Počas rodičovskej dovolenky bola zrušená moja pozícia. Ako sa mám dohodnúť so zamestnávateľom?

Zodpovedané
15. apr 2023

Dobrý deň,

som zamestnanec momentálne na rodičovskej dovolenke. Pred dvomi rokmi zrušili moju pracovnú pozíciu. Mala by som sa do práce vrátiť a viem, že mi zamestnávateľ žiadnu adekvátnu náhradu nebude vedieť poskytnúť. Maximálne by som klesla vo svojej profesii.

Musím sa zo zamestnávateľom dohodnúť?

Mám aj iné možnosti?

Nechcem ísť na pozíciu, kde on nevie nikoho zohnať a nikto to nechce robiť. Nevie mi vrátiť pôvodnú funkciu vo firme.

Mám aspoň nárok na odstupné, keď vo firme pracujem viac ako 15 rokov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sa so zamestnávateľom nedohodnete na tom, že Vás preradí na inú prácu, bude zrejme potrebné Váš pracovný pomer ukončiť buď dohodou alebo výpoveďou.

Výpoveď by Vám zamestnávateľ mohol dať zrejme len z dôvodu nadbytočnosti. Teda ak by splnil zákonom stanovené podmienky - t. j. hlavne vydanie písomného rozhodnutia zamestnávateľa o znížení počtu zamestnancov. Vo Vašom prípade by výpovedná doba bola trojmesačná a mali by ste nárok na trojmesačné odstupné.

Ak sa dohodnete na skončení pracovného pomeru, je v zásade na Vás, či do dohody uvediete, že dôvodom skončnenia pracovného pomeru sú organizačné zmeny u zamestnávateľa. V tom prípade by ste mali mať nárok na štvormesačné odstupné a samotný termín skončenia pracovného pomeru by závisel od dohody Vás a Vášho zamestnávateľa, keďže v tomto prípade by žiadna výpovedná doba neplynula.

V prípade výpovede z organizačných dôvodov Vám zrejme zamestnávateľ bude musieť uhradiť cca 6-násobok mesačnej mzdy (3x mzda za prácu + trojmesačné odstupné); v prípade dohody len 4-násobok (ak sa nedohodnete inak).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk