Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

pipinka1
26. sep 2009

Dobrý deň,

v oktobri uplynú 3 roky od nástupu na materskú dovolenku. chcela by som sa opýtať, berie sa toto obdobie alebo posledný rok za odpracované obdobie a môžem nakoľko mám problémy so zamestnávateľom narok na dovolenku a teda začať s čerpaním? podotykam pred nástupom na materskú som si vyčerpala celu dovolenku. Len neviem že či za tento rok to som už poberala rodičovskú dávku mi vzniká nárok na dovolenku.

dakujem za postrehy

bonnie17
4. jún 2013

@zalka nebola som na PN a narok je 20 dní

zalka
4. jún 2013

@bonnie17 takže dovolenka za rok 2007 sa nekráti ... nakoľko si na RD bola menej ako 100 dní ... tak je nárok na 20 dn í dovolenky ( ak píšeš že si nečerpala)
za rok 2010 si bola na RD dokopy 120 dní , tj. dovolenka sa kráti za prvých 100 dní o 1/12tinu tj. ( za každých dalších 21 dní sa kráti dovolenka o 1/12tinu ).
V tvojom prípade si bola na RD 120 dní .. tak sa kráti o 1/12tinu dovolenka a máš nárok na 18 dní dovolenky
ak by si bola na RD 121 dní .. tak by sa nárok krátil o 2/12tiny ...

Spolu Ti patrí 38 dní dovolenky. V robote pripomeň , že materská dovolenka v roku 2010 sa počíta ako výkon práce, a že za ten čas Ti patrí dovolenka.

bonnie17
4. jún 2013

@zalka ďakujem Ti veľmi pekne 😵 si zlatá 🙂 tušila som ja, že tá na tom mzdovom mi nejako zabudla zarátať 2. materskú...tvrdila mi cez telefón, že tam nemám nárok... 😒 Ešte raz veľká vďaka 🙂

zalka
4. jún 2013

@bonnie17 no len jej pekne povedz že nárok máš, a že si má naštudovať zákonník práce ... 🙂 alebo napíš na inšpektorát práce aj tu na koníkovi je kdesi zverejnený list z IP ... práve týkajúci sa dovolenky počas MD ... skús pohladať.

bonnie17
5. jún 2013

@zalka poviem jej..keď mi to nevyplatia, bude mať problém 🙂

zalka
5. jún 2013

@bonnie17 no tak povedz, že dáš podnet na inšpektorát práce ...

bonnie17
5. jún 2013

@zalka už som jej volala, povedala mi, že už to má prerátané a mám nárok a je tam tých 38 dní 😉 ďakujem Ti dobrá víla 😵

zalka
5. jún 2013

@bonnie17 rado sa stalo 🙂

rodana
5. jún 2013

zalka, mohla by som sa opýtať, či mám nárok na dovolenku po vyčerpaní rodičovskej dovolenky (3 roky)? na personálnom mi tvrdí, že nemám nárok na žiadne dni za rodičovskú dovolenku....

zalka
5. jún 2013

@rodana za rodičovskú dovolenku nárok na dovolenku nevzniká ... len čas strávený na MD sa počíta ako odpracovaný a za ten patrí dovolenka.

rodana
5. jún 2013

dakujem🙂

jajamalka
29. jún 2013

@zalka ahoj, už si mi raz dobre poradila, tak ťa poprosím ešte o radu: od decembra 2011 do augusta 2012 som bola na MD a potom som prešla na RD, kde som doteraz. Pracovný pomer stále trvá. Od sep chcem ukončiť RD a vrátiť sa do práce. Mám za obdobie na MD nárok na dovolenku alebo prepadla? Ako sa medzi rečou vyjadril zamestnávateľ? 😖
moc vďaka ak si nájdeš čas 🙂

zalka
29. jún 2013

@jajamalka samozrejme máš nárok na dovolenku, neprepadla a zo zákona si ju môžeš vyčerpaťč po skončení RD... pozri si zákonník práce ... §109 či aký a okolo nich sa pozri

delilah1
29. jún 2013

ahojte maminky prišla som sa k vám sem popýtať a poprosiť vás o radu ohľadne dovolenky... min. týždeň som volala do práce s tým, že som sa u personalistky pýtala na koľko dní dovolenky mám po skončení MD a RD nárok a koľko mi zostalo starej (to mi viem povedať iba ona?) musím povedať, že našej personalistke vôbec nedôverujem a preto si to potrebujem overiť ... odkázala mi že 5, čo je podľa mňa max nereálne tak by som vás poprosila o radu. presné dátumy neviem (kde by som sa ich mohla dozvedieť na SP?) takže takto:

december 2010- apríl 2011 som bola PN
apríl 2011- december 2011 som bola na MD
december 2011 - máj 2014 som na RD

do práce sa plánujem vrátiť začiatkom roka 2014 najlepšie už v januári takže dovolenku by som vyčerpala vtedy ...

za každú radu vopred veľmi pekne dakujem 😉

zalka
29. jún 2013

@delilah1 ostala ti nejaká dovolenka za rok 2010? pozri si poslednú výplatnú pásku ...
a za rok 2011 si porátaj presne dni čo si bola na PN a na RD ... pracovné dni + sviatky pripadajúce na pracovné dni ...
ale zdá sa že si ich mala dokopy menej ako 100 takže sa ti dovolenka za rok 2011 nemá vôbec krátiť ... a mala by si mať nárok na celoročnú dovolenku ... čiže bud 20 dní alebo 25 dní .. podla veku ..

