Dohoda a úrad práce

polariso
17. feb 2022

Prosím ak má niekto skúsenosť. Som od januára na úrade práce, bez podpory. Podarilo sa mi nájsť prácu na dohodu, 3x týždenne upratovať po 2 hodiny. Ako mám postupovať...mam ísť s dohodou na úrad práce. Budu ma ďalej evidovať, alebo ma vyradia z evidencie. Ako to je s odvodmi do sociálnej a zdravotnej poisťovne? Ďakujem

katka2602
17. feb 2022

Nechce sa mi to písať, tak tu je link kde to máš pekne zhrnuté. https://www.upsvr.gov.sk/obcan-hladajuci-zamest...

polariso
autor
17. feb 2022

@katka2602 ďakujem. Takže keď sa jedna o prácu 3x týždenne po 2 hodiny...čiže 6 hodín týždenne malo by to byt ôk. Ešte ak smiem...odvody platí zamestnávateľ len za tie dni co robím...zbytok bude ďalej platiť urad...alebo tobudem platiť ja...? Nechcem aby som sa stala neplatičom

katka2602
17. feb 2022

@polariso no pozor počíta sa celý čas aj keď robiť nebudeš, to by ťa museli za každým odhlasovať a prihlasovať do SP. Takže ak budeš mať nástup 1.3. a reálne odrobis za mesiac 12 dní bude sa počítať, že ju máš celý mesiac. Ako prvé doruč dohodu, inak ťa vyradia ak ju doručiš neskôr ako máš a zvyšok Ti už povie tvoja pracovníčka.

polariso
autor
17. feb 2022

@katka2602 nooo on mi zmluvu chce dať od pondelka...skúsim zajtra zavolať na úrad práce. Takže ono sa to nepočíta na odpracované hodiny...ako ze dve hodiny denne...ale rata sa celý deň.

katka2602
17. feb 2022

@polariso nie, je tam jasne napísané 40 dní. A ak ti chce dať pondelkový dátum tak ju zajtra musíš mať podpísanú a najneskôr v nedeľu ju poslať mailom. Ale najlepšie je ju tam zajtra rovno odniesť.

simonah73
17. feb 2022

@polariso no ono sa to rata tak, ze ak mas dohodu od pondelka tak ju mozes mat len do 1.4. ak bude o den dlhsie z UP Ta vyradia. ked mal moj klient dohodarku evidovanu na up, tak ked robil napr dva dni za sebou, tak som jej vzdy robila extra dohodu len na tie dva dni, potom mala pauzu napr jeden den kedy ju nepotrebovali a potom zase ked ju potrebovali mi to nahlasili a ja som zase spravila dalsiu dohodu. takze sme ten cas, ktory mohla pracovat takto predlzili. snad som to zrozumitelne napisala.

polariso
autor
18. feb 2022

@simonah73 dohodli sme sa ze to dá od 1.3. ...čiže keď uplynie doma 40 dní...môže nanovo so mnou uzatvoriť dohodu...ze opäť bude plynúť tychb40 dni, ci to sa už nedá.

polariso
autor
18. feb 2022

@simonah73 toto bude práca na 2 dní v tyzdni

katka2602
18. feb 2022

@polariso tak sa s nim dohodni nech ti dáva každý týždeň novu dohodu len na tie 2 dní, aby si mohla pracovať dlhšie, lebo ti zbytočne prepadnú dní.

polariso
autor
18. feb 2022

@katka2602 no skúsim. Takže po uplynutí tých 40 dní...už nemôžem s nim uzatvoriť ďalšiu dohodu

simonah73
18. feb 2022

@polariso nie, uz nemozu nanovo uzatvorit dalsiu dohodu. potom uz len ze sa das vyradit z UP.

simonah73
18. feb 2022

@polariso https://www.upsvr.gov.sk/obcan-hladajuci-zamest... a teda plus je tam, ze nesmies zarobit viac ako pisu v tom linku

simonah73
18. feb 2022

@polariso https://www.podporavnezamestnanosti.sk/praca-na... dolu je to pisane, ak si na UP mozes odrobit len 40 dni na dohodu za rok. takze potom bud byt na UP alebo pracovat normalne.

henrikir
18. feb 2022

najlepsie bude, ak sa pojdes opytat priamo na urad prace

polariso
autor
18. feb 2022

@simonah73 no teraz mi to dotyčný vysvetlil...on to myslel tak ze so mnou uzatvorí dohodu na par hodín v mesiaci...sftym ze ja sa odhlasim z úradu práce. Takže to mení úplne všetko...zbytočne som vás otravoval. Ale aj tak...ešte...keď je takáto dohoda mimo úradu práce...dotyčný zamestnávateľ má povinnosť platiť odvody len za tie dni co budem robiť azbytok budem musieť ja doplácať?

simonah73
18. feb 2022

@polariso no ked mas dohodu, tak obvykle si prihlasena na cely cas, maximalne jeden rok, potom sa da zmluva odrobit a je tam vzdy na cely mesiac, len suma byva velmi mala, ale nedoplacas nic, aspon mi nikto nikdy nic z klientov nehlasil, ze ich dohodar musel nieco doplacat.

polariso
autor
18. feb 2022

@simonah73 aha ....no snáď už mi dotyčný pan povie polopate ako to bude. Stále zw to bude len na par hodín v mesiaci...aby sa mu to oplatilo...aby nebol stratový...len stále neodpovedal co s odvodmi...ci to tak je ze platí celý mesiac. Nieže sama odhlasim z úradu práce....q nakoniec si budem musieť ešte doplácať poistenia

simonah73
18. feb 2022

@polariso no to netusim, ale kedze spekuluje, urcite to nebude pre Teba vyhodne.

katka2602
18. feb 2022

@polariso rob tak aby sa to oplatilo aj tebe. Ak ti dá dohodu na celý mesiac tak odvody pôjdu z celého mesiaca, ak ti bude dohodu kúskovať tak pôjdu len z dni keď budeš nahlasena na SP zvyšok si budeš musieť doplatiť, keďže v SP nebudeš figurovať a nebudeš ani na UP čiže budeš vedená ako dobrovoľne nezamestnaná. Cele to je čudné a neviem ci sa ti to oplatí keď čítam ako vymýšľa.

polariso
autor
18. feb 2022

@katka2602 no ved toto.....neviem sa z jeho odpovedi vysomarit

katka2602
18. feb 2022

@polariso a hlavne ak nedoručíš dohodu deň vopred, vyradia ta tak či tak.

simonah73
18. feb 2022

@katka2602 tak kym bude na urade prace, zvysok dni plati UP ak sa nemylim. to az po vyradeni si bude musiet platit sama.

katka2602
18. feb 2022

@simonah73 áno, ale ona píše, že on chcel aby sa dala vyradiť na to som reagovala. Pokiaľ bude na UP tak ZP bude hradené štátom.