Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ktoré z rokov pri dieťati sa počítajú ako odpracované?

emja
9. feb 2009

Ahojte,
vie mi niekto poradit ?
-Ako je to so zapoctom odpracovanych rokov v tychto obdobiach :
MD /myslim, ze sa zapocitavaju/,
RD /myslim, ze nie/,
starostlivost o dieta do 6 rokov /?/
neplatene volno /?/
dobrovolne nezamestnana /zrejme nie/
a evidovana nezamestnana /?/
Resp. kde v zakone by som nasla informacie k zapoctom v tychto obdobiach?
-Mimochodom, naco konkretne sluzi zapocet rokov pre ucely dochodku? Ak nemam obdobia zapocitane, co to znamena-pojdem neskor do dochodku, budem mat nizsi dochodok...?
-A aky je rozdiel medzi obdobim platenia dochodkoveho poistenia a obdobim odpracovanych rokov?

DAkujem za odpovede, snad pomozu aj ostatnym.
emja

elise
9. feb 2009

md je náhradná doba ak si mala md a rp počas pracovného pomeru tak sa ti spočítavjú do celkovej doby zamestnania. odpracované roky - musíš odrobiť minimálne 15 aby si mohla ísť do dôchodku ale nevýhoda pre toho kto nemá okolo 55-60 rokov aby mohol ísť do predčasného nám by sa veľa krátilo.
náhradné doby sa rátajú do dôchodku ako doba vykrytá a odvíja sa potom osobný bol 😉

gapa
9. feb 2009

emja,
zápočet, ktorý ti dáva zamestnávatel po ukončení PP a ktorý zase predkladáš dalšiemu zamestnávatelovi je dôležitý pre určenie nároku na dovolenku, t.j. či tvoj prac.pomer od 18 roku života trval aspon 15rokov (zákonník práce § 103 ods.2 nehovorí o odpracovaných rokoch ale o trvaní prac.pomeru!!!). Ak tvoj PP trval aspon 15rokov a preukázala si to zamestnávatelovi, tak máš nárok už na 5týždnov dovolenky a nielen na základnú výmeru 4-och týždnov, ako je to v prípade, ak 15rokov odpracovaných nemáš.

Takže
A)
ak ti trvá prac.pomer, tak je jedno, či si čerpala MD, RD, neplatené volno, PN, očr. Tvoj PP trvá, takže sa ti ráta celá doba trvania PP od jeho začiatku do konca.

B)
Ak si však NEZAMESTNANA, tak sa do času trvania prac.pomeru, ak spadá do doby po 18-tom roku života,
1. ZAPOčITAVA aj doba napr.
- riadnej starostlivosti o dieťa do 3-och rokov (t.j od narodenia do jeho 3-och rokov bez ohladu na nástup na MD!!!)
- evidovania na UP ako nezamestnaný

2. NEZAPOčITAVA sa napr.:
- starostlivosť o dieťa od 3 do 6rokov
- dobrovolná nezamestnanosť (bez evidovania na UP)
- čas od nástupu na MD/požiadania o materské do dna pred pôrodom
samozrejme všetko platí, ak netrvá PP!!!

vid zákonník práce § 103 ods.5 resp. celý § 103

dalej tento list zápočet obsahuje aj iné info, napr. o tvojich dnoch PN v poslednom roku (kvôli stanoveniu podporného obdobia) a tiež napr. údaje o zrážkach zo mzdy (napr. exekúcie, výživné ....). A to sú dôležité údaje pre mzdárky.

OBDOBIE PLATENIA DôCH.POISTENIA
nie je totožné s dobou uvedenou v zápočtovom liste. Ak aj PP trvá, tak dôchodkové poistenie netrvá napr. počas neplateného volna, očr-ky nad 10dní, príp. iné volno bez náhrady mzdy, ani počas čerpania rodič.dovolenky (po 1.7.05, do 30.6.05 sa ráta). Preto si musia aj zamestnané mamičky už teraz samé podať prihlášku na SP, aby boli dôch.poistené aj počas čerpania RD počas riadnej starostlivosti o dieťa

Počas evidovania na UP v evidencii uchádzačov o zamestnanie a aj počas štúdia od 1.1.04 už nie je človek dôchodkovo poistený (do 31.12.03 ešte bol). Ale za túta dobu ako aj za dobu neplat.volna, RD,... t.j. prerušenia dôch.poistenia zamestnanca, si môže človek aj dodatočne zaplatiť dôch.poistenie.

emja
autor
10. feb 2009

dakujem za odpoved,
uz sa len chcem uistit: takze zapocet je dolezity LEN pre urcenie naroku na dovolenku ? /mam 34, takze spolu s dobou VS studia, nieco odrobene, 2xMD+RD - malo by tych 15 rokov uz byt v suchu /

Zapocet rokov pre ucely DOCHODKU teda nie je nic podstatne ? Totiz, ked naznacujem ze budem este dalsie mesiace doma s dietatom nad 3 roky/mozno na NV, mozno nezamestnana/, tak moje pribuzenstvo - najcastejsie dochodcovske pribuzenstvo, mi sustavne dava otazky a varovania typu: " A bude sa ti TO pocitat do dochodku?" a "len nech sa ti zapocitava do odpracovanych rokov KVOLI DOCHODKU" . Ja som doteraz pochopila, ze ked mam odpracovanych 15 rokov a plati sa mi dochodkove poistenie ci uz statom alebo dobrovolne, ze tieto skutocnosti uz nehraju ziadnu rolu z hladiska naroku na dochodok,resp. neznamena to, ze ked budem napr 1-2 roky doma s dietatom pojdem o 1-2 roky neskor do dochodku...nie?

Samozrejme, ked clovek opat pracuje , ma plat - ma teda vyssi vym.zaklad, odvadza vyssie poistenie, a teda v buducnosti ma vyssi dochodok ...chapem to dobre?

Ak mam odpracovanych resp.zapocitanych 15 rokov nie je teda ani nutne sa evidovat na UP za ucelom zapoctu rokov kvoli dovolenke ani dochodku, dochodkove poistenie stat evidovanym aj tak neplati, stat im plati zdravotne poistenie, ale to plati stat mamickam tiez. /A narok na davku v nezam.nemam, kedze som si dobrovolne neplatila poistenie v nezam./ Takze evidovancia nema pre mna ziadny vyznam,nie?

gapa
10. feb 2009

emja,
zápočet rokov myslím (no nemôžem povedať, že viem) je len na tú dovolenku, príp. niekde podla odrobených rokov zaradujú do platobných tried, no to sú zase iné pravidlá, nejde to myslím presne podla zápočtu rokov, ale konkrétnej praxe.
Odrobenie tých 15rokov však musíš zametnávatelovi do konca roka, v ktorom žiadaš už o vyššiu dovolenku zdokladovať (myslím, ak to nemáš všetko nadrátané v tom zápočte)

Myslím, že s tým dôchodkom máš pravdu. Roky sa ti určite rátajú (ak máš podanú prihlášku) a t.č. platí štát z VZ cca 12000,-Sk, takže niektorým maminám je to lepšie ako ich mzda, niektorým to výšku dôchodku zníži.

Nad tým UP som tiež takto uvažovala, lebo ak si evidovaná na UP, tak zároven nemôžeš byť myslím aj dôch.poistená štátom ako osoba riad.sa starajúca o dieťa do 6rokov. LEbo počas evidovania na UP si máš hladať aktívne prácu, chodiť na pohovory atd. a nie sa starať o dieťa. Ale ak si doma s dieťaťom tak si vlastne sama aktívne prácu hladať aj tak môžeš. Ak teda nemáš nárok na podporu, tak by som asi tiež takto uvažovala. Netvrdím však, že viem všetky súvislosti. Možno mi niečo ušlo, no zaoberám sa tým už dosť dlhý čas.

emja
autor
10. feb 2009

dakujem velmi pekne

janina6639
8. júl 2009

Ahojte, poraďte mi prosím: stredoškolská účiteľka bola od 1.8.2008 - 30.7.2009 na študijnom pobyte v Amerike, v tomto období čerpala neplatené voľno. Od 1,8. 2009 nastupuje do práce, musím jej vystaviť platový dekrét. Mám jej tento rok - rok neplateného voľna - uznať ako odpracovaný rok? Ďakujem

gapa
8. júl 2009

Janina,
ak budeš vystavovať zápočet, tak tento rok sa bude rátať do odpracovanej doby pre nárok na dovolenku. Pre účely započítanej praxe, podla ktorej sa asi v školstve predpokladám odmenuje však neviem. To by som sa skôr čudovala, ak by sa to uznávalo, lebo vraj aj MD a RD sa ráta len nejako pomerne. No v tomto sa nevyznám, len som niečo čítala, no boli to príspevky dosť staré, takže asi aj neaktuálne. Takže snád sa niekto ozve, kto sa vyzná. No skús skôr na www. porada.sk Je rozdiel medzi zápočtovým listom a medzi započítanou praxou.

ivekol
16. okt 2009

Zdravím Vás,

potrebujem poraduť - započítava sa doba riadneho denného štúdia na VŠ do dlžky odpracovaných rokov?

Dík
Iveta
😉

cicimon
16. okt 2009

ivekol - myslim, ze VS sa riadne rata

ianitka
17. okt 2009

ivekol.. rata sa ak bola VS riadne ukoncena

gapa
18. okt 2009

ivekol,
pre nárok na vyšší výmer dovolenky sa ti doba od dosiahnutia 18ky ráta aj v prípade štúdia na Vš, ako píše ianitka, v prípade, ak ho úspešne dokončíš.

Pre nárok na dôchodok sa už od tuším 1.1.04 doba štúdia neráta do odpracovaných rokov, ale za obdobie štúdia si môžeš "dodatočne/spätne" zaplatiť dôchodkové poistenie.

elaxa
30. máj 2011

vie mi niekto poradit : zatial zo všetkých zamestnaní som dostala zápočet až na jeden firma zanikla zápočet mi neposlali síce ten majitel má aj inú firmu čo som si zistila aj som tam posielala list nech mi pošlu zápočet ale totálna ignorácia už neviem ako inak ho mám získat mám teraz 29 rokov kým pojdem do dochodku možno sa ho ani nedožijem ale keby predsa budem mat s tým nejaký problém ked ho nebudem mat ten zápočet prosím poradte mi .

emjee
30. máj 2011

@elaxa zamestnavatel ti ma dat zapocet ked od neho odchadzas - ak nedal, potom sa podla mna obrat na inspektorat prace

angua27
31. máj 2011

ak by to nešlo cez inšpektorát práce, môžeš si zistiť, či Ťa Sociálka eviduje v tom období, keď si bola zamestnaná v tej firme ako zamestnanca. prajem veľa šťastia. nedávno som pomáhala vybavovať žiadosť o dôchodok a je dobre si držať tieto veci pod kontrolou. zháňali sme zápočty, potvrdenia a spol. od firiem, ktoré už desiatky rokov neexistujú. pripadali sme si ako detektívy. 😒

stanka77777
13. feb 2012

Ahojte, dávam vám do pozornosti články o materskej a rodičovskej dovolenke, v ktorých je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

petrina82
4. jan 2013

Vie mi niekto povedat, ked som pocas dvoch MD a RD bola nezamestnana, predtym som pracovala, ze co s tymi rokmi na MD, RD, ako ich dat do zapoctu, kedze sa to rata do odrobenych rokov, lebo takto mam v zapocte, len pracu pred Rd a teraz mam druhy zapocet z prace po RD a co tie roky s detmi? Tie nemam vlastne nikde zaratane...Alebo sa to nikde nezapisuje-nerata?

petrina82
4. jan 2013

a vlastne aj doba co som bola evidovana na UP, ved to mi v zapoctoch chyba...

olinka2016
29. feb 2016

ahoj, vie mi prosím niekto poradiť? Na zápočtovom liste od roku 1973 do roku 1982, alebo 1985 nemám na pravo v liste žiadne čiselné zápočty, no počet dní odpracovaných v podniku áno, síce som bola v tej dobe bola aj na MD, ale som aj pracovala u ostatných rokov už zápočty sú - od roku 1986..., pracujem od 15ich, no mám obavy či mi aj toto obdobie rátajú do výšky dôchodku a odp. rokov.., veľmi pekne ďakujem, ak mi tu poradíte.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli