Končí mi zmluva a som tehotná

tisicka123
11. apr 2012

😒 chcem sa spýtať...viem že bud budem musieť ísť na úrad práce a tým okrem toho že sa budem musieť hlasiť mi nič nehrozi...
ale chcem sa spýtať či neviete ako je to z PNkkou...ešte pred skončením zmluvy by som chcela nastupiť na PNku, budem si musieť po skončení pracovného pomeru platiť sama odvody??? prosím vás poradte mi? aké a kde a koľko??? a či vlastne budem musieť si niečo platiť kvôli materskej

simmsi
17. jún 2015

Ja som to tiež oznámila aj písomne s prefotenou teh. knižkou. Mne sa skorej jedná o to, že sme boli dohodnuté, a teraz bude bez peňazí a na úrade práce, keďže ešte nemám 26 r., tak dostanem "prt".

loginexistuje
17. jún 2015

@lusi24
@simmsi
neni chranena zakon pracovny pomer skonci bez ohladu na tehotnestvo kedze je na cas urcity .. ak je to tak ako pises simmsi tak potom nepodpis predlzenie pracovneho pomeru do augusta a trvaj na jeho skonceni potom ti musi dovolenku preplatit resp. tu na ktoru mas narok ... a chod na PN normalne este aj pred skoncenim pracovneho pomeru aby ta nestresovala....

ukulela
17. jún 2015

@lusi24 vobec to tak nie je. tehotna je chranena ak ma zmluvu na dobu neurcitu. nesmu ju prepustit. ale pokial mas zmluvu na dobu urcitu - jej uplynutim na oni neprepustaju, tebe jednoducho skoncila zmluva. predlzit ti ju vobec nemusia. ved to by kazda zena s dobou urcitou mohla pred jej ukoncenim otehotnieta opat by jej ju museli predlzit?ak ti toto niekto takto povedal, tak sa velmi sklames, ked ti zmluvu automaticky nepredlzia - a budu pri tom v prave. ak ti zamestnavatel zmluvu predlzil, je to len jeho dobra vola, ale urobit tak NEMUSEL.
rovnako to plati, ak sa zmuva na dobu urcitu zene konci, ked je na materskej/rodicovskej. to tiez plati, ze jej ju nepredlzuju automaticky ale mozu prijat hocikoho ineho a ona sa nebude mat kam vratit (pokial teda nema ustretoveho zamestnavatela, ktory jej miesto podrzi, ale - opat - nie je to jeho povinnost)

alenah31
17. jún 2015

@lusi24 Zamestnanec v PP na dobu určitú nie je nijako chránený zákonom počas tehu okrem toho, že kým táto doba neskončí NESMIE jej dať zamestnávateľ výpoveď (pokiaľ to nebude za hrubé porušenie prac disc. a pod.).
Pracovný pomer dojednaný na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby, a to aj počas trvania materskej alebo rodičovskej dovolenky, v čase, kedy je zamestnankyňa tehotná alebo v čase, kedy je zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného a zamestnávateľ nie je povinný navrhovať predĺženie.

ukulela
17. jún 2015

@simmsi co sa tyka kontroly na PN, je to hop-trop. poznam babym ktorym kontrola prisla 5 minut po skonceni vychadzok - keby neboli doma, pruser mohol byt na svete. neda sa na to spoliehat ...

simmsi
17. jún 2015

@ukulela áno to máš pravdu, ale tak určite sa zas nechcem chodiť hlásiť na UP s bruchom a budú mi tam rozprávať ako si mám hľadať robotu. Stačí mi moja "poškolská" skúsenosť.

ukulela
17. jún 2015

@simmsi to je jasne, ja som sa tiez rozculovala, ked takto segra bruchata chodila na urad a este v 7mom mesiaci sa jej pytali, ci a kde si hladala pracu - no otrcila vajling, ze kto ju s tymto uz len zamestna :(:(:( ako keby bola rozumna zena na urade,mala by to pochopit a malo by sa to dat poriesit :( ja len upozornujem ,ze to nie je automaticky, ze tehotnym nechodia, praveze chodia a niekde speci tehotnym. tiez nerozumiem, preco sa to neriesi nejakymi vacsimi vychadzkami, ine je, ked si chora tyzden.dva a lezis. ale ked si PN tehotna a pol roka mas byt doma zavreta - kto ti nakupi/vybavi veci/vezme dieta do/zo skolky :( system je v tomto blbby.

sense
17. jún 2015

@lusi24 pri zmluve na dobu urcitu pokial ti nepredlzia tak pomer konci dnom kt. je uvedeny na zmluve, akurat ked si pn tak si v ochrannej lehote ale ako ti skonci pn tak si nezamestnana,
pri zmluve na dobu neurcitu ta nesmu prepustit tam si chranena zakonom.

simmsi
17. jún 2015

Ešte ma napadlo, neviete ako je to s preplatením dovolenky? Musia mi preplatiť všetkú, alebo len nejakú alikvotnu časť? Lebo to by bolo aj 40 dní. Či sa mi ju neoplatí vyčerpať, ako by mi preplatili napr. 20 dní.

lusi24
17. jún 2015

tak mi dievčence povedzte prečo ked ja som mala zmluvu do konca juna a na zažiatku januára som im odovzdala papier s tým že som tehotná... prečo mi potom zmluvu nevypovedali? nastupila som na matersku v polovici juna.. zmluvu neukončili a platili mi odvody platili mi aj tie financie za odrobené roky. a vypoved som nedostala ako to tvrdíte.. ja ked ukončim matersku dovolenku mám právo sa vrátiť na moje doterajšie zamestnanie. tak toto mi všetko vysvetlite ked nemám pravdu

alenah31
17. jún 2015

@simmsi a koľko dní RD má učiteľ?? Mne sa zdá, že je to viac ako 20 resp. 25 dní ako pri normálnom zamestnancovi či??

