Budem mať nárok na materskú, keď pracujem na dohodu?

ivkaj8_
27. okt 2015

Dobrý deň, po skončení školy som pracovala na trvalý pracovný pomer. Z osobných dôvodov musím prácu zmeniť a vyskytla sa mi práca na dohodu. S priateľom plánujeme začiatkom roka svadbu a chceli by sme potom aj bábätko. Som si vedomá, že aby som mala nárok na materskú musím mať odrobený určitý počet dní (a odvádzať nemocenské, ktoré doteraz odvádzal za mňa zamestnávateľ). Budem si musieť pri práci na dohodu odvádzať nemocenské sama? Alebo to závisí od každého zamestnávateľa? Ďakujem za rady

adela215
27. okt 2015

Ak budeš pracovať na dohodu, tak si musíš platiť sama dobrovoľné nemoceské poistenie, aby si mala nárok na materskú.

gapa
27. okt 2015

Ak ide o prácu pravidelnú, tak sa odvádza aj nemocenské poistenie. Teraz je myslím výklad taký, že ak dohoda trvá cez viac kalend. mesiacov, tak ide o pravidelný príjem, tj. ak je tvoja dohoda dlhodobejšia, ta k sa platí aj nem.poistenie. Ale samozrejme, ak budeš pracovať na dohodu, tak po platení nem.poistenia z dohody 90kalend.dní (pn, očr sa do toho nerátajú) sa bude rátať nem.dávka (materské, ošetrovné, nemocenské od 11dna pn) z vym.základu z dohody a nie z predchádzajúceho kalend.roku od iného zamestnávatela (tam je podmienka mať aspon 90dní platených tiež, v tom predch. kalend. roku u iného zamestnávatela)