Čo robí zamestnanec - nákupca?

zuzik16
16. aug 2014

Ahojte, mám možnosť nastúpiť do jednej nemenovanej dosť veľkej firmy na pozíciu nákupca, ale zatiaľ s niečím takým nemám žiadne skúsenosti.

našiel by sa tu niekto, kto by mi vysvetlil, čo taký nákupca robí a či je to dobrá práca atd?

dakujem za odpovede 🙂

maria1989
16. aug 2014

nakupuje. zisťuje u firiem, kto má aké ceny, spisuje zmluvy... presnejšie neviem, kamoška robila v USS a dobre jej to išlo na nervy.

zuzik16
autor
16. aug 2014

@maria1989 dakujem, si mila že si sa ozvala 🙂 a po nej to ešte aj niekto kontroloval? a pracovala tam dlho?

zita19
16. aug 2014

@zuzik16 nakup je zlozita procedura, obsvlast vo velkej firme. Od zadania poziadavky, vyhladanie potenciálnych dodavatelov, vyberove konanie, dohadovanie cien dohadovanie dodacích podmienok, navrhy zmluv, odsuhlasovanie zmluv, kontroly dodavok, odsuhlasovanie platieb, reklamacie...
Tlak na zamestnancov nakupu je velky, jednak od potenciálnych zakaznikov, jednak od vlastnej firmy, ktora za kazdych okolnosti potrebuje skresat naklady. Velke firmy su haklive na mozne korupcne spravanie nakupcov aj zakaznikov. Zakaznicu su obcas hajzlici a su schopni "zalovat" na nakupcov, ze porusili eticke principy ak neuspeli v obchode.
Robit nakupcu je dost nevdacna robota. Co ja viem, je tam dost velky "obrat" zamestnacov, lebo nie kazdy toto ustoji. O tom, ze musis ovladat rozne technicke detaily sortimentu co nakupujes ani nepisem.

zuzik16
autor
16. aug 2014

@zita19 ahoj, fúha, to si ma velmi nepotešila...ja ešte neviem či to prijmem, ale do pondelka, utorka sa musím rozhodnúť...
robila si aj ty sama nákupcu?

zita19
16. aug 2014

@zuzik16 chvalabohu nie, len na predaji a bol to tiez dobry zahul... Mne ta robota od istého mementu prestala sediet. Ale zas niekomu tato robota sadne, niekomu nie. Vyskusaj. Nic sa nestane, ak to nevyjde. Aspon nadobudnes skusenosti a tie nikde nekupis ale ani ti ich nikto neukradne.

zuzik16
autor
16. aug 2014

@zita19 ja viem, že kým človek nevyskúsa na vlastnej koži, tak nezistí čo to je za práca, ale aj tak mám strach 😀 zase nechcem niekam nastúpiť a po mesiaci sa zdekovať 😀

zita19
16. aug 2014

@zuzik16 preco hned po mesiaci? Vsak si povedz, ze vydrzis rok a potom uvidids.

zuzik16
autor
16. aug 2014

@zita19 no len problém je ten že si takúto prácu asi nedokážem pre seba predstaviť, zatial som v kancli nikdy nerobila a tá zodpovednosť ma skrátka desí...šak uvidíme...musím sa rozhodnúť... 🙂

kaja01
16. aug 2014

Ahoj môj manžel robil na nákupe 10 rokov a on bol spokojný, robil by tam možno dodnes, len potom mu jeden dodávateľ ponúkol miesto na opačnej strane (obchodného zástupcu). Vyskúšaj a uvidíš.

danula.ch
16. aug 2014

@zuzik16 podla toho v akej velkej firme to bude. ja som robila nakupcu a mala som dalsich 60 kolegov. z toho niektori boli cisto na vyhladavanie dodavatelov, vyberove konania, zmluvy, vyjednavanie kvantit, cien...... ja a vacsina mojich kolegov sme potom uz iba dojednane materialy objednavali od dodavatelov, aby nam nechybali vo vyrobe.
v mensich firmach si nakupca vyhlada dodavatela, vyjadna podmienky, cenu a aj objednava material do vyroby. v kazdom pripade aspon co sa mojej prace tykalo, stres este aj vo volnom case, ci mi material nacas dodaju. pokazil sa kamion a material nepride nacas? tvoj problem, mas predvidat 😉
vyskusaj, za to nic nedas. aspon budes vediet, ci si na taku pracu a ak aj nie, budes mat novu skusenost 🙂

danula.ch
16. aug 2014

@zuzik16 a zavisi od toho, ako casto sa hladaju dodavatelia na nove materialy. ci ma tvoj buduci zamestnavatel stabilny sortiment vyrobkov, alebo sa pravidelne menia vyrobky, alebo komponenty. viem si predstavit robit nakup vo firme, ktora vyraba uzky a stabilny sortiment, to je asi pohoda. zabehnuty material, dodavatelia, system......to sa da. nam sa nonstop materialy menili, system bol nastaveny tak, ze sa nenakupovalo do zasoby, lebo ani sklady neboli take velke a ani vyrobny plan. kym mi stihol prist lodou material, uz som ho nemusela potrebovat...... 😅 potom sa ho zbavovat, vysvetlovat preco mam niecoho navyse, ineho malo. kazdu chvilu nadcasy, casto sme ostavali ak nam chybali urgentne materialy. nic pre matku malych deti. stres, zodpovednost, nadcasy
skus mi do ip napisat, co ti o tom oni povedali, napln prace, aka je to velka firma, aky maju sortiment