delilah1
29. jún 2013

@zalka dakujem za odpoved tak rátala som to a nedosahuje to tých 100 dní takže za rok 2011 je to 20 dní však? potom už za rok 2012 nemám nárok na nič? nemám posl. výpl. pásku ale zdá sa mi že to bude tých 5 dní čo mi povedala personalistka...

zalka
29. jún 2013

@delilah1 no áno za rok 2011 za MD tých 20 dní , za rok 2012 nič , ani za rok 2013 ak nenastúpiš do práce lebo za dni na RD nepatrí dovolenka. Patrí len za dni na MD ... a ak si na MD viac ako 60 dní ... v tom roku tak vznikne nárok na ročnú dovolenku , a tá sa kráti o dni na RD alebo PN ... za 100 dní o 1/12tinu, za každých dalších 21 dní o dalšie 1/12tiny ..
to máš argument personalistke ...

delilah1
29. jún 2013

@zalka dakujem pekne tak ja sa jej pokúsim napísať nejaký ten oznam pred nástupom do práce - ak dobre viem tak 2mes. pred plánovaným nástupom musím oznámiť a tam by som aj zakomponovala, že si hodlám vyčerapať dovolenku ak mi to zamestnávateľ umožní... ešte by to chcelo nejaký ten zákon, aby som tú fuchtlu naplašila 😀

delilah1
29. jún 2013

@zalka a ešte ma tak napadlo že ak budem v roku 2014 od januára už pracovať ale zároveň budem do mája na RD tak je to ako???

zalka
29. jún 2013

@delilah1 ak odpracuješ 60 dní patrí ti nárok na celoročnú dovolenku ... to že ty budeš poberať RP do mája na tom, že pracuješ nič nemení ... budeš zamestnancom s nárokom na dovolenku .. a ak nebudeš na PN .. alebo sa nevrátiš na RD tak nemá dôvod sa ti krátiť dovolenka

a čo sa týka zákona, tak pozri zákonník práce od § 100 po § 109 kde sa píše o krátení dovolenky prečítaj si to http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-0...

delilah1
29. jún 2013

@zalka dakujem ešte raz už som o čosi kľudnejšia 😉

zalka
29. jún 2013

@delilah1 rado sa stalo ... a mesiac pred nástupom do práce by sa mal písať liebes brieef zamestnávateľovi 🙂

delilah1
29. jún 2013

@zalka radšej ho napíšem 2 mes pred nástupom, lebo kým sa naša milá pani personalistka šípková ružena zobudí bude január 2014 😀

zalka
29. jún 2013

@delilah1 no hej cez vianoce majú ludia dovolenky pochopitelne 🙂

manzanillaa
29. jún 2013

Ahojte, môžete mi niektorá poradiť? V novembri mi končí RD a do starej práce sa zrejme vrátiť nebudem môcť...chcela by som však vedieť, či mám nárok na nejakú dovolenku, aby ma tam náhodou neprevalcovali s tým, že už na nič nemám nárok...Od 1.1.2010 som dostala zmluvu na trvalý prac.pomer, od cca. 14.4.2010 som na rizikovom, teda PN, rovno z PN 25.10:2010 nástup na materskú dovolenku, trvala do 25.5.2011(nie som si istá, či je to máj alebo apríl, ale asi máj)..a doteraz som na RD. Vznikol mi nárok na dovolenku, aj keď som bola PN a počas MD v roku 2011? Ďakujem.

zalka
29. jún 2013

@manzanillaa áno vznikol ti nárok na dovolenku za rok 2010 nakoľko si odpracovala viac ako 60 dní ... porátaj si dni pracovné dni a sviatky pripadajúce na pracovné dni od začiatku PN do konca PN v roku 2010 ... a napíš číslo ..
a tiež porátaj pracovné dni a sviatky pripadajúce na pracovné dni od nástupu na RD ( máj 2011) do 31.12.2011 a napíš číslo, potom Ti napíšem koľko dovolenky máš ...

manzanillaa
30. jún 2013

Číslo, ktoré mi vyšlo pri rátaní PN je asi 145 dní (sa mi nechce hľadať v papieroch, presne ktorý deň som šla na PN) + 1 sviatok, čo vyšiel na prac. deň a druhé číslo, ak rátam od 1.5.2011, tak tých dní je 172 + 3 sviatky....(P.S.odchýlka pár dní + - je podstatná, či nie?)Ďakujem🙂

zalka
30. jún 2013

@manzanillaa samozrejme že je dôležité to číslo ... za prvých 100 dní sa kráti dovolenka o 1/12tinu , za každých dalších s21 dní sa kráti o 1/12tinu ...
a je rozdiel či je 141 dní ... vtedy sa kráti o 2/12tiny .. alebo je 142 dní kedy sa dovolenka kráti o 3/12tiny ... takže áno je dôležité to číslo koľko dní bol človek na PN a na RD v tom ktorom roku ... u teba rok 2011 ...

manzanillaa
1. júl 2013

@zalka ĎAkujem...tak to teda porátam presne a dám vedieť🙂

leslye
4. júl 2013

ahojte, ja by som sa chcela spýtať ako je to s dovolenkou, ak by som išla z prvej rodičovskej na druhú materskú. Je tam treba niečo odrobiť, alebo je nárok za obdobie materskej ? ďakujem