Koniec jednej rodičovskej a nástup na druhú materskú

danuella
1. okt 2015

Ahojte dufam ze mi tu bude vediet niekto z vas poradit. Som na rodicovskej dó 25.12, so zamestnavatelom som sa dohodla ze nastupim k daneému dátumu, ale budem cerpat dovolenku do februára (pracujem v skolstve) a potom nastupim riadne do práce. Teraz som zistila ze som tehotna, predpokladám ze TP bude okolo 20.5. Neviem ako sa pohnut, ci mam hned oznamit ze som tehotna a teda uz nenastupim, alebo nastupim do prace len na kratko( januar - marec a pojdem riadne na materskú. Alebo sa mám dat vypísať na rizikové (aj predchádzajúce som mala)a ak áno odkedy kedze este som do práce nenastúpila a teda na PN namám nárok. Budem mat nárok na materské?Nechcem sa dostat do zacarovaného kruhu, nikoho vodit za nos ale taktiez nechcem prist o materké ak mám nárok a tiez nechcem zostat nezamestnana. Dakujem

evittam
1. okt 2015

@danuella A kto ti povedal, že nemáš nárok na PN? Ak si mala nárok na prvú MD a tvoj PP trvá - čo podľa toho čo píšeš je všetko tak, tak máš nárok aj na PN a aj na MD - z tvojho predpokladaného príjmu,ktorý ti potvrdí zamestnávateľ.

danuella
autor
1. okt 2015

myslela som ze teraz ked som ma RD nemam narok na PN, mozno som sa mylila.

evittam
1. okt 2015

@danuella Máš nárok. Ak by si napríklad skončila PP po skončení RD a do 7 dní (ochranná lehota) nastúpila na PN, tak tiež máš na ňu nárok. 😉

danuella
autor
1. okt 2015

aha vdaka, no PP nehodlam skoncit, len neviem co s obdobim od 25.12 do terminu nastupu na dalsiu MD.ci ist na to rizikove alebo nastupit a cerpat dovolenku

zabina27
1. okt 2015

@danuella ja ti odpoviem z ineho pohladu, lebo z toho financneho hladiska este tomu az tolko nerozumiem...
ale asi by som sa riadila, ak si teda mozes az tolko vyberat (a nemusis sa bat o miesto), aj podla toho, ako je na tom starsie dieta, ci chodi do skolky, ci nebyva chore (lebo ist na par tyzdnov do prace a este aj to chodit na ocr tiez nie je asi ktovieco). tiez ak mas ustretoveho zamestnavatela, tak sa skusit porozpravat, co on hovori na to, ze ako ucitelka by si bola len par mesiacov v praci (aj ked v podstate ho do toho nic, podla mna mozes nastupit po RD a ist za chvilu na MD). No a inak, za idealnych podmienok, by som nastupila, trochu aspon na chvilu zmenit prostredie, byt s inymi ludmi (pokial teda neucis tiez male deticky 😀 )