Môže zamestnávateľ obmedziť zamestnanca v používaní mobilného telefónu v pracovnej dobe?

sabina230
19. jan 2022

Chcela by som sa spýtať: Môže zamestnávateľ obmedziť zamestnanca v používaní mobilného telefónu v pracovnej dobe? Pretože pracujem vo fitness centre a tam keď si spravím povinnosti čo mám a aj keď vidím niečo čo treba spraviť tak to aj urobím, potom sa venujem zákazníkom, lenže sú dni kedy je aj málo ľudí a keď nič odo mňa nepotrebujú tak čítam knihu alebo som na telefóne a keď niekto niečo potrebuje tak samozrejme som k dispozícii. Lenže môj šéf sa rozhodol a neviem ani či to bolo zo žartu alebo naozaj vážne, že bude kontrolovať čas strávený na telefóne počas pracovnej doby, pomocou aplikácie ktorú si mame povinne stiahnuť a dá to vraj aj do zmluvy a ak prekročíme hranicu viac ako 1h tak nám to strhne z výplaty. Ja osobne si myslím že je to strašná blbosť, pretože ak mám všetko hotové a nemám čo na práci tak ako inak mám tráviť čas tých 12 hodín napríklad, keď sa stáva že naozaj nie sú ľudia. Pritom nie som na telefóne nijak závislá len keď sa stane niečo vážne napríklad v rodine čo budem musieť riešiť dlhšie telefonicky napríklad. Preto ma zaujíma či je na to nejaký zákon alebo ako by ste to vy riešili, pretože ja s tým nesúhlasím
Ďakujem

luliu
19. jan 2022

@sabina230 v práci nemáš byť čo na mobile. S tou aplikáciou je to blbosť, ale môže kontrolovať kamery čo robíš a áno môže ťa za to postihovat

jasminet
19. jan 2022

na sukromny telefon by som si neinstalovala nic, co mi kaze sef a rovnako by som nepodpisala taku zmluvu. na kamere ta moze sledovat a zariadi sa podla toho co vidi.

pribinak
19. jan 2022

Hm, máš ešte celkom fajn šéfa. Je kopec šéfov, ktorí keby videli že zamestnanec sa venuje mobilu a nie práci, tak sa ti poďakuje a posle tá preč

Veď mobil môžeš mat pri sebe, aby sa ti v prípade potreby príbuzní dovolali. To šéf nenamieta voči tomu, ale voči tomu, že sa venuješ mobilu a nie práci

Žiadnu apku by som si do mobilu nasťahovala

sabina230
autor
19. jan 2022

@jasminet V zmluve nič takéto nebolo že nemôžem používať telefón viac ako hodinu

sabina230
autor
19. jan 2022

@pribinak lenže ide o to že vo fitku nie je toľko práce na 12 hodín a keď mám povinnosti splnené a fitko je prázdne napríklad doobeda kedy sú všetci v práci, v škole tak jednoducho práca nie je, tak si čítam alebo som na telefóne preto ma zaujíma čo to nie je nejaké obmedzovanie

luliu
19. jan 2022

@sabina230 to je samozrejmosť, že v práci máš pracovať a nie byť na telefóne, takéto veci sa do zmluvy nedávajú. Kľudne to môžu dať ako porušenie pracovnej disciplíny

majka1231990
19. jan 2022

Buď rada,že môžeš mať mobil pri sebe.. raz som brigádovala na mieste,kde som mobil musela zamknúť do skrinky a videla ho iba cez obed a na “fajront”

lucilaines
19. jan 2022

@sabina230 no ono to v zmluve byt nemusi, pretoze v zmluve mas uvedene, ze mas 12 hodin pracovat. Co logicky nerobis, ked kukas do telefonu. Ja to na jednej strane chapem ak mas malo ludi, ze sa nudis. Na druhej strane to sama neznasam ked obsluha kuka do telefonu, keby som tam bola aj jediny zakaznik. Ked nieco potrebujem tak otravene na mna dvihne oci od displeja. A okrem toho mas limit hodinu ak to dobre chapem, co je este velmi stedre. Hadam naozaj nechces byt na telefone v pracovnej dobe viac ako hodinu.

luliu
19. jan 2022

@lucilaines zjavne chce a ešte sa cíti obmedzovana 😂

pribinak
19. jan 2022

@sabina230 chápem že sa nudíš, ale mobil v práci fakt nie a

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sabina230
autor
19. jan 2022

@luliu a vy by ste čo robili na mojom mieste keď si spravíte všetky povinnosti ktoré máte, nemáte žiadnych ľudí v prevádzke, nehovorím že keď niekto nemá čo robiť tak musí byť len na telefóne, ja si napríklad čítam aj knihu ale keď sa stane niečo vážne alebo budem musieť zavolať ohľadom niečoho šéfovi a ten čas mi presiahne cez hodinu a on mi to má strhnúť z výplaty tak s tým nesúhlasím. Ja som sa slušne spýtala a čakám aj normálne odpovede, ale ako vidím asi patríte medzi ľudí ktorí sú múdri len na sociálnych sieťach 🙂

arriana29
19. jan 2022

Veď ta platí za prácu, nie za tukanie do mobilu. Keď máš všetko hotové tak si teda radšej čítaj tú knihu. My sme museli mat mobil v skrinke celú prác dobu okrem prestávky a hotovo. Všetci to prežili.

