Elektrikár v Rakúsku - možný podvod

24. jan 2024

Žienky, ktoré máte manželov v AT, prosím o radu, pomoc.

Manžel dlhodobo pracuje ako elektrikár v zahraničí s paragrafmi ako živnostník. Dostal ponuku na zákazku s platom 25 eur hodina, s tým, že 600 eur každý mesiac by odvádzal za sprostredkovanie práce jednému pánovi ( dohodil prácu, pretože sám nestíha so svojími chlapmi) . Kontrakt na cca 1,5 roka. Ubytovanie , strava všetko si má hradiť sám vo vlastnej réžií.

Povedal mi, že je to dobrá ponuka. No prijde tých 600 eur každý mesiac divné....
Autom bude chodiť vlastným, platiť si ubytovanie ,plus pohonné hmoty. Nie je to odžub?

ďakujem

vroni
24. jan 2024

@denkatn, presne v tom je problém. Ten pán na Sk evidentne žiadne zákazky nemá. Čiže pracuje len v at, jeho živnosť splna definiciu fingovanej živnosti a takáto práca sa v at povazuje za ilegálnu. Zmluva, ktorá by požadovala mesačnú odmenu za sprostredkovanie práce by v tom najlepšom prípade bola definovaná ako zmluva porusujuca dobré mravy. Na princípe, kde niet žalobcu, niet ani sudcu, by zrejme nebola zalovatelna ani vymahatelna, ale spokojne by ju povedzme daňový úrad neuznal ako náklad a dodanil ju (teda platby vyplývajúce z nej, samozrejme). Pohybujeme sa v tmavošedej zóne nedotiahnutych európskych zákonov. Či by malý živnostník nazareval už pri poplatkoch za sudy a právne zastupovanie, o tom ani nehovorím. Právnicke určite nemusím vysvetľovať, že v At niektoré súdne poplatky platíš aj pri vyhratom procese. A nebýva to pár susnov ako na slovenských súdoch.

martul
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fepe5
24. jan 2024

Akože,keď si odráta ubytovnie,stravu plus tých 600eur,tak mu vyjde tiež o dosť menej ako 25eur na hod.

autor
24. jan 2024

@fepe5 áno je to taký klam, že viac na hodinu. Ale keď poplatí bývanie, a ostatné náklady vyjde to cca na stejno ako robil doteraz kade tade. Muž je s tým ako aj s tými 600 eurami za ,, sprostredkovanie roboty,, . Je rád, že bude mať robotu na 1,5 roka.

bosorkabb
24. jan 2024

Inak je si istý ze bude mať robotu 1,5 roka? Lebo čo ak nie ale 600 eur bude musieť podľa zmluvy platiť?
Môj muž robiť v Rakúsku niekoľko rokov práve v odbore elektrotechniky. Už dlhšie robí na Slovensku keďže Rakúsko už nie je to čo bývalo.
Ale nikdy nikomu neplatil každý mesiac za sprostredkovanie práce veď je to blbosť. A tuším aj nelegálne.

denkatn
24. jan 2024

@vroni zo zmluvy medzi dvoma sk zivnostnikmi by sa asi zalovalo na slovensku. asi si ro platia aj na slovenske ucty a cele sporstredkovanie zakazky by posudzoval sud v sk. pravnu obranu pre pani aby nemusela platit 600 eur pre niekoho kto ma zakazku asi neexistuje, ja mozem len odporucit zaujimat sa o podmienky registracie v at, lebo docasne je mozne vykonavat sk zivnost v rakusku. kto sa vyzna, vie sa lepsie v buducnosti odpojit a postarat sam o seba dalsou zakazkou uz v rakusku.

macatt
24. jan 2024

Tak potom všetky tie živnostníčky čo chodia opatrovať do Rakúska so slovenskými živnosťami by mali problém.. myslím, že sa to dá stále obísť.. nie je nutnosť, kamošky manžel tak pracuje 10 rokov v Nemecku so SVK živnosťou..

autor
24. jan 2024

@bosorkabb áno, nie je to presne 1,5 je to odhad koľko bude trvať stavba a práce vykonávane na nej ( to sám manžel potvrdil, že áno, taká zákazka sa robí toľko ak nie viac) zmluvu na hodinovú sadzbu podpisuje rakúsku ( s rakúšanom sa už rozprával a je to tak ako známy pán povedal) . 600 eur si bude od neho fakturovať známi na slovenskú faktúru ( neviem čo si do faktúry napíše, či administratívna činnosť alebo čo) a má to byť 600 eur,, zato, že manželovi túto robotu dohodil.... divné ale je to tak, to je jeho cena za to , že posunul mu túto zákazku. Manžel to ešte stále môže odmietnuť . Do ničoho ho nenutí, len takéto mu dal podmienky.... ak nevezme , nič sa nedeje. Pôjde si muž po vlastnej osi so ,,svojou partiou ,, .

