Dostane sa Slovák na hociktorú prácu v zahraničí?

3. jan 2024

Dostane sa slovák na hociktorú prácu v zahraničí? Napriklad Rakúsko. Keď sa vie človek dorozumieť. Zoberú slováka do skladu, do obchodu, do rôznych firiem, opatrovatelstvo, alebo podobne? Alebo sú tam isté práce ktoré sú akokeby hlavne obsadené slovákmi? Chcem skúsiť zahraničie, viem sa dorozumieť a v podstate hocijaká práca či už na dlhšie alebo len krátkodobo na privyrobenie si, viem že su agentúry ale veľa ľudi mi vravi že nech nejdem cez ne, ako ale potom nájsť?

olimuc
3. jan 2024

Ak mas dobre CV mozes dostat hocijaku pracu aj na vyssich postoch, dolezite je ovladat perfektne rec, mat, co ponuknut a vediet sa predat. Nikoho netrapi, ci si Slovak, Madar alebo Nemec …. Otvor si stepstone.at., napis si zivotopis a posielaj tam, kde by si chcel pracovat … niekedy sa headhunteri ozvu aj sami … a nevadi im ani volanie na zahranicne cisla, ak ta odporucia a firma ta zamestna, oni dostavaju bonus

stellarstar
3. jan 2024

Napr ako opatrovateľka potrebuješ kurz takže tak ľahko to nepôjde že sem prídeš a budeš mat prácu
Napr v našej firme kde pracujem ako opatrovateľka vždy hľadajú ľudí ale bez AT skoly ci kurzu to nepôjde.
Ostatné odvetvia neviem ako upratovačka, do mekáča sa dostaneš

stellarstar
3. jan 2024

@olimuc no len neviem ci bez vzdelania a preložených dokumentov sa dostane na ten vyšší post

katica06
3. jan 2024

Kamarátka bola na jeseň na troch pohovoroch a na 2miesta ju aj brali. Vybrala si obchod s pekárenskými výrobkami, je tam spokojna

olimuc
3. jan 2024

@stellarstar snad vie, na co si moze trufnut a kam bude posielat zivotopis, tak preto pisem o dobrom CV (dobre napisany zivotopis s dokumentami v nemeckom jazyku) … so ZS sa nebude uchadzat o poziciu CEO, ale nerozhoduje narodnost, ale to co ponuka - vzdelanie a prax

vitez
4. jan 2024

@katica06 môžem sa spytat konkretne kde?dakujem

katica06
4. jan 2024

@vitez vo Viedni

kiki68
4. jan 2024

Nie, nevezmu bez kvalifikacie uznanej priamo v Rakusku len tak na hocico. Na obchod a sklad ano ( ale tiez vyhodou je Lehre a Gabelstaplerschein) , cize mat vodicak na vysokozdvizny vozik. Opatrovatelstvo musi mat skusky uznane v systeme, pripadne dorobit co treba ( oni to preplatia) . Ani na Slovensku nevezmu len tak kdesi niekoho

ibatanecnica
4. jan 2024

hocikde v zahraničí sa hocikto môže dosť na hocijaký post - aj vysoký. Ale musí vedieť ponúknuť to, čo požadujú. Bez toho to nejde. Myslím, že to je každému jasné. Neviem o akú prácu máš záujem a čo dokážeš ponúknuť. Skús a uvidíš

mogaa
4. jan 2024

Jasné, všade čakajú len na Slováka.....rozhoduje všetko to čo tu , čiže vzdelanie, prax a aj to ako ovládaš daný jazyk...niekde nestačí len sa dorozumieť, ale musíš ovpávať aj odbornú terminológiu, záleží od pozície....a je jedno či si Slovák, Rus alebo Nemec....ale samozrejme ak si má zamestnávateľ vybrať medzi domácim a cudzincom a profesijne aj vedomostne sú na rovnakej úrovni - vyberie si domáceho....

kittykat22
4. jan 2024

urcite zoberu. Na to opatrovatelstvo su kurzy ktore ked spravis tak s tym papierom pracu dostanes takmer okamzite. Moja mama si spravila kurz s papierom - nema skusenosti v zdravotnictve a bola na pol roka v Rakusku. Co sa tyka obchodov a tak - ano dostanes sa aj so slabsou nemcinou a ked sa casom naucis, tak dostanes poziciu lepsiu. Co pise vyssie @mogaa nie je pravda. Firmy na nizsie pozicie ktore pises radsej zoberu slovakov a dovod je, ze niektore pozicie su nizsie platene a je tazko ich obsadit domacimi. Druha vec je, ze slovaci zoberu aj nizsi plat alebo hodinovu sadzbu. Domaci chcu specializovane pozicie ktore su lepsie platene. Preto nizsie pozicie su casto v zahranici obsadzovane pristahovalcami - je jedno ci su to slovaci alebo marocania.
To iste je v cechach. Nizsie pozicie su tu obsadzovane ukrajincami. Ceska vlada vyplakavala, ze ludia nechcu robit a je tu kvantum neobsadenych pozicii. Ale cech radsej zostane doma alebo robi kade tade na ZL a ohrabava system, ako ofiko makat ako pako za par supov.

autor
5. jan 2024

@kittykat22 ale aj tak hociktora aj nizsia pozicia je platena lepšie ako na sk. Takže tak či tak vyhoda

kittykat22
5. jan 2024

urcite to vyskusaj. Za to nic nedas 🙂 Ja som takto isla do anglicka a behom pol roka som pracovala v kancelarii na HPP. Vsetci mi hovorili ako budem len umyvat riady a budem marna a pozri na to. Chod, skus a neboj sa toho! Ja som bola, pracovala a bolo to super. Ja ti fandim. Mozes to mat tak v pohode ako ja.

stellarstar
5. jan 2024

@kittykat22 tvoja mama robila 24 h OP? Lebo ako Heimhelferin opatrovateľka už potrebuje AT kurz Heimhelferin bez toho nemá šancu

kittykat22
5. jan 2024

@stellarstar neviem. ale mala na to papier. Robila nejaky kurz pol roka. Je to davno - 18r spat. Neviem ci sa odvtedy nezmenili podmienky.

mikadooo
5. jan 2024

Nuž "viem sa dorozumieť" neznamená, že ťa príjmu na fleky, kde potrebuješ plynulú nemčinu slovom aj písmom, plus samozrejme rozumieť dialektom. Takže zas odtiaľ potiaľ, nie, nezoberú ťa automaticky na každú pozíciu, za to, že vieš po nemecky. To je akoby si sa pýtala na Slovensku, že "viem po slovensky, zoberú ma hocikde?".

stellarstar
5. jan 2024

@kittykat22 jaj tak to už potom neplatí. Aj mne trebalo urobiť ten kurz keďže sk školu neprijali