loginexistuje
17. jún 2015

@lusi24 oni ti nemuseli nc vypovedat proste zmluva na dobu urcitu je na dobu urcitu a jej uplynutim skonci to nie je vypoved a ani si ziadnu dostat nemala ani simmsi ju nesostane ty si inak podpisovala dodatok k zmluve o tom ze ju mas na dobu neurcitu ak nie tak uz tvoj pracovny pomer netrva samozrejme aj simsi bude mat narok na materske a PN moze cerpat az do nastupu na matersku

simmsi
17. jún 2015

@alenah31 No ja som mala v septembri na prvej výplatnej páske napísane 45 dní (ale to je s tým, že v letných prázdninách ti hneď padne cca.20 dní). No a mne zostalo 42 dní.

alenah31
17. jún 2015

@lusi24 Aké odvody a financie za odrobené roky?? Podpisovali ste po ukončení tej zmluvy na dobu určitú nejaký dodatok resp. novú zmluvu na nový prac pomer?? Mimochodom oni Vám žiadnu výpoveď ani dávať nemusia - pri zmluve na dobu určitú sa prac. pomer končí dňom uvedeným na zmluve - kunktum.

lusi24
17. jún 2015

@alenah31 440 e materkej som mala 7 mesiacou od zamestnávate za 2 odpracované roky to si v živote nepočula? a potom ked som nezametnaná preč som neny evidovaná na uráde práce a kto za mna platí zravodné a socialne odvody?

loginexistuje
17. jún 2015

@lusi24 nechapem ten ironicky ton materske ti nevyplaca zamestnavatel ale socialna poistovna 😉

lusi24
17. jún 2015

@loginexistuje mám ti preposlať výpis z učtu? a uvidíš kto mi to platil

alenah31
17. jún 2015

@simmsi takže nástup máš od 1.9.2014 do 30.6.2015 - počet dní RD 45 na celý rok. Pokiaľ je to tak tak potom nárok RD na jeden mesiac je 45:12=3,5 dňa x 10 mesiacov=35 dní. odpočítajte dni, ktoré ste si už RD vybrali a to je Váš zostatok. Nárok na RD máte len za odpracované mesiace, pokiaľ prac. pomer cez leto trvať nebude tie 2 mesiace odpočítajte.

majusqa77
17. jún 2015

@lusi24 matersku vyplaca socialka, s tym zamestnavatel nic nema. A kludne sa mohlo stat, ze ta oni odhlasili. To, ze ti nedali vediet je druha vec. Radsej si to over. Ale tak ci tak sa na dochodkove musis prihlasit sama - najneskor pri prechode z materskej na rodicak

loginexistuje
17. jún 2015

@lusi24 mne nemusis posielat nic desatisicom zien materske plati socialna poistovna resp stat iba tebe zamestnavatel 😀

alenah31
17. jún 2015

@lusi24 to materské za 2 odpracované roky vypláca soc. poisťovňa a nie zamestnávateľ. Potom sa prechádza na rodičovský príspevok a ten vypláca ÚPSVaR. Zamestnávateľ materské NEVYPLÁCA. Jasné, že nie si evidovaná na úrade práce - ani by si nemohla pokiaľ si na rodičovskej. Odvody do zdr. poisťovne za obdobie počas rodičovskej hradí za teba štát. @loginexistuje myslím, že tu je zbytočné niečo vysvetľovať, my o voze a ona o koze

loginexistuje
17. jún 2015

@alenah31 asi tak 😉

simmsi
17. jún 2015

@alenah31 No bavili sme sa, že mi mi riaditeľka predĺžila zmluvu aspoň do augusta. Takže by to bolo potom viac mesiacov, ale zaujalo ma to na margo odporúčania aby som si zmluvu nepredĺžila a dala si hneď vyplatiť dovolenku k 30.6. Aby ma potom "neoblafli" a nepreplatili menej.

majusqa77
17. jún 2015

@simmsi oblafnut by ta nemali. Mas urcity narok, ktory bud vycerpas, alebo preplatia. Otazne este je, co budes potom dalej.

simmsi
17. jún 2015

@majusqa77 neviem asi tá PN, dnes som bola prvý deň v práci a hneď takáto podpásovka.

misko772014
17. jún 2015

ked budes ma PN az do porodu bude za tepa platit poistovna,a dokial budes na PN na urade ta neprihlasa

alenah31
17. jún 2015

@simmsi ja si nemslím, že by ťa o niečo v škole "oblafli", v tomto smere ich kontrolujú - myslím, že by si to nedovolili - tvoje papiere im musia "číselne" sedieť🙂 Je fakt iba na tebe ako sa rozhodneš. Možno by som si to predĺžila do toho augusta a až potom šla na PN - aby si cez leto nesedela zatvorená doma - čerpala dovolenku a zvyšok si nechala preplatiť🙂

simmsi
17. jún 2015

No to by mi vyhovovalo asi najviac. Počítam len s touto možnosťou, kedže mudr. ma do práce ani nechcela poslať, lebo som ležala aj v nemocnici, len ja som sa doma nudila.

simmsi
17. jún 2015

@alenah31 ano, ale ja mám PN lepšie platenú ako čerpanie dovolenky. To je taká druhá vec.

alenah31
17. jún 2015

@simmsi tak potom nemáš o čom rozmýšľať🙂🙂 Dr. ti vypíše PN s vychádzkami a vybavené🙂🙂 RD si dáš preplatiť a máš základ na výbavičku 😉