vroni
24. jan 2024

@denkatn, preto hovorím o šedej zóne nedotiahnutych zákonov. Slovenská živnosť v Rakúsku je hodne obmedzená časovo i výkonom (a aj to treba mať papierovo podchytené), drobný živnostník málokedy býva znaly zákonov a právnych kľučiek, úplne stačí sa pri kontrole prekecnut o dobe, ktorú pracuje a už sa vezie. Od Corony si na toto zdravotné poisťovne náramne brúsia zuby, momentálne ich ešte zamestnávajú coronove konkurzy, ale čakám, že ďalší krok bude znovu nazbíjanie stratených peňazí, drobní živnostníci, neovládajúci poriadne reč, sú ideálny cieľ. Proste by som do koncesovanej živnosti v At so slovenským živnostenskym listom momentálne nešla a už vôbec nie s vyhliadkou, že to bude na dlhšie. Kuka z toho prúser. A teda, s vydieracom, ktorý sa chystá fixne kasírovať 15% z môjho obratu za chrbtom, už vôbec nie. Tam by mi blikali aj susedove kontrolky, nie len moje.

pe_mi
24. jan 2024

@macatt oni píšu o AT, nie o DE
Aj môj manžel pracuje v DE roky ,na slov.zivnosť, slov.agentura

autor
24. jan 2024

@vroni a keď muž nemá inú robotu? človek je rád aj za také keď potrebujete z niečoho žiť.

vroni
24. jan 2024

@macatt, de má inú zákonnú úpravu. Tiež by to asi nebolo celkom koser, ale zákon posledný článok v reťazci (teda živnostníka) nepostihuje. Len zadávateľa zákazky. V Rakúsku MUSIA mať opatrovateľky rakúsku živnosť. Na slovensku ich oficiálne nikto nezoberie.

vroni
24. jan 2024

@autorka, ja nie som zákonodarca, len popisujem stav. Ak je muž šikovný, určite bez väčších ťažkosti prejde podmienkami pre koncesovanu živnosť a má to v suchu. Podmienky a odvody nie sú také veľmi odlišné od slovenských.

alickapusinka
24. jan 2024

Podľa mňa raz dať 600 eur je v poriadku za sprostredkovanie každý mesiac je to hlúposť. Ten nenažranec berie od takých ľudí čo sa dajú nachytať. Nikdy nevieš človek môže mať uraz a aby sa nedostal do problémov myslím tvoj muž.

kiki68
24. jan 2024

Nie, robi 40 hod uvazok na prac zmluvu rakusku. Ine sa podla mna ani neoplati robit. Hlavne je to vyhladavana profesia a dobre platena. Co viem tak ma nejako 2500cisteho, at poistku, berie na deti bonus a vsetky vyhody. Ale oni ziju tu v Rakusku. Ale Ja by som mesacne nikomu 600 eur nedala, potom co zarobi 1000 eur na tom?

kiki68
24. jan 2024

@vroni odvody a priznanie a toto mu spravi firma v AT, co robi Steuerberatung. Oni to vsetko zmaknu a teda stoji to mozno 400eur, ale kvartalne. Nie mesacne 600 nacierno. Nam to robila nejaka pani, co mala firmu na to a nevyslo to vela.

mk1111111111
24. jan 2024

Ved si pyta za sprostredkovanie, nic divne, da fakturu kazdy mesiac a manzel zaplati. On dostane peniaze z AT. Nekde pises, ze bude pracovat na zmluvu, len neviem, ci sinpisala, ze pracovnu. Ved to moze, aj ked ma zivnost. Ak nie pracovnu zmluvu, tak si zisti, co potrebuje, aby mohol na zivnost pracovat v AT. To bude vediet aj ten, co v AT sprostredkovava pracu.
Pan sa vlastne zivi tym, ze vyhladava a poskytne pracu a chce za to zaplatit. Sama pises, ze si manzel taku nevie najst, tak preto musi platit za sprostredkovanie. Dnes ani kura zadarmo nehrabe.

autor
24. jan 2024

@mk1111111111 áno presne tak to je, iba A1 si mal vybaviť a to už má. TAk ja teraz neviem no...

