Aký vplyv má čerpanie dovolenky pred nástupom na druhú materskú?

Zodpovedané
15. okt 2023

Dobrý deň,

v roku 2021 som bola na MD, následne som nastúpila na RD. Momentálne som na RD (dieťa bude mať 3 roky v máji 2024) a na druhú MD mám nastúpiť vo februári 2024. Dočítala som sa, že pokiaľ som bola v roku 2023 na RD, materská sa mi vypočíta z PDV, ktorý oznámi zamestnávateľ sociálnej poisťovni za mesiac, kedy vznikne nárok na vyplatenie materskej.

Ovplyvní mi výpočet materskej čerpanie dovolenky v mesiaci január/február 2024?

Aký PDV nahlási zamestnávateľ Sociálnej poisťovni, ak budem pred nástupom na materskú čerpať dovolenku a tú budem mať aj na výplatnej páske v mesiaci február, za ktorý má zamestnávateľ nahlásiť PDV?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pravdepodobný denný vymeriavací (PDV) základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

Ak pri nástupe na novú materskú budete v práci - čerpať dovolenku, vychádza sa z príjmu, ktorý by ste za ten mesiac zarobili, ak by ste v tom mesiaci čerpali dovolenku celý mesiac.

S prianím pekného dňa,
Lenka