luliu
19. jan 2022

@sabina230 ja ťa chápem, tiež by ma tam mrle zrali. Ale pochop ty, že zamestnávateľ môže od teba vyžadovať, aby si nepoužívala v práci mobil. Je to úplne normálne a nie je to žiadne obmedzovanie

didi2102
19. jan 2022

@sabina230 my máme.mobil v práci zakázaný, dokonca bol prúser a začal zamestnávateľ sledovať cez kamery či sa nepoužívajú

cosmic_origin
19. jan 2022

@sabina230 Ja by som si kúpila nejaký lacný telefón čisto do práce. Tá aplikácia tam ostane aj po pracovnej dobe a kto vie, či monitoruje zariadenie aj vtedy. Celkovo takýmto aplikáciám na monitorovanie neverím. Stačí, že niekto hackne ich databázu a údaje o tvojom zariadení sú na predaj niekde na dark nete.

didi2102
19. jan 2022

@sabina230 a ak sa stane niečo prečo by si musela volať so šéfom cez hodinu tak to určite rátať do tej hodiny nebude ,väčšina zamestnancov má zakázané používanie mobilu

sabina230
autor
19. jan 2022

@luliu keby ma požiadal aby som ho nepoužívala tak úplne v poriadku, len si myslím že nie je normálne aby som si musela do svojho súkromného telefónu sťahovať nejakú aplikáciu kde mi bude sledovať čas na nom strávený a dať to ešte aj do mojej pracovnej zmluvy, keby len požiadal aby som ho nepoužívala tak budiš s tým problém nemám

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bimbambim
19. jan 2022

U mňa v robote mozme byť na mobile pokiaľ nemám ľudí .V čase bez ľudí buď čítam lustim krížovky.Ale keď mám ľudí vtedy volať nemôžem a mám mať telefón tak aby ho zákazník nevidel.Telefon by sme mali mať na tichom režime.Tak ja v tom problém nevidím keďže nemáš ľudí a máš všetko spravené .Niekedy mne zákazník nepríde za hodinu ani jeden tak vtedy je na mne ako si čas skratim.Uz keď nám ľudí tak vtedy nestíham ísť ani na wc 😁

luliu
19. jan 2022

@sabina230 na začiatku som písala, že s aplikáciou by som nesuhlasila, s tým s tebou suhlasim

alazala
19. jan 2022

@sabina230 podľa mňa to nie je normálne s tou aplikáciou. Keď od teba chce aby si nebola na mobile cez pracovnú dobu tak ok, však o tom sa dá mormalne dohodnúť. Neviem ostatné čo tu píšu že mobil zakázaný , to kde pracujete , čo vám nemôžu zavolať ani deti , rodičia ..? Iné je zabávať sa cez prác dobu na mobile, ale normálne mať mobil pri sebe keby dačo. Ja by som to brala ako obmedzovanie osobnej slobody.

alazala
19. jan 2022

@sabina230 neviem čo máš robiť keď nemáš klientov …čítaj si, píš si , cvič. Ja mám iný typ prace , ale keď mám všetko hotové tiež som na nete

sabina230
autor
19. jan 2022

@bimbambim toto je presne môj prípad, jednoducho keď nemám žiadnu prácu ani ľudí nič, mám všetko spravene čo je treba tak si čas krátim. A keď sú zákazníci tak telefón odložím, venujem sa im, rozprávam sa s nimi čo je nové

sabina230
autor
19. jan 2022

@alazala to sa tu snažím cely čas povedať, keď nie je práca tak sa snažím ten voľný čas vyplniť nejakými inými aktivitami, to že niekto ma zakázaný telefón v práci a keď nemá čo robiť tak čumí do stropu to môžem tiež povedať že je platený za prácu a nie za pozeranie do stropu

didi2102
19. jan 2022

@sabina230 bohužiaľ sú ľudia čo robia celú pracovnú dobu 😄🤭 a necumia do blba lebo taký luxus nemajú

sabina230
autor
19. jan 2022

@didi2102 tak ale sú aj zamestnania, kedy v nejaký deň alebo v danú dobu jednoducho tá práca nie je, a ľudia si to vyplnia inými aktivitami to je môj prípad napríklad

lienka.7
19. jan 2022

@sabina230 a co keď to cez tu appku bude sledovať telefón ako taky??? To ta nenapadlo? Messanger, what up a pod. Su rôzne appky na sledovanie. Na súkromný mobil v žiadnom prípade!!!

didi2102
19. jan 2022

@sabina230 to že máš celkom voľno v práci by som nepriznavala lebo sa ti môže stať že dostaneš robotu navyše,vyzerá.to byť celkom ok práca, pri ktorej sa nenadries aj oddýchneš , s aplikáciou v súkromnom mobile by som nesúhlasila , radšej by som nemala mobil pri sebe-tak ako to mám v práci,raz som prigadovala v malom obchodíku kde chodilo málo ľudí,robili sa 12h, mala som krížovky,knihu

777januska777
19. jan 2022

@sabina230 sťažuješ sa na nesprávnom mieste. Baby ti už povedali, že zamestnávateľ má právo ti zakázať telefón. A dôvody na používanie môžeš mať akékoľvek. Pracuješ u zamestnávateľa, ktorý ti platí svoje peniaze za tvoju prácu a za svoje podmienky. Ak s nimi nesuhlasis môžeš si ich skúsiť vydiskutovat so šéfom alebo zmeniť prácu.