guiseppinka
24. jan 2024

Nesla by som do toho ani nahodou. Konkretne mi napadol pripad, ked jeden kamos, este pekne davno, kym rakuski zakonodarcovia nezacali zberat rozkotulane dane, takze rok nejaky 2014 2015 mozno, pracoval v at firme ako externista, vyslany dlhodobo slovenskou firmou. Raz mu prislo extremne zle, z roboty sa odviezol do nemocky a trebalo mu spravit bud ct alebo magneticku (uz neviem) samozrejme, ze poistenie mal a rovno z poistovne mu volali, ze co sa stalo, ze preco ma podstupit taketo vysetrenie... alebo 2 roky dozadu kamoskin partner mal vaznu nehodu, kde ho zrazil v robote bager a nakkniec skoncil len s amputovanou nohou. Nasledne pn, rehabilitacie, proteza... neviem si predstavit, co by to bolo, keby tu bol na cierno... a zrovna praca s elektrikou nie je uplne bezpecna...

bosorkabb
24. jan 2024

Čiže muž nepozerá ani rodinné prídavky? Nemá Rakúske poistenie? Veď toto je mega risk. A ešte aj nevýhodný.
Veď v Rakúsku elektrikati nemajú problém prácu nájsť. Normálne na zmluvu a to Rakúsku.

bosorkabb
24. jan 2024

@macatt rakúske opatrovateľky majú Rakúsku živnosť.

denkatn
24. jan 2024

preto na zaciatok nech robi ako sa da a postupne sa zorientujte v predpisoch, dajte si poradit, aby ste neboli zavisli na takch ludoch co beru vysoke provizie a aby mohol muz sam hladat zakazky v at. musi prevziat zodpovednost za to ze vie co sa moze a co nie a potom sa moze posunut sebavedome dalej v ustredty rakuskym zakazkam.

denkatn
24. jan 2024

@bosorkabb mozno este nevie jazyk tak aby si sam zhanal zakazky. nejde to hned.

autor
24. jan 2024

@denkatn muž nevie jazyk, kým sa ho naučí aby bol sebestační musí akceptovať i toto úžerníctvo 15% zo zisku.

autor
24. jan 2024

@denkatn ale určite si bude chcieť vybaviť rakúsku živnosť čím skôr na SK má paragraf až 23. Len nemčinu neovláda na komunikatívnej úrovni. Iba angličitnu a rakúšania vyžadujú nemčinu.

autor
24. jan 2024

@denkatn snažím sa dať si poradiť, preto som aj sem napísala. Len už neviem na koho sa obrátiť, nechcem aby manžel drel ako otrok na niekoho takto a hlavne aby robil nelegálne to už vonkoncom.

denkatn
24. jan 2024

ak si sam nevie najst zakazku, tak nema inu moznost. ale myslim ze vsetci tak zacinaju. inac mojmu muzovi trvalo naucit sa nemcinu 3 mesiace, s tym ze 1 mesiac uplne intenzivny kurz nemciny 8 hodin denne, robil aj domace ulohy este a potom uz robil, tiez ho zodrali kym sa vedel branit musel chodit zadarmo sa akoze zaucat. zase nie ste vynimka.

guiseppinka
24. jan 2024

Kolko mate, autorka deti? Lebo rataj tak cca minimalne 200 na pridavkoch, ktore by dostal, plus k tomu su este dalsie pridavky vo forme beihilfe a tie tiez su pekne (sumu ti nepoviem presne, lebo to ma muz vo vyplate a nie je doma, ale @vroni alebo niekto dalsi bude vediet presne). Cize v principe by si mohla mat ak ratam s 20e na hodinu, tak 3200 brutto, v cistom to je cca 2260 na plny uvazok, to si vynasob 14x, k tomu pridavky podla poctu deti... teraz si zrataj kolko zarobi a kolko da "panovi uo sirsej rodiny"... a a1 mu bude platna trt makovy, ked sa nieco stane... sice surnu liecbu preplatia, ale nasledne kontroly a pokuty budu take, ze sa nedoplatite...

autor
24. jan 2024

@denkatn verím, že nie sme výnimka. Ak máte čas a chuť, môžem sa ozvať i súkromne? Ale nechcem vás zaťažovať, takže pokojne ak poviete nie, neurazím sa.

autor
24. jan 2024

@guiseppinka deti nemáme, zatiaľ sa nám nedarí..... A tak čo máme robiť? viete nám v tomto poradiť lepšie? Ďakujem