Kedy možem učiť na základnej škole?

denisse1311
26. nov 2022

Ahojte, som učiteľka v materskej škole ale mojim snom je učiť na 1.stupni základnej škole, momentálne študujem 1. Ročník odbor Predskolska a elementárna pedagogika. Prosím Vás je možné sa zamestnať na základnej škole aj skôr ako budem mat titul? Dakujem

kacena4
26. nov 2022

pokial viem 2 roky pred ukoncenim skoly budes ako nekladifikovana

veronika3110
26. nov 2022

@denisse1311 nemyslím si.. ja tiež učím v ms, ale riaditeľ ma povinnosť prijať kvalifikovaného učiteľa.. nekvalifikovaneho môže prijať len ak nemá nikoho iného s tým, že si dorobi školu, teda že začne najneskôr do 2 rokov.. neviem ako to je už presne… ale pochybujem, že tá vezmú učiť na 1. stupeň bez kvalifikácie.. skôr ako vychovavatelku… ale bez vzdelania tiež ťažko no..

elia9
26. nov 2022

Myslím si, že je to možné, teda ak by niekoho súrne potrebovali tak ťa vezmú, ale podmienka bude neskôr doložiť titul..

veronika3110
26. nov 2022

@denisse1311 Sorry pomýlila som sa.. keďže učíš v ms, tak zrejme máš pedagogicku strednú aspoň, takze vychovavatelku robiť mozes.. ale 1. stupeň nie.. myslím že aj vo vyhláške či zákone keď si pozrieš požadované vzdelanie tak tam je mgr z toho odboru..
Veď keď študuješ, tak keď pôjdeš na mgr, študuj primárne vzdelávanie, doštuduj a mozes učiť.. už pár rokov hore dole..

kacena4
26. nov 2022

@veronika3110 moze byt aj bez mgr. s tym ze dostuduje do 2r tak pise vyhlaska k zakonu ja tak isto planujem zacat pracovat na buduci rok, a kolegyna tak pracuje uz tento rok

veronika3110
26. nov 2022

@kacena4 áno viem že môže byt, veď som to písala, ale ja osobne som sa s tým na ZŠ ešte nestretla, len v MS aj to len 1 prípad poznam takú zabudnutú dedinku... nehovorím že sa nedá, ale tak stále tam je tá povinnosť vziať kvalifikovaného ak taký je..

1ryba
26. nov 2022

@denisse1311 Musíš byť min. Bc. v odbore a popritom dokončovať Mgr. v odbore

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
palicka
27. nov 2022

@denisse1311 nie, podľa zákona musíš mat druhý stupen vysokoškolského vzdelania ( aj keby iný odbor…)
Momentálne môžeš robiť max vychovavatelku

miriam11
27. nov 2022

@denisse1311 prosím, radšej nie. Učiteľka by mala ovládať gramatiku.

kacena4
27. nov 2022

@palicka no daj zakon... lebo ja som ho citala

kvetinka75
27. nov 2022

@denisse1311 so strednou ped.na skole ucit nemozes

palicka
27. nov 2022

@kacena4 vyhláška c. 1/2020 Z.z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov. Vyhláška je vykonávací predpis zákona, v našom prípade školského. A čítala som ho aj ja- mám to dokonca v pracovnej náplni. Bez druhého stupňa vysokej školy to proste nejde.

luliu
27. nov 2022

@kacena4 to nemyslíš vazne, že si myslíš, že na ZŠ môžeš vyučovať deti so strednou školou....

palicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kacena4
27. nov 2022

@luliu ja si to nemyslim ak riaditel nema koho dat ucit tak prijme aj nekvalufikovanu silu

kacena4
27. nov 2022

@palicka precitaj si zakon 138 par. 83

akvi
27. nov 2022

Sú lokality, kde je taký nedostatok učiteľov, že ťa kľudne príjmu. Môj syn mal na ZŠ nekvalifikovanu učiteľku matematiky, lebo bolo nemožné zohnať kvalifikovanú silu. Pani mala len bc. a neskôr som sa dopočula, že sa na VŠ úplne vykaslala, asi jej "stačilo", čo oducila, už ju to neláka 😅 začala robiť niečo úplne iné.

palicka
27. nov 2022

@kacena4 nie, ty si prečítaj nivelizácie a vykonávacie predpisy. Mňa poučovať nemusíš, v tomto som doma ja, prepáč. A prosím, nezavadzaj ostatné nepravdivými informáciami. Splniť kvalifikačný predpoklad je doplniť si rozširujúcim štúdium kvalifikáciu pre predmet, stupen… pripadne dorobiť DPŠ pri nepedagogickom odbore. Necitaj len to, čo Ti vyhovuje.

kacena4
27. nov 2022

@palicka ja hovorim z praxe nie som odbornik... presne ako pise @akvi to funguje najma na zapade

sheila72
27. nov 2022

Nie - na 1.stupeň ZŠ sú najprísnejšie kritériá a väčšinou aj málo voľných pracovných miest

palicka
27. nov 2022

@kacena4 nefunguje. Stredoškoláci neučia ani v Ba, ani v Ke, ani v Čiernej nad Tisou

luliu
27. nov 2022

@kacena4 nie nefunguje, ty by si dovolila, aby tvoje dieťa učil stredoškolák? Ja nie a neverím, že nejaký riaditeľ by si to vzal na triko

kacena4
27. nov 2022

@palicka
@luliu nekomentujem a nejdem sa hadat...

aurelia2000
27. nov 2022

@palicka Myslím, že toto je ružový sen osôb, ktoré ledva zmaturovali: ísť učiť na ZŠ...veď čítať a písať vedia, čo tam po nejakom pravopise. Ak sa nemýlim, učiteľky pre 1. stupeň musia vedieť aj hrať na hudobnom nástroji, byť pohybovo zdatné a výtvarne nadané. Plus informatika a angličtina pre tento stupeň vzdelávania.

palicka
27. nov 2022

@aurelia2000 áno, máš pravdu, dokonca sa berú ako kvalifikovaný ucitel výchovy aj na druhom stupni. Ucitel 1. stupna (kedysi 1/4, či primárneho vzdelávania) musí absolvovať lyžiarsky kurz, plavecký kurz, korčuliarskym kurz… pretože keďže je kvalifikovaný na výučbu TSV, môže viest aj tieto kurzy.!V súčasnej dobe sk neviem predstaviť, aby stredoškolák ucil. Môže byt v SKD, a teda si dopĺňať úväzok učením vychov, ale to max 7 hodín týždenne

aurelia2000
27. nov 2022

@palicka Hanba tomuto štátu, že ten ich plat tomuto všetkému nezodpovedá.

palicka
27. nov 2022

@aurelia2000 toto neriešim. Rovnako sú potrební pekári, predavači, smetiari, krajčírky i kuchári…. Zbytočne by sme to hrotili

kiki234
28. nov 2022

@miriam11 a k tomu vsetkemu tieto informacie nehladat na MK 🙂

nika185
20. feb 2023

@kacena4 akože nič v zlom, ale vy všetko čítate len na nete, videla som nedávno vašu odbornosť ohladom cukrovky, vždy presadzujete len to, čo sa dočítate, napr. Union, že? baby píšu zo skúsennosti a ak sú od cechu, tak ich nepresvedčajte o tom o čom nemáte vedomosť a ak niečo čítate, tak sa to snažte pochopiť, vy ste podľa všetkého zdravotnik, pedagog, právnik...kde ste ešte prispela múdrosťou s fotkami z netu s cieľom presviedčať a zavádzať iných?