Môže inžinierka učiť na základnej škole?

126
30. apr 2014

Ahojte.
Môže inžinierka učiť na zš angličtinu? Dcéra má pri nej hrozné známky a povedala mi že chce ísť na inú školu koli tej učiteľke. Predtým mala z angliny samé jednotky a teraz ako ju hanta učí je mi skoro na prepadnutie. A pritom sa doma učí a ja ju skúšam. Poraďte čo s tým?

elisadavinci
30. apr 2014

ak ma štatnu skúšku z angličtiny a asi treba aj pedagogické minimum. nie som si presne istá ake predpoklady musi splnať. ja by som na tvojom mieste oslovila aj ostatnych rodičov, či maju problém a potom by som to riešila kolektivne u triednej.

buba08
30. apr 2014

@126 ano moze, ak ma statnicu z anglictiny

euka210
30. apr 2014

ano, pokial ma statnicu z AJ a pedagogicke minimum urobene. Ale je to o pristupe a schopnostiach ucit, nie o diplome.
A riesit take veci s triednou ucitelkou, ci ma len ona problemy alebo aj ine deti.

simca06022011
30. apr 2014

Môže, nie je s tým žiadny problém (môj strýko je ing a je učiteľ, proste si robil naraz dve VŠ, má pedag. minimum a má aj štátnicu). Opýtajte sa v škole, čo je konkrétne problém, možno tam ide o niečo úplne iné... učiteľka musí vedieť, čo konkrétne to dieťa nevie keď jej dáva také zlé známky.

eeffka
30. apr 2014

@126 riesit s triednou a s dalsimi rodicmi, my sme mali obdobny pripad, ucitelka mala povedzme "inovativne" metody pri uceni, zaver bol ze deti boli v strese, nevedeli co sa ucit,zle vysledky, sme sa ozvali a zrazu sa preslo na konzervativny sposob = pracovne zosity, pisomne zapisy, slovnicek a nie je problem.
Velakrat nie je problem v titule ale v pristupe.

126
autor
30. apr 2014

@elisadavinci
@euka210. Tento problém má veľmi celá detí, som v kontakte aj z inými rodičmi dokonca aj z iných tried. Všade je ten istý problém deti si zhoršili premer známok z toho predmetu

126
autor
30. apr 2014

@eeffka dokonca som hovorila priamo aj z tou inzinierkou a ona bola k nám veľmi milá a deti tvrdia že k rodičom je milunka a k deťom...

keiko33
30. apr 2014

@126 no to ako keby si hovorila o mojej ucitelke z anglictiny zo zakladnej skoly. Mala myslim vysoku technicku a pritom ucila anglictinu. Nikdy nebola v zahranici, mala len nejaky kurz,, ale bola mudra ako keby zjedla vsetku mudrost sveta. Vela detom pokazila priemer, ja som mala jednotky, dvojky a z anglictiny mi supla stvorku, dokonca aj triedna a riaditel ju prehovarali nech mi da aspon trojku, ale ona nepolavila. Niektorych dala surovo prepadnut a to prepadli len z tohto predmetu. Po vela staznostiach ju vyhodili a isla ucit na inu skolu, ucila dokonca aj moju sesterku, normalne sa bala chodit na jej hodiny. Po urcitom case odisla aj z tej skoly a nakoniec zakotvila myslim v sukromnej a viedla kurzy. A pritom mimo skoly bola mila, kazdu nedelu v kostole...

ivett1
30. apr 2014

@126 učiť môže- ak má pedagogické minimum a štátnicu z aj...a čo keď je k rodičom milá a k deťom nie... učí angličtinu vás alebo deti?... píšeš, že si sa s ňou rozprávala, čo ti teda povedala na to, že si dcéra pohoršila u nej známky?...naša má inú učiteľku anglického jazyka ako v prvom polroku šk. roka... a je to učiteľka (má titul Mgr. a pedagogické vzdelanie) a tiež boli problémy so známkami u detí - naša si síce známku nezhoršila, ale stálo ju to oveľa viac úsilia (času) pripraviť sa na jej angličtinu ... skrátka nová učiteľka - iný štýl výučby...

