pribinak
20. sep 2020

Ak by mu viacero učiteľov dalo naraz výpoveď, každému kto vie do pst napočítať, by docvaklo, že problém bude asi inde ako v učiteľkami

Tu v BA je škola, kde sa v 1. polovici škol. roku zdvihlo zo školy asi štvrtina učiteľov. Riaditeľka aj keď mimoriadne obľúbená u učiteľov či vedenia mestskej časti situáciu neustála a odišla

pininka1
20. sep 2020

Pod pracovat s autustami, hlavne v skolke a nemrknes ani okom, lebo nebudes mat kedy.... O obednajsej prestavke a kludnom jedeni si mozem nechat tak snivat. A o oststnych veciach co pises, to je zial skoro vsade. Najhorsie je, ze vacsina to povazuje za normalne a nieje ochotna to riesit. Jedna strana sa pcha riaditelovi do zadku a druha nadava na prvu. Obraz nasho skolstva.

asia83
20. sep 2020

Poznám to, viem o čom hovoríte. Žiaľ, nevieme to zmeniť. Je to o ľuďoch, akí sú. Ďalej je to chyba štátu, že dal takmer všetky kompetencie riaditeľom. Zbavil sa zodpovednosti a riaditelia môžu doslova všetko. Prijať do zboru svojho nekvalifikovaného kamaráta, nakupovať potreby u koho chcú, za koľko chcú, ulievať si tak peniaze a xy ďalších situácií. Ja som nezažila normálneho riaditeľa. Čo robiť? Zmeniť zamestnanie či školu.

autor
20. sep 2020

@pininka1 aj túto situáciu som zažila, nie so samými autistami, ale mala som autistov zaradených v bežnej triede.
@pribinak naším šéfom by to isto nepohlo, narýchlo by zháňal sily medzi dôchodcami, bývalými zamestnancami alebo absolventmi. Hlavne, aby mal kto učiť.
@asia83 presne tak. Aj my sme zažili spomínané situácie. Väčšina má ešte hypotéky, boja sa o miesto (lebo teraz miesto v školstve len tak nenájdete), tak držia ústa. Ja sama túto prácu milujem, ale neraz som sa zamyslela, či by som v inom povolaní nebola šťastnejšia. Všade sa síce nájde idiot, ale nebaví ma chodiť z práce vycicaná a potom ešte robiť doma na úkor rodiny.

nenne27
20. sep 2020

Odbory mate?

loginexistuje
20. sep 2020

nepotesim ta ale toto je bezne v inych pracach v sukromnom sektore realne maloko konci s pracou po 8,5 horinach porady meetingy pripravy na ne po veceroch erpanie OCR to co je atd tlak na vysledky
ja som ale z MK ucitelskych diskusii mala dojem ze ucitelov je brutalny nedostatok tak by som si hladala inde pracu

pribinak
20. sep 2020

Rodičia nie sú slepí. Aj tato riaditeľka to lepila ako sa dalo, ale to nie je dlhodobo udržateľne

ovaaa
20. sep 2020

Nie je noznost sa zomknut a spisat na riaditela staznost za sikanu? Kazda nech napise to svoje a prilozi ku staznosti a odoslete jeho nadriadenemu- prevadzkovatelovi. Velky lev sa tazko sunda ale nie je to nemozne ak mate riadne argumenty.

autor
20. sep 2020

@nenne27 máme, ale bývalý vedúci odboru školstva robí u nás a momentálne tam má za seba svoju náhradu 😕
@pribinak on rodičom vychádza maximálne v ústrety, len aby bol pekný. Je schopný kvôli tomu spucovať aj celý zbor (a doslova vyžmýkať z ľudí, čo sa dá), keď niečo nie je podľa jeho predstáv. Veľakrát túžime, aby ho niekto vymenil, ale vo voľbách (bohužiaľ) nemá žiadneho konkurenta.
@loginexistuje nedostatok možno je, ale hlavne vo väčších v mestách, ktoré sú pre mňa ďaleko. To by som viac precestovala. Príp. na školách, kde sa ľudia striedajú jak na páse (tiež z rovnakého dôvodu).
@ovaaa aj nad tým sme premýšľali, ale on je ešte taký prefíkaný, že povie niečo iné medzi 4 očami a niečo iné poza chrbát (napr. v zborovni pred viacerými kolegami). Prišli sme na to neskôr, ale to by sme ho museli asi nahrať kamerou 😒

gelifil
20. sep 2020

@pribinak a preco ti ucitelia protestovali, ked bola mimoriadne oblubena?

ovaaa
20. sep 2020

Chce to dokazy inak je to vzdy tvrdenie proti tvrdeniu a nedocielite nic.

asia83
20. sep 2020

Áno. Ja som pracovala aj v administratíve, viem to preto porovnať. Aj tam boli kadejakí ľudia, ale v konečnom dôsledku sme stále akoby držali spolu. No v školstve o niečom úplne inom. Akoby som robila medzi supmi. No tiež tú prácu milujem najviac, nechcem robiť nič iné. No ja sa viem obrniť, tak snáď po rodičovskej niekde zapadnem. Držím palce.

gelifil
20. sep 2020

kedy mate nove volby??musite najst niekoho, kto sa mu postavi....a ked sa nic nerobi so zriadovatelom, tak sa obratte vyssie, zavolajte media

sara07
20. sep 2020

úprimne povedané to čo ty zažívaš sa deje aj inde , uplne inom sektore, zaradeni pracovnom
či už od tovarne kde by chceli aby aj uši makali až po obchody kde nevieš čo skorej a máš problém sa nie len napit ale aj ist na wc,nehovoriac že máš volno bežne ta stiahnu, proste niečo si naplanuješ smola
toto čo popisuješ sa deju uplne všade, ja nemám znamu kamošku kde by to takto nebolo doslova a to ked maš kretena šefa a vedenie ešte sa dá ale ak sa k tomu prida aj kolektiv je to o hubu , poznam

sara07
20. sep 2020

a uprimne pokial by si si zvolila napr ako szoč pracu tak vedz že drvivá väčšina ludi vymyšla sprava sa ako baroni, na hovädinách baziruje, aport šufix doslova ,obzvlašt mlade baby to je šialenost doslova ,takže ani tu to nie je vyhra asi nikde

pribinak
20. sep 2020

@gelifil obľúbená u rodičov ktorým maximálne vychádzala v ústrety a u deti. Na učiteľov vytvárala obrovský tlak

gelifil
20. sep 2020
dskjhfdlkdjhl
20. sep 2020

Ak je jasne, ze tie hadky (1.stupen vs 2. stupen a podobne) "organizuje" vedenie skoly, tak by ste sa mali spojit (prestat hadat) a nieco spolocne podniknut. Nenechat sa vtahovat do hadok, ale riesit problem.

eliska13
20. sep 2020

Žiaľ, ale takto je to skoro všade nielen v skolach.Bud si zvykneš a si v školstve veľa rokov, tak vieš ako to chodí,🙂, alebo odídeš na inú školu a môže to byť ešte horšie.moja známa chcela popri svojej práci z domu vypadnúť do kolektívu išla robiť asistentku žiaka a, keď videla ako jedna učiteľka ponižovala žiakov slovne nemala deti, stará dievka išla za riaditeľom, že sa jej to prieči a či to bude riešiť odpoveď bola, že pokym rodičia nebudú písať petície zostane to tak. Ešte v skúšobnej dobe odišla.Bud sa netreba báť zlého hodnotenie každý normálny riaditeľ si uvedomí, že asi Ta tam 14 r netrpeli, ale mala si vysledky, učiteľov je stále nedostatok, alebo len teda to prekusnut a zotrvať.
Aj u nás sa hľadá anglictinar aj dôchodca, aj pol úväzok len, aby bol....dnes málokde nájdeš empatického nadriadeného a to, že kolegyňa čerpá často OCR je blbe, ale co narobis zase ostatní musia zastupovat...len nemaj růžové okuliare aj u môjho muža v robote sa aspoň raz týždenne spomenie komu sa nepáči môže ist

sara07
20. sep 2020

@eliska13 čo narobia rodičia ked o tom ponižovaní ani nevedia,

eliska13
20. sep 2020

@sara07 veď toto...a mám 2 kamarátky v škôlke a tam je to podobné deti si myslia, že to okrikovanie, nasilu kŕmenie s plačom je normal, lebo veď rodičia povedali, že v škôlke bude dobre...