126
autor
30. apr 2014

@keiko33 no to si vystihla aj tu našu inzinierku. ide má z nej poraziť, dokonca sme boli aj u riaditela si sťažovať a on ju začal obhajovať že ona je dobrá, a jej metódy sú vraj dobre. Začínam vážne uvažovať o zmene školy

126
autor
30. apr 2014

@
@ivett1 povedala že ma svoje pravidlá a tých sa drží a vraj za to že sú deti neschopne držať s ňou krok za to vraj nemôže

mareli
30. apr 2014

nepochopim, ako moze mat niekto najprv jednotky a potom na prepadnutie? to museli byt dva extremy uciteliek, v tom co vyzadovali. do kolkej triedy dcera chodi? nevies ju ty objektivne preskusat (neviem ci a ako ovladas jazyk) aby si posudila ako na tom ozaj je? ak je nejaka pisomka resp skusanie, a ma zlu znamku, ziadaj, aby dceru preskusala aj v tvojej pritomnosti a hotovo.

heni79
30. apr 2014

@126 Nová učiteľka má zjavne vyššie nároky, ako jej predchodkyňa. V ktorom ročníku je dieťa?
Prestupom na inú školu nič nevyriešiš. Podľa čoho, tú novú školu vyberieš - podľa toho, že tam majú deti z angličtiny prevažne dobré známky? A čo ak tam zas bude prísna napr. matikárka? Opäť zmeníš dieťaťu školu?

Ja by som dcére skôr zabezpečila prípadne nejaké doučovanie.

@mareli
Preskúšať dieťa v prítomnosti matky - to myslíš vážne? To si niekedy zažila, že by sa také niečo dialo? 😕 Aký by to malo zmysel?

ivett1
30. apr 2014

@heni79 inak, ja som "zdatná" v angličtine (používam ju bežne v práci, je to môj "prvý cudzí jazyk" - ako sa píše v cv), takže, ak by som si bola istá, že dcérka ju ovláda, asi by som tej angličtinárke navrhla, nech ju preskúša v mojej prítomnosti ako píše @mareli ... fakt netuším, či sa to dá ...ale ...ak je učiteľka milá, možno by to akceptoval a možno by dcérka nabrala odvahu, ak sa bojí len učiteľky a "prejavila by sa" v dobrom, alebo by som videla, že fakt učivo nezvláda a treba doučovanie... 😉

mareli
30. apr 2014

@heni79 tak ja som to nezazila, ale pamätam z cias gympla, ze take sa dialo, ze rodic bol nespokojny so zlymi znamkami a vyziadal si preskusanie svojho dietata v pritomnosti svojej aj triedneho ucitela. a co ako je na tom? ja ak by som si bola ista vedomostami svojho dietata, tak urcite sa dozadujum k nahliadnutiu do pisomiek, a keby ani to nepomohlo tak aj to preskusanie. ved to nie je ze znamka sa zhorsila o jeden stupen, zakladatelka doslova napisala ze z jednotkarky prepada...

mareli
30. apr 2014

@ivett1 presne to som mala namysli. raz ked je niekto jednotkar a v cudzom jazyku, tak by mal byt schopny konverzovat vysvetlit nejaku gramatiku ci nieco napisat aj o polnoci.

heni79
30. apr 2014

@mareli
@ivett1
Ja som to pochopila, že preskúšanie IBA v prítomnosti rodiča. A to by zmysel nemalo. Lebo rodič nie je pedagóg a nemá adekvátne vzdelanie (teda väčšinou je to tak) - tak by bol argument, ak by napr. matka tvrdila, že dieťa vedelo a učiteľka, že nie. Myslela som tým, že by to nemalo žiadnu právnu váhu. Navyše neexistuje dôvod, aby to učiteľka urobila. Nič ju k tomu nezaväzuje.
Rodič samozrejme môže nahliadnuť do písomiek svojho dieťaťa, má na to plné právo. Práve kvôli tomu je pedagóg povinný ich archivovať.

heni79
30. apr 2014

@126
Ešte jedna otázočka, tú učiteľku majú odkedy? Myslím tú, pri ktorej si dcéra zhoršila známky. Lebo je pomaly máj, koniec školského roka... Asi nenastúpila teraz, že? To zhoršenie známok je pozvoľné, od septembra, alebo náhle?

mareli
30. apr 2014

@heni79 a takisto sa mi nieco mari, ze ak sa znamka resp. priemer zhorsi o 2 stupne tak je povinny prave ucitel volat rodica, co sa deje..

zuzana76
30. apr 2014

@heni79
@mareli
@ivett1 podla mna by sa malo preskusat v pritomnosti iného pedagóga z daného odboru, ci tam uz bude rodic, ci nie, take som este nezazila, ale rodic nie je kvalifikovaný to posudit, moze jedine pedagog, co ma rovnaky predmet

@126 to , ze je Ing. nic neznamena, mohla vystodovat dialkovo DPS - doplnkove pedagodicke studium a k tomu aj anglictinu, tak moze kludne ucit

zuzana76
30. apr 2014

@126 inak mas moznost pytat k nahliadnutiu pisomky, vediet, preco ma dcera take zle znamky

heni79
30. apr 2014

@mareli
Myslím, že áno.
Veď práve preto sa pýtam aj na dĺžku trvania problému.
Zakladateľka zatiaľ podala iba kusé informácie, takže my nevieme, či je to naozaj zhoršenie z 1 na 5, alebo či horšia známka bola už na polročnom vysvedčení, ani to, či ju kontaktovala učiteľka angličtiny, alebo triedna, alebo iba bolo rodičko. 😀

heni79
30. apr 2014

@zuzana76
Presne, ak žiadať preskúšanie, tak iným pedagógom, alebo najlepšie komisionálne.

mircalla
30. apr 2014

Neviem sa k tomu vyjadrit, ale niekedy zasnem, kto vsetko u nas uci anglictinu
Mam to takmer ako materinsky jazyk, hoci statnice nemam ziadne, ale az mi stupa adrenalin, ked vidim tu kvalitu

mareli
30. apr 2014

@zuzana76 iste rodic nie je kvalifikovany, ale mnohi rodicia ovladame cudzie jazyky aktivne, ja osobne by som pritom urcite chcela byt. uz len pre pocit ucitelky, aby vedela, ze je pod drobnohladom, ze mi na dietati a jeho prospechu zalezi. a dalsi pedagog samozrejme vitany, preco nie, ale ja nemozem ako rodic vediet, ake maju spolu vztahy ako sa navzajom podrzia atd atd...ale vravim, toto vsetko, len ak som si ista, ze moje dieta sa uci a vie a jednotky neboli zadarmo ci nahoda....

zuzana76
30. apr 2014

@mareli ja ta chapem, preto vravim, ze kludne aj rodic, ale nielen on, aj dalsi pedagog

@mircalla preco zasnes, ako vies, ze dotycna nema tu anglictinu tiez ako materinsky jazyk? Co ak ma manzela tiez cudzinca?

zuzana76
30. apr 2014

@mircalla to, ze ma zle znamky moze suvisiet aj s tym, ucitelka je mozno perfekcionista a je prehnane prisna, ktovie ako to je

heni79
30. apr 2014

@mircalla
Ty poznáš konkrétnu vyučujúcu a jej znalosti? 😕
Že tak súdiš. Alebo to je iba taký všeobecný povzdych? 😅

simca06022011
30. apr 2014

Preskusanie je mozne na poziadanie, ide o tzv. komisionalnu skusku, nerobi sa iba ked dieta prepada, ale je moznost o nu poziadat ci zo strany rodica, alebo ziaka. Bude tam komisia a podla uvazenia riaditela aj rodic. Podla mna to pre dieta vobec nie je dobry sposob, ak si je ista ze anglictinu vie lepsie tak skusit mozete.

Ale ja by som na zaciatok zacala prehliadnutim si pisomiek/testov podla ktorych ma mat dcera zlu znamku, pripadne si pozrela osnovy, ci vobec sa uci to co od nich chce na testoch (to co maju v knihe, poznamkach.. ak chce nieco uplne ine, tak sa necudujem... casto si ucitelia neuvedomuju, ze to dieta co inde ako na tej hodine nepride do kontaktu z anglictionou nebude vedeit vsetko. Podla veku nebude ani jednotkar vediet plynule rozpravat... jednotkar na strednej skole mozno), ci o tych pravidlach vedia aj tie deti, alebo je to iba jej vyplod fantazie a toho sa drzi. Ale to su dohady, mna by zaujimali ako rodica fakty, ak je to zle tak by som si dieta dala na intenzivny jazykovy kurz a daako sa dohodla s ucitelkou 🙂)) Ze sa polepsime... ;) Ak nie tak by som chcela vidiet nejake riesenie zo strany skoly, ved toto su ciste stresy.

simca06022011
30. apr 2014

@126 a ked na inej skole bude nejaka ina ucitelka, ktora sa bude takto spravat? Lebo ja vidim, ze je to na kazdej skole, vsade je nejaka takato hviezda 🙂 My sme mali chemikarku, brat ma teraz fyzikarku, pred prelozenim to bola matikarka a predtym anglictina... vzdy sa najde ucitelka co berie znamkovanie prilis "svedomito" ;)